PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Microsoft καταργεί την Modern UI έκδοση του Skype στις 7 Ιουλίου



nnn
11-06-15, 20:32
Μια σοβαρή ένδειξη πως η Microsoft απομακρύνεται από το touch-centric interface που υιοθέτησε στα Windows 8, είναι η ανακοίνωση της πως στις 7 Ιουλίου θα καταργηθεί η modern UI 156577(aka Metro version) του Skype και η αναβάθμισμένη έκδοση θα ανοίγει απευθείας στην αντίστοιχη εφαρμογή για desktop.

Σαν αιτιολογία η ομάδα του Skype ανέφερε πως έτσι απλοποιείται η χρήση του σε μια εφαρμογή που μπορεί να λειτουργήσει άνετα τόσο σε οθόνη αφής, όσο και με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Σημαντικό ρόλο βέβαια έπαιξε πως η πλειοψηφία των χρηστών χρησιμοποιούσε την desktop έκδοση ήδη.

Πηγή : Engadget (http://www.engadget.com/2015/06/11/skype-drops-windows-8-app/)

stavpal
11-06-15, 20:39
εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την metro εφαρμογή του skype.

tsigarid
11-06-15, 20:45
What? αντί να φτιάξουν το καινούριο interface, ειδικά τώρα που παίζει και σε παράθυρο του desktop, γυρνάνε πίσω;

Veldrin
11-06-15, 20:58
Ωραία η Metro έκδοση μόνο που ποτέ δε δούλευε σωστά.

Πρώτα έλειπαν οι μισές λειτουργίες σε σχέση με τη desktop, μετά δούλευε όταν ήταν και καλά κλειστό, δεν δούλευε όταν ήταν ανοιχτό, δεν δεν δεν.

Καλά κάνουν και την κλείνουν.

konig
11-06-15, 22:49
αυτη ηταν Special olympics ui σκετη καταστροφη

riptor01
11-06-15, 23:16
αυτη ηταν Special olympics ui σκετη καταστροφη

χαχαχαχαχαχαχ κυριολεκτικα μου εφυγαν μερικα απο το κλαμα γελιου!!!

blade_
12-06-15, 00:26
χαλια και το ενα και το αλλο.

Hetfield
12-06-15, 00:42
Σκετη αηδια το skype με ui.
Αργησαν αλλα το καταλαβαν.

ΥΓ: Για χρηση Desktop παντα.

Ice-Blade
12-06-15, 01:50
αυτη ηταν Special olympics ui σκετη καταστροφη

:worthy::worthy::worthy::respekt::respekt::respekt:

Wonderland
12-06-15, 02:13
Α, κρίμα. Κι έλεγα να την έχω ως backup μιας και η desktop έκδοση κρασάρει όλη την ώρα.

GrandGamer
12-06-15, 02:32
Μια σοβαρή ένδειξη πως η Microsoft απομακρύνεται από το touch-centric interface που υιοθέτησε στα Windows 8, είναι η ανακοίνωση της πως στις 7 Ιουλίου θα καταργηθεί η modern UI (aka Metro version) του Skype...

Meanwhile, στα κεντρικά της Microsoft: "Χάλια το touch interface τελικά, ας γυρίσουμε πίσω. Θα βάλουμε το Menu πίσω στα 10 και θα καταργήσουμε την μοντέρνα έκδοση του Skype. Παρόλα αυτά, ας αφαιρέσουμε και μερικές κλασσικές, desktop εφαρμογές από τα 10 και ας τις αντικαταστήσουμε με modern εφαρμογές!"

Για να μην αναφέρω το πόσο απαίσια έχει γίνει η καινούργια έκδοση του Skype. Τίποτα δεν λειτουργεί όπως πρέπει. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, σταμάτησαν και το Skype Kit.

utp
12-06-15, 02:42
Να ρωτησω τωρα κατι ασχετο με το θεμα εγω. Αυτο το bug που επι τουλαχιστον 1 χρονο τωρα μου δειχνει επαφες στο skype σε κατασταση away (Λείπω) ενω ειναι εκτος συνδεσης ή και εχουν καταργησει το skype τους, ποτε θα το διορθωσουν?

GrandGamer
12-06-15, 03:33
Να ρωτησω τωρα κατι ασχετο με το θεμα εγω. Αυτο το bug που επι τουλαχιστον 1 χρονο τωρα μου δειχνει επαφες στο skype σε κατασταση away (Λείπω) ενω ειναι εκτος συνδεσης ή και εχουν καταργησει το skype τους, ποτε θα το διορθωσουν?

Λίγο μετά την έναρξη της λειτουργίας του μετρό της Θεσσαλονίκης, μαζί με το VDSL στο κέντρο της Αθήνας δηλαδή.

iml
12-06-15, 05:09
bug στο skype?! πιπέρι

badweed
12-06-15, 08:59
μου θυμιζει απομακρα τις κρατικοποιησεις και τις αποκρατικοποιησεις του τοπου μας .

Gus
12-06-15, 13:04
Αφού έτσι κι αλλιώς οι metro ui εφαρμογές σταματούν να υπάρχουν όπως τις ξέραμε. Θα ανοίγουν σαν τα παράθυρα desktop εφαρμογών και όχι μεγιστοποιημένες ή το πολύ πολύ στο 1/2 της οθόνης. Έτσι δεν είναι ή έχω καταλάβει λάθος;

GrandGamer
12-06-15, 15:53
Αφού έτσι κι αλλιώς οι metro ui εφαρμογές σταματούν να υπάρχουν όπως τις ξέραμε. Θα ανοίγουν σαν τα παράθυρα desktop εφαρμογών και όχι μεγιστοποιημένες ή το πολύ πολύ στο 1/2 της οθόνης. Έτσι δεν είναι ή έχω καταλάβει λάθος;

Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Οι ίδιες ακριβώς εφαρμογές είναι, απλά τρέχουν σε παράθυρο.

shocked
12-06-15, 21:06
επισης μπορει να μην ειδαν μεγαλη χρηση της εφαρμογης και αποφασισαν να την καταργησουν

userbeta7
13-06-15, 18:25
χαχαχαχαχαχαχαχα κανονικά! Τραγικό ui.

Zus
14-06-15, 23:23
Να ρωτησω τωρα κατι ασχετο με το θεμα εγω. Αυτο το bug που επι τουλαχιστον 1 χρονο τωρα μου δειχνει επαφες στο skype σε κατασταση away (Λείπω) ενω ειναι εκτος συνδεσης ή και εχουν καταργησει το skype τους, ποτε θα το διορθωσουν?

Είμαι της άποψης ότι λειτουργεί επίτηδες με αυτό τον τρόπο, ώστε να φαίνεται ότι υπάρχει κίνηση στο δίκτυο του Skype και δεν αρχίζει να ερημώνει ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.