PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμίσεις static ip σε γραμμή ΟΤΕ



axel12p
08-06-15, 20:23
Καλησπέρα σας,

έχω σύνδεση ΟΤΕ με στατική IP, αλλά καθώς κάηκε το προηγούμενο router προσπαθώ να περάσω τις ρυθμίσεις στο νέο. Επιλέγω στις ρυθμίσεις ότι έχω static ip, αλλά εκτός από το νούμερο της στατικής ip μου ζητάει επίσης IP subnet mask και Gateway. Που μπορώ να βρω αυτές τις ρυθμίσεις, γιατί μέχρι στιγμή στο site του ΟΤΕ δεν κατάφερα να βρω κάτι. Το θέμα είναι ότι χωρίς αυτές τις ρυθμίσεις (μάλλον) δεν μπορώ να έχω internet. Συνδέομαι κανονικά (το λαμπάκι adsl ανάβει κανονικά), αλλά δεν έχω internet. To router που χρησιμοποιώ είναι ένα Edimax AR-7286WnB (η γραμμή είναι ISDN).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας!

akis1009
08-06-15, 21:57
Γενικά δεν χρειάζεται να την βάλεις την static ip την παίρνει μόνο του . Εσύ απλώς βάλε username και passowrd

axel12p
09-06-15, 10:08
Τελικά ήρθε ο ΟΤΕ και μου αντικατέστησε το ρούτερ με νέο (speedport w 724v), με το οποίο πάλι δεν είχα internet. Ενώ την Παρασκευή μου είχαν πει ότι δεν χρειάζονται ρυθμίσεις static ip (όπως δηλαδή δούλευε και το παλιό), σήμερα μου είπαν ότι αυτός είναι ο λόγος που το router συνδέεται αλλά δεν έχω internet. Στο speedport βέβαια δεν χρειάζεται ip subnet mask και gateway, αλλά dns1 και dns2. Πέρασα την static ip και όλα οκ.

Το θέμα είναι πως θέλω να έχω το άλλο ρούτερ έτοιμο ρυθμισμένο σε περίπτωση ανάγκης, αλλά ότι και αν κάνω δεν λέει να συνδεθεί στο internet... :mad:

AssVas
11-06-15, 17:54
Εγώ με static και speedport δεν έχω πρόβλημα . Χωρίς καμία ρύθμιση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.