PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα..



heimeroth
11-09-04, 02:29
Δεν ξέρω αν φταίει η Φορθνετ η το πισί μου αλλά δεν ήξερα που είναι πιο κατάλληλα να γράψω το πρόβλημά μου. Εδώ και 1-2 μέρες περίπου η σύνδεση μου είναι κάπως αργή αλλά κυρίως είναι κατά διαστήματα. Δηλαδή και στα p2p αλλά και στον μπρόουζερ έρχονται κατά διαστήματα τα μπιτς. Και κατα διαστήματα δεν έρχεται τίποτα με αποτέλεσμα π.χ. να μην ανοίγουν καθόλου οι σελίδες. Μετά απο 3-4 προσπάθειες συνήθως ανοίγουν κανονικά και μετά από λίγα δεύτερα πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, Alcatel Speedtouch 530i έχω και πρόσφατα (δεν θυμάμαι αν είναι πριν τα προβλήματα) έκανα update τα USB drivers από το σάιτ του μόντεμ. Επίσης έκανα και διάφορα (αρκετά) windows updates κυρίως όμως για security και άλλα άσχετα θέματα. Ελπίζω κάποιος να κατάλαβε το προβλημά μου και να ξέρει τη λύση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Sofos
11-09-04, 02:43
μήπως δεν φταίει ο υπολογιστής σου ούτε το μόντεμ αλλά ο ΟΤΕ η ο Provider σου;

mac_user
11-09-04, 02:51
Μάλλον φταίει η forthnet ή o οτε.Ακριβώς τα ίδια προβλήματα έχω κι εγώ τις τελευταίες 2-3 μέρες,με 512/128 forthnet.και με τελείως διαφορετικό hardware καθ'οτι είμαι με mac.Πέσαμε σε αναβάθμιση του οτε και της forthnet ταυτόχρονα!!!Υπομονή για λίγο,όπως μου είπε το helpdesk της forthnet!

heimeroth
11-09-04, 03:37
σε ποια περιοχή είσαι φίλε mac user? Εγώ βόρεια προάστεια αθηνών

BeholderX
11-09-04, 04:18
Πέσαμε σε αναβάθμιση του οτε και της forthnet ταυτόχρονα!!!Υπομονή για λίγο,όπως μου είπε το helpdesk της forthnet!


Πήρα τηλ. χτες τη Forthnet για να ρωτήσω για παρόμοια προβλήματα και ο υπάλληλος αρνήθηκε (εκνευριστικά) πεισματικά ότι υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα στη Forthnet.

Δεν γίνεται ο ένας υπάλληλος να λέει άσπρο και ο άλλος μαύρο.

Οι υπάλληλοι θα πρέπει από μόνοι τους να αναφέρουν όνομα/αριθμό θέσης στην αρχή της κλήσης, όπως ακριβώς κάνουν και στις υπόλοιπες εταιρίες. Η εντύπωση του υπαλλήλου που μίλησα, ήταν ξεκάθαρα ότι ήθελε να με ξεφορτωθεί.

heimeroth
11-09-04, 05:15
προφανώς έχουν βαρεθεί από τα τόσα παράπονα και το ρίξαν στην αγένεια. Έπειτα είναι και σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις. Αν πέσεις σε κανένα με υψηλή θέση μαύρο φίδι που σ'έφαγε. Τι περιοχές είστε παιδιά, να δω αν είναι τοπικό;

Εντωμεταξύ στην αρχή της σύνδεσης για κανά λεπτό ή δύο το πολύ πάει κανονικά και αναθαρρώ ότι έφτιαξε και μετά πάλι τα ίδια..

Ίσως μετά την αναβάθμιση της γραμμής για έξω να άρχισαν τα προβλήματα, υπόθεση κάνω..

Sofa Surfer
11-09-04, 06:29
Εδώ στο Ηράκλειο κανένα πρόβλημα.

kostasx
11-09-04, 10:04
Και γω το ιδιο προβλημα..το πιθανοτερο να φταιει ο πΟΤΕ καθως το προβλημα αυτο παρουσιαστηκε μετα την αναβαθμιση που εκαναν..ενας θεος ξερει τι μλκια εκαναν οι αχρηστοι!!!

mac_user
11-09-04, 12:30
Εγώ είμαι περιοχή Καλλιθέας.

Bone_Collector
11-09-04, 13:13
Το ιδιο προβλημα και σε μενα με τις σελιδες και τα p2p προγραμματα . Ειμαι στην περιοχη της Νεας Σμυρνης .

xakasou
11-09-04, 15:16
προφανώς έχουν βαρεθεί από τα τόσα παράπονα και το ρίξαν στην αγένεια. Έπειτα είναι και σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις. Αν πέσεις σε κανένα με υψηλή θέση μαύρο φίδι που σ'έφαγε. Τι περιοχές είστε παιδιά, να δω αν είναι τοπικό;

Εντωμεταξύ στην αρχή της σύνδεσης για κανά λεπτό ή δύο το πολύ πάει κανονικά και αναθαρρώ ότι έφτιαξε και μετά πάλι τα ίδια..

Ίσως μετά την αναβάθμιση της γραμμής για έξω να άρχισαν τα προβλήματα, υπόθεση κάνω..

