PDA

Επιστροφή στο Forum : dell 3542 Laptop Dell Inspiron 3542 (i3-4005U/4GB/500GB)



labrini
14-06-15, 21:13
Καλησπέρα, απο το απόγευμα της Πέμπτης εχω το Dell στα χέρια μου.

Λποιπόν το λάπτοπ είναι αργό, ειδικά όταν το ανοίγω το Disk usage είναι 100% και κολλάν τα πάντα!
Μπορώ να κάνω κάτι? Είμαι έτοιμη να το επιστρέψω. Ομως πάλι λάπτοπ με ίδιες προγιαγραφές θα αγοράσω θα αλλάξει κάτι?
Το δε touchpad δεν είναι ότι καλύτερο, δεν ανταποκρίνεται πάντα, εγω δεν χρησημοποιώ mouse. Εχώ συνήθήσει από το Dell Inspiron n5010 που ήταν άψογο.
Οσο για την οθόνη δεν αξιζει καν να αναφερθώ.

Ξέρω ότι είναι μπάτζετ λάπτοπ αλλά με ανησυχει το ότι είναι αργό από τωρα................

iakoboss7
14-06-15, 21:16
θελει 1 λεπτακι να τελειωσει το ανοιγμα απο την στιγμη που δειξει την επιφανεια εργασίας! μετα απο 1-2 λεπτα δηλαδη ακομα κολλαει?

bill27
14-06-15, 21:34
εδω εισαι

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g50-80-80e5024dpb-156-intel-core-i5-5200u-4gb-500gb-no-os-p-PER.910459

387 ευρω

κωδικος προσφορας 1526

sweet dreams
14-06-15, 21:36
Καλησπέρα, απο το απόγευμα της Πέμπτης εχω το Dell στα χέρια μου.

Λποιπόν το λάπτοπ είναι αργό, ειδικά όταν το ανοίγω το Disk usage είναι 100% και κολλάν τα πάντα!
Μπορώ να κάνω κάτι? Είμαι έτοιμη να το επιστρέψω. Ομως πάλι λάπτοπ με ίδιες προγιαγραφές θα αγοράσω θα αλλάξει κάτι?
Το δε touchpad δεν είναι ότι καλύτερο, δεν ανταποκρίνεται πάντα, εγω δεν χρησημοποιώ mouse. Εχώ συνήθήσει από το Dell Inspiron n5010 που ήταν άψογο.
Οσο για την οθόνη δεν αξιζει καν να αναφερθώ.

Ξέρω ότι είναι μπάτζετ λάπτοπ αλλά με ανησυχει το ότι είναι αργό από τωρα................

Μπες στην εκκίνηση στοιχείων και κλείσε όλη τη σαβούρα που βάζουν οι κατασκευαστές να ξεκινάνε μαζί με τα Windows. Φυσικά θα πρέπει κι' εσύ

να κλείσεις ότι ξεκινάει με τα Windows(Skype κ.λ.π.) και να τα ανοίγεις όταν τα χρειάζεσαι. Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσες να έκοβες partition

100~120 GB για να είναι το λειτουργικό και τα προγράμματα. Μπες στην διαχείριση και κάνε συρρίκνωση για να δείς μέχρι μπορεί να πάει.

Θα πρέπει να μην έχεις αποθηκεύσει ακόμη τίποτα στον δίσκο και να κάνεις πρώτα ανασυγκρότηση.

labrini
14-06-15, 22:06
@bill27 θέλω να έχει λειτουργικό οπότε μειώνονται σημαντικά οι επιλογές μου. και άτοκες δόσεις.
@sweet sreams το startup έχει 4 προγράμματα. Στα services όμως δεν πρέπει να σταματήσω κάτι?
Υ.Γ. Είναι η πρώτη μου επαφή με Win 8

sweet dreams
14-06-15, 22:24
@bill27 θέλω να έχει λειτουργικό οπότε μειώνονται σημαντικά οι επιλογές μου. και άτοκες δόσεις.
@sweet sreams το startup έχει 4 προγράμματα. Στα services όμως δεν πρέπει να σταματήσω κάτι?
Υ.Γ. Είναι η πρώτη μου επαφή με Win 8

