PDA

Επιστροφή στο Forum : HotSpot σε Ξενοδοχείο



puntomania
26-06-15, 10:22
Μετά από αρκετές δοκιμές τα τελευταία χρόνια, φέτος με την χρήση ενός μικροτικ πιστεύω ότι είναι, οτι πιο οικονομικό στο θέμα που υπάρχει.

Στην περίπτωσή μου:

Έχω 6 ΑΡ που καλύπτουν το κτήριο, και 2 Η/Υ κοινόχρηστους, όλα αυτά συνδέονται σε ένα μικροτικ 750 το οποίο συνδέετε με την σειρά του στο ρούτερ μου.

Για το σετάρισμα του μικροτικ, με λιγο διαβασμα και βοήθεια από εδώ, μόλις το κατανοήσεις, ναι είναι εύκολο μετά.

στο παρελθόν είχα δουλέψει το Hotspot της Antamedia αλλά χρειάζεται Η/Υ να δουλεύει 24/7 και δεν το λες και οικονομικό.

Στο μικροτικ, με ενδιέφερε να έχω μια Welcome Page πριν κάνει ο χρήστης login για να αποκτήσει πρόσβαση στο ιντερνετ.

η πιο απλή λύση είναι, η δημιουργία μιας νέας σελίδας με όνομα login.html στην οποία κάπου να υπάρχει ένα λινκ που θα παραπέμπει στην κανονική login page που ήταν στο μικροτικ την οποία την μετονομάζουμε πχ σε internet_login.html

Μόλις βρω χρόνο, θα ανεβάσω έναν οδηγό.

deniSun
26-06-15, 20:23
Ήθελα να το δοκιμάσω και εγώ κάποια στιγμή αλλά που χρόνος...
Περιμένουμε τον οδηγό σου... :oneup:

puntomania
27-06-15, 01:12
κάτι έφτιαξα λίγο πρόχειρα βέβαια... δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να ανεβάσω το pdf εδώ!!!

http://www.go4sun.gr/proxiro/mikrotik_hotel_hotspot.pdf

- - - Updated - - -

σε περίπτωση που θέλουμε από την internet_login.html να αφαιρέσουμε το πεδίο του κωδικού... και να υπάρχει προκαθορισμένα το όνομα χρήστη... αφαιρούμε τροποποιούμε τις αντίστοιχες γραμμές της σελίδας, ανοίγοντας την πχ με το πρόχειρο κτλ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.