PDA

Επιστροφή στο Forum : Mikrotik RB941-2nD Hotspot setup Πρόβλημα



puntomania
17-06-15, 14:05
Καλημέρα στην παρέα, πήρα το εν λόγο μηχάνημα, εδώ και μέρες, έχοντας διαβάσει, ψάξει και δοκιμάσει πολλές ώρες, ώστε να το λειτουργίσο ως hotspot με login, δεν τα κατάφερα. κάνω αυτά που διάβασα όλες της ρυθμίσεις άλλα τίποτα ναι μεν δίνει νέτ το ασύρματο... άλλα όχι με login...

στην καρτέλα του hotspot μένει κόκκινο μετά από της ρυθμίσεις.

κάτι κάπου μου διαφεύγει, έχουμε κάνα οδηγό... βήμα βήμα... από την αρχή να τα ξανά τσεκάρω όλα?

- - - Updated - - -

156858156859156860156861156862156863156864156865

deniSun
17-06-15, 19:46
Ακολούθησε αυτόν (http://wiki.mikrotik.com/wiki/Hotspot_server_setup) τον οδηγό.

puntomania
18-06-15, 00:42
τον ακολούθησα και... τίποτα!!! δίνει ίντερνετ κανονικά αλλά δεν κάνει login!

- - - Updated - - -

...το έφτιαξα... :oneup:

deniSun
18-06-15, 08:26
Που ήταν το πρόβλημα;

puntomania
19-06-15, 17:00
Η διαδικασία που έκανα:

ρεσετ το μικροτικ

διαγραφή των ρυθμίσεων που έχει

απενεργοποίηση των θυρών που δεν χρειάζομαι αφήνοντας μόνο την ether1 (wan) και wlan1 (wifi)

ρύθμιση των καρτών δικτύου ether1 (wan) και wlan1 (wifi) όπως λέει ο οδηγός πιο πάνω

ρύθμιση των dns

μετά έτρεξα το σεταπ του χοτσποτ

και δούλεψε... το που ακριβώς ήταν το κόλλημα... δεν το κατάλαβα! (αλλά θα το βρω)

deniSun
19-06-15, 18:58
Μήπως είχες σετάρει το ΜΤ με τον wizard που έχει μέσω web ή είχες αφήσει τις default ρυθμίσεις του;

puntomania
19-06-15, 23:08
με winbox το δουλεύω.

deniSun
20-06-15, 19:24
Όταν έκανες τις αρχικές ρυθμίσεις, είχες κάνει προηγουμένως Reset Configuration;

puntomania
20-06-15, 19:42
χμμμ δε το θυμάμαι... γιατί έφαγα κάνα 2-3 βράδια... και δοκίμασα πολλά. τώρα είμαι στο κομμάτι custom login page. κάτι έφτιαξα... αλλά θέλει βελτίωση ακόμα. Η level 4 άδεια αναφέρει 200 hotspot users & 20 user manager. αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο user manager αν εγκατασταθεί στο ρουτερ και γίνει η χρήση του μαζί με radius... τότε υπάρχει ο περιορισμός των 20. στην απλή χρήση του hotspot (χωρίς radius) οι χρήστες μπορεί να είναι μέχρι 200.

deniSun
20-06-15, 23:31
Τέτοιες χαζά εμφανίζονται όταν ξεκινάς το σετάρισμα κρατώντας τις default ρυθμίσεις.

puntomania
21-06-15, 00:05
βασικά αυτό που διαπίστωσα είναι ότι: σετάροντανς το wlan1 λειτουργεί το hotspot κανονικά, αν όμως κάνω και δεύτερο πχ στην ether4... δουλεύει μόνο το ένα από τα δύο... μικρό το κακό... απλά καλό θα ήταν, εκτός και αν έχει κάποιο περιορισμό στο hardware το συγκεκριμένο μοντέλο.

NeCrOmAnCeR19
23-06-15, 12:49
Καλησπέρα,

θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το εν λόγω μηχάνημα.

Να πω πως δεν έχω καμία εμπειρία με Mikrotik.

