PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet στο εξοχικο



Σελίδες : [1] 2

marmgia
16-06-15, 14:13
Καλησπερα!
Θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξης θεμα: για περιπου 15-20 μερες τον χρονο επισκεπτομαι το εξοχικο το οποιο βρισκεται εξω απο το Ναυπλιο. Το θεμα λοιπον περσι με το ιντερνετ ειχε παραγινει. Κακο σημα στο κινητο, wifi απο καποιον γειτονα δεν μπορω να βρω οποτε σκεφτομουν ΟΤΕ στο εξοχικο. Παροτι δεν παω 6 μηνες, θα ημουν διατεθημενη να πληρωνω αυτα τα χρηματα (νομιζω μου ειπαν χονδρικα καπου στα 20€ το μηνα) για 6 μηνες αλλα απ´οτι εμαθα εννοουν οτι πληρωνει καποιος 20€ για 12 μηνες ασχετως το ποσους μηνες εχει ιντερνετ.

Η ερωτηση μου ειναι, με δεδομενο οτι αυτη την δτιγμη δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη σε αυτο το σπιτι αν ζητησω απο τον ΟΤΕ να μου "φερει" μια νεα τηλεφωνικη γραμμη υπαρχει καποιος τροπος να εχω προσβαση στο ιντερνετ χρησιμοποιοντας τους κωδικους για το vdsl που εχω στην Αθηνα;:rolleyes:

mike_871
16-06-15, 14:29
λογικα θα μπορεις, αλλα και να υποστηριζει vdsl γραμμη σου θα εισαι σε adsl καρτα εως 24

marmgia
16-06-15, 14:32
Δεν με πειραζει καθολου αυτο ριναι αναμενομενο. Εκει ετσι και αλλιως εχει διαθεσιμοτητα μονο ο ΟΤΕ και η HOL. Το θεμα ειναι, συμφερει πιο καλα αυτο (γιατι φανταζομαι υπαρχουν παγια καθε μηνα που δεν ξερω ποσο ειναι) η συμφερει το οτε στο εξοχικο;

sdikr
16-06-15, 14:36
Οχι δεν θα μπορείς να συνδεθείς με τους κωδικούς του σπιτιού, γιατί η γραμμή δεν θα έχει ενεργή υπηρεσία χdsl

marmgia
16-06-15, 14:37
Αρα δεν υπαρχει καποιος τροπος να ενεργοποιησω γραμμη adsl χωρις να ζητησω καποιο πακετο, ετσι;

griniaris
16-06-15, 15:13
Το θεμα λοιπον περσι με το ιντερνετ ειχε παραγινει. Κακο σημα στο κινητο, wifi απο καποιον γειτονα δεν μπορω να βρω οποτε σκεφτομουν ΟΤΕ στο εξοχικο.

Το χειμωνα που κατεβηκα Ναυπλιο παντως μια χαρα ειχα σημα με cosmote (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCG/section/IOTG_onRequest_prs).

Για μενα ειναι η καλυτερη λυση για ιντερνετ εκτος εδρας.

marmgia
16-06-15, 15:22
Το χειμωνα που κατεβηκα Ναυπλιο παντως μια χαρα ειχα σημα με cosmote (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCG/section/IOTG_onRequest_prs).

Για μενα ειναι η καλυτερη λυση για ιντερνετ εκτος εδρας.

Αυτο ειναι το θεμα! Ειναι καποια χιλιομετρα εξω απο το Ναυπλιο. Ειχα βονταφον περσι αλλα το σημα ενω ηταν πολυ καλο στο παρελθον τωρα για καποιο λογο εγινε χαλια! Ετσι μου ειπαν οτι η κοσμοτε εχει καλυτερο και εκανα φορητοτητα. Ωστοσο το προβλημα ειναι οτι στο σπιτι μου στην Αθηνα πρεπει να βγω στο μπαλκονι για να μιλησω γιατι μεσα ειναι σαν νεκρο. Αρα αναγκαστηκα τα μαζεψα και ξαναρισα στην βονταφον

mike_871
16-06-15, 15:35
Δεν με πειραζει καθολου αυτο ριναι αναμενομενο. Εκει ετσι και αλλιως εχει διαθεσιμοτητα μονο ο ΟΤΕ και η HOL. Το θεμα ειναι, συμφερει πιο καλα αυτο (γιατι φανταζομαι υπαρχουν παγια καθε μηνα που δεν ξερω ποσο ειναι) η συμφερει το οτε στο εξοχικο;