Δεν έχει σχέση αν είναι 7 ή 8.1, ξέρεις να σταματήσεις λειτουργίες από το Services;;; μπορείς να κλείσεις διάφορους Updaters που τρέχουν συνεχώς και

να κάνεις χειροκίνητα τα Update, εκτός φυσικά από το Windows Update. :)

tsavman
14-06-15, 22:28
Δύο τρόποι για βελτίωση της κατάστασης:

1 - ο δωρεάν) Παίρνεις το κλειδί, κατεβάζεις μία απείραχτη κόπια των windows που έχει και κάνεις επανεγκατάσταση του λειτουργικού. Έτσι ξεφορτώνεσαι όλο το bloat που βάζουν οι κατασκευαστές. Ιδανικά χωρίζεις τον δίσκο σε δύο partition παράλληλα, ένα για το OS και τις εφαρμογές και ένα για τα αρχεία σου.
2 - ο μη δωρεάν) κάνεις το πρώτο αφού έχεις βάλει SSD στην θέση του μηχανικού δίσκου, και κρατάς τον μηχανικό όλο για αποθήκη, είτε ως εξωτερικό σε θήκη, είτε ως εσωτερικό στην θέση του optical drive.

Θα είναι σαν να έχεις καινούριο μηχάνημα.

meletis
16-06-15, 06:38
Συμφωνώ με τον tsavaman. Πέρασα ξανά τα windows εφόσον υπήρχε κλειδί των windows απο την αγορά του και του έβαλα και ένα δίσκο ssd.+ τον μηχανικό δίσκο στην μονάδα dvd
To Laptop άλλαξε αμέσως συμπεριφορά και ας είναι και 4 χρονών.

labrini
16-06-15, 11:46
Να βάλω ssd δεν προβλέπεται όμως τα Windows σίγουρα θέλουν να περαστούν ξανά να φύγουν τα bloatware, αν και η Dell δεν βάζει πολύ bloatware σε σχέση με αλλους κατασκευαστές.
Εκτός απο αυτό η οθόνη είναι χάλια και το touchpad δυσλειτουργικό όπως έχω αναφέρει.
Έχω ξεκινήσει διαδικασία υπαναχωρησης, είναι αγορασμένο απο you.gr. Δεν έχω ξανα μπει σε τέτοια διαδικασία και ελπίζω όλα να πάνε καλα.

tsavman
16-06-15, 13:38
Η οθόνη πόσο χάλια είναι;
Είναι ο μεγαλύτερος "φόβος" μου και ίσως με φρενάρει αυτό από την online αγορά laptop.
Ακόμα και ίδια μοντέλα πολλές φορές φοράνε διαφορετικά πάνελ.

Αν δεν σε ικανοποιεί, μην το σκέφτεσαι, άλλαξέ το.
Αλλιώς αν το κρατήσεις κάνε αυτά που σου είπαμε.

Το touchpad IMO το συνηθίζεις μετά από 10-20 ώρες χρήσης, αλλά για την οθόνη μην κάνεις υποχωρήσεις.



To Laptop άλλαξε αμέσως συμπεριφορά και ας είναι και 4 χρονών.

Το δικό μου μπαίνει στα 7 σιγά σιγά. Και αν δεν πάθει καταστροφικό failure δεν το βλέπω να παροπλίζεται.
Με τον SSD πήρε τεράστια παράταση ζωής (το 2013 ήμουν έτοιμος για αγορά άλλου μηχανήματος) με μικρό κόστος, μακράν η καλύτερη τεχνολογική "επένδυση" που έχω κάνει.

labrini
16-06-15, 14:23
Η οθόνη είναι χάλια, βέβαια σε λάπτοπ με τιμή 400 ευρώ δεν περίμενα και πολλά. Αλλά όχι τόσο χάλι. Δεν είχα διαλέξει αυτό το λάπτοπ απλά αυτό που αγόρασα δεν υπήρχε και μου πρότειναν το DELL.

andreas19
16-06-15, 23:32
Η οθόνη είναι χάλια, βέβαια σε λάπτοπ με τιμή 400 ευρώ δεν περίμενα και πολλά. Αλλά όχι τόσο χάλι. Δεν είχα διαλέξει αυτό το λάπτοπ απλά αυτό που αγόρασα δεν υπήρχε και μου πρότειναν το DELL.

