PDA

Επιστροφή στο Forum : vpn στη σύνδεση μου



las p
19-06-15, 21:37
Καλησπέρα δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος που τοποθετώ το συγκεκριμένο θέμα εν πάσει περιπτώσει
αν κάνω αυτές τις ρυθμίσεις vpn στο παρακάτω λινκ, θα έχει κάποιο πρόβλημα μετά η συνδεσή μου θα θέλει να ξαναρυθμίσω κάτι???

http://www.noc.teiath.gr/files/Fvpn_connection_instructions_for_windows_7.pdf

dimangelid
19-06-15, 21:59
Καλησπέρα δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος που τοποθετώ το συγκεκριμένο θέμα εν πάσει περιπτώσει
αν κάνω αυτές τις ρυθμίσεις vpn στο παρακάτω λινκ, θα έχει κάποιο πρόβλημα μετά η συνδεσή μου θα θέλει να ξαναρυθμίσω κάτι???

http://www.noc.teiath.gr/files/Fvpn_connection_instructions_for_windows_7.pdf

Δεν επηρεάζεται σε κάτι η σύνδεσή σου.

las p
22-06-15, 20:32
κάτι άλλο χρεώνομαι παραπάνω στο λογαριασμό μου στον οτε με το vpn?
επίσης βλέπουν απ το tei σε ποιά sites μπαίνω?

deniSun
22-06-15, 22:35
α) Δεν έχει σχέση με την σύνδεσή σου το vpn.
β) Δεν χρεώνεσαι παραπάνω.
γ) Τα περισσότερα Πανεπιστημιακά vpn σου απαγορεύουν να έχεις πρόσβαση σε άλλες σελίδες, πλην των Πανεπιστημιακών σελίδων, των βιβλιοθηκών κλπ.
Εκτός φυσικά και αν είναι τελείως για τα μπάζα ο τύπος που το έστησε.

las p
23-06-15, 16:02
στο γ) δε σε πιασα τι εννοεις?
βλεπουν σε ποιες σελιδες μπαινω? μου απαγορευουν καπου να μπω?

goku
23-06-15, 16:04
στο γ) δε σε πιασα τι εννοεις?
βλεπουν σε ποιες σελιδες μπαινω? μου απαγορευουν καπου να μπω?

Δεν βλέπουν σε ποιες σελίδες μπαίνεις (με την έννοια ότι σε παρακολουθούν) αλλά μπορούν να ρυθμίσουν το σύστημα να μπλοκάρει όλες τις σελίδες εκτός από αυτές του Πανεπιστημίου. Οπότε δώρο άδωρο αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο vpn για να μπαίνεις σε οποιαδήποτε σελίδα.

sdikr
23-06-15, 16:06
στο γ) δε σε πιασα τι εννοεις?
βλεπουν σε ποιες σελιδες μπαινω? μου απαγορευουν καπου να μπω?

Απο την στιγμή που είσαι συνδεμένος σε ενα δίκτυο, ο διαχειριστής του δικτύου μπορεί να γνωρίζει σε ποιες σελίδες μπαίνεις, μπορεί να επιλέξει να μπλοκάρει κάποιες κλπ.

johnpap
23-06-15, 17:33
Ἀκριβῶς ὅπως τὰ λένε οἱ λοιποὶ συνδαιτημόνες. Ἡ προσωπική μου πρόταση εἶναι ἡ ἑξῆς: Ὅταν ἀνοίγεις τὸ VPN σημαίνει ὅτι θέλεις νὰ κάνεις δουλειὲς μὲ τὰ Πανεπιστημιακά σου. Κᾶνε λοιπὸν αὐτὲς τὶς δουλειὲς καὶ ἀφοῦ ὁλοκληρώσεις, κλεῖσε τὸ VPN καὶ ἀσχολήσου μὲ τὰ λοιπὰ προσωπικά σου.

