PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ταχυτητα και ping



NickTaSpy
21-06-15, 00:45
Εχω wind και εδω και πολυ καιρο και εχω παρατηρησει οτι η ταχυτητα αλλαζει καμια φορα που μπαινω στο speedtest.net (υποθετω οτι αλλαζει μεσα στη μερα αναλογα την ωρα).

Οριστε μερικα αποτελεσματα απο τυχαια χρονικα διαστηματα. Εκει που εχω περιπου 10Mb/s download ειναι το max.
https://hostr.co/file/MHNE2qtfoHZ0/.png

Εχω παρατηρησει επισης οτι καποιες φορες οταν παιζω online το ping μπορει να αυξηθει αρκετα καποιες φορες σε νουμερα οπως 120-150 ενω καποιες φορες μπορει να ειναι κανονικο(μικροτερο απο 100).
Μπορω να πω οτι το θεμα με το ping κυριως μπορει να γινει αρκετα σπαστικο οταν συμβαινει.


Δεν εχω ζητησει ποτε να μπω σε fastpath, αρα λογικα δεν ειμαι. Το router μου ειναι το Thomson TG585 v8. Κατοικω στα Ανω Πατησια, διπλα στο Γαλατσι.

Αξιζει να τηλεφωνησω στη wind να το κοιταξουν; Ο,τι πληροφοριες θελετε ή αμα εχετε καμια προταση, απαντηστε μου.

nyannaco
21-06-15, 19:51
Μόνο το fast path αν σε βοηθήσει, διαφορετικά από τη Wind μην περιμένεις άλλη βοήθεια.
Αν ψάξεις λίγο στο forum για το θέμα του ping στη Wind, θα βρεις πάρα πολλές αναφορές.

NickTaSpy
21-06-15, 23:41
Ευχαριστω για την απαντηση.

Σε περιπτωση που δεν ικανοποιηθω με το fastpath, που μπορω να δω ποια εταιρια ειναι η καλυτερη για εμενα αντι για τη wind;

mike_871
22-06-15, 07:36
το ιδιο θεμα ειχα και εγω (λογικα παιζεις λολ) τωρα ειναι σταθερα 70 πινκ, ζητα fast path καταρχας και μετα βλεπεις

nyannaco
22-06-15, 08:31
Ευχαριστω για την απαντηση.

Σε περιπτωση που δεν ικανοποιηθω με το fastpath, που μπορω να δω ποια εταιρια ειναι η καλυτερη για εμενα αντι για τη wind;Γενικά είναι λίγο τζόγος το θέμα επιλογής παρόχου, ό,τι σου κάτσει - όχι στο ping ειδικά, αλλά γενικότερα. Νομίζω το ασφαλέστερο είναι να το ψάξεις τοπικά, να δεις τί πάιζει ανά πάροχο στη γειτονιά σου. Αν μένεις σε πολυκατοικία, δες τους λογαριασμούς που έρχονται στους άλλους και ρώτα. Εναλλακτικά, ρώτα εδώ στο forum προσδιορίζοντας την περιοχή σου.

NickTaSpy
22-06-15, 17:09
Μπηκα σε fastpath σημερα και παρατηρω μεγαλη βελτιωση στο ping. Το download speed πρεπει να εχει μειωθει σχετικα λιγο αλλα ειναι και το θεμα με τη wind που, οπως ειδατε στην εικονα στο αρχικο post, το download μπορει απο 7 να παει 10. Οποτε αναμενω να δω αν θα αυξηθει καθολου αυτες τις μερες το download αλλα ειμαι βολεμενος και ετσι. Υπαρχει κατι που μπορω να πειραξω στο router ωστε να λειτουργει καλυτερα το fastpath; Ευχαριστω για τη βοηθεια.

sakis.kom
25-06-15, 15:09
Δεν ξέρω αν έχεις και κανένα ακόμα ρουτεράκι να δοκιμάσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.