PDA

Επιστροφή στο Forum : Η αντιπροσφορα που κανουν εχει σχεση με τον νεο παροχο που παμε;



gf030
20-06-15, 13:38
Αυτο που λεει ο τιτλος.
Ληξη συμβολαιου και λεω να παω forthnet (24.90 ευρω).
Η αντiπροσφορα που θα μου κανουν, αν μου κανουν, εχει σχεση με το τι θα πληρωνω στη forthnet?
Αν π.χ. πηγαινα στη wind (21 ευρω) θα ηταν καλυτερη η αντιπροσφορα;

Vitruvian78
20-06-15, 13:47
Συνήθως σε ρωτάνε τι προσφορά σου εχει γίνει και πού και προσπαθούν να σου δώσουν το αντίστοιχο. Νομίζω δηλαδή.

gf030
20-06-15, 13:57
Συνήθως σε ρωτάνε τι προσφορά σου εχει γίνει και πού και προσπαθούν να σου δώσουν το αντίστοιχο. Νομίζω δηλαδή.
Mα δεν ξερουν ηδη ποιος παροχος τους παιρνει για μεταφορα του αριθμου σου;

Vitruvian78
20-06-15, 19:21
Ναι, αλλά στο σύστημα δεν φαίνεται το πρόγραμμα που έχεις επιλέξει

gf030
21-06-15, 15:30
Ναι, αλλά στο σύστημα δεν φαίνεται το πρόγραμμα που έχεις επιλέξει

Αρα συγκρινοντας το προγραμμα που ειμαι σε αυτους με το προγραμμα που παω πχ. στη forthnet (ειναι το μικροτερο-φτηνοτερο οπως και αυτο που ειμαι στη hol) μπορουν ανετα να υπολογισουν την αντιπροσφορα που θα μου κανουν, ετσι δεν ειναι;
Διοτι αλλο τα 24.90 ευρω της forthnet που σκοπευω να παω και αλλο τα 21 ευρω της wind, αν θε πηγαινα εκει.
Θα ηθελα οποιοι συμφορουμιτες εχουν αποψη για το θεμα να πουν τη γνωμη τους γιατι ουτως η αλλως ειμαι παγιδευμενος και η αποφαση που θα παρω εχει σημασια.
Παγιδευμενος μεταξυ ΟΤΕ, hol και forthnet που πρωτη φορα θα παω, γιατι αν παω cyta η wind απλα δεν θα εχω internet και τηλεφωνο λογω μεγαλης αποστασης απο dslam... με ΟΤΕ και hol κλειδωνω στα 4 με 4,5 mbps με ελαχιστες ευτυχως αποσυνδεσεις.... απο hol θα φυγω εστω κι αν μεινω χωρις νετ και τηλεφωνο λογω των χρεωσεων εν μεσω συμβολαιου.

solohunter
21-06-15, 18:58
Αυτο που λεει ο τιτλος.
Ληξη συμβολαιου και λεω να παω forthnet (24.90 ευρω).
Η αντiπροσφορα που θα μου κανουν, αν μου κανουν, εχει σχεση με το τι θα πληρωνω στη forthnet?
Αν π.χ. πηγαινα στη wind (21 ευρω) θα ηταν καλυτερη η αντιπροσφορα;

Για 3 ευρώ αξίζει;

gf030
21-06-15, 20:02
Για 3 ευρώ αξίζει;
Φιλε μου εχω ενα κακο, ειμαι συνειδητοποιημενος καταναλωτης.... αρα και για 10 σεντς αξιζει.
Ωστοσο δεν μιλαω καν για wind, αφου την αποκλειω διοτι κυριολεκτικα θα πληρωνω ενα προιον που δεν θα το εχω.
Η αρχικη μου ερωτηση εχει να κανει με την αντιπροσφορα που (ισως) θα μου κανει η HOL για να μεινω, αν δηλαδη θα μου κανει αλλη τιμη αν δει οτι παω σε forthnet (με 24.90 το μηνα) και αλλη αν δει οτι παω σε wind (με 21 το μηνα).

solohunter
22-06-15, 15:35
Φιλε μου εχω ενα κακο, ειμαι συνειδητοποιημενος καταναλωτης.... αρα και για 10 σεντς αξιζει.
Ωστοσο δεν μιλαω καν για wind, αφου την αποκλειω διοτι κυριολεκτικα θα πληρωνω ενα προιον που δεν θα το εχω.
Η αρχικη μου ερωτηση εχει να κανει με την αντιπροσφορα που (ισως) θα μου κανει η HOL για να μεινω, αν δηλαδη θα μου κανει αλλη τιμη αν δει οτι παω σε forthnet (με 24.90 το μηνα) και αλλη αν δει οτι παω σε wind (με 21 το μηνα).