las p
23-06-15, 19:45
Ἀκριβῶς ὅπως τὰ λένε οἱ λοιποὶ συνδαιτημόνες. Ἡ προσωπική μου πρόταση εἶναι ἡ ἑξῆς: Ὅταν ἀνοίγεις τὸ VPN σημαίνει ὅτι θέλεις νὰ κάνεις δουλειὲς μὲ τὰ Πανεπιστημιακά σου. Κᾶνε λοιπὸν αὐτὲς τὶς δουλειὲς καὶ ἀφοῦ ὁλοκληρώσεις, κλεῖσε τὸ VPN καὶ ἀσχολήσου μὲ τὰ λοιπὰ προσωπικά σου.
παταω αποσυνδεση κατω δεξια αλλα δεν αποσυνδεομαι και το καταλαβαινω απο καποιες σελιδες που αλλιως ανοιγουν με το πανεπιστημιο και αλλιως με το δικο μου
μηπως δεν αποσυνδεομαι σωστα?

- - - Updated - - -

και τελικα βλεπουν σε τι σελιδες μπαινω ναι ή οχι? γιατι οι αποψεις διιστανται βλεπω...

goku
23-06-15, 20:05
παταω αποσυνδεση κατω δεξια αλλα δεν αποσυνδεομαι και το καταλαβαινω απο καποιες σελιδες που αλλιως ανοιγουν με το πανεπιστημιο και αλλιως με το δικο μου
μηπως δεν αποσυνδεομαι σωστα?

- - - Updated - - -

και τελικα βλεπουν σε τι σελιδες μπαινω ναι ή οχι? γιατι οι αποψεις διιστανται βλεπω...

Αν θέλουν μπορούν να δουν που μπαίνεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος να δούνε εσένα προσωπικά (λες και δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν από το να παρακολουθούν τους χρήστες της υπηρεσίας), εκτός φυσικά αν κάνεις κάτι παράνομο.

Όσον αφορά τις σελίδες, μήπως συμπεριφέρονται διαφορετικά επειδή βλέπουν διαφορετική ip;

griniaris
23-06-15, 20:13
εγω δεν καταλαβα τι θες να κανεις....

Α) εισαι σε καποιο πανεπιστημιο που σου προσφερουν προσβαση στο ιντερνετ?
Β) εισαι σπιτι σου με δικη σου συνδεση και συνδεεσαι με vpn στο πανεπιστημιο?
Γ) εισαι σπιτι σου και εχεις συνδεση του πανεπιστημιου και θες να μπαινεις και αλλου?
δ) κατι αλλο?

las p
23-06-15, 20:44
εγω δεν καταλαβα τι θες να κανεις....

Α) εισαι σε καποιο πανεπιστημιο που σου προσφερουν προσβαση στο ιντερνετ?
Β) εισαι σπιτι σου με δικη σου συνδεση και συνδεεσαι με vpn στο πανεπιστημιο?
Γ) εισαι σπιτι σου και εχεις συνδεση του πανεπιστημιου και θες να μπαινεις και αλλου?
δ) κατι αλλο?

το δευτερο

johnpap
23-06-15, 20:44
Γιὰ νὰ μὴν σὲ μπερδεύουμε σχετικὰ μὲ τὴν χρήση τοῦ VPN, θὰ σοὺ πρότεινα νὰ ἀπευθυνθεῖς στὸ Κέντρο Διαχείρισης Δικτύων (ἑλληνικά: NOC :lol: ) τοῦ ΤΕΙ. Εἶναι ὑποχρεωμένοι νὰ σὲ βοηθήσουν.

las p
23-06-15, 20:46
Αν θέλουν μπορούν να δουν που μπαίνεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος να δούνε εσένα προσωπικά (λες και δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν από το να παρακολουθούν τους χρήστες της υπηρεσίας), εκτός φυσικά αν κάνεις κάτι παράνομο.

Όσον αφορά τις σελίδες, μήπως συμπεριφέρονται διαφορετικά επειδή βλέπουν διαφορετική ip;

α οκ... αλλα τι παρανομο? μ αυτη τη λογικη και απ το adsl ote μπορουν να με πιασουν αν κανω κατι παρανομο... :P

johnpap
23-06-15, 20:49
α οκ... αλλα τι παρανομο? μ αυτη τη λογικη και απ το adsl ote μπορουν να με πιασουν αν κανω κατι παρανομο... :P

Προφανῶς καί ἀπό τόν ΟΤΕ καί ἀπό ὁποιονδήποτε ἄλλο πάροχο. Ἀκόμη καί μέ anonymizer νά μπεῖς καί πάλι μποροῦν νά σέ βροῦν.

goku
23-06-15, 20:51
Προφανῶς καί ἀπό τόν ΟΤΕ καί ἀπό ὁποιονδήποτε ἄλλο πάροχο. Ἀκόμη καί μέ anonymizer νά μπεῖς καί πάλι μποροῦν νά σέ βροῦν.

