PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυσαρέσκεια με εξυπηρέτηση πελατών ΟΤΕ



esquellot
11-06-15, 22:01
Καλησπέρα στο subforum.

Η ιστορία μου έχει ως εξής: Έχω 2 τηλεφωνικούς αριθμούς στο όνομά μου σε διαφορετικές πόλεις της χώρας.
1) Στις 17/01/2015 έληξε το πρώτο ετήσιο συμβόλαιο σε πρόγραμμα double play 24 economy. Κάνω φορητότητα σε άλλο πάροχο. Επιστρέφω τον router σε κατάστημα ΟΤΕ αλλης πόλης από αυτήν που κατοικώ και μου πιστώθηκαν τα χρήματα από τα πάγια. Πήρα και το αντίστοιχο παραστατικό. Mετά από 3 μήνες μου στέλνουν λογαριασμό 25 € λόγω μη επιστροφής router. Τους τηλεφωνώ και μου λενε να μην πληρώσω το λογαριασμό αυτόν κι ότι το θέμα έχει τακτοποιηθεί.

2) Στις 13 /05/2015 έληξε το δεύτερο ετήσιο συμβόλαιο σε πρόγραμμα double play 24 economy. Κάνω φορητότητα σε άλλο πάροχο. Επιστρέφω τον router στο ίδιο κατάστημα ΟΤΕ με τον προηγούμενο. Πήρα και το αντίστοιχο παραστατικό. Σήμερα πήγα με πιστωτικό λογαριασμό να πάρω τα χρήματά μου. Μου είπαν ότι εκκρεμεί η πληρωμή του λογαριασμού των 25€ και δεν μπορούν να μου πιστώσουν το ποσό. Όταν τους εξήγησα τι έχει συμβεί, το έλεγξαν και μου είπαν ότι το τακτοποίησαν αλλά πρέπει να περιμένω ένα μήνα ώστε να ξαναβγεί εκ νέου ο λογαριασμός και τότε μπορώ να πάρω πίσω τα χρήματά μου.

Θεωρώ ότι υπέστην αδικαιολόγητη ταλαιπωρία είτε από αβλεψία υπαλλήλου είτε από αδυναμία των συστήμάτων του ΟΤΕ που δεν ενημερώθηκαν σωστά. Οι υπάλληλοι ούτε συγγνώμη δεν μου ζήτησαν.:down:

Απαράδεκτοι.

deniSun
11-06-15, 22:30
Ο ΟΤΕ έχει μακράν την χειρότερη εξυπηρέτηση πελατών.

iakoboss7
14-06-15, 05:22
σιγουρα... :whistle:

johnpap
15-06-15, 16:00
Ἐγώ πάλι, ἐντελῶς τό ἀντίθετο!

Ι.Π.

Midblue
15-06-15, 22:09
Μια από τα ίδια σχεδόν. Αντικατάσταση ρούτερ, επιστροφή του παλαιού, χρέωση στον λογαριασμό, τηλέφωνο με απάντηση αγνοήστε το και θα διορθωθεί στον επόμενο λογαριασμό, τσουπ νάτο πάλι στον επόμενο λογαριασμό....
Σου λέει δεν μπορεί, όλο και κάποιος θα πληρώνει τον λογαριασμό χωρίς κοιτάει χρεώσεις....

daywalker06
15-06-15, 22:44
Ταλαιπωρίες που περνά ο κόσμος :(

esquellot
16-06-15, 16:17
Ταλαιπωρίες που περνά ο κόσμος :(

Έτσι ακριβώς ταλαιπωρία. Γιατί ενώ πριν δύο μήνες που διαπιστώθηκε το λάθος τους και παρά τη διαβεβαίωσή τους ότι θα τακτοποιηθεί, δεν έγινε τίποτε από αυτά. Και μάλιστα εκβιαστικά δεν μου επέστρεψαν το οφειλόμενο χρηματικό ποσό παρ' όλο που αυτό αντιστοιχεί σε διαφορετικό αριθμό τηλεφωνικής σύνδεσης από αυτόν στον οποίο υπήρχε η ανωτέρω εκκρεμότητα.