εννοεις να βαλεις μονο τηλεφωνο και να εχεις Internet???? οχι δεν γινεται αυτο

griniaris
16-06-15, 15:36
αποδεδειγμενα η cosmote εχει καλυτερο σημα απο ολους... μηπως παιζει τιποτα με την συσκευη σου? για κανε γκαλοπ με συγγενεις και γνωστους...

anyway. στο θεμα μας.. Παρε μια καρτα internet cosmote monthly pass. αν εχεις λαπτοπ παρε το stick αλλιως θα παρεις τα ''παλια'' mi-fi. (https://www.skroutz.gr/s/3738696/Huawei-E220.html)
ειναι συσκευες που παιρνουν την sim και μοιραζουν με wi-fi μεχρι 5 συσκευες το ιντερνετ.

αν δουλεψει.... στην καλυτερη θα εχεις ιντερνετ.
Αν ΔΕΝ δουλεψει... θα εχεις χαλασει 30€ το πασο, και 30-40€ το mi-fi που θα σου μεινει για αλλη περιοχη. :)

toRus
16-06-15, 15:42
Νόμισα ότι μου κάνουν πλάκα όταν μου το είπαν (ρώτησα για τηλέφωνο και ADSL). Πραγματικά δεν συμφέρει, όπως βέβαια και δεν συμφέρει οποιαδήποτε 3G/4G λύση (5GB ;;;; ). Τελικά για 3 μήνες π.χ. το καλοκαίρι, ακόμα και αν δεν σε ενδιαφέρει να μπορείς να πάρεις τηλέφωνο από σταθερό, η μόνη επιλογή είναι τίποτα Wind/Cyta/Forthnet/... και απλά να πληρώνεις 20/30ευρώ * 12 μήνες. Με άλλα λόγια .... άντε γεια.

goku
16-06-15, 15:43
Δες εδώ (https://www.ote.gr/documents/10280/1275332/ADSL-VDSL_lianiki.pdf/151ef044-8a12-4cff-8590-61de5b7345b5) στην 2η σελίδα. Κόστος γραμμής adsl 4mbps χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ, 17,56 ευρώ τον μήνα. Χρησιμοποιείς τους κωδικούς που έχεις από άλλη σύνδεση για να έχεις πρόσβαση στο ίντερνετ. Υποθέτω ότι η γραμμή δεν περιλαμβάνει χρόνο ομιλίας και ότι είναι μόνο για ίντερνετ. Επίσης θα πρέπει να έχεις δικό σου ρούτερ. Μπορείς πολύ απλά όταν πηγαίνεις στο εξοχικό, να παίρνεις το ρουτεράκι από το σπίτι σου στην πόλη και να το συνδέεις στην γραμμή του εξοχικού, δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά ρύθμιση.

griniaris
16-06-15, 15:45
γιατι ''αντε γεια'' ? η κοπελα μιλησε για 15-20 μερες τον χρονο. οποτε σιγουρα δεν συμφερει σταθερο ιντερνετ.

αλλα για 2-3 μηνες τον χρονο σιγουρα αξιζει.

Μονο και μονο οι καμερες που εχω πχ εγω για να βλεπω την περιουσια μου... αξιζουν τα 20€ τον μηνα.

sdikr
16-06-15, 15:47
Δες εδώ (https://www.ote.gr/documents/10280/1275332/ADSL-VDSL_lianiki.pdf/151ef044-8a12-4cff-8590-61de5b7345b5) στην 2η σελίδα. Κόστος γραμμής adsl 4mbps χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ, 17,56 ευρώ τον μήνα. Χρησιμοποιείς τους κωδικούς που έχεις από άλλη σύνδεση για να έχεις πρόσβαση στο ίντερνετ. Υποθέτω ότι η γραμμή δεν περιλαμβάνει χρόνο ομιλίας και ότι είναι μόνο για ίντερνετ. Επίσης θα πρέπει να έχεις δικό σου ρούτερ. Μπορείς πολύ απλά όταν πηγαίνεις στο εξοχικό, να παίρνεις το ρουτεράκι από το σπίτι σου στην πόλη και να το συνδέεις στην γραμμή του εξοχικού, δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά ρύθμιση.

+ το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής

griniaris
16-06-15, 15:51
οποτε μονοδρομος cyta??? 19€ το μηνα για εως 24/1 ???

+τελη ενεργοποιησης?

toRus
16-06-15, 15:55
γιατι ''αντε γεια'' ? η κοπελα μιλησε για 15-20 μερες τον χρονο. οποτε σιγουρα δεν συμφερει σταθερο ιντερνετ.