3 ευρώ είναι ένας καφές. Αξίζει για τόσα να τρέχεις; Η δεν πίνεις καφέδες;

gf030
23-06-15, 10:55
Δεν παει καθολου ετσι, αν ξερεις τι σημαινει σωστος καταναλωτης. Με την ιδια λογικη να αγορασω τον ακριβοτερο υπολογιστη ενω θα μπορουσα να παω παρα διπλα και να τον παρω φτηνοτερα, να αγορασω ακριβοτερα τροφιμα απο το Α σουπερ μαρκετ γιατι που να τρεχω τωτα στο Β και παει λεγοντας....

stavata
23-06-15, 11:05
Sorry που παρεμβαίνω, αλλά συνειδητοποιημένος καταναλωτής δεν είναι αυτός που αφού τον έχει φτύσει μια εταιρία (καλεί για ανανέωση και του λένε +5€) και αφού κάνει κίνηση να φύγει του λένε -5€.
IMO, ο συνειδητοποιημένος καταναλωτής είναι εκείνος που δεν επιβραβεύει τέτοιες συμπεριφορές.
Και επειδή ανέφερες το σουπερ μάρκετ, είναι σαν να έχεις πάει στο Β γιατί το Α είναι ακριβό, και όταν χτυπάς τα πράγματα στο ταμείο να σε πάρουν από το Α και να σου πούνε ότι αφού πήγες στο Β σου κάνουμε πιο μεγάλη έκπτωση.

nyannaco
23-06-15, 11:11
Πέραν του off-topic, είναι και λίγο ατυχής η σύγκριση, υπό την έννοια ότι από τα δύο super market θα πάρεις τα ίδια ακριβώς προϊόντα, ενώ από δύο παρόχους δεν θα πάρεις ποτέ την ίδια ακριβώς υπηρεσία. Ακόμη κι αν το πακέτο υπηρεσιών είναι ακριβώς ίδιο, θα υπάρχει πάντα διαφορά στην ποιότητα. Επομένως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, το να επιλέγει κανείς με αποκλειστικό κριτήριο την τιμή, εμπεριέχει κινδύνους. Γι'αυτό άλλωστε και δεν πήγαμε όλοι μονοκούκι στη Wind.

nikosnikolakis
23-06-15, 13:12
Στην τηλεφωνια δεν πρέπει να επιλέγεις με βάση την τιμή αλλά με βάση την ποιότητα. Αν πχ στη Wind έχεις πρόβλημα, οι ώρες που θα φας στα τηλέφωνα για να βγάλεις άκρη, δεν ξεπλένονται με τα 3€ διαφορά. Στην τελική, 3€ = μια εργατοώρα.

nyannaco
23-06-15, 13:46
Στην τηλεφωνια δεν πρέπει να επιλέγεις με βάση την τιμή αλλά με βάση την ποιότητα. Αν πχ στη Wind έχεις πρόβλημα, οι ώρες που θα φας στα τηλέφωνα για να βγάλεις άκρη, δεν ξεπλένονται με τα 3€ διαφορά. Στην τελική, 3€ = μια εργατοώρα.Γιατί μόνο στην τηλεφωνία;
Με κάποιο προηγούμενο πάροχο είχα συνεχείς αποσυνδέσεις στο internet, το οποίο κάποιες φορές μου χριάζεται και για τη δουλειά μου. Σε εκείνες τις φάσεις, ήμουν με τα υπογλώσσια :down:
Κλασσικά, έφταιγε η γραμμή μου. Και, ω του θαύματος, με το που άλλαξα πάροχο, χωρίς να αλλάξει τίποτε άλλο (ούτε καν η παραμικρή ρύθμιση στο modem), οι αποσυνδέσεις εξαφανίστηκαν!