Όλη αυτή η ταλαιπωρία οφείλεται αποκλειστικά σε δικό τους λάθος.

tseug
16-06-15, 23:49
Επιστρέφω τον router σε κατάστημα ΟΤΕ αλλης πόλης από αυτήν που κατοικώ και μου πιστώθηκαν τα χρήματα από τα πάγια.
Τι εννοείς;
Πληρώνουμε το router με κάποιο τρόπο μέσα στο λογαριασμό;
Δεν το δίνουν δωρεάν για το διάστημα που είμαστε πελάτες;

Και αν ναι, για τί ποσό μιλάμε;

deniSun
17-06-15, 08:26
Τι εννοείς;
Πληρώνουμε το router με κάποιο τρόπο μέσα στο λογαριασμό;
Δεν το δίνουν δωρεάν για το διάστημα που είμαστε πελάτες;

Και αν ναι, για τί ποσό μιλάμε;

Ο ΟΤΕ έχει σταματήσει να δίνει τζάμπα ρούτερ.
Το ρούτερ είναι δανικό.
Όταν διακόψεις από τον ΟΤΕ θα πρέπει να το επιστρέψεις διαφορετικά θα σου το χρεώσουν.
Πολλές φορές από "λάθος" σου το χρεώνουν μέσα σε κάποιο λογαριασμό.
Η δικαιολογία είναι η γνωστή: "συστημικό λάθος" (λάθος του συστήματος).
Το ίδιο έγινε και σε εμένα.

esquellot
17-06-15, 10:37
Τι εννοείς;
Πληρώνουμε το router με κάποιο τρόπο μέσα στο λογαριασμό;
Δεν το δίνουν δωρεάν για το διάστημα που είμαστε πελάτες;

Και αν ναι, για τί ποσό μιλάμε;



Ο router δίδεται με χρησιδάνειο. 'Όταν διακόψεις με τον ΟΤΕ τον επιστρέφεις. Αν δεν τον επιστρέψεις σου χρεώνουν 25€. Αν προκύψει διαφορά από τα πάγια (δεν έχει σχέση με τον router) λαμβάνεις πιστωτικό λογαριασμό.

johnpap
17-06-15, 12:44
Ο ΟΤΕ έχει σταματήσει να δίνει τζάμπα ρούτερ.
Το ρούτερ είναι δανικό.
Όταν διακόψεις από τον ΟΤΕ θα πρέπει να το επιστρέψεις διαφορετικά θα σου το χρεώσουν.
Δηλαδὴ οἱ ἄλλες ἑταιρεῖες σοὺ ἀφήνουν τὸ ροῦτερ γιὰ ἐνθύμιο;

Ὅταν ἄλλαξα ἑταιρεία καὶ ἐπέστρεψα στὸν ΟΤΕ, ὁ προηγούμενος πάροχος μοῦ ζήτησε νὰ ἐπιστρέψω τὸ ροῦτερ (ὀφείλω νὰ ὁμολογήσω χωρὶς νὰ μὲ χρεώσουν ταχυδρομικά), διαφορετικὰ θὰ μοῦ ἐνσωμάτωναν στὸν τελευταῖο λογαριασμὸ καὶ τὸ κόστος τοῦ ροῦτερ.

Ἰ. Παπ.

deniSun
17-06-15, 13:40
Δηλαδὴ οἱ ἄλλες ἑταιρεῖες σοὺ ἀφήνουν τὸ ροῦτερ γιὰ ἐνθύμιο;

Ὅταν ἄλλαξα ἑταιρεία καὶ ἐπέστρεψα στὸν ΟΤΕ, ὁ προηγούμενος πάροχος μοῦ ζήτησε νὰ ἐπιστρέψω τὸ ροῦτερ (ὀφείλω νὰ ὁμολογήσω χωρὶς νὰ μὲ χρεώσουν ταχυδρομικά), διαφορετικὰ θὰ μοῦ ἐνσωμάτωναν στὸν τελευταῖο λογαριασμὸ καὶ τὸ κόστος τοῦ ροῦτερ.

Ἰ. Παπ.

Δεν είπα αυτό.
Διάβασε τι γράφω.
Γράφω:

Ο ΟΤΕ έχει σταματήσει να δίνει τζάμπα ρούτερ.
Το "έχει σταματήσει" σημαίνει ότι κάποτε το έδινε τζάμπα, το χάριζε, δεν το ζητούσε πίσω.
Το τι κάνουν οι άλλες εταιρείες που κολλάει;
Ανέφερα πουθενά για άλλες εταιρείες;
Ή έχει σχέση το τι κάνουν οι άλλες οι εταιρείες με το τι κάνει ο ΟΤΕ.

