PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL tv σε 2 τηλεοράσεις



Avatar_GR
19-06-15, 12:27
Γίνεται να μοιράσω το σήμα σε 2 τηλεοράσεις του HOL TV?
Με ενδιαφέρει διαμοιρασμός μέσω ethernet με 2 αποκωδικοποιητές και όχι προτάσεις του τύπου HDMI splitter, repeater κτλ. μιάς και έχω ήδη δικτυωμένο το σπίτι (ιδιόκτητη πολυκατοικία) με ethernet σε όλους τους ορόφους.

jkoukos
19-06-15, 15:51
Το θέμα είναι που θα βρεις τον δεύτερο αποκωδικοποιητή, αφού επιστρέφεται στην εταιρεία και δεν κυκλοφορούν στην αγορά.

Το δυσκολότερο όμως είναι να δουλέψουν και τα 2 μαζί. Και αυτό διότι η υπηρεσία δουλεύει σε άλλο IP range από την DSL σύνδεση, οπότε δεν μπορούν να δουλέψουν 2 συσκευές με την ίδια διεύθυνση, ακόμη και αν καταφέρεις να ξεπεράσεις με κλωνοποίηση το Device ID και MAC address του πρώτου αποκωδικοποιητή.

Avatar_GR
19-06-15, 18:38
Το θέμα είναι που θα βρεις τον δεύτερο αποκωδικοποιητή, αφού επιστρέφεται στην εταιρεία και δεν κυκλοφορούν στην αγορά.

Το δυσκολότερο όμως είναι να δουλέψουν και τα 2 μαζί. Και αυτό διότι η υπηρεσία δουλεύει σε άλλο IP range από την DSL σύνδεση, οπότε δεν μπορούν να δουλέψουν 2 συσκευές με την ίδια διεύθυνση, ακόμη και αν καταφέρεις να ξεπεράσεις με κλωνοποίηση το Device ID και MAC address του πρώτου αποκωδικοποιητή.

Ο αποκωδικοποιητής από ότι λένε είναι ο Motorola VIP1002. Από ότι κατάλαβα είναι δύσκολο. Σε conn-x tv Πάντως διάβασα κάτι thread ότι το καταφέρανε κάποιοι.

atrias
20-06-15, 11:32
κι εγώ δύσκολο το βλέπω να πω την αλήθεια
για το conn-x που λες μπορείς να δώσεις κανένα link?
ίσως να πάρουμε καμιά ιδέα από εκεί!

Avatar_GR
22-06-15, 10:55
κι εγώ δύσκολο το βλέπω να πω την αλήθεια
για το conn-x που λες μπορείς να δώσεις κανένα link?
ίσως να πάρουμε καμιά ιδέα από εκεί!

Τό είχα διαβάσει σε γνωστό γειτονικό φόρουμ. Θα ψάξω και θα το βρω μόλις μπορέσω.

intech
29-06-15, 21:17
Πρέπει πριν ξεκινήσεις, να εχεις απόλυτα ξεκλείδωτο Ρουτερ.
Να έχει επίσης την επιλογή ( η κάτι παρόμοιο, αναλογα με τον ρούτερ) IPTV Security Mechanism : Enable Disable
Οπου και επιλέγεις Disable .
Αν τά εχεις, Τότε προχωράμε, αν οχι....Δεν μπορώ να βοηθήσω.

atrias
30-06-15, 00:33
κωδικοί πλήρους πρόσβασης για τα ΖΤΕ modem της HOL έχουν δοθεί σε άλλο νήμα του παρόντος forum

η επιλογή αυτή για security mechanism που λες τι ακριβώς κάνει?
σε ποιο menu θα περιμένουμε να τη βρούμε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.