η φορθνετ γενικά έχει ΄καλή υποστήριξη, μπορεί να έπεσες σε κανένα βλαμένο. Πάντως για να εξακριβώσεις τι γινεται μπορείς να δοκιμάσεις μια νετκαρτα της acn ή free ADSL της tellas. Αν λυθεί το πρόβλημα φταίει η φορθνετ. αν οχι, φταιει ο ποτε.

heimeroth
11-09-04, 15:57
συνεχίζεται ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και πάει για τρίτη συνεχόμενη μέρα..

ήθελα να προσθέσω ότι όταν κάνω ρισέτ τον ρούτερ το πισι "σκέφτεται" για μερική ώρα και το ποντίκι βγάζει μαζί με το πόιντερ τη παλιά καλή κλεψύδρα. Αυτό γίνεται μέχρι να συγχρονιστεί ο ρούτερ. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να δώσει κάποια εξήγηση για τα αίτια..

sdikr
11-09-04, 16:23
Μια απο τα ίδια και εδώ , acn isp αλλά μού κάνει βλακείες

heimeroth
11-09-04, 18:58
πήρα στο χελπντεσκ της φόρθνετ και μου είπαν ότι δεν είναι δικό τους πρόβλημα. Μάλλον από τον ΟΤΕ. Τρέχα γύρευε.. Ξέρει κανείς ποιο τηλέφωνο του ΟΤΕ μπορεί να δώσει υπεύθυνη απάντηση για το θέμα;

BeholderX
11-09-04, 19:30
Μέσα στο σαββατοκύριακο απάντηση ο ΟΤΕ ? Καμία πιθανότητα (δημόσια υπηρεσία)
Ουτως ή άλλως ποτέ δεν φταίει ο πΟΤΕ.

Και ο ένας ρίχνει το μπαλάκι στον άλλο...

Μέσα στην εβδομάδα λήγει η συνδρομή στη FOrthnet, θα δοκιμάσω με netcarta, και αν οι ταχύτητες ειναι ΟΚ, τότε αντε γεια.

Να μην μας κοροϊδεύουν κι όλας από τη Forthnet, ας αποφασίσουν τι φταίει. Αν έχουν πρόβλημα να σεβαστούν τους πελάτες και να το πουν , γιατί ούτως ή άλλως θα φανεί εύκολα.

sdikr
11-09-04, 19:49
Αν και είναι λίγο άσχετο, λόγο το οτι θα μιλήσω για acn, τους πήρα τηλέφωνο, μου είπαν οτι οι χρήστες στην Θεσσαλονίκη έχουν πρόβλημα και περιμένουν απο τον οτε αναβάθμιση της γραμμής σύνδεσης acn - ote, πάντος τα ping Που πιάνω πλέον είναι μαμησέ τα :cry:

Makelaris
11-09-04, 20:08
Έγω έχω μικροδιακοπές στη DSL μου επίσης τις τελευταίες μέρες. Περιοχή Πειραιάς-Νίκαια. Εχω ACN.

mac_user
11-09-04, 20:33
Πάντως σε μένα σήμερα είναι όλα στρωτά,για 1η φορά μετά από 3-4 μέρες.Τέλειωσε επιτυχώς η αναβάθμιση?Ισως βέβαια επειδή είναι Σάββατο και η κινηση στο διαδίκτυο είναι μικρότερη.Θα δούμε από Δευτέρα τι θα γίνει!

BeholderX
11-09-04, 21:02
Πάντως σε μένα σήμερα είναι όλα στρωτά,για 1η φορά μετά από 3-4 μέρες.Τέλειωσε επιτυχώς η αναβάθμιση?


Μαύρα χάλια σήμερα Σάββατο ιδίως... τραγική η κατάσταση.

ogenikos
11-09-04, 21:14
Και εγώ μάγκες με forthnet Αλεξάνδρας, τις τελευταίες μέρες είχα πολλά σκαμπανεβάσματα στο downloading που μου θύμισαν τον πρώτο καιρό που ήταν πηγμένα τα dslams και οι παρόχοι δεν είχαν bandwidth να δώσουν στον κόσμο.
Και λένε ότι ρίξαν ακόμη 155Mb, και φτάσαν τα 620, τρίχες!!
Δεν νομίζω να θεωρούνται την σήμερον ημέρα σοβαρές εταιρείες, και να μήν έχουν ούτε 1Gb διαθέσιμο bandwidth για έξω :( :evil: :twisted: :(

kostasx
11-09-04, 23:33
Μα δε φταιει ι forthnet ..προφανως φταiει ο πΟΤΕ καθως τo προβλημα παρουσιαζεται σε διαφορους isp!!

sdikr
12-09-04, 00:06
Μα δε φταιει ι forthnet ..προφανως φταiει ο πΟΤΕ καθως τo προβλημα παρουσιαζεται σε διαφορους isp!!

Οπως θα διαβάσεις παραπάνω, θα δείς οτι η ACN περιμένει απο τον οτε αναβάθμιση της γραμμής σύνδεσης με τον bbras, όποτε και οι Isp φταίνε, περιμέναν μέχρι να φτάσει στο ΑΜΗΝ η υπόθεση

kostasx
12-09-04, 01:22
Αλλο FORTHNET και αλλο ACN!! :?

sdikr
12-09-04, 15:58
Αλλο FORTHNET και αλλο ACN!!

Δεν είπα το αντίθετο, μήπως όμως και η fort περιμένει την αναβάθμιση της γραμμής;

@ ADSLgr.com All rights reserved.