αλλα για 2-3 μηνες τον χρονο σιγουρα αξιζει.

Μονο και μονο οι καμερες που εχω πχ εγω για να βλεπω την περιουσια μου... αξιζουν τα 20€ τον μηνα.

Σίγουρα ΟΧΙ από τον ΟΤΕ αν θες και τηλεφωνία. Με τα ίδια σχεδόν λεφτά, και για FULL 12 μήνες, κάνεις και τηλέφωνα.

goku
16-06-15, 16:04
+ το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής

Είναι σίγουρο ότι δεν περιλαμβάνει το πάγιο της γραμμής;

sdikr
16-06-15, 16:05
Είναι σίγουρο ότι δεν περιλαμβάνει το πάγιο της γραμμής;

Εσυ είσαι σίγουρος οτι το περιλαμβάνει;

goku
16-06-15, 16:07
Εσυ είσαι σίγουρος οτι το περιλαμβάνει;

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά στο συγκεκριμένο φυλλάδιο δεν το διευκρινίζει.

griniaris
16-06-15, 16:08
ναι οκ. οχι απο τον ΟΤΕ. αλλα δεν θεωρω οτι ειναι πολλα τα 20-25 € για να εχεις μονιμη γραμμη στο εξοχικο.

Ολα βεβαια ξεκινανε απο το τι θελει να κανει ο καθενας. οι αναγκες του καθενος διαφερουν. οπως και οι τσεπες.

mike_871
16-06-15, 16:10
Είναι σίγουρο ότι δεν περιλαμβάνει το πάγιο της γραμμής;

~10 ευρω ειναι το παγιο γραμμης οποτε θεωρω δυσκολο να περιλαμβανει το παγιο και τις υπηρεσιες

sdikr
16-06-15, 16:13
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά στο συγκεκριμένο φυλλάδιο δεν το διευκρινίζει.

Είμαι σίγουρος οτι δεν περιλαμβάνει το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής.

toRus
16-06-15, 16:18
ναι οκ. οχι απο τον ΟΤΕ. αλλα δεν θεωρω οτι ειναι πολλα τα 20-25 € για να εχεις μονιμη γραμμη στο εξοχικο.

Ολα βεβαια ξεκινανε απο το τι θελει να κανει ο καθενας. οι αναγκες του καθενος διαφερουν. οπως και οι τσεπες.

Άλλο βέβαια το 20*3 μήνες που θα είσαι (μάλλον λιγότερους), άλλο π.χ. αν ήταν 20*6 μήνες (όσο διαρκεί η υπηρεσία του ΟΤΕ), και άλλο το 20*12 (για τον ένα χρόνο που πληρώνεις νταβαντζιλίκι για υπηρεσία 6 μηνών), και άλλο το 20*12 από άλλο πάροχο (το οποίο δεν θα το χρησιμοποιήσεις όλο το χρόνο, αλλά καλό είναι να ξέρεις ότι το έχεις αφού το πληρώνεις).

Για να συγκρίνουμε, ο ΟΤΕ σου δίνει τη δυνατότητα με 25*12 να έχεις ADSL 24mbps και τηλέφωνο χωρίς απεριόριστα κινητά/σταθερά για 6 μήνες (σπαστά) και όλα τα σαββατοκύριακα.

Στα ίδια λεφτά π.χ. η Forthnet (αλλά για 18μηνη σύμβαση αντί για 12) σου δίνει ADSL 24mbps και τηλεφωνία για ΟΛΟΥΣ τους μήνες ΚΑΙ απεριόριστα σταθερά ΚΑΙ κινητά.

nmavro73
16-06-15, 16:22
Πληρώνεις 6 μηνες οχι 12. Σε καθε λογαριασμό δίμηνο σου αφαιρεί τα μισά πάγια. Στο τηλεφωνο μπαινει φραγή κλήσεων τις εποχές που δεν δουλευει. Το Ίντερνετ δουλευει ολο το χρονο.
Μάλλον λοιπόν πληρώνεις 6 μηνες και εχεις 12.

toRus
16-06-15, 16:31
Πληρώνεις 6 μηνες οχι 12. Σε καθε λογαριασμό δίμηνο σου αφαιρεί τα μισά πάγια. Στο τηλεφωνο μπαινει φραγή κλήσεων τις εποχές που δεν δουλευει. Το Ίντερνετ δουλευει ολο το χρονο.
Μάλλον λοιπόν πληρώνεις 6 μηνες και εχεις 12.