Πίστεψε με ακόμα και λαπτοπ των 1000ευρω, παλι σκατοοθόνες έχουν.
Και αναφέρομαι σε επαγγελματικά μοντέλα και όχι consumer σειρές.

labrini
18-06-15, 22:56
Μάλλον είχα κακομάθει με το προηγούμενο λάπτοπ που είχα, Dell Inspiron n5010. Καλη οθόνη και άψογο touchpad. Συνφωνώ ότι οι ποιότητες έχουν αλλάξει αλλά το touchpad είναι όντως δυσλειτουργικό. Όπως είπα έχω μπει στην διαδικασία υπαναχωρησης και το σ/κ θα το ξαναδώ και πάλι αν και η γνώμη έχει ήδη σχηματιστεί.

sweet dreams
18-06-15, 23:05
Έχει ίδιο συγγενής μου με τον ι5, 156944 πήγα σήμερα και το δούλεψα από περιέργεια, τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις

με το touchpad;;; αν και εγώ στο δικό μου δουλεύω με ποντίκι, δεν τα χώνεψα ποτέ τα touchpad.

johnthegeeks
19-06-15, 12:26
Έχω κι εγώ το μοντέλο, με τον i5. Η αλήθεια είναι ότι το touchpad, κατα καιρούς κολλάει, κι όντως η οθόνη δεν είναι καθόλου καλή. Αλλά από την άλλη, δεν καθυστερεί, η μπαταρία διαρκεί αρκετές ώρες, και το κυριότερο, από οταν έβαλα ssd, το λάπτοπ, λειτουργεί πλήρως fanless. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν μόνο σε παιχνίδια, ούτε καν σε ταινίες 1080p. Δε μπορείς καν να καταλάβεις, αν δουλεύει, όταν η οθόνη είναι κλειστή.....

ps έχω την αίσθηση, ότι αν περάσεις το driver της dell, για το touchpad, βελτιώνεται αισθητά η λειτουργία του και ενεργοποιούνται και τα multitouch gestures

meletis
19-06-15, 15:15
Έχω κι εγώ το μοντέλο, με τον i5. Η αλήθεια είναι ότι το touchpad, κατα καιρούς κολλάει, κι όντως η οθόνη δεν είναι καθόλου καλή. Αλλά από την άλλη, δεν καθυστερεί, η μπαταρία διαρκεί αρκετές ώρες, και το κυριότερο, από οταν έβαλα ssd, το λάπτοπ, λειτουργεί πλήρως fanless. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν μόνο σε παιχνίδια, ούτε καν σε ταινίες 1080p. Δε μπορείς καν να καταλάβεις, αν δουλεύει, όταν η οθόνη είναι κλειστή.....

ps έχω την αίσθηση, ότι αν περάσεις το driver της dell, για το touchpad, βελτιώνεται αισθητά η λειτουργία του και ενεργοποιούνται και τα multitouch gestures

Συμφωνώ με τους Drivers θα σου εμφανιστούν επιπλέον επιλογές. Όταν έκανα φορμάτ στο Lenovo τους πέρασα απο την επίσημη ιστοσελίδα.Δεν το γνώριζα ούτε εγώ.

sweet dreams
19-06-15, 20:29
Έχω κι εγώ το μοντέλο, με τον i5. Η αλήθεια είναι ότι το touchpad, κατα καιρούς κολλάει, κι όντως η οθόνη δεν είναι καθόλου καλή. Αλλά από την άλλη, δεν καθυστερεί, η μπαταρία διαρκεί αρκετές ώρες, και το κυριότερο, από οταν έβαλα ssd, το λάπτοπ, λειτουργεί πλήρως fanless. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν μόνο σε παιχνίδια, ούτε καν σε ταινίες 1080p. Δε μπορείς καν να καταλάβεις, αν δουλεύει, όταν η οθόνη είναι κλειστή.....