intech
23-06-15, 22:10
Γιατί μόνο στην τηλεφωνία;
Με κάποιο προηγούμενο πάροχο είχα συνεχείς αποσυνδέσεις στο internet, το οποίο κάποιες φορές μου χριάζεται και για τη δουλειά μου. Σε εκείνες τις φάσεις, ήμουν με τα υπογλώσσια :down:
Κλασσικά, έφταιγε η γραμμή μου. Και, ω του θαύματος, με το που άλλαξα πάροχο, χωρίς να αλλάξει τίποτε άλλο (ούτε καν η παραμικρή ρύθμιση στο modem), οι αποσυνδέσεις εξαφανίστηκαν!


Συμφωνώ και πάντα επιλέγεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

nikosnikolakis
24-06-15, 09:27
Γιατί μόνο στην τηλεφωνία;
Με κάποιο προηγούμενο πάροχο είχα συνεχείς αποσυνδέσεις στο internet, το οποίο κάποιες φορές μου χριάζεται και για τη δουλειά μου. Σε εκείνες τις φάσεις, ήμουν με τα υπογλώσσια :down:
Κλασσικά, έφταιγε η γραμμή μου. Και, ω του θαύματος, με το που άλλαξα πάροχο, χωρίς να αλλάξει τίποτε άλλο (ούτε καν η παραμικρή ρύθμιση στο modem), οι αποσυνδέσεις εξαφανίστηκαν!

Τηλεφωνία = τηλεπικοινωνίες

gf030
02-07-15, 01:11
Λοιπον εκανα αιτηση στη Forthnet με 24.90 το μηνα.
Σε δυο ωρες ακριβως με πηραν απο hοl, ο πιτσιρικας που μου μιλησε πηγε να το παιξει εξυπνος, του το εκλεισα την πρωτη φορα αφου του τα ειπα χυμα περι καρτελ κλπ και δεν τον αφησα καν να κανει αντιπροσφορα. Ξαναπηρε και αφου με ρωτησε του ειπα οτι στην Forthnet πηγα με 19 ευρω και μολις πηγε να μιλησει του το ξανακλεισα αποφασισμενος να παιξω μεχρι οπου παει.
Ξαναπηρε και πρωτου με αφησει να μιλησω μου εκανε προταση στα 15 ευρω. Ψιλοεκανα τον δυσκολο, του ζητησα τα στοιχεια του, του ζητησα επισης να ηχογραφηθει η συζητηση και οτι θα ηθελα να την ακουσω οταν χρειαστει, επαναλαμβανα συνεχως το ονομα του, το ονομα της εταιριας και την τιμη και τελικα ειπα το οκ.

vanels
28-08-15, 09:35
Λοιπον εκανα αιτηση στη Forthnet με 24.90 το μηνα.
Σε δυο ωρες ακριβως με πηραν απο hοl, ο πιτσιρικας που μου μιλησε πηγε να το παιξει εξυπνος, του το εκλεισα την πρωτη φορα αφου του τα ειπα χυμα περι καρτελ κλπ και δεν τον αφησα καν να κανει αντιπροσφορα. Ξαναπηρε και αφου με ρωτησε του ειπα οτι στην Forthnet πηγα με 19 ευρω και μολις πηγε να μιλησει του το ξανακλεισα αποφασισμενος να παιξω μεχρι οπου παει.
Ξαναπηρε και πρωτου με αφησει να μιλησω μου εκανε προταση στα 15 ευρω. Ψιλοεκανα τον δυσκολο, του ζητησα τα στοιχεια του, του ζητησα επισης να ηχογραφηθει η συζητηση και οτι θα ηθελα να την ακουσω οταν χρειαστει, επαναλαμβανα συνεχως το ονομα του, το ονομα της εταιριας και την τιμη και τελικα ειπα το οκ.