Σε ποιο αναφέρεσαι; Στο πρόγραμμα Double Play για το Εξοχικό του ΟΤΕ; Γιατί τους ρώτησα. Πληρώνεις κάθε μήνα. Απλά θεωρούν ότι το πρόγραμμα double play αξίζει 40EUR το μήνα (lol) οπότε σου κάνουν χάρη και σε χρεώνουν τα μισά.

nmavro73
16-06-15, 18:43
Σε ποιο αναφέρεσαι; Στο πρόγραμμα Double Play για το Εξοχικό του ΟΤΕ; Γιατί τους ρώτησα. Πληρώνεις κάθε μήνα. Απλά θεωρούν ότι το πρόγραμμα double play αξίζει 40EUR το μήνα (lol) οπότε σου κάνουν χάρη και σε χρεώνουν τα μισά.

32.50€ για την ακρίβεια τελική τιμη για το διμηνο. Κοινώς 16 το μηνα. Από αυτά 11 ειναι το Ίντερνετ ως 24. 5 το μηνα το τηλεφωνο. Το Ίντερνετ δουλευει παντα

toRus
16-06-15, 20:25
32.50€ για την ακρίβεια τελική τιμη για το διμηνο. Κοινώς 16 το μηνα. Από αυτά 11 ειναι το Ίντερνετ ως 24. 5 το μηνα το τηλεφωνο. Το Ίντερνετ δουλευει παντα

Πάνω που σε quotαρα να γίνεις πιο συγκεκριμένος (π.χ. για την ταχύτητα του ADSL κτλ). Που είναι το link όμως;

mariossss
16-06-15, 21:38
32.50€ για την ακρίβεια τελική τιμη για το διμηνο. Κοινώς 16 το μηνα. Από αυτά 11 ειναι το Ίντερνετ ως 24. 5 το μηνα το τηλεφωνο. Το Ίντερνετ δουλευει παντα

Το ιντερνετ δεν δουλευει παντα κοβεται και αυτο. το λεω γιατι και εγω εχω για το εξοχικο 2 χρονια και κοβεται (οχι αμεσως, μετα απο 3 μερες περιπου, και ξανασυνδεεται 3 μερες νωριτερα απο το τηλεφωνο)

marmgia
17-06-15, 00:45
32.50€ για την ακρίβεια τελική τιμη για το διμηνο. Κοινώς 16 το μηνα. Από αυτά 11 ειναι το Ίντερνετ ως 24. 5 το μηνα το τηλεφωνο. Το Ίντερνετ δουλευει παντα


Αυτο βγαινει τοτε 192 ευρω! Ειναι σιγουρα τοσα, ή βγαινει 20 οπως λεει η σελιδα τους+ ΦΠΑ; Παλευεται καπως αν ειναι 192 γιατι ενταξει συνηθως ειναι κανενα δεκαπενθημερο αλλα πχ θα ειναι οι δικοι μου σπιτι συνολο κανενα μηνα οποτε και εκεινοι θελουν ιντερνετ, λιγοτερες απαιτησεις μεν ιντερνετ δε.

Λογω δουλειας, χρησιμοποιω αρκετα ιντερνετ για βιντεοκλησεις, οποτε περσι καθε τρεις και λιγο ηθελα νεο πακετο στο κινητο. Και η γελοια η vodafone καθε 2 μερες μου εστελνε μηνυμα για υπερβαση της πολιτικης ορθης χρησης και κατεβαζε την ταχυτητα τοσο πολυ που με το ζορι ανοιγα σελιδα εστω και απο το κινητο. Μια φορα δε, χρησιμοποιωντας το καρτοκινητο της αδερφης μου η οποια ειχε ΕΝΤΕΛΩΣ κλειστα τα δεδομενα βαζω καρτα κακ ενεργοποιω το ιντερνετ. Σε 10 λεπτα και 10ΜΒ αργοτερα ερχεται αυτο το μηνυματακι. Τους παιρνω τηλ μου λενε ταχα μου λαθος θα το κοιταξουμε αλλα το "ελυσαν" το προβλημα 2 μερες μετα οπου ετσι και αλλιως θα επανερχοταν η ταχυτητα.

