PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ ξαφνικη πτωση ταχυτητας!!!! και αλλα .....



Σελίδες : [1] 2

dx22
18-06-15, 14:05
Γεια σας
Πρακαλω αν καποιος μπορει να με βοηθησει στο προβλημα που εχω
Πριν 8 μηνες ειχα αποσυνδεσεις ερχεται συνεργειο βλεπει το καλωδιο απο τον στυλο προς το σπιτι μου κομμενο και προχειρα συνδεμενο στον αερα το κατεβαζουν το κανουν αναννεωση καΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ.... φυσικα δεν ηρθε. βεβαια οι αποσυνδεσεις σταματησανε αραια μια φορα τον μηνα ταχυτητα στο κατεβασμα 400 εως 425kb/s . Oλο αυτο διαστημα απειρα τηλεφωνα για αλλαγη καλωδιου τιποτα απαντηση ναι ναι ερχεται αυριο ο εργολαβος.... οποτε ερχομασται στον μηνα μαιο μεχρι σημερα ξανα αποσυνδεσεις ερχεται συνεργειο ιδια απαντηση αλλαγη καλωδιου bla bla μου στελνουν ρουτερ το αλλαζω δεν συνχρονιζε μου στελνουν ξανα αλλο το οποιο ηταν λαθος τυπος ISDN η γραμμη μου ειναι PSTN και τελικα ανασταση μου στειλανε ενα μεταχειρεισμενο BaudTec!!! φυσικα το προβλημα ηταν στο καλωδιο αλλα ο επιστημονας και υπευθηνος απο το τοπικο τεχνικο κλιμακιο ελεγε το ρουτερ φταιει.... και ξαφνικα διαπιστωνω οτι στις τελαυταιες μερες εχω αργη ταχυτητα στο κατεβασμα 24 εως 97kb/s το ανεφερα βεβαια αλλα επρεπε να αλλαχτει το καλωδιο πρωτα η απαντηση. να μην σας κουραζω μετα απο πολλες μερες και ανεπαλληλα τηλ στο 13888 προχτεσ δευτερα ερχεται το συνεργειο και αλλαζει το καλωδιο χαρα μεγααλη αστα να πανε ελα που αρχισανε αλλα τραγουδια!!!
Μετρα ο τεχνικος την ακρη του καλωδιου και της ειδα και μονος μου:

Bandwide Down/Up(kbps) 4096 kbps / 864 kbps
Line Attenuation 13 dB 6.5 dB

Διαμαντι η γραμμη σου λεει και φευγει βεβαια αφησανε μερικα μετρα παραπανω απο το καλωδιο επειδη το ζητησα για να το παω μεσα στο σπιτι και να πεταξω το παλιο. Παιρνω την ακρη του καλωδιου και το βαζω πανω στο ΖΤΕ H108NS χωρις φιλτρα τιποτα και δειτε το αποτελεσμα:

Downstream Upstream
SNR Margin 37.5 dB 11.0 dB
Line Attenuation 17.5 dB 6.5 dB
Data Rate 4096 kbps 864 kbps

FEC Down/Up 8 / 2
CRC Down/Up 0 / 0
HEC Down/Up 0 / 0

kai error from status adsl: Receive Total Error Counts 1240

ADSL Firmware Ver: FwVer:3.16.38.0_A_TC3086 HwVer:T14.F7_7.0

Line State: up

Modulation:ITU G.992.1(G.DMT)

Annex Mode:ANNEX_A
------------------------------------------------------------------
κανω τεστ στο athens-ote.speedtest
ping 51ms download speed 0.97Mbps upload speed 0.01Mbps και αλλες φορες τη ημερα και το αποτελσμα ιδιο, το μεγιστο ηταν 1.57Mbps kai upload 0.67Mbps.
το βγαζω το ρουτερ ΖΤΕ και βαζω πανω το BaudTec δειτε:

Downstream Upstream
SNR Margin 24.5 dB 11.0 dB
Line Attenuation 13.5 dB 5.5 dB
Data Rate 4096 kbps 864 kbps

FEC Down/Up 0 / 0
CRC Down/Up 0 / 0
HEC Down/Up 0 / 0
kai error from status adsl: Transmit Total Error Counts 2
kai error from status adsl: Receive Total Error Counts 3240
τεστ στο athens-ote.speedtest
ping 57ms download speed 1.24Mbps upload speed 0.11Mbps
-------------------------------------------

Ξανα τηλ στο 1388 δηλωνω βλαβη παλι και σημερα το πρωι ενα τυπος στο τηλ μου λεει επειδη η γραμμη σου ειναι οκ οποτε για να ερθει ο τεχνικος να δει παλι την γραμμη σου θα χρεωθεις 70 ευρω για ασκοπη μετακινηση του τεχνικου καλα μιλαμε για πολλυ......... αλητεια. οποτε ξανα στο 13888 και ζητησα να μην ερθει. οποτε ζητω τη γνωμη σας πως μπορω να αποδειξω οτι εχω θεμα ταχυτητας στο κατεβασμα μιας αυτοι ειναι ντουβαρια και δεν δεχονται με τιποτα οτι εχω προβλημα παρα μονο να μου λενε τιμες ευρω για ασκοπες μετακινησεις?
Βεβαια 10 φορες ρωτησα πως πριν λιγες μερες η ταχυτητα ηταν 400kb/s παρολο που το καλωδιο ηταν χαλια και τι αλλαξε? απαντηση δεν πηρα ποτε....
Επισης γιατι εχω τοση διαφορα με τα ρουτερ στις τιμες? Αν ειναι θεμα ρουτερ ποιο προτεινετε να αγορασω ενδ. τιμη 50 εως 70 ευρω?
"η μήπως να κοψω τον στύλο μπασ και δω ασπρη μερα"
Ευχαριστώ πολλυ και ζητω την κατανόησή σας για το bla bla....