Για να σε πιάσουν από τον ΟΤΕ πρέπει να κάνεις κάτι πολύ σοβαρό (πχ παιδική πορνογραφία, ή διακίνηση ναρκωτικών). Από το vpn του πανεπιστημίου μπορεί να σε κόψουν και για ποιο απλούς (έως και γελοίους) λόγους, μιας και υποθέτω ότι στο παρέχουν για συγκεκριμένους σκοπούς.

deniSun
23-06-15, 22:06
Για να σε πιάσουν από τον ΟΤΕ πρέπει να κάνεις κάτι πολύ σοβαρό (πχ παιδική πορνογραφία, ή διακίνηση ναρκωτικών). Από το vpn του πανεπιστημίου μπορεί να σε κόψουν και για ποιο απλούς (έως και γελοίους) λόγους, μιας και υποθέτω ότι στο παρέχουν για συγκεκριμένους σκοπούς.

Για τα παραπάνω που λες ο ΟΤΕ και οποιοσδήποτε άλλος πάροχος δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθεί.
Η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ναι.

goku
23-06-15, 22:15
Για τα παραπάνω που λες ο ΟΤΕ και οποιοσδήποτε άλλος πάροχος δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθεί.
Η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ναι.

Σαφώς, εσύ το είπες ποιό σωστά.

las p
23-06-15, 23:10
δεν με νοιαζει ετσι κ αλλιως εγω ειμαι καθαρος απλα ειχα περιεργεια αν με παρακολουθουν απ το τει και αν χρεωνομαι...
αν κανω αποσυνδεση ομως δεν εχω θεμα ε?
(εκανα αποσυνδεση και βλεπω ακομα απο μια σελιδα οτι μ αναγνωριζει λες και ειμαι απ το τει πως γινεται αυτο?)

goku
23-06-15, 23:21
δεν με νοιαζει ετσι κ αλλιως εγω ειμαι καθαρος απλα ειχα περιεργεια αν με παρακολουθουν απ το τει και αν χρεωνομαι...
αν κανω αποσυνδεση ομως δεν εχω θεμα ε?
(εκανα αποσυνδεση και βλεπω ακομα απο μια σελιδα οτι μ αναγνωριζει λες και ειμαι απ το τει πως γινεται αυτο?)

Έχεις υποψίες ότι παίζει κάποιου είδους χρέωση; Από που; από τον ΟΤΕ ή από το ΤΕΙ; Πως προέκυψαν αυτές οι υποψίες;

deniSun
23-06-15, 23:35
δεν με νοιαζει ετσι κ αλλιως εγω ειμαι καθαρος απλα ειχα περιεργεια αν με παρακολουθουν απ το τει και αν χρεωνομαι...
αν κανω αποσυνδεση ομως δεν εχω θεμα ε?
(εκανα αποσυνδεση και βλεπω ακομα απο μια σελιδα οτι μ αναγνωριζει λες και ειμαι απ το τει πως γινεται αυτο?)

Όπως σου είπα και συνδεδεμένος να είσαι δεν έχεις κάποιο θέμα γι αυτά που φοβάσαι.
Όχι δεν σε παρακολουθούν.
Το να μην σου επιτρέπει την πρόσβαση σε κάποιες σελίδες δεν σημαίνει ότι σε παρακολουθούν.
Απλοί κανόνες στο fw ή/και στο dns είναι.

Το ότι σε αναγνωρίζει από είσαι ακόμα από το ΤΕΙ έχει να κάνει με τα cookies ή/και την cache του browser.
Κάνε έναν καθαρισμό και θα δεις κανονικά ότι σε βλέπει από την ΙΡ του παρόχου σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.