Και για να σε πληροφορήσω/θυμίσω κάποια πράγματα.
DSL έχω από την στιγμή που βγήκε στην Ελλάδα.
Από αυτές τις εταιρίες που θυμάμαι:
ΟΤΕ/Vodafone/Vivodi έδιναν το ρούτερ τζάμπα, δεν σου το ζητούσαν πίσω, σου το χάριζαν.
Η HOL απ όσο θυμάμαι το ζητούσε πάντα πίσω διαφορετικά σου το χρέωνε.

Ο ΟΤΕ εδώ και λίγα χρόνια σου το ζητάει πίσω διαφορετικά σου χρεώνει.
Όταν μπήκα στο ΟΤΕ πριν 3-4 χρόνια είχα adsl και το ρούτερ το έχω ακόμα.
Δεν μου το ζήτησαν, δεν μου το χρέωσαν όταν πήγα σε vdsl.
Όταν μπήκα σε vdsl μου είπαν ξεκάθαρα, το έγραφε και στο συμβόλαιο, ότι το ρούτερ έπρεπε να το επιστρέψω σε περίπτωση υποβάθμισης σε adsl ή αλλαγή παρόχου.
Το τι κάνουν τώρα οι άλλοι πάροχοι δεν με ενδιαφέρει, όπως δεν με ενδιέφερε και όταν ο ΟΤΕ το έδινε τζάμπα και οι άλλοι με χρησιδάνειο.

Κατανοητά;

DVader
17-06-15, 14:25
O OTE κακή εξυπηρέτηση ... :whistle:

Ελά δεν τον πιστεύω (https://www.youtube.com/watch?v=32g8nvHQ434)

Μα ο ΟΤΕ είναι ο ορισμός της κακής εξυπηρέτησης πελατών !

tseug
17-06-15, 16:27
Φίλε, γνωρίζεις πότε εφαρμόστηκε αυτός ο κανόνας με το χρησιδάνειο;
Γιατί στο σπίτι βάλαμε ADSL το 2006 και το κρατήσαμε εως το 2011 και μετά το διακόψαμε, μαζί με το τηλέφωνο.
Την πρώτη φορά δεν μου ζήτησαν πίσω τον εξοπλισμό. Είχαν στείλει ένα Modem-Router Baudtec τότε.

Και βάλαμε πάλι νέα τηλεφωνική σύνδεση και ADSL το 2013 (Δεκέμβριο)

FuS
17-06-15, 16:37
Φίλε, γνωρίζεις πότε εφαρμόστηκε αυτός ο κανόνας με το χρησιδάνειο;
Γιατί στο σπίτι βάλαμε ADSL το 2006 και το κρατήσαμε εως το 2011 και μετά το διακόψαμε, μαζί με το τηλέφωνο.
Την πρώτη φορά δεν μου ζήτησαν πίσω τον εξοπλισμό. Είχαν στείλει ένα Modem-Router Baudtec τότε.

Και βάλαμε πάλι νέα τηλεφωνική σύνδεση και ADSL το 2013 (Δεκέμβριο)

Αν και ρωτάς άλλο χρήστη να σου απαντήσω πως ισχύει σε όλες τις συνδέσεις από το 2012 και μετά.

tseug
17-06-15, 16:49
Μάλιστα..
Ευχαριστώ για την ενημέρωση! :oneup:

esquellot
20-08-15, 10:41
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από 2 μήνες και τίποτα δεν έχει γίνει από μέρους του ΟΤΕ για να πάρτω πίσω τα χρήματά μου. 12 Αυγούστου πήγα στο κατάστημα ΟΤΕ Άμφισσας και διαπίστωσα ότι δεν έχει αποχρεωθεί το ποσό παρόλο που νόμιμα έχω επιστρέψει τον router. Μου λένε συνεχώς να περιμένω να μου σταλεί εκ νέου λογαριασμός, κάτι που ακούω από τον Μάιο.
Δεν έχει γίνει τίποτα λοιπόν από μέρους του ΟΤΕ και επικαλούνται συνεχώς λάθος του συστήματος λες και τα συστήματα δεν τα χειρίζονται άνθρωποι.

Έστειλα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένω απάντηση.

567agdop
20-08-15, 13:33
εγω τους ειχα επιστρεψει εναν αποκωδικοποιητη τον γεναρη κι μου εκαναν αποχρεωση τον ιουλιο.καθε μηνα μου τον χρεωναν 99ε και οταν τους επαιρνα τηλεφωνο μου ελεγαν οτι ειναι θεμα συστηματος και θα αποχρεωθει στον επομενο λογαριασμο.τελικα μετα απο κανα 6μηνο εγινε η αποχρεωση.οποτε μην αγχωνεσε θελει υπομονη με τον οτε

kasi
20-08-15, 15:22
Η HOL απ όσο θυμάμαι το ζητούσε πάντα πίσω διαφορετικά σου το χρέωνε.