567agdop
18-06-15, 14:46
Γεια σας
Πρακαλω αν καποιος μπορει να με βοηθησει στο προβλημα που εχω
Πριν 8 μηνες ειχα αποσυνδεσεις ερχεται συνεργειο βλεπει το καλωδιο απο τον στυλο προς το σπιτι μου κομμενο και προχειρα συνδεμενο στον αερα το κατεβαζουν το κανουν αναννεωση καΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ.... φυσικα δεν ηρθε. βεβαια οι αποσυνδεσεις σταματησανε αραια μια φορα τον μηνα ταχυτητα στο κατεβασμα 400 εως 425kb/s . Oλο αυτο διαστημα απειρα τηλεφωνα για αλλαγη καλωδιου τιποτα απαντηση ναι ναι ερχεται αυριο ο εργολαβος.... οποτε ερχομασται στον μηνα μαιο μεχρι σημερα ξανα αποσυνδεσεις ερχεται συνεργειο ιδια απαντηση αλλαγη καλωδιου bla bla μου στελνουν ρουτερ το αλλαζω δεν συνχρονιζε μου στελνουν ξανα αλλο το οποιο ηταν λαθος τυπος ISDN η γραμμη μου ειναι PSTN και τελικα ανασταση μου στειλανε ενα μεταχειρεισμενο BaudTec!!! φυσικα το προβλημα ηταν στο καλωδιο αλλα ο επιστημονας και υπευθηνος απο το τοπικο τεχνικο κλιμακιο ελεγε το ρουτερ φταιει.... και ξαφνικα διαπιστωνω οτι στις τελαυταιες μερες εχω αργη ταχυτητα στο κατεβασμα 24 εως 97kb/s το ανεφερα βεβαια αλλα επρεπε να αλλαχτει το καλωδιο πρωτα η απαντηση. να μην σας κουραζω μετα απο πολλες μερες και ανεπαλληλα τηλ στο 13888 προχτεσ δευτερα ερχεται το συνεργειο και αλλαζει το καλωδιο χαρα μεγααλη αστα να πανε ελα που αρχισανε αλλα τραγουδια!!!
Μετρα ο τεχνικος την ακρη του καλωδιου και της ειδα και μονος μου:

Bandwide Down/Up(kbps) 4096 kbps / 864 kbps
Line Attenuation 13 dB 6.5 dB

Διαμαντι η γραμμη σου λεει και φευγει βεβαια αφησανε μερικα μετρα παραπανω απο το καλωδιο επειδη το ζητησα για να το παω μεσα στο σπιτι και να πεταξω το παλιο. Παιρνω την ακρη του καλωδιου και το βαζω πανω στο ΖΤΕ H108NS χωρις φιλτρα τιποτα και δειτε το αποτελεσμα:

Downstream Upstream
SNR Margin 37.5 dB 11.0 dB
Line Attenuation 17.5 dB 6.5 dB
Data Rate 4096 kbps 864 kbps

FEC Down/Up 8 / 2
CRC Down/Up 0 / 0
HEC Down/Up 0 / 0

kai error from status adsl: Receive Total Error Counts 1240

ADSL Firmware Ver: FwVer:3.16.38.0_A_TC3086 HwVer:T14.F7_7.0

Line State: up

Modulation:ITU G.992.1(G.DMT)

Annex Mode:ANNEX_A
------------------------------------------------------------------
κανω τεστ στο athens-ote.speedtest
ping 51ms download speed 0.97Mbps upload speed 0.01Mbps και αλλες φορες τη ημερα και το αποτελσμα ιδιο, το μεγιστο ηταν 1.57Mbps kai upload 0.67Mbps.
το βγαζω το ρουτερ ΖΤΕ και βαζω πανω το BaudTec δειτε:

Downstream Upstream
SNR Margin 24.5 dB 11.0 dB
Line Attenuation 13.5 dB 5.5 dB
Data Rate 4096 kbps 864 kbps

FEC Down/Up 0 / 0
CRC Down/Up 0 / 0
HEC Down/Up 0 / 0
kai error from status adsl: Transmit Total Error Counts 2
kai error from status adsl: Receive Total Error Counts 3240
τεστ στο athens-ote.speedtest
ping 57ms download speed 1.24Mbps upload speed 0.11Mbps
-------------------------------------------

Ξανα τηλ στο 1388 δηλωνω βλαβη παλι και σημερα το πρωι ενα τυπος στο τηλ μου λεει επειδη η γραμμη σου ειναι οκ οποτε για να ερθει ο τεχνικος να δει παλι την γραμμη σου θα χρεωθεις 70 ευρω για ασκοπη μετακινηση του τεχνικου καλα μιλαμε για πολλυ......... αλητεια. οποτε ξανα στο 13888 και ζητησα να μην ερθει. οποτε ζητω τη γνωμη σας πως μπορω να αποδειξω οτι εχω θεμα ταχυτητας στο κατεβασμα μιας αυτοι ειναι ντουβαρια και δεν δεχονται με τιποτα οτι εχω προβλημα παρα μονο να μου λενε τιμες ευρω για ασκοπες μετακινησεις?
Βεβαια 10 φορες ρωτησα πως πριν λιγες μερες η ταχυτητα ηταν 400kb/s παρολο που το καλωδιο ηταν χαλια και τι αλλαξε? απαντηση δεν πηρα ποτε....
Επισης γιατι εχω τοση διαφορα με τα ρουτερ στις τιμες? Αν ειναι θεμα ρουτερ ποιο προτεινετε να αγορασω ενδ. τιμη 50 εως 70 ευρω?
"η μήπως να κοψω τον στύλο μπασ και δω ασπρη μερα"
Ευχαριστώ πολλυ και ζητω την κατανόησή σας για το bla bla....
καλα ξαναπαρτους τηλεφωνο και μπορει να ερθουν διχως να χρεωθεις τιποτα.μαλλον σε κανεναν περιεργο θα επεσες ο οποιος ονειρευεται ευρω.παντως ο οτε ειναι η χειροτερη εταιρια με διαφορα σε ολα απο τις υπολοιπες.Αν δεν ηταν η προσφορα το καλοκαιρι που μου εκαναν για ιντερνετ και οτε tv θα τους ειχα συχτηρηση ευκολα,,,,