Καλημερα,μπορεις να μας πεις τι πακετο εχεις;

Balk
12-09-15, 16:54
Χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν, τι στο καλό μισθό θα δώσουν στον υπάλληλο του χ ψ παρόχου όταν εμείς οι ίδιοι εκμαιεύουμε τη χαμηλότερη πιθανά τιμή που μπορούμε; Στο τέλος δε θα πληγεί και η ποιότητα των υπηρεσιών τους; Έτσι τα βλέπω εγώ. Προσπαθώ και εγώ να πιάνω καλές τιμές αλλά δεν ακολουθώ τις παραπάνω πρακτικές. Αν σφάλω στη συλλογιστική μου, συγχωρέστε με. Thus spoke... Balk Καλό ΣΚ

gcf
12-09-15, 17:42
Χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν, τι στο καλό μισθό θα δώσουν στον υπάλληλο του χ ψ παρόχου όταν εμείς οι ίδιοι εκμαιεύουμε τη χαμηλότερη πιθανά τιμή που μπορούμε; Στο τέλος δε θα πληγεί και η ποιότητα των υπηρεσιών τους; Έτσι τα βλέπω εγώ. Προσπαθώ και εγώ να πιάνω καλές τιμές αλλά δεν ακολουθώ τις παραπάνω πρακτικές. Αν σφάλω στη συλλογιστική μου, συγχωρέστε με. Thus spoke... Balk Καλό ΣΚ
Η άποψή μου είναι ότι στον υπάλληλο που λές θα δώσουν τον ελάχιστο μισθό που μπορούν, είτε μπαίνουν μέσα, είτε βγάζουν τεράστια κέρδη.
Τα επιπλέον κέρδη θα πάνε στους μανατζερ και τους μετόχους.

vasim
14-09-15, 20:52
Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Αν διακόψω πρόωρα κατά ένα χρόνο από 24μηνο το συμβόλαιο hol τι πληρώνω;

jkoukos
14-09-15, 21:05
Ότι γράφει το συμβόλαιο. Τα σημερινά αναφέρουν 120€ για ADSL και 160€ για VDSL.
Οι αντίστοιχες τιμές για 12μηνο, είναι 72,30€ και 110€.

vasim
14-09-15, 21:09
120 για μένα. double play 24

nikomas50
19-09-15, 16:43
Χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν, τι στο καλό μισθό θα δώσουν στον υπάλληλο του χ ψ παρόχου όταν εμείς οι ίδιοι εκμαιεύουμε τη χαμηλότερη πιθανά τιμή που μπορούμε; Στο τέλος δε θα πληγεί και η ποιότητα των υπηρεσιών τους; Έτσι τα βλέπω εγώ. Προσπαθώ και εγώ να πιάνω καλές τιμές αλλά δεν ακολουθώ τις παραπάνω πρακτικές. Αν σφάλω στη συλλογιστική μου, συγχωρέστε με. Thus spoke... Balk Καλό ΣΚ

Δε νομίζω ότι η μισθολογική εξέλιξη ενός υπαλλήλου σε μια εταιρία αυτού του είδους εξαρτάται από το αν θα καταφέρει να πείσει τον πελάτη να πληρώσει περισσότερα για το ίδιο είδος υπηρεσιών.
Κι εγώ ακολούθησα παρόμοια διαδικασία πριν από ένα χρόνο φεύγοντας από τη Forthnet και πηγαίνοντας στη HOL που είμαι τώρα με15,80€/μήνα για 2 χρόνια (μείον ακόμη 1€ λόγω ηλεκτρονικής πληρωμής).
Φυσικά από τη Forthnet δε μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει γιατί ρισκάρουν να χάσουν ένα πελάτη 8 χρόνων, απόλυτα συνεπή στις οικονομικές υποχρεώσεις του, δίνοντας παράλληλα κίνητρα για την προσέγγιση νέων πελατών, άγνωστης αξιοπιστίας.

nrg_polini
13-10-15, 17:32
Τι προσφορές κάνει η hol μετά απο φορητότητα αυτή τη περίοδο; Μου έκαναν 50% στο πάγιο άλλα δε δέχονται να πάρω δωρεάν τη τηλεόραση. Υπάρχει τέτοια περίπτωση λέτε;

nrg_polini
16-10-15, 12:19
Απαντώ στον εαυτό μου! Μετά από πολύ διαπραγμάτευση (τη 1η φορά που θα σας πάρουν μην συμφωνήσετε θα ξαναπάρουν!) , καταλήξαμε double play GR + 1 ώρα κινητά + hol tv στα 17,50€! :worthy:

nikgl
03-11-15, 13:09
Μετά από διαπραγμάτευση: Double Play 24 + 4 ώρες κινητά + Vodafone TV στα 17,50 για 12 μήνες με 1 πάγιο δώρο!