Σε ένα ξενοδοχείο υπάρχει ένα απλό modem-router του ΟΤΕ zte και 4 access points.

το zte έχει ρόλο dhcp και routing.

αυτό που θέλω είναι να κρατήσω το zte σαν modem μόνο και να βάλω ένα mikrotik για το ppp και την εσωτερική διαχείριση των πελατών.

ρωτάω λοιπόν:

1) πόσο εύκολο είναι να δημιουργηθεί στο mikrotik ένα δίκτυο για τα access points με περιορισμούς ανά εύρος ip σε torrent και bandwidth ώστε να μην μπουκώσει η γραμμή και ταυτόχρονα να μην υπάρχει καμία επικοινωνία μεταξύ των wifi clients. (στα access points είναι ενεργοποιημένο το client isolation)

2) πόσο εύκολο είναι να δημιουργηθεί ένα δεύτερο δίκτυο ξεχωριστό για τα pc της reception χωρίς να υπάρχει πρόσβαση από τους wifi clients.

3) πόσο εύκολο είναι να στηθεί το κομμάτι του ppp σαν ρουτερ.


Αν υπάρχει κάποιο ρουτερ που μπορεί να τα κάνει αυτά πιο απλά ευχαρίστως να μου το προτείνετε. το κόστος που ζητάνε είναι μέχρι τα 70 ευρώ.

deniSun
23-06-15, 14:31
Καλησπέρα,

θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το εν λόγω μηχάνημα.

Να πω πως δεν έχω καμία εμπειρία με Mikrotik.

Σε ένα ξενοδοχείο υπάρχει ένα απλό modem-router του ΟΤΕ zte και 4 access points.

το zte έχει ρόλο dhcp και routing.

αυτό που θέλω είναι να κρατήσω το zte σαν modem μόνο και να βάλω ένα mikrotik για το ppp και την εσωτερική διαχείριση των πελατών.

ρωτάω λοιπόν:

1) πόσο εύκολο είναι να δημιουργηθεί στο mikrotik ένα δίκτυο για τα access points με περιορισμούς ανά εύρος ip σε torrent και bandwidth ώστε να μην μπουκώσει η γραμμή και ταυτόχρονα να μην υπάρχει καμία επικοινωνία μεταξύ των wifi clients. (στα access points είναι ενεργοποιημένο το client isolation)

2) πόσο εύκολο είναι να δημιουργηθεί ένα δεύτερο δίκτυο ξεχωριστό για τα pc της reception χωρίς να υπάρχει πρόσβαση από τους wifi clients.

3) πόσο εύκολο είναι να στηθεί το κομμάτι του ppp σαν ρουτερ.


Αν υπάρχει κάποιο ρουτερ που μπορεί να τα κάνει αυτά πιο απλά ευχαρίστως να μου το προτείνετε. το κόστος που ζητάνε είναι μέχρι τα 70 ευρώ.

1. Γίνεται με queue trees.

2. Γίνεται επιλέγοντας διαφορετικό sub πχ 0.Χ, 1.Υ

3. Έχω ολόκληρο οδηγό για το pppoe με bridge modem.

Το θέμα ευκολίας που ρωτάς δεν είναι μετρήσιμο.
πχ για κάποιον καλό μπορεί να είναι τα παραπάνω που ρωτάς 30λεπτά υπόθεση
για εμένα που είμαι άσχετος να είναι 3 ώρες δουλειά.

Σε κανένα ρούτερ δεν θα βρεις κάποιο μαγικό κουμπί που να κάνει τα παραπάνω αυτόματα.
Πολύ απλά γιατί άλλες είναι οι δικές σου απαιτήσεις, άλλες οι δικές μου και άλλες κάποιου τρίτου.

NeCrOmAnCeR19
23-06-15, 15:03
ευχαριστώ για την απάντηση .

υπάρχει κάποιο demo του software των mikrotik ώστε να δω και οπτικά την δυσκολία ?

deniSun
23-06-15, 22:16
Υπάρχει σε demo το webfig (http://demo.mt.lv/webfig/) αλλά συνήθως δουλεύομε με winbox.
Σε κάποιο παλιότερο μήνυμά μου είχα αναφέρει για το πως μπορείς να στήσεις τοπικά winbox με εικονικό ROS ώστε να παίξεις με τις ρυθμίσεις του.