Έχω δύο modem (FR!TZ) της HOL που ποτέ δε ζήτησαν πίσω.

Και που είναι το κακό αν το ζητούσαν ? Αν ΔΕ το θέλεις , το βάζεις άκρη και το επιστρέφεις όταν φύγεις , -εκτός αν πιάνει τόσο χώρο πια- αν το Θ'ΕΛΕΙΣ , είναι δωρεάν , όχι με 20€ όπως σε άλλη εταιρία :whistle:

deniSun
20-08-15, 20:36
Έχω δύο modem (FR!TZ) της HOL που ποτέ δε ζήτησαν πίσω.

Και που είναι το κακό αν το ζητούσαν ? Αν ΔΕ το θέλεις , το βάζεις άκρη και το επιστρέφεις όταν φύγεις , -εκτός αν πιάνει τόσο χώρο πια- αν το Θ'ΕΛΕΙΣ , είναι δωρεάν , όχι με 20€ όπως σε άλλη εταιρία :whistle:

Το κακό είναι στο ότι πληρώνεις πολλά για να σου το ζητάνε πίσω.
Και ένας ο οποίος έχει μείνει σε έναν πάροχο για πχ 5 χρόνια είναι τουλάχιστον γελοίο να του ζητάς πίσω μια συσκευή που κατά πάσα πιθανότητα δεν δουλεύει.
Και για να σου το πω και διαφορετικά...
Τι να το κάνει;
Να σου το δώσει όταν κάποια στιγμή έχεις πρόβλημα;
Το πιο;
Το προ 5 αιτίας modem;

ΥΓ
Όταν έχει φάει τα ψωμιά του μια συσκευή την πετάω.
Δεν την στολίζω στο ράφι.

kasi
20-08-15, 21:07
Το κακό είναι στο ότι πληρώνεις πολλά για να σου το ζητάνε πίσω.
Και ένας ο οποίος έχει μείνει σε έναν πάροχο για πχ 5 χρόνια είναι τουλάχιστον γελοίο να του ζητάς πίσω μια συσκευή που κατά πάσα πιθανότητα δεν δουλεύει.
Και για να σου το πω και διαφορετικά...
Τι να το κάνει;
Να σου το δώσει όταν κάποια στιγμή έχεις πρόβλημα;
Το πιο;
Το προ 5 αιτίας modem;

ΥΓ
Όταν έχει φάει τα ψωμιά του μια συσκευή την πετάω.
Δεν την στολίζω στο ράφι.

Τι να το κάνει? Ανακύκλωση?
Να στο δώσει μεταχειρισμένο? Δε νομίζω.
Στο ράφι? Οι περισσότεροι τα πουλάνε , ίσως γι αυτό να το θέλουν πίσω.
Αυτοί ορίζουν τους όρους αν δε μας αρέσουν δε συμφωνούμε.

Φιλικοτατα πάντα. :oneup:

deniSun
20-08-15, 21:14
Τι να το κάνει? Ανακύκλωση?
Να στο δώσει μεταχειρισμένο? Δε νομίζω.
Στο ράφι? Οι περισσότεροι τα πουλάνε , ίσως γι αυτό να το θέλουν πίσω.
Αυτοί ορίζουν τους όρους αν δε μας αρέσουν δε συμφωνούμε.

Φιλικοτατα πάντα. :oneup:

Αν είναι για να σωθεί ο πλανήτης πάω πάσο...

esquellot
03-09-15, 17:15
Τελικά κι ό άγιος φοβέρα θέλει. Μόλις είδαν την καταγγελία ασχολήθηκαν σοβαρά, μου απάντησαν και βρέθηκε άκρη στο τι ακριβώς είχε συμβεί.
Είχαν προσθέσει την αξία του router στον πρώτο πιστωτικό λογαριασμό από λάθος και μου είχαν πιστώσει παραπάνω χρήματα, τα οποία ζητούσαν πίσω με το νέο λογαριασμό, αυτόν των 25€.
Έγινε συμψηφισμός με τον άλλο πιστωτικό λογαριασμό των 17,44€ κι έτσι όλα τακτοποιήθηκαν όπως έπρεπε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.