PDA

Επιστροφή στο Forum : Να πάω hol;



stratus
18-06-15, 12:22
Αυτη τη στιγμη εχω οτενετ (50αρα) και η γραμμη τερματιζει,αλλα δυστυχως με μεγαλο κοστος.Η ερωτηση ειναι να παω στη hol αφου σε 24μηνο συμβολαιο θα εχω κερδος 18 ευρω το μηνα;Δεν θελω να γλυτωνω 18 ευρω και να τα δινω σε κανενα ψυχιατρο επειδη η γραμμη θα με τρελαινει.Η περιοχη που μενω ειναι Μαρουσι.

sdikr
18-06-15, 12:25
η Hol θα σου δώσει γραμμή μέσω ΟΤΕ λογικά, εκτός αν είσαι πόλυ κοντά στο ΑΚ, όποτε τουλάχιστον απο θέμα συχρονισμου κλπ θα είσαι τα ίδια

stratus
18-06-15, 12:30
Ειμαι μακρια απο το κεντρο (πανω απο 800 μετρα.Αν τους παρω τηλ θα μου πουνε για σιγουρια;Παντως hol tv δεν μου δινει διαθεσιμοτητα (οχι οτι θελω).

netblues
18-06-15, 13:02
Το ιδιο κυκλωμα θα διατηρησεις, λογικα εισαι απο καμπινα. Γιαυτο και δεν εχει και hol.tv

Sectoras
12-07-15, 02:59
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, στο latency έχετε δει καμιά διαφορά σε σχέση με τον ΟΤΕ;

netblues
12-07-15, 08:25
Διαφορες παντα θα υπαρχουν μεταξυ παροχων.
Για παραδειγμα, το lux.valve.net απο το vdsl range της hol παει μεσω level3 και φρακφουρτης, ενω απο οτε παει μεσω oteglobe καi amsterdam.
Δεν εψαξα και πως γυριζει πισω βεβαια, και αυτο ειναι κατι που σημερα ειναι ετσι και αυριο λιγο διαφορετικο.

Απο οτε interleaved
--- lux.valve.net ping statistics ---
58 packets transmitted, 58 received, 0% packet loss, time 63776ms
rtt min/avg/max/mdev = 76.229/77.551/101.871/3.676 ms

Απο hol, fastpath
--- lux.valve.net ping statistics ---
17 packets transmitted, 17 received, 0% packet loss, time 16007ms
rtt min/avg/max/mdev = 67.951/76.911/87.153/4.219 ms

Τη συγκεκριμενη στιγμη στο συγκεκριμενο site αν γυριζε ο οτε σε fastpath θα ηταν περιπου 15msec καλυτερος.
Στη hetzner παλι η hol ειναι ταχυτερη απο οτι ο οτε κατα 15-20 msec μετα τη διαφορα intereave fast.

Αν συζητας για συγκεκριμενο site τοτε ειδικη ερευνα, και να παρακαλας να μην αλλάξει κατι στο routing (αν και μεσοπροθεσμα σιγουρα θα αλλαξει).
Αν διαφορες της ταξεως του +-25msec ειναι αποδεκτες, τοτε τα κριτιρια επιλογης σου θα πρεπει να ειναι άλλα, οχι παντως latency.

Sectoras
12-07-15, 17:49
Ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες φίλε μου. Πάντως για FPS steam servers τα 25ms+- είναι μεγάλη διαφορά. Μάλλον για ΟΤΕ 30άρα με fastpath το βλέπω.. Στόχος μου είναι να φτάσω τα 50-60ms σε ευρωπαικούς servers! Με την ευκαιρία, πως αλλάζουμε σε fastpath? Τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα?

netblues
12-07-15, 20:26
Μονο τηλεφωνικά. Απο κει και περα, οι δεσμευσεις ειναι τυπικα 2ετεις, ενώ το ρουτινγκ εξωτερικου αλλαζει πολυ πιο συχνα.
Υποψιν, οτι ολοι οι μεγαλοι isp εχουν περισσοτερο απο ενα κυκλωματα τα οποια χρησιμοποιουν παραλληλα μοιραζοντας την κινηση.
Με ενα απλο reset του ρουτερ μπορει να παρεις ip απο αλλο range και με τελειως αλλο latency

Και η διαφορα στη τιμη δεν ειναι καθολου μικρη.
Απο κει και περα, κρινεις και αποφασιζεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.