Αν βαλω και το οτι υπαρχουν στον ιδιο χωρο 4 ταμπλετ οπου οσο να το κανεις και χωρις youtube κλπ χρησιμοποιουν ιντερνετ τοτε ψαχνω κατι πιο "large" ας πουμε. Δυστυχως απο εναλλακτικους στην περιοχη απ´οτι μου ειπαν μονο HOL αλλα αν πραγματι η τιμη ειναι 16 στον ΟΤΕ ερχεται φθηνοτερος απο την HOL οριακα

griniaris
17-06-15, 01:03
Αν ειναι να φτασεις στη λυση να βαλεις μονιμα dsl τοτε (αν και δεν την συμπαθω) βαλε HOL.
Επειδη ειπες οτι εχεις vodafone τοτε σου βγαινει 18€/μηνα (https://www.hol.gr/basic-page/25979/syndyastiki-prosfora) τελικη τιμη.

+ οτι εχεις τηλεφωνια . δωρεαν αστικα-υπεραστικα και 300 σε κινητα.

nmavro73
17-06-15, 09:00
Το ιντερνετ δεν δουλευει παντα κοβεται και αυτο. το λεω γιατι και εγω εχω για το εξοχικο 2 χρονια και κοβεται (οχι αμεσως, μετα απο 3 μερες περιπου, και ξανασυνδεεται 3 μερες νωριτερα απο το τηλεφωνο)
Το έχω 4 χρόνια. Εβαλα κατ εξοχήν από τους πρώτους. Δεν κόβεται ποτε. Εχω έρθει σε ασχετες εποχές στο εξοχικό. Δεν σε αποσυνδέουν γιατί θα χάσεις την πόρτα

- - - Updated - - -


Αυτο βγαινει τοτε 192 ευρω! Ειναι σιγουρα τοσα, ή βγαινει 20 οπως λεει η σελιδα τους+ ΦΠΑ; Παλευεται καπως αν ειναι 192 γιατι ενταξει συνηθως ειναι κανενα δεκαπενθημερο αλλα πχ θα ειναι οι δικοι μου σπιτι συνολο κανενα μηνα οποτε και εκεινοι θελουν ιντερνετ, λιγοτερες απαιτησεις μεν ιντερνετ δε.

Λογω δουλειας, χρησιμοποιω αρκετα ιντερνετ για βιντεοκλησεις, οποτε περσι καθε τρεις και λιγο ηθελα νεο πακετο στο κινητο. Και η γελοια η vodafone καθε 2 μερες μου εστελνε μηνυμα για υπερβαση της πολιτικης ορθης χρησης και κατεβαζε την ταχυτητα τοσο πολυ που με το ζορι ανοιγα σελιδα εστω και απο το κινητο. Μια φορα δε, χρησιμοποιωντας το καρτοκινητο της αδερφης μου η οποια ειχε ΕΝΤΕΛΩΣ κλειστα τα δεδομενα βαζω καρτα κακ ενεργοποιω το ιντερνετ. Σε 10 λεπτα και 10ΜΒ αργοτερα ερχεται αυτο το μηνυματακι. Τους παιρνω τηλ μου λενε ταχα μου λαθος θα το κοιταξουμε αλλα το "ελυσαν" το προβλημα 2 μερες μετα οπου ετσι και αλλιως θα επανερχοταν η ταχυτητα.

Αν βαλω και το οτι υπαρχουν στον ιδιο χωρο 4 ταμπλετ οπου οσο να το κανεις και χωρις youtube κλπ χρησιμοποιουν ιντερνετ τοτε ψαχνω κατι πιο "large" ας πουμε. Δυστυχως απο εναλλακτικους στην περιοχη απ´οτι μου ειπαν μονο HOL αλλα αν πραγματι η τιμη ειναι 16 στον ΟΤΕ ερχεται φθηνοτερος απο την HOL οριακα
Το λογαριασμό μου είδα και σου είπα 32,50

Νικαετός
17-06-15, 09:14
Το έχω 4 χρόνια. Εβαλα κατ εξοχήν από τους πρώτους. Δεν κόβεται ποτε. Εχω έρθει σε ασχετες εποχές στο εξοχικό. Δεν σε αποσυνδέουν γιατί θα χάσεις την πόρτα


Έχω το κατ΄εξοχήν από την αρχή και εγώ. Το ίντερνετ κόβεται κανονικά. Τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. Στη συνέχεια βγήκε το κατεξοχήν ΣΚ. (Δηλαδή είχες πέρα από το κλασσικό κατ΄εξοχήν και όλα τα Σαββατοκύριακα), από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω τι συνέβη γιατί δεν έτυχε να πάω καθημερινές στο εξοχικό.

