PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάποιοι πελάτες βλέπουν διαδίκτυο, κάποιοι όχι.



oDy
16-06-15, 22:14
Καλησπέρα παιδιά,

Μετά από παρότρυνση του deniSun γράφω την ερώτηση κι εδώ.

Έχω ένα πρόβλημα με ένα δίκτυο που έχω στήσει, το οποίο με έχει φέρει στα όρια μου οπότε ήρθα να ζητήσω τα φώτα σας.

Πρόκειτε για ενοικιαζόμενα δωμάτια με μικρή καφετέρια και ξαπλώστρες μπροστά στην παραλία.
Το αρχικό πρόβλημα ήταν ότι δεν υπήρχε καλή κάλυψη και από αυτούς που συνδεόταν στο ασύρματο, κάποιοι έβλεπαν διαδίκτυο και κάποιοι όχι.

Σε πρώτη φάση αντικαταστάθηκαν τα δύο access point που υπήρχαν (ένα tp-link κι ένα αρχαίο crypto) με ένα unifi uap-long range.
Το θέμα της κάλυψης λύθηκε, αλλά συνέχισε το πρόβλημα ότι κάποιο πελάτες σε τυχαίες φάσεις έβλεπαν ίντερνετ και σε άλλες όχι.

Το modem router είναι ένα ZTE του ΟΤΕ. Η ποιότητα της γραμμής είναι οριακή, την έχουν σε προφίλ 4mbps, έχει εξασθένηση 60 στο downstream (είναι το πιο μακρινό κτίριο από το dslam της περιοχής) παρ'όλα αυτά το SNR είναι στο 13. Δεν παρατήρησα να αποσυγχρονίζει όσο το παρακολουθούσα. Στο log αρχικά φαίνοταν να ανεβαίνουν μόνο τα fec errors σε φυσιολογικό ρυθμό, αλλά την επόμενη μέρα είχαν μαζευτεί και κάποια crc και hec errors.

Το modem μπήκε σε bridge και πάνω του μπήκε mikrotik σε PPPoE client, σεταρίστικε QoS και firewall. Επίσης από το unifi περιορίστηκε το bandwidth κάθε χρήστη σε 2048/256.

Παρακολουθούσα μέσω winbox το mikrotik και μέσω του cloud controller το unifi για 48 ώρες και ενώ εγώ τα έβλεπα όλα καλά, στα δωμάτια συνεχίσε να υπάρχει το πρόβλημα με κάποιους σε τυχαίες στιγμές να μη βλέπουν internet.

Υπάρχει κάτι που μπορεί να έχω παραλείψει; Είναι δυνατό λόγω ποιότητας γραμμής να χάνονται πακέτα και από εκεί να δημιουργείτε το πρόβλημα;

Υπάρχει στο mikrotik κάποιος τρόπος να βρω τι μπορεί να φταίει; Στο log δεν βλέπω κάτι ασυνήθιστο.

akis1009
16-06-15, 22:50
Δεν μας λες τι upload έχεις , μπορεί να μπουκώνει το upload και να έχεις αυτό το πρόβλημα .

oDy
16-06-15, 23:09
Upload πιάνει 1024 κανονικά, απλώς το πρόβλημα εμφανίζεται και με ελάχιστη κίνηση στη γραμμή.
Επίσης δεν κάνει timeout όταν ανοίγεις σελίδα, βγάζει σφάλμα σύνδεσης σχεδόν απ' ευθείας.

esma
16-06-15, 23:41
Μπορεί να φαίνεται χαζό,αλλά μήπως φταίνε οι dns;

akis1009
17-06-15, 01:15
Wifi έχεις μόνο το unify ή και το mikrotik ?

parsifal
17-06-15, 03:56
Το modem μπήκε σε bridge και πάνω του μπήκε mikrotik σε PPPoE client, σεταρίστικε QoS και firewall. Επίσης από το unifi περιορίστηκε το bandwidth κάθε χρήστη σε 2048/256.

Αν είσαι με 4αρι προφίλ, με τις ρυθμίσεις αυτές αρκούν 2 χρήστες για να προκαλέσουν κορεσμό της ADSL.