valen_gr
03-11-15, 13:57
χαχα... ουτε οι υπάλληλοι έχουν τέτοιες εκπτωσεις. Φοβερη τιμή!

iznodur
03-11-15, 14:43
Μετά από διαπραγμάτευση: Double Play 24 + 4 ώρες κινητά + Vodafone TV στα 17,50 για 12 μήνες με 1 πάγιο δώρο!

Φίλε το τερμάτισες!!! Πάλευα με νύχια και με δόντια από το 30 άρι που πλήρωνα να πέσω στα 17 με tv και εν τέλει κατάφερα να πάω στα 23- ebill, στα 22. με τις ίδιες παροχές με εσένα. Βέβαια, σήμερα με πήραν από Wind και μου έδωσαν απεριόστα σταθερά, κινητά 10 ώρες, tablet 4πύρηνο, 1 σιμ με 1gb ιντερνετ, διεθνής κλήσεις με 20,90 οπότε το ψήνω

nikgl
04-11-15, 14:15
Για όσους αναρωτιούνται τι έκανα:
1) Τηλεφώνησα ενώ είχε λήξει η δέσμευση που είχα, και τους είπα αν μπορούν να μου κάνουν κάποια καλή τιμή. Μου απάντησαν με τιμές στα 28 ευρώ και μου είπανε ότι οι τιμές που έχουν στο site είναι για νέους πελάτες.
2) Μετά τη σύγχυση που έφαγα, κάνω αίτημα για μεταφορά στη wind στα 20 ευρώ (μεσοσταθμικά 22,5 για 2ετές συμβόλαιο)
3) Υπογράφω και μετά με καλεί η HOL με ύφος μάλιστα. Πολύ σκληρόπετση η κυρία. Μου λέει ένα σωρό αρνητικά για τη wind και ότι ο συνάδελφος της που μου έκανε την προσφορά HOL όταν τηλεφώνησα εγώ, δεν εκτίμησε την παλαιότητά μου και τέλος μου πρόσφερε αυτά που περιέγραψα με HOL TV, DP24, 4 ώρες κινητά και 1 μήνα δώρο στα 20 ευρώ. Απαντώ ότι είμαι πολύ εκνευρισμένος μετά απο την πρώτη αντιμετώπιση και ότι γνωρίζω ανθρώπους που το έχουν πάρει στα 17μισι ευρώ. Λέω ότι θα φύγω έτσι κι αλλιώς εκτός αν το πάρω σε αυτή την τιμή. Μου λέει ότι θα καλέσει ξανά αργότερα.
4) Με καλεί μετά από μισή ώρα και μου είπε ότι θα το κάνουν και τέλος επιβεβαιώσαμε όλη τη συμφωνία

YAziDis
10-11-15, 05:13
Βασικά είναι πως θα πέσεις. Εμένα τον Σεπτέμβριο του 2014, και ενώ είχα ακόμη 2 μήνες για να λήξει η δέσμευση του ενός χρόνου, με πήραν από μόνοι τους τηλέφωνο για να μου κάνουν προσφορά και να ανανεώσω για 2 χρόνια το συμβόλαιό μου. Η προσφορά τους ήταν χειρότερη από το υπάρχον πακέτο μου, και πραγματικά γέλασα στα μούτρα της τηλεφωνήτριας. Εν τέλη ανανέωσα το πακέτο που ήδη είχα (24mbps με 300 λεπτά προς όλους), μιας και δεν μιλάω στο σταθερό οπότε δε μου χρειαζόταν μεγαλύτερο πρόγραμμα, στα 16,40 ευρώ περίπου. -1 ευρώ λόγω e-bill, και αφαιρώντας 1500 bonus πόντους απ'την κάρτα της Alpha Bank κέρδισα και άλλα 8 ευρώ μείωση στο λογαριασμό μου. Τελική τιμή περίπου 8,40€ / μήνα.