dimitri_ns
17-06-15, 09:41
Καλησπερα!
Θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξης θεμα: για περιπου 15-20 μερες τον χρονο επισκεπτομαι το εξοχικο το οποιο βρισκεται εξω απο το Ναυπλιο. Το θεμα λοιπον περσι με το ιντερνετ ειχε παραγινει. Κακο σημα στο κινητο, wifi απο καποιον γειτονα δεν μπορω να βρω οποτε σκεφτομουν ΟΤΕ στο εξοχικο. Παροτι δεν παω 6 μηνες, θα ημουν διατεθημενη να πληρωνω αυτα τα χρηματα (νομιζω μου ειπαν χονδρικα καπου στα 20€ το μηνα) για 6 μηνες αλλα απ´οτι εμαθα εννοουν οτι πληρωνει καποιος 20€ για 12 μηνες ασχετως το ποσους μηνες εχει ιντερνετ.

Η ερωτηση μου ειναι, με δεδομενο οτι αυτη την δτιγμη δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη σε αυτο το σπιτι αν ζητησω απο τον ΟΤΕ να μου "φερει" μια νεα τηλεφωνικη γραμμη υπαρχει καποιος τροπος να εχω προσβαση στο ιντερνετ χρησιμοποιοντας τους κωδικους για το vdsl που εχω στην Αθηνα;:rolleyes:

Επειδή οι συμφουρίτες πιάσανε την πάρλα αγνοώντας το πρόβλημά σου, να βοηθήσω εγώ

1. Πες μας τι θέλεις από το internet. Να παίρνεις απλώς κάποια mail ή να σερφάρεις? Αν είναι απλώς κάποια mail ή πηγαίνεις σε καφετέρια ή χρησιμοποιείς δίκτυο κινητής με στικάκι με προσοχή, γιατί ανοίγει η όρεξη και μπορεί να βγεί πολύ ακριβό.

Γενικά έχεις τις εξής λύσεις
1. Βάζεις το κατ'εξοχήν του ΟΤΕ όπου έχεις τηλεφωνήματα και internet για 6 μήνες το χρόνο (4 μήνες από 1 Ιουνίου το καλοκαίρι, 1 μήνα τα χριστούγεννα και 1 μήνα το Πάσχα - 15μέρες πριν και 15 μέρες μετά την Κυριακή του Πάσχα)
Επειδή δεν έχεις τηλέφωνο θα πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος ενεργοποίησης γραμμής.
Πήγαινε σε ένα ΟΤΕshop να πληροφορηθείς.
Η μηνιαία χρέωση για το τηλέφωνο είναι 7,5 € το μήνα, για το ιντερνετ δεν ξέρω. Νομίζω ότι στο κατεξοχήν η γραμμή internet είναι 2άρα, αλλά επειδή είναι ΟΤΕ και το κέντρο του ΟΤΕ ψιλοάδειο, πάει σφαίρα. (Εχω παραδείγματα από Ικαρία)

2. Ανάλογα με το που είναι το σπίτι σηκώνεις κεραία wifi εξωτερική πχ http://www.e-shop.gr/ubiquiti-nanostation-m2-24ghz-hi-power-2x2-mimo-airmax-tdma-station-p-PER.535051?gclid=CNnSptSNlsYCFULmwgodNwkA2w
που να έχει οπτική επαφή με χωριό ακόμα κι αν το χωριό το βλέπεις με τα κιάλiα

Ενα παράδειγμα για το τι παίζει σε εξοχικά ανάμεσα σε Σπέτσες - Πελοπόνησο (Χινίτσα - Κρανίδι κλπ) Μεσολαβεί και θάλασσα.
Στις Σπέτσες υπάρχει vdsl, απέναντι όχι.
Εξοχικά απέναντι ακόμα κι αν έχουν το κατεξοχήν στο σπίτι τους, βάλανε wifi και παίρνουν από Σπέτσες και η γραμμή τους από 2άρα (το κατεξοχήν) γίνεται 20άρα (λόγω vdsl kai wifi)
Εξοχικά στις Σπέτσες που βλέπουν προς Χινίτσα και δεν έχουν τηλέφωνο, παίρνουν από το ξενοδοχείο Χινίτσα μπέι. Βέβαια τον Αύγουστο που γεμίζει το ξενοδοχείο η ταχύτητα πέφτει

3. Μια άλλη λύση είναι εξωτερική κεραία και γείτονας όπου μοιράζεστε την σύνδεση

ΥΓ Αν έχεις android εγκατέστησε το wifi analyzer για να κάνεις σάρωση δικτύων να δεις ποιό έχει πιό δυνατό σήμα.