Πρέπει να ρίξεις ΠΟΛΥ περισσότερο το μέγιστο bandwidth κάθε χρήστη. Σκέψου τουλάχιστον 6-8 φορές πιο κάτω...

oDy
17-06-15, 06:45
Μπορεί να φαίνεται χαζό,αλλά μήπως φταίνε οι dns;

Έχω δοκιμάσει της otenet, της google και opendns.


Wifi έχεις μόνο το unify ή και το mikrotik ?

Μόνο το unifi, το mikrotik είναι το hex lite RB750r2 που δεν έχει ενσωματομένο wi-fi.


Αν είσαι με 4αρι προφίλ, με τις ρυθμίσεις αυτές αρκούν 2 χρήστες για να προκαλέσουν κορεσμό της ADSL.

Πρέπει να ρίξεις ΠΟΛΥ περισσότερο το μέγιστο bandwidth κάθε χρήστη. Σκέψου τουλάχιστον 6-8 φορές πιο κάτω...

Θα συμφωνήσω, το πρόβλημα όμως δεν είναι ότι η μπουκώνει η γραμμή, καθώς το πρόβλημα εμφανίζεται και με ελάχιστη κίνηση στη γραμμή.

akis1009
17-06-15, 08:21
Το βασικό είναι να δεις ότι το κάνει και σε εσένα πρώτα με καλώδιο και μετά ασύρματα .

oDy
17-06-15, 09:42
Το κάνει και με καλώδιο.
Και το πρόβλημα είναι ότι γίνεται τυχαία, πχ. ανοίγεις μια σελίδα κανονικά και στο επόμενο reload τρως άκυρο.
Αυτό γινόταν από την αρχή πριν γίνει η εγκατάσταση του νέου εξόπλισμου, οπότε δε νομίζω ότι είναι θέμα ρυθμίσεων.
Επίσης δεν είναι το πρώτο mikrotik η unifi που στήνω, έχω στήσει πολλά.

Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται η ποιότητα γραμμής;

akis1009
17-06-15, 11:01
2 φορές είχα ακριβώς παρόμοιο θέμα :
Την 1η κλείδωνα 2Mbps / 100kbps οπότε το θέμα μου είναι ότι με το που γέμιζε το upload έτρωγα timeout .
Την 2η περίπου ίδια στατισικά με εσένα (5 down ) , 1η έγινε reset η γραμμή από ΟΤΕ και έστρωσε για λίγο , μετά πάλι τα ίδια , αλλάχτηκε το modem του ΟΤΕ με το Vigor 120 και βελτιώθηκαν πολύ τα πράγματα . Μου το έκανε πιο σπάνια . Στο τέλος με κλείδωσαν στα 4 και το πρόβλημα λύθηκε εντελώς .

oDy
17-06-15, 19:21
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα δοκιμάσω και κανένα διαφορετικό modem μήπως και καταφέρω τίποτα.

Υπάρχει κάποιο σκέτο modem που να αξίζει τα λεφτά του ή πρέπει αναγκάστικα να πάω σε modem router τύπου draytek και να δώσω ένα κάρο λεφτά τζάμπα στην ουσία αφού routing θα κάνει το mikrotik;

Κατα καιρούς έχω χρησιμοποιήσει TP-Link TD-8616 με επιτυχία, αλλά όχι σε προβληματική γραμμή, καμιά άλλη πρόταση;

EDIT: Είδα ότι το draytek 120 κάνει ένα 50άρικο που φαίνετε λογική τιμή. Θα το δοκιμάσω.

smarag
03-10-15, 12:13
Αν έχεις ακόμα αυτό το πρόβλημα πες μου να σου πώ πως θα το διορθώσεις!!!

akis1009
03-10-15, 12:49
Αν έχεις ακόμα αυτό το πρόβλημα πες μου να σου πώ πως θα το διορθώσεις!!!

Γιατί δεν λες έτσι κι αλλιώς , οπότε αν έρθει στο thread κάποιος που έχει ανάλογο πρόβλημα να υπάρχει η λύση ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.