dx22
18-06-15, 15:01
δικιοσ εχεισς αλλα μου ειπανε σε στιγμης που δεν βρισκουν προβλημα στην γραμμη μου (και δεν μπαινουν φυσικα σε κοπο να ψαξουν παραπερα) οτι αν ξαναδηλώσω την ιδια βλαβη θεμα ταχυτητας θα χρεωνομαι ασκοπες μετακινησεις των τεχνικων και καποιια στιγμη θα αποφασισει η επιτροπη οτι ειναι ασυμφορη η γραμμη και θα μου το κοψουν το κακο ειναι οτι ειμαι σε απομακρυνσμενη περιοχη και αλλη εταιρεια δεν καλυπτει την περιοχη μου με αποτελεσμα να κρεμομαι στα @@@ του οτε!!!

567agdop
18-06-15, 18:35
βρε μπας και σου κλειδωσαν την γραμμη χαμηλα για να σταματησης να τους ζαλιζεις με τις αποσυνδεσεις για ρωτησε τους

dx22
18-06-15, 18:54
δεν ξερω τι να πω οι αποσυνδεσεις οφειλόταν στο καλωδιο τωρα ειναι σταθερη η γραμμη δεν θα επρεπε να την ξεκλειδωναν? παραδειγμα οταν παω να κατεβασω ενα αρχειο 10mb ξεκινα με 110kb/s και αρχιζει να πεφτει σιγα σιγα μεχρι στα 2kb/s το ιδιο κανει και στο δικο τους site..http://speedtest.ftp.otenet.gr/

sweet dreams
18-06-15, 20:20
Σε έχουν βάλει σε κλειδωμένο προφίλ γι΄αυτό παίρνεις τις ίδιες ακριβώς τιμές, πάρε τηλέφωνο να στο ξεκλειδώσουν.

dx22
18-06-15, 21:22
τους πηρα τηλ και μου ειπανε οτι το προφιλ μου δεν ειναι κλειδωμενο ουτε σε χαμηλη ταχυτητα ειναι κλειδωμενο ολα μια χαρα ειναι λενε, μαλίστα μου δωσανε συμβουλη να παρω δοροφορικο ιντερνετ τι να πω ................

sweet dreams
18-06-15, 21:32
Έχεις πέσει σε άσχετο, πάρε το τεχνικό τμήμα. Με το Line Attenuation που σου δείχνει το ZTE θα πρέπει να έχεις θεωρητικά αυτό: 156941

άσε που φαίνεται και από το SNR Margin 37.5, γιατί του ΟΤΕ είναι 9 το ΤSNR Margin.

dx22
18-06-15, 21:56
ευχαριστω για τισ απαντησεις σας, εχω μιλήσει με τεχνικο χτες το απογευμα του ανεφερα τισ τιμεσ και απο τα 2 ρουτερ που δοκιμασα με ethernet και wlan μου απαντησε οτι δεν βλεπει κανενα προβλημα στην γραμμη μου οπως επισης ουτε to dslam εχει προβλημα ισως λεει να φταιει το καινουργιο καλωδιο που βαλανε και οτι θα στειλει τεχνικο να δει την γραμμη μου για σημερα, αλλα σημερα το πρωι αυτοσ ο τυποσ που με πηρε τηλ απο το τοπικο τεχνικο κλιμακιο της περιοχης μου ,και του ειπα για αυτα που ειπε ο τεχνικος απο την αθηνα το μονο που μου απαντησε ηταν οτι δεν εχει προβλημα η γραμμη μου και γιατι δινω συνεχως την ιδια βλαβη και σε εντονο υφος μου λεει για να ερθει ο τεχνικοσ να δει την γραμμη μου θα χρεωθω 70 ευρω και μου εκλεισε το τηλ, και ετσι πηρα το 13888 παλι πισω και το ακυρωσα... αν ειχα διαβεβαιωση οτι θα το λυναν το προβλημα θα τα εδινα, αλλα να δωσω 70 ευρω να παρει μια μετρηση ο τεχνικος στην ακρη απο το καινουργιο καλωδιο παει πολλυ......

sweet dreams
18-06-15, 22:02
ευχαριστω για τισ απαντησεις σας, εχω μιλήσει με τεχνικο χτες το απογευμα του ανεφερα τισ τιμεσ και απο τα 2 ρουτερ που δοκιμασα με ethernet και wlan μου απαντησε οτι δεν βλεπει κανενα προβλημα στην γραμμη μου οπως επισης ουτε to dslam εχει προβλημα ισως λεει να φταιει το καινουργιο καλωδιο που βαλανε και οτι θα στειλει τεχνικο να δει την γραμμη μου για σημερα, αλλα σημερα το πρωι αυτοσ ο τυποσ που με πηρε τηλ απο το τοπικο τεχνικο κλιμακιο της περιοχης μου ,και του ειπα για αυτα που ειπε ο τεχνικος απο την αθηνα το μονο που μου απαντησε ηταν οτι δεν εχει προβλημα η γραμμη μου και γιατι δινω συνεχως την ιδια βλαβη και σε εντονο υφος μου λεει για να ερθει ο τεχνικοσ να δει την γραμμη μου θα χρεωθω 70 ευρω και μου εκλεισε το τηλ, και ετσι πηρα το 13888 παλι πισω και το ακυρωσα... αν ειχα διαβεβαιωση οτι θα το λυναν το προβλημα θα τα εδινα, αλλα να δωσω 70 ευρω να παρει μια μετρηση ο τεχνικος στην ακρη απο το καινουργιο καλωδιο παει πολλυ......