NeCrOmAnCeR19
24-06-15, 10:03
έχω βάλει το routeros σε vm και παίζω με το μενου του. απλώς μου φαίνεται ακαταλαβίστικο σε σχέση με άλλα ρουτερ.

υπάρχει κάποιο manual που να εξηγεί αναλυτικά τι κάνει το κάθε μενού ?

griniaris
24-06-15, 11:11
ΟΛΑ τα άλλα ρουτερ κανουν το 0.1 % σε αντιθεση με το routeros που κανει το 100%.

Ειναι περιπλοκο γιατι εχει απεριοριστες δυνατοτητες.

Μεσω winbox το ρυθμιζεις η μεσω web?

Δυστυχως θελει πολυ διαβασμα (http://wiki.mikrotik.com/wiki/MikroTik_RouterOS).. αλλιως tutorials (https://www.youtube.com/results?search_query=routeros)για την καθε δουλεια χωριστα.

Αλλα αν μαθεις τα βασικα μετα θα σου φαινεται παιχνιδακι και θα γελας με τα αλλα ρουτερ.

NeCrOmAnCeR19
24-06-15, 12:06
ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,

αν και με το διάβασμα δεν τα πήγαινα ποτέ καλά.

πάντα ήμουν της πρακτικής εκμάθησης.

το προσπαθώ μέσω winbox και αυτό θα ήθελα να μάθω κυρίως.


εάν υπήρχε κάποιος από την κοινότητα εδώ που να μπορούσε να αφιερώσει λίγο χρόνο μέσω skype να μου εξηγούσε τα γενικά θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρα.

griniaris
24-06-15, 12:31
ΜΑκαρι να βρεθει καποιος αλλα δυσκολο το βλεπω. :(

Βασικα θα πρεπει να γνωριζεις για τα δικτυα γενικοτερα....

ΙΡ , subnet , mask , DNS , gateway's , vlan's , routing , firewall , NAT , Layer7 , και πολλα αλλα μικρα κομματια που συνθετουν το παζλ του routerOs και γενικοτερα των δυνατων ρουτερ'ς .

Για μενα κατσε και δες βιντακια στο youtube και κανε ταυτοχρονα πρακτικη. ειναι το καλυτερο σχολειο. και αν κολλησεις καπου εδω ειμαστε.

puntomania
24-06-15, 13:25
Καλησπέρα,

θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το εν λόγω μηχάνημα.

Να πω πως δεν έχω καμία εμπειρία με Mikrotik.



Σε ένα ξενοδοχείο υπάρχει ένα απλό modem-router του ΟΤΕ zte και 4 access points.

το zte έχει ρόλο dhcp και routing.

αυτό που θέλω είναι να κρατήσω το zte σαν modem μόνο και να βάλω ένα mikrotik για το ppp και την εσωτερική διαχείριση των πελατών.

ρωτάω λοιπόν:

1) πόσο εύκολο είναι να δημιουργηθεί στο mikrotik ένα δίκτυο για τα access points με περιορισμούς ανά εύρος ip σε torrent και bandwidth ώστε να μην μπουκώσει η γραμμή και ταυτόχρονα να μην υπάρχει καμία επικοινωνία μεταξύ των wifi clients. (στα access points είναι ενεργοποιημένο το client isolation)

2) πόσο εύκολο είναι να δημιουργηθεί ένα δεύτερο δίκτυο ξεχωριστό για τα pc της reception χωρίς να υπάρχει πρόσβαση από τους wifi clients.

3) πόσο εύκολο είναι να στηθεί το κομμάτι του ppp σαν ρουτερ.


Αν υπάρχει κάποιο ρουτερ που μπορεί να τα κάνει αυτά πιο απλά ευχαρίστως να μου το προτείνετε. το κόστος που ζητάνε είναι μέχρι τα 70 ευρώ.