ΥΓ Εγώ παίρνω από εξωτερική κεραία που καταλήγει σε access point κι έχω δώσει ασύρματο σε όλο το σπίτι. Η γραμμή 16άρα αν και μεσολαβούν και πεύκα

griniaris
17-06-15, 09:52
Κατ'εμε καλα κανανε. Αφου ξεκιναει και λεει οτι παει 15-20 μερες ΤΟ ΧΡΟΝΟ στο Ναυπλιο... και συζηταει να βαλει dsl με 12/μηνη - 24/μηνη δεσμευση.
Μετα λεει οτι θα κανει πολλες βιντεοκλησεις... οποτε καρτο ιντερνετ δεν παιζει.. θα τελειωνει..

Αν δεν εχουν οι συμφορουμιτες καποια σταθερα δεδομενα τοτε πως να βοηθησουν?

mariossss
17-06-15, 10:00
Το έχω 4 χρόνια. Εβαλα κατ εξοχήν από τους πρώτους. Δεν κόβεται ποτε. Εχω έρθει σε ασχετες εποχές στο εξοχικό. Δεν σε αποσυνδέουν γιατί θα χάσεις την πόρτα

- - - Updated - - -




Το λογαριασμό μου είδα και σου είπα 32,50

Εγω που ηρθα στις 23/5 εξοχικο ητανε κομμενο και μολις μπηκε 30/5 τοτε συνδεθηκε. καθε χρονο μου γινεται σε μενα!

- - - Updated - - -


Έχω το κατ΄εξοχήν από την αρχή και εγώ. Το ίντερνετ κόβεται κανονικά. Τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. Στη συνέχεια βγήκε το κατεξοχήν ΣΚ. (Δηλαδή είχες πέρα από το κλασσικό κατ΄εξοχήν και όλα τα Σαββατοκύριακα), από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω τι συνέβη γιατί δεν έτυχε να πάω καθημερινές στο εξοχικό.


Σωστα μαλλον θα ειχε και σκ και θα πηγαινε τα σαββατοκυριακα!

nmavro73
17-06-15, 10:20
Εχω απο την αρχη το προγραμμα. Δεν κόβεται ποτε. Εχω έρθει σε άσχετες εποχές όπως Οκτώβριος. Δούλευε κανονικα. Δεν πληρώνω για Σκ.

mariossss
17-06-15, 10:39
Εχω απο την αρχη το προγραμμα. Δεν κόβεται ποτε. Εχω έρθει σε άσχετες εποχές όπως Οκτώβριος. Δούλευε κανονικα. Δεν πληρώνω για Σκ.

Μηπως ηρθες αρχες οκτωβριου που δεν εχει κλεισει ακομα? Χριστουγεννα που λειτουργει για ενα μηνα ή το πασχα που επισης λειτουργει ενα μηνα?

nmavro73
17-06-15, 11:08
Μηπως ηρθες αρχες οκτωβριου που δεν εχει κλεισει ακομα? Χριστουγεννα που λειτουργει για ενα μηνα ή το πασχα που επισης λειτουργει ενα μηνα?
Οχι. Ολο τον Οκτώβριο. Και φέτος ολο το Μάιο λειτουργούσε. Ακομη και μετα τη σεζόν του Πάσχα. 12 Απριλίου ήταν πασχα.
Δίπλα βέβαια που είχε ΚΑΤ εξοχήν ένας δεν συγχρονιζει ως 29 Μαΐου. Δεν ξερω τι έκανε και αν δήλωσε βλάβη.
Όσα χρονια το εχω λειτουργεί παντα.

mariossss
17-06-15, 12:25
Οχι. Ολο τον Οκτώβριο. Και φέτος ολο το Μάιο λειτουργούσε. Ακομη και μετα τη σεζόν του Πάσχα. 12 Απριλίου ήταν πασχα.
Δίπλα βέβαια που είχε ΚΑΤ εξοχήν ένας δεν συγχρονιζει ως 29 Μαΐου. Δεν ξερω τι έκανε και αν δήλωσε βλάβη.
Όσα χρονια το εχω λειτουργεί παντα.

περιεργο παντως εμενα μου κοβεται κανονικα και ευτυχως δεν χανω την πορτα.

griniaris
17-06-15, 12:28
οταν λες οτι κοβεται πως το εννοεις? απλα δεν εχεις ι-νετ? δεν συγχρονιζει το modem? δεν εχεις καθολου τηλεφωνο η απλα φραγη?

