PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά scooter



iptamenos
24-06-15, 00:44
Γεια σας παιδιά. Ο αδερφός μου θέλει να πάρει ένα gilera runner 125 2T και αυτό που βρήκαμε όσο καλό και χρυσό και αν είναι έχει ένα θέμα. Στο ρελαντί ακούγετε ένας θόρυβος στην πίσω ρόδα ο οποίος σταματάει όταν ξεκινάει το μηχανάκι, άλλες φορές σταματάει άλλες ακούγετε πολύ άλλες λίγο άλλες ακούγετε και όταν ανεβάζει στροφές ο κινητήρας, γενικά αψυχολόγητο πράγμα. Όταν είναι σβηστό πάλι ακούγεται που και που όταν το τσουλάω, όταν το κάνω όπισθεν σταματάει :p Μετά από λίγο googlarisma βρήκα ότι είναι κοινό πρόβλημα των piagio και είναι 1 η κάτι μπαλάκια που έχει μέσα (10 ευρώ υπόθεση) 2 η το βαριατορ (80 ευρώ υπόθεση) η 3 το σασμαν (διαφορικό) του. Υπάρχει κανένας που να ασχολείται η τουλάχιστον να του έχει τύχει κάτι τέτοιο ? Θέλω να αποφύγω μάστορα και λόγο κόστους και γιατί τα καταφέρνω με τα μηχανάκια και κάποιες απλές μηχανές απλά με scooter δεν έχω ξανά ασχοληθεί. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη :respekt:

x69pr
29-06-15, 13:25
Είναι τα ραουλα μεσα στο βαριατορ... Ειναι συνηθισμενο θεμα και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Εχω παρατηρησει οτι ακουγονται περισσοτερο εαν το ρελαντι ειναι χαμηλο (κανονικα πρεπει να ειναι γυρω στις 1.700-1800rpm).

Εαν ακουγεται και οταν ειναι σβηστο, μπορεις να ανοιξεις τη μεταδοση σε ενα συνεργειο για καθαρισμα-τσεκαρισμα κτλ. Μπορει να ειναι φθαρμενα και παραμελημενα. Δεν υπαρχει στανταρ οριο χρησης, παντα αναλογα πως το οδηγας. Το ανοιγμα μεταδοσης στα εξουσιοδοτημενα κοστιζει 40 ευρω, σε γενικα συνεργεια πολυ λιγοτερο.

source: Ευτυχης κατοχος runner vxr απο το 2006 μεχρι που μου το εκλεψαν πριν 2 βδομαδες...

iptamenos
29-06-15, 16:36
Ευχαριστώ για την απάντηση! είναι αυτά τα μπαλάκια (κυλινδράκια) που αναφέρω ? Κατά τα άλλα το ρουλεμάν στροφάλου δεν έχει κενά ούτε ακούγετε παράξενα, μόνο το πιστόνι λίγο αν κάτσεις και το παρατηρήσεις. Μάλλον θα το πάρω. Κρίμα φίλε μου τα συλλυπητήριά μου. Το έχω περάσει και εγώ δυστυχώς.

x69pr
30-06-15, 14:58
Ευχαριστώ για την απάντηση! είναι αυτά τα μπαλάκια (κυλινδράκια) που αναφέρω ? Κατά τα άλλα το ρουλεμάν στροφάλου δεν έχει κενά ούτε ακούγετε παράξενα, μόνο το πιστόνι λίγο αν κάτσεις και το παρατηρήσεις. Μάλλον θα το πάρω. Κρίμα φίλε μου τα συλλυπητήριά μου. Το έχω περάσει και εγώ δυστυχώς.

Ναι, αυτα τα κυλινδρακια ειναι... καλοταξιδο και παντα ορθιος!

iptamenos
30-06-15, 19:34
Να είσαι πάντα καλά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.