Δεν είναι θέμα μέτρησης του τεχνικού, τι να έρθει να μετρήσει;;; από την στιγμή που έχεις τέτοιες τιμές η γραμμή σου είναι κλειδωμένη, δεν

χρειάζεται καμία μέτρηση. Αφού δεν βγάζεις άκρη από το τηλέφωνο, πήγαινε στο τοπικό κατάστημα και κάνε έγγραφο παράπονο με αριθμό

πρωτοκόλλου. Η γραμμή δεν έχει βλάβη, απλά πρέπει να σου ξεκλειδώσουν το προφίλ, αυτό θα τους πεις, όχι για βλάβη.

dx22
18-06-15, 22:22
το ανεφερα πριν που μιλησα με το 13888 το κοιταξε και μου απαντησε οτι δεν ειναι κλειδωμενο το προφιλ μου. και βεβαια θα το κανω επισης αυτη την στιγμη το ΖΤΕ εχει πολλα error στο rx ADSL, Receive Total Error Counts 1526 kai otan kano refresh anevainei synexos sto tx einai Transmit Total Error Counts 57, ενω το BaudTec δεν δειχνει λαθος στο tx της ADSL αλλα πολλα λιγα στο rx και ομως το download eina χαμηλο ιδιο με το ΖΤΕ να και οι τιμες απο το BaudTec
SNR Margin 25.5 dB 11.0 dB
Line Attenuation 13.5 dB 5.5 dB

geoavlonitis
19-06-15, 15:12
Μήπως να άλλαζες το modulation από G.992.1 G.DMT σε G.992.5 ADSL2+;;

PEPES
19-06-15, 16:02
Και βαλε και annex a σκετο.

dx22
19-06-15, 16:28
Αν εννοεις να το αλλαξω μεσα απο το ΖΤΕ ρουτερ το εκανα μολις ADSL MODE και επελεξα ADSL+2 αλλα στο device info δεν αλλαζει αυτο δειχνει συνεχεια Modulation: ITU G.992.1(G.DMT) παρολο που συνδεθηκε παλι το ρουτερ

- - - Updated - - -

ADSL MODE: ADSL2+ ADSL TYPE: ANNEX A Δεν αλλαζει τιποτα στο device info
Modulation: ITU G.992.1(G.DMT)

Annex Mode: ANNEX_A

FuS
19-06-15, 16:31
Έχεις κλειδωμένο προφίλ όπως σου είπε και ο sweet dreams.

sdikr
19-06-15, 16:32
Στον ΟΤΕ τι σύνδεση έχεις 4mbit ή εως 24;

dx22
19-06-15, 16:44
Εκανα αυτο που μου ειπε ο sweet dreams δηλα πηγα εκανα εγγραφο παραπονο αλλα απο οτι μου ειπανε θα περιμενω πανω απο ενα μηνα να παρω απαντηση. βασικα παλι μιλησα με το 13888 σημερα τουσ ξαναπα για το κλειδωμενο προφιλ αρνουνται κατηγορηματικα οτι δεν ειναι κλειδωμενο τι να πω...

- - - Updated - - -

4αρα ειναι και δουλευε αψογα στο κατεβασμα 400kb/s eos 424kb/s και ασ ηταν το καλωδιο κομμενο και παλιο απλοσ ειχα πολλεσ αποσυνδεσεις λογου καλωδιου μολις ερρχοταν τεχνικοι κατεβαζαν το καλωδιο απο το στυλο κανανε ανανεωση την συνδεση και το αφηνανε ετσι παλι μεχρι να περασουν κανα 2 μηνες και να αρχισουν παλι οι αποσυνδεσεις ειλικρινα μετανιωσα παρα πολλυ που επεμενα να αλλαξουν το καλωδιο τωρα δεν μπορω να παρω την ταχυτητα πισω με τιποτα εχω μπλεξει ασχημα δεν ξερω πως να το χαρακτηρίσω

sdikr
19-06-15, 16:45
Μια χαρά είναι η γραμμή τότε απο άποψη profil - συχρονισμου

Δοκίμασε να αλλάξεις τα στοιχεία εισόδου στο ρουτερ, εκεί που έχει το @otenet.gr να το κάνεις @ipv6ote.gr

dx22
19-06-15, 17:09
μπηκε με το ipv6ote.gr αλλα παλι τα ιδια το download ειναι χαλια δεν αλλαξε καθολου ξεκινα με 100kb/s και μετα απο 2 λεπτα γινεται 0kb/s επισης συνεχεια εχω error sto staus -> statistics-> ADSL
Receive Total Error Counts 599 και με καθε ρεφρεσ του ρουτερ ανεβαινει συνεχως το ανεφερα αλλα απαντηση δεν μου δωσανε μονο να το δηλωσω σαν βλαβη που δεν το δεχομαι επειδη χτες ενας τεχνικος απο το κλιμακιο της περιοχης μου ειπε οτι θα χρεωνομαι για ασκοπες μετακινησει;ς των τεχνικων αν δηλωνω συνεχεια την ιδια βλαβη μιας και η γραμμη μου δεν εχει προβλημα

sweet dreams
19-06-15, 20:19
Ψάχνουμε σε όλο το νήμα τι γίνεται με την ταχύτητα συγχρονισμού και έχεις 4άρι συμβόλαιο;;;; έπρεπε να το σκεφτεί να το ρωτήσει ο mod για

να μας το πεις;;; :wall:

Αν σου κάνει ανεβοκατέβασμα στο download από ftp Server με διαφορετικά ρούτερ και σε διαφορετικούς υπολογιστές , φταίει η γραμμή.

sdikr
19-06-15, 20:21
μπηκε με το ipv6ote.gr αλλα παλι τα ιδια το download ειναι χαλια δεν αλλαξε καθολου ξεκινα με 100kb/s και μετα απο 2 λεπτα γινεται 0kb/s επισης συνεχεια εχω error sto staus -> statistics-> ADSL
Receive Total Error Counts 599 και με καθε ρεφρεσ του ρουτερ ανεβαινει συνεχως το ανεφερα αλλα απαντηση δεν μου δωσανε μονο να το δηλωσω σαν βλαβη που δεν το δεχομαι επειδη χτες ενας τεχνικος απο το κλιμακιο της περιοχης μου ειπε οτι θα χρεωνομαι για ασκοπες μετακινησει;ς των τεχνικων αν δηλωνω συνεχεια την ιδια βλαβη μιας και η γραμμη μου δεν εχει προβλημα


Ωραία, έχεις δυνατότητα δοκιμής άλλου υπολογιστή - router;
Τα error 599 για πχ 5 λεπτά είναι πολλά για μια ώρα όχι

- - - Updated - - -


Ψάχνουμε σε όλο το νήμα τι γίνεται με την ταχύτητα συγχρονισμού και έχεις 4άρι συμβόλαιο;;;; έπρεπε να το σκεφτεί να το ρωτήσει ο mod για

να μας το πεις;;; :wall:

Αν σου κάνει ανεβοκατέβασμα στο download από ftp Server με διαφορετικά ρούτερ και σε διαφορετικούς υπολογιστές , φταίει η γραμμή.

Βασικά η ταχύτητα συχρονισμου φώναζε ότι είναι σε 4αρα γραμμή, δύσκολα θα βάλουν κάποιον σε τέτοιο profil με τέτοιο snr

sweet dreams
19-06-15, 20:47
Βασικά η ταχύτητα συχρονισμου φώναζε ότι είναι σε 4αρα γραμμή, δύσκολα θα βάλουν κάποιον σε τέτοιο profil με τέτοιο snr

To SNR λογικό είναι να είναι εκεί που είναι αφού η γραμμή έχει δυνατότητα για παραπάνω, το κλείδωμα είχε γίνει λόγω αποσυνδέσεων και λαθών

από το κομμένο καλώδιο. Δεν έχουμε μέτρηση πριν την επισκευή για να κάνουμε σύγκριση.

dx22
19-06-15, 21:09
Συγνωμη που δεν ανεφερα οτι ειναι 4σαρα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι τι περιμενεις!! Μοντ ναι σε 5 λεπτα ηταν τα λαθη κοιταξε δοκιμασα και το BaudTec που μου δωσανε μεταχειρεσμενο και αυτο τα ιδια κανει se ftp server τωρα για αλλο pc θα εχω τις επομενες 3-4 μερες. βασικα τωρα που το ΖΤΕ ρουτερ ειναι ανοιχτο 2 ωρες συνολικα εχει μεχρι στιγμης¨,
Receive Total Error Counts 31059
Transmit Total Error Counts 14

- - - Updated - - -

θυμαμαι πολλυ καλα οτι με το κομμενο καλωδιο το SNR επαιζε μεταξυ 38-39 και κατεβαζα σταθερα με 400-424kb/s απλως το προβλημα ηταν οι αποσυνδεσεις που ηταν απο το καλωδιο και συνχρονιζε σταθερα 4096 /864. Στην περιοχη μου απο οτι λενε οι τεχνικοι μεχρι 4αρα υποστηριζει

sweet dreams
19-06-15, 21:15
Συγνωμη που δεν ανεφερα οτι ειναι 4σαρα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι τι περιμενεις!! Μοντ ναι σε 5 λεπτα ηταν τα λαθη κοιταξε δοκιμασα και το BaudTec που μου δωσανε μεταχειρεσμενο και αυτο τα ιδια κανει se ftp server τωρα για αλλο pc θα εχω τις επομενες 3-4 μερες. βασικα τωρα που το ΖΤΕ ρουτερ ειναι ανοιχτο 2 ωρες συνολικα εχει μεχρι στιγμης¨,
Receive Total Error Counts 31059
Transmit Total Error Counts 14

Κάνε το παρακάτω για να δεις αν έχεις χαμένα πακέτα λόγω λαθών.

Συνεχόμενο ping

Συνεχόμενο ping

Αν θέλουμε να κάνουμε συνεχόμενο ping προς μία συγκεκριμένη διεύθυνση θα πρέπει να γράψουμε την διεύθυνση και μετά το: -t

Παράδειγμα:Θέλουμε να κάνουμε ping προς το my.otenet.gr, κλείνουμε πρώτα όλες τις ενεργές συνδέσεις Internet, ανοίγουμε την γραμμή εντολών

σαν διαχειριστές και γράφουμε: ping my.otenet.gr -t(Προσοχή!!! με κενά ανάμεσα στην διεύθυνση).