Μηπως απλα ''κοβουν'' τους dns οπως η 4νετ?

nmavro73
17-06-15, 12:29
οταν λες οτι κοβεται πως το εννοεις? απλα δεν εχεις ι-νετ? δεν συγχρονιζει το modem? δεν εχεις καθολου τηλεφωνο η απλα φραγη?

Μηπως απλα ''κοβουν'' τους dns οπως η 4νετ?

Το τηλεφωνο σε μένα εχει φραγή και βγαζει μηνυμα οταν το καλείς.

griniaris
17-06-15, 12:34
αρα μηπως ειναι κανονικα η γραμμη απλα το κοβουν με φραγες και οχι με ''φυσικο'' κοψιμο της γραμμης?

αυτο λογικα θα φανει αν συγχρονιζει το modem.

nmavro73
17-06-15, 12:43
αρα μηπως ειναι κανονικα η γραμμη απλα το κοβουν με φραγες και οχι με ''φυσικο'' κοψιμο της γραμμης?

αυτο λογικα θα φανει αν συγχρονιζει το modem.
Εγω δεν εχω ούτε φραγή. Κανονικα το χρησιμοποιώ. Οπότε και νε πάμε. Το τηλεφωνο ούτε με απασχολεί

griniaris
17-06-15, 12:45
Εγω δεν εχω ούτε φραγή. Κανονικα το χρησιμοποιώ. Οπότε και νε πάμε. Το τηλεφωνο ούτε με απασχολεί

Εισαι απο τους τυχερους. Μαλλον σε ξεχασανε.. χαχαχαχααχ

Υ.Γ. πόσα δινεις για να μην σε δωσουμε στεγνα? χιχιχιχιχι

nmavro73
17-06-15, 12:48
Εισαι απο τους τυχερους. Μαλλον σε ξεχασανε.. χαχαχαχααχ

Υ.Γ. πόσα δινεις για να μην σε δωσουμε στεγνα? χιχιχιχιχι
:)))))

mariossss
17-06-15, 12:57
Εγω δεν εχω ούτε φραγή. Κανονικα το χρησιμοποιώ. Οπότε και νε πάμε. Το τηλεφωνο ούτε με απασχολεί

μηπως δεν εχεις καν αυτο το προγραμμα και εχεις κανονικη συνδεση?? Μου κοβεται τελειως εμενα ουτε το dsl δεν συγχρονιζει και οταν παω να καλεσω κανει το κλασσικο τουτ τουτ συνεχομενα και οταν παει καποιος να με καλεσει του βγαζει μηνυμα οτι η γραμμη λειτουργει για συγκεκριμμενο χρονικο διαστημα!

nmavro73
17-06-15, 13:00
μηπως δεν εχεις καν αυτο το προγραμμα και εχεις κανονικη συνδεση?? Μου κοβεται τελειως εμενα ουτε το dsl δεν συγχρονιζει και οταν παω να καλεσω κανει το κλασσικο τουτ τουτ συνεχομενα και οταν παει καποιος να με καλεσει του βγαζει μηνυμα οτι η γραμμη λειτουργει για συγκεκριμμενο χρονικο διαστημα!

Σου ειπα οχι. ΚΑΤ εξοχην εχω. 100%

griniaris
17-06-15, 13:53
Παρακαλω να προσκομισθουν ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ στοιχεια... οι κατηγοριες του mariossss προς τον nmavro73 ειναι σοβαρες.... αχχαχαχαχα

Περα απο την πλακα... και εμενα μου φαινεται περιεργο. μηπως ειναι κανενα αλλο εκπτωτικο πακετο? κανενα παλιο με προνομια?

mariossss
17-06-15, 14:14
Παρακαλω να προσκομισεις τα αποδεικτικα ΑΜΕΣΑ αλλιως θα υποστεις τις συνεπειες! :p

Και μενα μου φαινεται περιεργο!

nmavro73
17-06-15, 14:26
Δεν ξερω. Έτσι ήταν παντα. Δεν το έψαξα. Και γω τυχαία το διαπίστωσα.

mariossss
17-06-15, 15:52
Δεν ξερω. Έτσι ήταν παντα. Δεν το έψαξα. Και γω τυχαία το διαπίστωσα.

Δες έναν λογαριασμό γράφει στην πρώτη σελίδα πάνω κατ εξοχην;

@ ADSLgr.com All rights reserved.