PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποστολή μηνυμάτων Gmail μέσω Forthnet



makfil
09-06-15, 08:21
Ήμουν σε σύνδεση Wind και όλη η αλληλογραφία Gmail έφευγε κανονικά.
Άλλαξα τοποθεσία και σύνδεση (Forthnet) και ενώ διαβάζω τα εισερχόμενα, δεν φεύγουν τα εξερχόμενα.
Όταν χρησιμοποιούσα Outlook, για αλληλογραφία, άλλαζα τον πάροχο στο αντίστοιχο πεδίο (mailgate.forthnet.gr).
Χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο Gmail;

cca
09-06-15, 08:25
Το GMail είναι webmail, κανονικά δεν επηρεάζεται απο τέτοιες αλλαγές, εκτός ίσως αν χρησιμοποιείς IMAP/SMTP. Γίνε λίγο ποιο σαφής, το χρησιμοποιείς μέσω browser (webmail) η με κάποιον mail client?

makfil
09-06-15, 08:44
Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Πρέπει να έχεις δίκιο γιατί έχω ξανακάνει αυτή τη μεταφορά και δεν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα.
Χθες, όμως, και μετά την εγκατάσταση του pc στη νέα θέση, έστειλα μηνύματα και αμέσως γύρισαν μερικά ως ανεπίδοτα (δεν είμαι σίγουρος αν η μη επίδοση ήταν προς όλους τους αποδέκτες).
Έστειλα test από τη διεύθυνση gmail σε άλλες δύο δικές μου διευθύνσεις (άλλων παρόχων που έχω ρυθμίσει να παίρνω τα μηνύματα τους στο gmail) και δεν ήρθαν και σκέφτηκα ότι κάτι συμβαίνει.
Εννοείται ότι έχω ελέγξει τα spam.

Σε ότι αφορά στο IMAP, έλεγξα την αντίστοιχη καρτέλα και είναι ενεργοποιημένο αλλά έτσι ήταν πάντα.

cca
09-06-15, 09:12
Από ότι κατάλαβα, μέσω Browser το χρησιμοποιείς. Σε αυτή την περίπτωση, ότι κι αν συμβαίνει δεν έχει σχέση με τον παροχέα σου αλλά με τους ίδιους τους παραλήπτες, η στην χειρότερη με κάποιο πρόβλημα στο ίδιο το GMail.

makfil
09-06-15, 15:19
Αυτό το καταλαβαίνω αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έλαβα τα δύο test που έστειλα σε δύο διαφορετικές διευθύνσεις μου που έχω ρυθμίσει να παραλαμβάνονται από το Gmail και να εμφανίζονται σ' αυτό (και δεν βρίσκονται στα spam).



Edit 10/6/2015
Τελικά, φαίνεται ότι λειτουργεί κανονικά η αποστολή μέσω gmail, ανεξάρτητα από το μυστήριο της μη λήψης των δύο τεστ που είχα στείλει τη ΔΕ 8/6 στους λογαριασμούς μου (διευθύνσεις) σε άλλους παρόχους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.