Το αφήνουμε να τρέξει 15~20 λεπτά και το σταματάμε πατώντας το Ctrl+C(ταυτόχρονα), ελέγχουμε αν έχουμε χαμένα πακέτα.

dx22
19-06-15, 23:41
To εκανα να τι μου εβγαλε¨
Packets: sent = 970, received = 963 lost = 7 <0% loss>
20min το αφησα να τρεξει...

sweet dreams
19-06-15, 23:56
Δεν επηρεάζουν τα λάθη τόσο την σύνδεση, φαντάζομαι ότι την δοκιμή από τον ftp Server την κάνεις με ενσύρματη σύνδεση;;;

dx22
20-06-15, 11:00
ναι με καλωδιο και τα 2 ρουτερ σε ftp server τα δοκιμασα

sweet dreams
20-06-15, 11:06
Και τα δύο ρουτερ να έχουν πρόβλημα λίγο απίθανο, δοκίμασε με άλλον υπολογιστή μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα δικτύου(τσεκάρισε αν υπάρχει

και Update για τον driver, δεν θυμάμαι αν το έχουμε πεί), αλλιώς κάτι γίνεται με την γραμμή.

dx22
20-06-15, 11:36
θα το τσεκαρω παλι για drivers, απο ιους δεν εχει το τσεκαρισα με το Norton Internet Security και το Kaspersky Lab

sdikr
20-06-15, 12:21
θα το τσεκαρω παλι για drivers, απο ιους δεν εχει το τσεκαρισα με το Norton Internet Security και το Kaspersky Lab

Αν μπορείς να κατεβάσεις κάποιο Linux live cd, τότε θα μπορούσες να κάνεις κάποιες δοκιμές και απο εκεί, τουλάχιστον θα έβγαζες εκτός το software κομμάτι.

dx22
20-06-15, 12:44
υπαρχει καποιο link να μου προτεινεις επειδη βρισκω πολλα και δεν ξερω ποιο να κατεβασω... ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας

sdikr
20-06-15, 13:22
υπαρχει καποιο link να μου προτεινεις επειδη βρισκω πολλα και δεν ξερω ποιο να κατεβασω... ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας

Δοκίμασε αυτό http://www.ubuntu.com/download/desktop

dx22
20-06-15, 14:12
Mοντ πριν λιγο που εβαλα το link να κετβασω το ubuntu ξαφνικα το λεντ απο το ιντερνετ γινεται κοκκινο κανω εππανεκινιση το ΖΤΕ συνδεεται κανονικα και βλεπω το τορρεντ αρχειο να κατεβαινει με 350kb/s βεβαια το πρωι πηρα ενα sms απο τον οτε οτι αποκατασταθηκε η βλαβη. αλλα αυτη την στιγμη σε 47min που ειναι το ρουτερ σε λειτουργεια στο adsl status εχω Receive Total Error Counts 70128 και ανεβαινει συνεχως και Transmit Total Error Counts 32 απλως τωρα δεν ξερω τι να κανω, να κανω ρεσετ το ρουτερ η να το αφησω ετσι δεδομενου μην αρχισει να σερνεται παλι εχω παρει απο φοβο.......

Προφέσσορας_Χάος
21-06-15, 12:38
εμενα απο 10 το snr σταθερά με διακύμανση 1 DB έπεσε στο 6-8 db..

dx22
21-06-15, 16:41
Καποιος που μπορει να δωσει μια συμβουλη:
Υπενθυμιζω οτι η γραμμη μου ειναι 4ασαρα, εκανα καποιες δοκιμες και με τα 2 ρουτερ ΖΤΕ και BaudTec με ethernet, σε περιβάλλον Linux LiveCD kαι μετα σε WIN7 δειτε πρωτα τις τιμες απο τα ρουτερ μου:
ΖΤΕ H108NS :
Downstream Upstream
SNR Margin 37.5 dB 11.0 dB
Line Attenuation 17.5 dB 6.5 dB
Data Rate 4096 kbps 864 kbps

FEC Down/Up 0/ 0
CRC Down/Up 0 / 0
HEC Down/Up 0 / 0

status adsl: Receive Total Error Counts 1240
status ethernet: Receive Total Error Counts 0
ADSL Firmware Ver: FwVer:3.16.38.0_A_TC3086 HwVer:T14.F7_7.0

Line State: up

Modulation:ITU G.992.1(G.DMT)

Annex Mode:ANNEX_A

τεστ στο athens-ote.speedtest
ping 57ms download speed 1.52Mbps upload speed 0.15Mbps
----------------------------------------------------------------------------------
BaudTec:
ADSL Firmware Version: FwVer:3.10.25.0_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0
Line State: Showtime
Modulation: G.DMT
Annex Mode: ANNEX_A

Downstream Upstream
SNR Margin: 26.5 12.0 db
Line Attenuation: 14.5 6.0 db
Data Rate: 4096 896 kbps
status adsl: Receive Total Error Counts 0
status ethernet: Receive CRC Errors 0
τεστ στο athens-ote.speedtest
ping 50ms download speed 1.55Mbps upload speed 0.18Mbps
-------------------------------------------------------------------------------------
το προβλημα ειναι το εξης εχω χαμηλη ταχυτητα στο κατeβασμα μεσα στον( firefox Linux LiveCd) οπως επισης (σε περιβαλλον win7 δοκιμασα εναλαξ , Chrome,Internet Expoler,Opera,Safari).
συγκεκριμενα στο http://speedtest.ftp.otenet.gr/
αν κανω κατεβασμα παραδειγμα το αρχειο 1GB ειτε επιλεξω ftp η http η ταχυτητα πεφτει σιγα σιγα δηλαδη ξεκινα με 120kb/s και μετα απο ενα 1 λεπτο μενει στασιμο στο 3kb/s ομως αν βαλω να κατεβει 4 φορεσ ταυτοχρονα το ιδιο αρχειο τοτε εχω και στα 4 αρχεια σταθερη ταχυτητα 101kb/s το καθενα,
ομως αν αυτο το αρχειο το κατεβασω μονο του με Internet Download Manager tote το αποτελεσμα ειναι φανταστικο σταθερη ταχυτητα 456kb/s.
Προσπαθησα να κετeβασω το trial Nero μεσα απο το Chrome,Internet Expoler,Opera,Safari η ταχυτητα απελπιστικη σταθερα 3kb/s
και αλλα αρχεια δοκιμες απο δυνατους server το αποτελεσμα το ιδιο ενω με Internet Download Manager κανενα προβλημα.
Επισης το τορρεντ δουλευει αψογα πιανει ταχυτητες 420kb/s.
Επισης δεν μπορω να δω καμια ταινεια online ειτε σε chrome ktlp κολαει αφανταστα δουλευει μονο αν βαλω καποιο αρχειο να κατεβαινει, πριν αλλαξουν το καλωδιο ολα ηταν οκ δεν ειχα κανενα προβλημα me το Chrome .
Το καλωδιο του οτε απο τον στυλο ερχεται απευθειας πανω στο ρουτερ δεν υπαρχει κατι που να το παρεμβαλει ,εκανα και φορματ το (laptop ενδεικτικα αναφερω οτι εχει 6GB ram).
Σε ολες τις δοκιμες που εκανα το ΖΤΕ ανεβαζει συνεχως στο status adsl: Receive Total Error Counts 674 <-- σε 6min λειτουργειας kai sto ethernet κανενα λαθος ενω το BaudTec δεν εχει κανενα Error!!!
Ξαναμιλησα με το 13888 ακρη δεν βρηκα ολα οκ μου λενε.
Μπορει καποιος να μου πει τι φταιει αραγε?
Ευχαριστω για τον χρονο σας