λοιπόν εγώ έκανα το εξής... έχω στο σύνολο 7 ΑΡ για να καλύψω όλο το κτήριο τα οποία συνδέονται με ένα mikrotik 750r2 το οποίο κάνει pppoe στο vdsl ρουτερ που έβαλα χτες. το μικροτικ δουλεύει ως hotspot με login page την οποία τροποποίησα στα μέτρα μου για διαφημιστικούς λόγους, δηλαδή με το που συνδεθεί ο πελάτης στο wifi του ζητά να συνδεθεί και του ανοίγει την κεντρική σελίδα, και πατώντας στο αντίστοιχο λινκ ας πούμε που έβαλα τον πάει στην κανονική login σελίδα και βάζει τον κωδικό που του έχω δώσει. δεν ξέρω κατά πόσο σταθερά είναι τα μικροτικ... πρώτη φορά τα πιάνω στα χέρια μου. τώρα για το ξενοδοχείο που λες... και με 70ε που διαθέτουν... πες τους να πάνε να τα πιούνε κάνα ουζάκι καλύτερα. (φιλικά πάντα) :oneup: (θα χρειαστώ λίγη βοήθεια για δεύτερη γραμμή οτε όταν έρθει... καθώς και για NAT κάμερες που έχω να βγουν προς τα έξω)

deniSun
24-06-15, 14:12
ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,

αν και με το διάβασμα δεν τα πήγαινα ποτέ καλά.

πάντα ήμουν της πρακτικής εκμάθησης.

το προσπαθώ μέσω winbox και αυτό θα ήθελα να μάθω κυρίως.


εάν υπήρχε κάποιος από την κοινότητα εδώ που να μπορούσε να αφιερώσει λίγο χρόνο μέσω skype να μου εξηγούσε τα γενικά θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρα.

Στείλε μου ΡΜ να συνεννοηθούμε.
Έχω βάλει κάποιους οδηγούς στο topic.
Τους έχεις δει;
Δεν χρειάζεται να διαβάζεις πολλά γιατί κάποια αναφέρονται σε παλιές εκδόσεις και σίγουρα δεν θα είναι αυτό που θέλεις να κάνεις.
Στο forum της ΜΤ έχει ανοίξει ολόκληρο θέμα για την διόρθωση των manual (πολλά αναφέρονται σε παλιές εκδόσεις ROS και δεν ισχύουν με τις νέες).

kage
14-08-15, 01:21
Η level 4 άδεια αναφέρει 200 hotspot users & 20 user manager. αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο user manager αν εγκατασταθεί στο ρουτερ και γίνει η χρήση του μαζί με radius... τότε υπάρχει ο περιορισμός των 20. στην απλή χρήση του hotspot (χωρίς radius) οι χρήστες μπορεί να είναι μέχρι 200.
το χεις τεσταρει αυτο?

puntomania
14-08-15, 01:23
το χεις τεσταρει αυτο?


μέτρησα μέχρι 40 ταυτόχρονους χρήστες φέτος, συνήθως δεν έχω πάνω από 25, και έχω ρυθμίσει στο 2ωρο να τους πετάει το μικροτικ.

deniSun
14-08-15, 08:02
Καλή φάση...

puntomania
14-08-15, 16:02
και σε 2 μήνες περίπου που το λειτουργό... το έκανα 2 ρεσετ, έτσι απλά, όλο το σύστημα. ίσως και να μην χρειάζεται να γίνετε και αυτό.

deniSun
14-08-15, 16:12
Όντως δεν χρειάζεται κανένα restart το ROS (μόνο μετά από update).

puntomania
15-08-15, 00:58
το χειμώνα λέω να πειραματιστώ με usermanager... να δω εκεί τι παίζει...

Ledis
30-09-15, 21:21
και σε 2 μήνες περίπου που το λειτουργό... το έκανα 2 ρεσετ, έτσι απλά, όλο το σύστημα. ίσως και να μην χρειάζεται να γίνετε και αυτό.