ps έχω την αίσθηση, ότι αν περάσεις το driver της dell, για το touchpad, βελτιώνεται αισθητά η λειτουργία του και ενεργοποιούνται και τα multitouch gestures


Συμφωνώ με τους Drivers θα σου εμφανιστούν επιπλέον επιλογές. Όταν έκανα φορμάτ στο Lenovo τους πέρασα απο την επίσημη ιστοσελίδα.Δεν το γνώριζα ούτε εγώ.

Αφού το έχει πάρει έτοιμο, με προεγκατεστημένο το λειτουργικό, δεν θα έχει περασμένους τους Drivers η Dell;;; εδώ έχει περασμένη όλη τη σαβούρα.

Ότι είναι μέσα στο Site της Dell από Drivers θα είναι περασμένοι, αλλά αν το κρατήσει ας ρίξει και μια ματιά.

johnthegeeks
19-06-15, 22:50
Αφού το έχει πάρει έτοιμο, με προεγκατεστημένο το λειτουργικό, δεν θα έχει περασμένους τους Drivers η Dell;;; εδώ έχει περασμένη όλη τη σαβούρα.

Ότι είναι μέσα στο Site της Dell από Drivers θα είναι περασμένοι, αλλά αν το κρατήσει ας ρίξει και μια ματιά.

Μπορεί να πω και ανοησια, αλλα δεν είμαι σιγουρος οτι ερχεται προεγκατεστημενο το touchpad driver της dell... Δεν ειναι απλως driver, ειναι utility με καποια επιπλεον χαρακτηριστικά

Παντως το συγκεκριμενο λαπτοπ, τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση, ηρθε με ελαχιστο bloat πανω.

sweet dreams
19-06-15, 23:00
Ότι υπάρχει μέσα στο Site της Dell το έχουν εγκατεστημένο, 156996 τώρα αν σ' αυτό το ξεχάσανε δεν το ξέρω,

μπορεί εύκολα να το τσεκάρει.

labrini
21-06-15, 14:51
πέρασα το driver για το touchpad και τώρα υποστηρίζει multi touch gestures. 'Οτι κολλάει ακόμα κολλάει. Θα προτημούσα να ήταν και πιο μεγάλη η επιφάνεια.
όσο για την οθόνη τα έχουμε πει. Έχει κανείς αλλάξει τα settings χρωμάτων απο το Intel grapphics control panel?

Στην Dell μου είπαν να κάνω φορμάτ όταν τους είπα ότι ο δίσκος λειτουργεί στα 100% πολλές φορές και είχα και πρόβλημα στο setup των windows.

Veldrin
21-06-15, 15:01
Το πρόβλημα σου είναι το 100% usage του δίσκου. Σωστά;

Αρκετά κοινό πρόβλημα σε νέα λάπτοπ. Το έχω συναντήσει σε νέα Inspiron, σε Latitude και high end Asus.

Πήγαινε στο search μέσα από το start, και γράψε μέσα View Local Services.

Άνοιξε αυτό που θα βγεί και βρές το λεγόμενο BITS ως Background Intelligence Transfer Service. Κάνε το stop και disable.

labrini
21-06-15, 15:20
@Veldrin το έκανα. Σ'ευχαριστώ. ένα φορμάτ πάντως λέω να του κάνω αν το κρατήσω.

Veldrin
21-06-15, 15:26
Τίποτα, είναι ένα περίπου ανεξήγητο bug που συμβαίνει μέχρι και σε πανάκριβα μοντέλα με SSD.