balandis
21-06-15, 17:57
δεν το εχω διαβασει καλα αλλα γιατι εχεις sn r margin 26,5 για σταθεροτητα??ελεος πες τους να σου φτιαξουν τη γραμμη αλλιως προχωρα σε καταγγελια σε εετ εισαι πιο κατω απο 1 χλμ...:hmm:

dx22
21-06-15, 18:19
δεν παιρνουν απο λογια πλεον μου το δηλώσαν κατηγορηματικα οτι ειναι οκ η γραμμη μου τουσ ειπα για την διαφορα του SNR margin αναμεσα στα 2 ρουτερ και μου απαντησαν να βαλω το ΖΤΕ και οχι το BaudTec

balandis
21-06-15, 19:15
πες τους εχεις να βαλεις οποιο ρουτερ θελω,και ειμαι πελατης και πληρωνω για την ταχυτητα που πρεπει.ποια πουτερ εχεις δοκιμασει εχεις αλλο δικο σου φιλε??

- - - Updated - - -

εισαι κλειδωμενος σε 4αρι προφιλ νομιζω πως ετσι ειναι???

dx22
21-06-15, 20:10
αυτα τα 2 που εγραψα εχω τωρα αυτες τισ μερες σκεφτομαι να παρω ενα αλλα δεν ξερω τι να παρω. κοιταξε εγω εχω θεμα πλεον με το τοπικο τεχνικο κλιμακιο δεν μπορω να δηλωσω την ιδια βλαβη επειδη την επομενη μερα αν το κανω θα με παρει τηλ ο υπευθυνος και θα μου πει οτι θα χρεωθω περιπου 70 ευρω για ασκοπη μετακινιση τεχνικου μιας και η γραμμη μου ειναι ενταξει.ναι σε 4ασαρι ειμαι. τι να κανω εμπλεξα μιας και δεν μπορω να παω σε αλλο παροχο επειδη δεν παρεχουν καλυψη στην περιοχη μου οποτε κρεμομαι στα @@@ του οτε

balandis
22-06-15, 18:23
κανε αναφορα στην εετ γραπτως αφου δεν κουνιουνται ,ελπιζω να καταφερεις κατι .αν εισαι σε 4αρι προφιλ κλειδωμενο οποιο ρουτερ και να βαλεις:down:

sdikr
22-06-15, 18:35
κανε αναφορα στην εετ γραπτως αφου δεν κουνιουνται ,ελπιζω να καταφερεις κατι .αν εισαι σε 4αρι προφιλ κλειδωμενο οποιο ρουτερ και να βαλεις:down:

Κάνε εναν κόπο να διαβάσεις λίγο το νήμα, ο χρήστης πληρώνει 4αρα γραμμή

- - - Updated - - -


Mοντ πριν λιγο που εβαλα το link να κετβασω το ubuntu ξαφνικα το λεντ απο το ιντερνετ γινεται κοκκινο κανω εππανεκινιση το ΖΤΕ συνδεεται κανονικα και βλεπω το τορρεντ αρχειο να κατεβαινει με 350kb/s βεβαια το πρωι πηρα ενα sms απο τον οτε οτι αποκατασταθηκε η βλαβη. αλλα αυτη την στιγμη σε 47min που ειναι το ρουτερ σε λειτουργεια στο adsl status εχω Receive Total Error Counts 70128 και ανεβαινει συνεχως και Transmit Total Error Counts 32 απλως τωρα δεν ξερω τι να κανω, να κανω ρεσετ το ρουτερ η να το αφησω ετσι δεδομενου μην αρχισει να σερνεται παλι εχω παρει απο φοβο.......

Με το live cd δοκίμασες;

balandis
22-06-15, 19:00
ok συγγνωμη μη βαρατε.....:whistle:

dx22
22-06-15, 20:16
ναι το δοκιμσα εγραψα ποιο πανω τα αποτελεσματα.

sdikr
22-06-15, 20:19
Τους έχεις ζητήσει να σε αλλάξουν πόρτα στο dslam;
Θα αναφέρεις το ότι στο κατέβασμα απο http - ftp με μία σύνδεση υπάρχει θέμα, ενώ όταν έχεις πολλαπλές συνδέσεις (download manager) τερματίζει την γραμμή

dx22
22-06-15, 20:26
ειχα ρωτησει πριν μερες τον τεχνικο και μου ειπε οτι το dslam einai ενταξει τι να πω... οκ θα το κανω ευχαριστω παρα πολλυ

sdikr
22-06-15, 23:42
ειχα ρωτησει πριν μερες τον τεχνικο και μου ειπε οτι το dslam einai ενταξει τι να πω... οκ θα το κανω ευχαριστω παρα πολλυ

