PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπαναχώρηση σύμβασης λογω αποσυνδέσεων



dyrer
22-06-15, 21:31
Είναι δυνατόν να σταματήσω την συνδρομή μου λόγω αποσυνδεσεων;

dimangelid
23-06-15, 01:42
Είναι δυνατόν να σταματήσω την συνδρομή μου λόγω αποσυνδεσεων;

Έχεις επικοινωνήσει με την εταιρία; Τι σου είπαν;

dyrer
23-06-15, 17:35
Μιλησα και μου ειπαν φταίει ο ΟΤΕ, συγνώμη η γραμμή. Αλλά εντελώς τυχαία διαβάζω ότι πάρα πολλοι συνδρομητές εχουν αποσυνδέσεις τις απογευματινές ώρες, λόγω SNR (6 default)

sdikr
23-06-15, 17:37
Μιλησα και μου ειπαν φταίει ο ΟΤΕ, συγνώμη η γραμμή. Αλλά εντελώς τυχαία διαβάζω ότι πάρα πολλοι συνδρομητές εχουν αποσυνδέσεις τις απογευματινές ώρες, λόγω SNR (6 default)

Πες τους και εσύ φταίει ο ΟΤΕ που δεν τους πληρώνεις και πάνε αλλού.
Στο χέρι του είναι να δώσουν λύση για το μικρό snr,

Atermon
24-06-15, 15:02
Είναι δυνατόν να σταματήσω την συνδρομή μου λόγω αποσυνδεσεων;

Μπορείς να έχεις χίλιους δυο λόγους να θες να φύγεις. Δε θα τους ρωτήσεις αν εγκρίνουν που φεύγεις λόγω αποσυνδέσεων.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

dyrer
24-06-15, 23:38
Μπορείς να έχεις χίλιους δυο λόγους να θες να φύγεις. Δε θα τους ρωτήσεις αν εγκρίνουν που φεύγεις λόγω αποσυνδέσεων.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Με προφορική ανανέωση εχω ακόμη ένα χρόνο στην forthnet

socstamatiou
26-06-15, 17:46
Μια χαρα προβλεπεται η διακοπη λογω τεχνικων προβληματων. Θα σου ελεγα ομως πρωτα να στειλεις εδω στο forthnet support. Eξυπηρετουν αμεσα και αποτελεσματικα συνηθως.

dyrer
29-06-15, 12:26
Έχω στείλει πολλές φορές, μου άλλαξαν και modem αλλά πάλι τα ίδια και όλα αυτά γιατι από 18.00-23.00 (περιπου) πέφτει το snr και κάνει αποσυνδέσεις. Μάλλον πολλοί μπαίνουν εκείνη την ώρα και δεν το αντέχει :down:

Gtks
29-06-15, 14:53
Έχω στείλει πολλές φορές, μου άλλαξαν και modem αλλά πάλι τα ίδια και όλα αυτά γιατι από 18.00-23.00 (περιπου) πέφτει το snr και κάνει αποσυνδέσεις. Μάλλον πολλοί μπαίνουν εκείνη την ώρα και δεν το αντέχει :down:

Σε μένα τα προβλήματα άρχισαν όταν ο οτε άλλαξε το καφάο για να μπορούν να βάλουν vdsl modems, ο από κάτω μου έβαλε wind και συγχρονίζει στα 50 (από τα 8 Mbit που κατάντησε να πιάνει στην forthnet), το dslam είναι πολύ μακριά από εκεί που είμαστε. Εγώ περιμένω να περάσει χρόνος από την τελευταία ανανέωση που έκανα στην forthnet για να μην τους πληρώσω 50 ευρώ όταν θα κόψω την σύνδεση, το έγγραφε το συμβόλαιο έχω υπογράψει, θα πάω στην wind.

Τα wifi σκοτώνουν τις adsl. Σκέψου απλά ότι πολύ χρήστες τα χρησιμοποιούν και επειδή παίζουν στις ίδιες συχνότητες τα router τους δέχονται πολλές παρεμβολές και αναγκάζονται να κάνουν μικρό αλλαγές στις συχνότητες, να ξαναστέλνουν ξανά και ξανά τα ίδια πακέτα μέχρι το hardware να συμπεράνει ότι η σύνδεση έπεσε και να σου κόψει την γραμμή!? Η κατάσταση χειροτερεύει πολύ περισσότερο όταν είσαι σε μια πολυκατοικία στον τελευταίο όροφο, σκέψου απλά ότι τα καλώδια που φτάνουν στην κεντρική μπρίζα σου δεν έχουν καμία προστασία (αλουμίνιο) και ουσιαστικά δρουν σαν κεραίες που συλλέγουν ότι ηλεκτρομαγνητική σαβούρα βρουν και την διοχετεύουν στο καλώδιο σου που περνάει από 40 κύματα μέχρι να φτάσει στο καφάο, παίζει και πολύ crosstalk όταν σε ώρες αιχμής προσπαθούν να συγχρονίσουν όλοι μαζί. Κάνε για δόκιμη ένα scan από τον router σου να δεις πόσα wifi έχεις active στην περιοχή που είσαι ειδικά μέρες όπως Παρασκευή βράδυ, Σάββατο και Κυριακή. Να είσαι σίγουρος ότι αν δοκιμάσεις να κάνεις sync εκείνη την ώρα εννοείτε ότι θα πιάνεις τα @@ σου από ότι θα έπιανες σε ώρες που δεν προσπαθούν όλοι μαζί.

Θα σου πρότεινα να βάλεις τον router στην κεντρική μπρίζα, να πάρεις καμία 15 μέτρα τουλάχιστον cat e5 ftp

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTnDRjTJlddBQj92GATxkgSD1vq_Dsn0sck8G2r7i0k8t5zwsyVrw

είναι φτηνό, το βρίσκεις σε κάθε μαγαζί που πουλάνε pc και κάνει πολύ καλά την δουλεία του όπως βλέπεις στην foto

157489

αγόρασα εργαλείο και έβαλα ένα κομμάτι και στον κατανεμητή την πολυκατοικίας μόνος μου. Το καλύτερο είναι το cat 6 sftp έχει τυλιγμένα με αλουμίνιο ανα 2 τα καλώδια του Ethernet που τα χωρίζει με πλαστικό σταυρό στην μέση, για να μην σπάσει ο χαλκός όταν το εγκαταστήσεις. Όλα μαζί τα έχει τυλιγμένα σε εξωτερικό layer από αλουμίνιο, σύρμα για γείωση ηλεκτροστατικών πεδίων και επίχρυσες επαφές στα τελειώματα

http://image.made-in-china.com/44f3j00RtYQJVgfmUqb/CAT6-UTP-FTP-SFTP-Patch-Cord-Communication-Cable.jpg

Είναι ακριβό, δεν το βρίσκεις εύκολα σε πολλά μέτρα αλλά άμα το βάλεις ο μόνος τρόπος να σε ρίξουν είναι να σου κόψουν το καλώδιο με μπουγατσομάχαιρο!?

@ ADSLgr.com All rights reserved.