PDA

Επιστροφή στο Forum : Mikrotik Lan ---> Wan setup



puntomania
21-06-15, 19:45
Καλησπέρα στην παρέα, έχοντας πχ το ρουτερ του οτε σε bridge-mode (192.168.2.1) και στην ether1 του mikrotik (192.168.2.2) κάνουμε PPPoE και συνδεόμαστε στο ίντερνετ.

στην ether2 (Lan) έχουμε το εσωτερικό μας δίκτυο πχ 192.168.0.1

τι χρειάζεται για να βλέπουμε από το LAN... το ρουτερ του ΟΤΕ?

για δώστε ένα χέρι βοήθιας.

mike_871
21-06-15, 19:52
κλεισε το dhcp απο το Mikrotik για να περνεις Ip απο το ρουτερ του ΟΤΕ (δεν ειμαι σιγουρος)

gsan
21-06-15, 21:17
Νομίζω ότι σε αυτό το configuration το ADSL router ενεργεί μόνο σαν modem και όλα τα άλλα απενεργοποιούνται.

cb_papi
22-06-15, 02:28
Υποθέτω ότι θέλεις να βλέπεις το interface του modem απ'το δίκτυό σου, σωστά;

Αν κάνεις τις ρυθμίσεις απ'το web interface του mikrotik:

Πας IP>Addresses>Add New και βάζεις στην ether1 μία IP Address που να ανήκει στο ίδιο subnet με την IP του modem, π.χ. 192.168.2.2 (edit: είδα ότι αυτό το έχεις κάνει ήδη).

Μετά πας IP>Routes και δημιουργείς νέο Route με τα εξής: Dst. Address: 192.168.2.0/24, Gateway: ether1

Τέλος πας στο IP>Firewall>NAT και δημιουργείς νέο rule με τα εξής:

Chain: srcnat
Dst. Address: 192.168.2.0/24
Out. Interface: ether1
Action: masquerade


Αυτά.

deniSun
22-06-15, 23:31
Υπάρχουν 3 τρόποι για να δεις ένα modem που βρίσκεται συνδεδεμένο σε ένα ρούτερ:

α) Ο ένας τρόπος είναι από το modem να φεύγει ένα καλώδιο (πχ ether1 του wan) στο ρούτερ για κλήση pppoe.
Μετά τραβάς δεύτερο ethernet πχ ether2 και συνδέεις μια άλλη θύρα του modem στο ρούτερ.
Αν έχεις πραγματικό ρούτερ θέλει και αλλαγή στη δρομολόγηση ή προσθήκη νέας ΙΡ.

#|||||||1#<---wan-->#1||||||||||#
# modem 2#<-------->#2 router #
#|||||||3# #3||||||||||#
#|||||||4# #4||||||||||#

β) Αν παρεμβάλλεται μεταξύ ρούτερ modem και ένα switch (δηλαδή τα ethernet του modem πάνε στο switch και στο ρούτερ πάει μόνο ένα καλώδιο από το switch) δεν χρειάζεσαι τίποτε (δρομολόγηση ή προσθήκη νέας ΙΡ).


#|||||||1#<---wan-->#1|||||||||1#<----->#1||||||||||#
# modem 2#<-------->#2 switch 2# #2 router #
#|||||||3# #3|||||||||3# #3||||||||||#
#|||||||4# #4|||||||||4# #4||||||||||#

γ) Ο άλλος ο τρόπος (ο πιο μάγκικος) είναι να τραβήξεις ένα ethernet από την wan του modem πχ ether1 σε μια άλλη θύρα του modem πχ ether 2 και από μια τρίτη ether του modem πχ ether 3 να κουμπώσεις στο ρούτερ.

#|||||||1#<-wan-| #1||||||||||#
# modem 2#<-----| #2 router #
#|||||||3#<-------->#3||||||||||#
#|||||||4# #4||||||||||#

Υπάρχουν και ρούτερ, όπως τα Thomson, στα οποία δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε παρά να κρατήσεις στο VLAN το OBC.
Υπάρχουν και ρούτερ, όπως το ZyXEL VMG1312-B10A στο οποίο δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε.
Μπορείς να δεις το interface τους κατευθείαν.

Ένας τελευταίος τρόπος είναι με dst-nat μέσω fw της ανάλογης πόρτας προς το modem.

tsatasos
23-06-15, 00:30
Μπορείς κ πολύ απλά να βάλεις 192.168.0.1 στο rb (στο bridge interface) και 192.168.0.2 στο modem και να τα συνδέσεις όπως να ναι.

Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις το modem σε άλλο subnet και σε ξεχωριστή πόρτα του rb.

Εγώ π.χ. έχω:

modem (bridge mode) <---> switch 24port υπόγειο <--> switch 5port δώμα <--> RB433AH ether1 ταράτσα (λόγω awmn)

modem & rb433ah στο ίδιο subnet

Απλά το αρνητικό είναι ότι ανεβοκατεβαίνει το σήμα επειδή έχω ένα καλώδιο, αλλά δεν επηρεάζει κάτι αφού δεν έχω 100+Mbps γραμμή :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.