Reset?
161566

deniSun
30-09-15, 22:58
Reset?
161566

Τι λε ρε θυρίο;
Ούτε μια διακοπή ρεύματος;
Ούτε ένα update;
Τίποτε;

smarag
01-10-15, 01:03
οταν έχεις κάτι που λειτουργεί σωστά δεν χρειάζεται ούτε updates ούτε restart!!!

Nikiforos
01-10-15, 10:50
έχω βάλει το routeros σε vm και παίζω με το μενου του. απλώς μου φαίνεται ακαταλαβίστικο σε σχέση με άλλα ρουτερ.
υπάρχει κάποιο manual που να εξηγεί αναλυτικά τι κάνει το κάθε μενού ?

Kαλημέρα! έτσι ξεκίνησα και εγώ καποτε με το ROS 3.Χ με πολλούς οδηγούς και παρα παρα πολυ διαβασμα και παλι τιποτα δεν ξερω.....εχει ΑΠΕΙΡΕΣ δυνατοτητες οτι καλυτερο εμπορικο υπαρχει και λεω εμπορικο γιατι σε καποια πραγματα προτιμω το Openwrt.
δυστυχως καποιος να σου δειξει ειναι εξαιρετικα δυσκολο και παρα πολυ χρονοβορο.
εδω μεσα εχει οδηγους καλους βασικα απο τον DeniSun απο εκει και περα στο google εχει πολλα αμα κανεις αναζητηση και κυριως στο youtube που τα βλεπεις κιολας, οποτε ψαξε και εκει.
Το ROS ειναι να μαθεις οτι θες να κανεις, τα αλλα αστα να υπαρχουν και αν τα χρειαστεις ποτε τα μαθαινεις μετα, αλλιως θα χρειαστεις απειρη υπομονη και απειρο χρονο, και σου ευχομαι καλη τυχη! :oneup:

griniaris
01-10-15, 11:08
οταν έχεις κάτι που λειτουργεί σωστά δεν χρειάζεται ούτε updates ούτε restart!!!


161580


Αμερικανικο σοφο ρητο.....

βεβαια αν ολοι στο awmn ακολουθουσαν αυτο... ακομα με quagga θα ειμασταν . χχααχχαχαχα

deniSun
01-10-15, 13:17
οταν έχεις κάτι που λειτουργεί σωστά δεν χρειάζεται ούτε updates ούτε restart!!!

Συμφωνώ.
Μια φορά όμως το χρόνο καλό είναι να το κάνεις ένα update.
Πιθανόν να υπάρχουν νέα future που τώρα μπορεί να τα θεωρείς περιττά, αλλά μετά να σου ανοίξουν νέους ορίζοντες.

Nikiforos
01-10-15, 20:39
161580


Αμερικανικο σοφο ρητο.....

βεβαια αν ολοι στο awmn ακολουθουσαν αυτο... ακομα με quagga θα ειμασταν . χχααχχαχαχα

ελα που εισαι ρε συνawmnιτη???? ετσι οπως τα λες!!! θυμαμαι το ταρατσοpc μου με 3.20 και 3.22 αργοτερα και quagga, zebra κτλ.....

blue1975
02-10-15, 10:43
Συμφωνώ.
Μια φορά όμως το χρόνο καλό είναι να το κάνεις ένα update.
Πιθανόν να υπάρχουν νέα future που τώρα μπορεί να τα θεωρείς περιττά, αλλά μετά να σου ανοίξουν νέους ορίζοντες.

Απο προσωπικο παθημα στης εταιρειες λενε αν παιζει μην το πειραζεις . (Ετσι ειχα σκεφτει και εγω και το πληρωσα ακριβα )

smarag
03-10-15, 10:59
Απο προσωπικο παθημα στης εταιρειες λενε αν παιζει μην το πειραζεις . (Ετσι ειχα σκεφτει και εγω και το πληρωσα ακριβα )


Βασικά αν ξέρεις ή είσαι σίγουρος για να το πειράζεις το κάνεις και αν το χαλάσεις να μπορείς να το φέρεις σε χρήση πάλι, αν δεν ξέρεις λένε μην το πειράζεις.
Οπώς και να έχει ενα backup πριν και στην επιφάνεια σου είναι πάντα χρήσιμο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.