Format πάντως δε νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις. Βγάλε του ότι δε σου αρέσει, τρέξε και ένα CCleaner για να φύγουν τα σκουπιδάκια και είσαι εντάξει. Η Dell δε τα σαβουριάζει ιδιαίτερα τα μηχανήματα της.

labrini
21-06-15, 15:48
Έκανα restart και είναι πάλι κοντά στο 100%. 157097 Βέβαια σταματάει μετά απο 5 λεπτά.

iakoboss7
21-06-15, 15:50
τα πρωτα λεπτα ειναι φυσιολογικο, με ενα φορματ ομως θα φαινοταν τι παιζει

meletis
21-06-15, 15:53
Πήγαινε στο search μέσα από το start, και γράψε μέσα View Local Services.

Άνοιξε αυτό που θα βγεί και βρές το λεγόμενο BITS ως Background Intelligence Transfer Service. Κάνε το stop και disable.
Η παραπάνω εντολή ισχύει μόνο για Windows 8,ήθελα απο περιέργια να δω και στο δικό μου εχω windows 7. Δεν βρήκε κάτι στην αναζήτηση.

tsavman
21-06-15, 22:07
Η παραπάνω εντολή ισχύει μόνο για Windows 8,ήθελα απο περιέργια να δω και στο δικό μου εχω windows 7. Δεν βρήκε κάτι στην αναζήτηση.

Μια χαρά ισχύει και στα 7άρια.
Πάτησε στο start και ξεκίνα να γράφεις.

labrini
22-06-15, 17:25
το BITS που απενεργοποιησα σε κάθε άνοιγμα του pc είναι ενεργοποιημένο...

iakoboss7
22-06-15, 17:33
πρεπει να πατησεις δεξι κλικ να πας στις ιδιοτητες και να το κανεις "disabled" το "start up type" του (τα εχω αγγλικα εγω οποτε στα λεω οπως μου τα γραφει).

Snoo
24-06-15, 21:56
Καινούργιο το λαπτοπ το πήρες έτσι με τα προεγκατεστημένα προγράμματα της dell;;; Κάντου ενα φορματ με τα windows 8.1 πέρνα drivers av και καθάρισες... κλασσικό θέμα σε καινούργια λαπτοπ

labrini
25-06-15, 20:25
ναι όντως ένα φορμάτ χρειάζετε. αν και το bloat της Dell είναι πολύ μικρό. όσο για την οθόνη, υπάρχουν ρυθμήσεις στο intel graphics control panel που βελτιώνουν την κατάσταση.

- - - Updated - - -




Έχω κι εγώ το μοντέλο, με τον i5. Η αλήθεια είναι ότι το touchpad, κατα καιρούς κολλάει, κι όντως η οθόνη δεν είναι καθόλου καλή. Αλλά από την άλλη, δεν καθυστερεί, η μπαταρία διαρκεί αρκετές ώρες, και το κυριότερο, από οταν έβαλα ssd, το λάπτοπ, λειτουργεί πλήρως fanless. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν μόνο σε παιχνίδια, ούτε καν σε ταινίες 1080p. Δε μπορείς καν να καταλάβεις, αν δουλεύει, όταν η οθόνη είναι κλειστή.....

ps έχω την αίσθηση, ότι αν περάσεις το driver της dell, για το touchpad, βελτιώνεται αισθητά η λειτουργία του και ενεργοποιούνται και τα multitouch gestures

έχεις μπει στο Intel HD graphics? Μπορείς να κάνεις διάφορες αλλαγές σε χρώμα, κοντράστ κα.

johnthegeeks
01-07-15, 14:30
έχεις μπει στο Intel HD graphics? Μπορείς να κάνεις διάφορες αλλαγές σε χρώμα, κοντράστ κα.
έχω δοκιμάσει κάποιες αλλαγές, και πράγματι φέρνουν την οθόνη, στα όρια του υποφερτού :P

labrini
01-07-15, 15:27
Τελικά αποφάσισα και το κράτησα παρόλο που είχα την επιλογή επιστροφής.
Κάτι άλλο που με βοήθησε είναι ότι εγκατέστησα το driver της dell για το touchpad από το site. Λειτουργεί καλύτερα έτσι

@ ADSLgr.com All rights reserved.