Αν τους έλεγες για πρόβλημα ταχύτητας συχρονισμου λογικό είναι

dx22
01-07-15, 13:05
Τους έχεις ζητήσει να σε αλλάξουν πόρτα στο dslam;
Θα αναφέρεις το ότι στο κατέβασμα απο http - ftp με μία σύνδεση υπάρχει θέμα, ενώ όταν έχεις πολλαπλές συνδέσεις (download manager) τερματίζει την γραμμή

Να μαι παλι!!! Aνεφερα οπως ακριβως μου εγραψες και το αποτελσμα: σημερα το πρωι με πηρε ο τεχνικος και αφου μου ειπε οτι χρεωθηκα 33 ευρω για να παει στο καφαο μου ειπε το εξης αλλαξε τα παντα ενω το προβλημα παραμενει μονο το ping διορθωθηκε απο 50-57 κυμαινεται πλεον στο 19-22 οσο για το κατεβασμα με μια συνδεση σε ftp - http sto ιδιο αρχειο που εκανα τεστ στο http://speedtest.ftp.otenet.gr/η ταχυτητα βελτιωθηκε πολλυ λιγο και με καινουργιο ρουτερ ΖΤΕ με ethernet οπως επισης δοκιμασα και με αλλα 2 pc που πηρα δανεικα απο φιλους μου το αποτελεσμα ηταν ιδιο δηλαδη 140-176kb/s, το youtube κολαει και αλλοι players on line ενω πριν την αλλαγη καλωδιου δεν ειχα κανενα θεμα, ενω το IDM, torrent , DAP τερματιζει σε 480kb/s επισης τα λαθη της ADSL / Receive Total Error Counts 10826 μολις 7min σε λειτουργεια το ρουτερ και ανεβαινουν συνεχως. Επισης ο τεχνικος ηταν κατηγορηματικος οτι πλεον απο δω και περα υπαρχει χρεωση και καποια στιγμη να με διωξουν απο πελατη μιασ και ειμαι ασυμφορος ενω πριν την αλλαγη καλωδιου δεν ειχα κανενα προβλημα με το κατεβασμα μονο αποσυνδεσεις που οφειλωταν στο καλωδιο(στυλος προσ στο σπιτι μου) που ηταν κομμενο και προχειρα συνδεμενο στον αερα!!!
Τα συμπερασματα δικα σας!! Δεν ξερω τι να κανω πλεον!! Σας ευχαριστω ολους που ασχοληθηκατε με το προβλημα μου ειστε φοβερο φορουμ!!!

sdikr
01-07-15, 13:10
Να μαι παλι!!! Aνεφερα οπως ακριβως μου εγραψες και το αποτελσμα: σημερα το πρωι με πηρε ο τεχνικος και αφου μου ειπε οτι χρεωθηκα 33 ευρω για να παει στο καφαο μου ειπε το εξης αλλαξε τα παντα ενω το προβλημα παραμενει μονο το ping διορθωθηκε απο 50-57 κυμαινεται πλεον στο 19-22 οσο για το κατεβασμα με μια συνδεση σε ftp - http sto ιδιο αρχειο που εκανα τεστ στο http://speedtest.ftp.otenet.gr/η ταχυτητα βελτιωθηκε πολλυ λιγο και με καινουργιο ρουτερ ΖΤΕ με ethernet οπως επισης δοκιμασα και με αλλα 2 pc που πηρα δανεικα απο φιλους μου το αποτελεσμα ηταν ιδιο δηλαδη 140-176kb/s, το youtube κολαει και αλλοι players on line ενω πριν την αλλαγη καλωδιου δεν ειχα κανενα θεμα, ενω το IDM, torrent , DAP τερματιζει σε 480kb/s επισης τα λαθη της ADSL / Receive Total Error Counts 10826 μολις 7min σε λειτουργεια το ρουτερ και ανεβαινουν συνεχως. Επισης ο τεχνικος ηταν κατηγορηματικος οτι πλεον απο δω και περα υπαρχει χρεωση και καποια στιγμη να με διωξουν απο πελατη μιασ και ειμαι ασυμφορος ενω πριν την αλλαγη καλωδιου δεν ειχα κανενα προβλημα με το κατεβασμα μονο αποσυνδεσεις που οφειλωταν στο καλωδιο(στυλος προσ στο σπιτι μου) που ηταν κομμενο και προχειρα συνδεμενο στον αερα!!!
Τα συμπερασματα δικα σας!! Δεν ξερω τι να κανω πλεον!! Σας ευχαριστω ολους που ασχοληθηκατε με το προβλημα μου ειστε φοβερο φορουμ!!!

Θα πας στον ΟΤΕ και θα κάνεις έγγραφο παράπονο, ώστε να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου, καθώς και μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ που να αναφέρεις το ότι σου είπανε αυτά τα πράγματα

dx22
15-07-15, 15:12
Θα πας στον ΟΤΕ και θα κάνεις έγγραφο παράπονο, ώστε να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου, καθώς και μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ που να αναφέρεις το ότι σου είπανε αυτά τα πράγματα

To προβλημα μου λυθηκε επεσε κεραυνος και εμεινε ολοκληρη περιοχη χωρις ιντερνετ για 6 μερες και σημερα που αποκατασταθηκε ολα ειναι κανονικα!!!

sweet dreams
15-07-15, 19:31
To προβλημα μου λυθηκε επεσε κεραυνος και εμεινε ολοκληρη περιοχη χωρις ιντερνετ για 6 μερες και σημερα που αποκατασταθηκε ολα ειναι κανονικα!!!

Kαι μετά λέμε ότι η κακοκαιρία κάνει κακό. :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.