Οι τηλεπικοινωνίες είναι υπηρεσίες, είναι παροχή υπηρεσίας, όχι υλικά αγαθά. Και 5 ευρώ το μήνα να λαμβάνουν, πάλι κέρδος βγάζουν οι εταιρίες. Όπως είπαν και παραπάνω, τα μεγαλύτερα κέρδη θα τα επωμιστούν τα μεγάλα κεφάλια, όχι οι απλοί υπάλληλοι.

nikosnikolakis
12-11-15, 00:58
Λαθος αυτό με τους ποντους. δεν αξιζει να τους ξοδεύεις έτσι.
Εγω μαζευω 6000-10000 ποντους το μηνα (εχω τη χρυσή, 1€ ειναι 1 αθλο, αλλα σε μετατροπή ειναι 2πόντοι) πληρώνοντας λογαριασμους φίλων.
Μετά τα κανω αεροπορικά, αλλα τους χρησιμοποιώ μονο όταν ειναι last minute και η τιμη του εισιτηριου ειναι εξωφρενική, πχ Ρωσσία 500€ από 300€, Κρήτη 180-200€ κλπ.

YAziDis
12-11-15, 04:24
Στην αρχή και εγώ τους κρατούσα και δεν είχε τύχει να κανονίσω ταξίδια, οπότε από το να τους χάσω, άρχισα να τους ξοδεύω. Έχω μεγάλο απόθεμα εξάλλου, οπότε απ' όπου γλιτώσω κέρδος είναι.

nikosnikolakis
15-11-15, 21:15
Δεν χανονται ποτε.

bang
15-11-15, 23:35
Δεν χανονται ποτε.

Οι πόντοι μου λήγουν και πότε; (https://www.alphabonus.gr/default.asp?pid=19)

Μπορείτε να εξαργυρώσετε τους πόντους που κερδίσατε από την έκδοση της κάρτας σας μέσα σε ένα έτος, ενώ οι πόντοι που συλλέγετε από τις αγορές σας έχουν διάρκεια ισχύος δύο έτη. Σε αυτό το διάστημα θα έχετε σίγουρα την ευκαιρία να εξαργυρώσετε τους πόντους σας σε προσφορές εξαργύρωσης που σας ενδιαφέρουν.

nikosnikolakis
16-11-15, 00:33
Ξέρω κατι παραπάνω...

stelakis1914
07-01-16, 13:04
Παιδιά αν κάνω αίτηση φορητότητας σε νέο πάροχο σταθερής τηλεφωνίας μέσα από κατάστημα, θα έχω το δικαίωμα υπαναχώρησης αν ο τωρινός πάροχος μου καταθέσει καλύτερα προσφορά για να με κρατήσει στο δίκτυο του;

Μήπως είναι καλύτερα να κινηθώ τηλεφωνικά και να υπογράψω σε courier;

dimangelid
07-01-16, 13:47
Παιδιά αν κάνω αίτηση φορητότητας σε νέο πάροχο σταθερής τηλεφωνίας μέσα από κατάστημα, θα έχω το δικαίωμα υπαναχώρησης αν ο τωρινός πάροχος μου καταθέσει καλύτερα προσφορά για να με κρατήσει στο δίκτυο του;

Μήπως είναι καλύτερα να κινηθώ τηλεφωνικά και να υπογράψω σε courier;

Να κινηθείς τηλεφωνικά.

stelakis1914
07-01-16, 16:35
Να κινηθείς τηλεφωνικά.

Σε ευχαριστώ, θα κινηθώ άμεσα!

dsluser1
08-01-16, 00:25
Εγω πριν απο ένα χρόνο πήρα την HOL τηλέφωνο, μερικές μερες πριν λήξει το συμβόλαιο, και ζήτησα προσφορά.
Μου κάναν προσφορά ADSL 24 με απεριόριστα σταθερά και 300λεπτά προς κινητά στα 19 ευρώ , -1 ευρώ το ebill κ εξαργύρωση πόντων alphabank 7 ευρώ βγαίνει στα 12 ευρώ το μήνα.
Το έκλεισα τελικά για 2 χρόνια. Μου μένει ένας χρόνος ακομα.
8 ευρώ που δίνετε μερικοί , νομίζω πως δεν το πίεσα αρκετά για εμένα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.