PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευρυζωνική (IP) τηλεφωνία



cyberten
01-07-15, 11:53
Καλημέρα & Καλό μήνα!

Σήμερα σε επικοινωνία σχετικά με αναβάθμιση της γραμμής Internet με ενημέρωσαν ότι στην περιοχή μου παρέχεται ευρυζωνική τηλεφωνία. Έχουμε κάτι περισσότερο από κάποιον που το χρησιμοποιεί ήδη; Φαντάζομαι ότι είναι κάτι αντίστοιχο με την IP τηλεφωνία Cyta όμως αναρωτιέμαι αν, σε περίπτωση που μπουκώσει η γραμμή, θα έχω διακοπές της ακρόασης του συνομιλητή μου.


Ευχαριστώ!

dimangelid
01-07-15, 14:32
Καλημέρα & Καλό μήνα!

Σήμερα σε επικοινωνία σχετικά με αναβάθμιση της γραμμής Internet με ενημέρωσαν ότι στην περιοχή μου παρέχεται ευρυζωνική τηλεφωνία. Έχουμε κάτι περισσότερο από κάποιον που το χρησιμοποιεί ήδη; Φαντάζομαι ότι είναι κάτι αντίστοιχο με την IP τηλεφωνία Cyta όμως αναρωτιέμαι αν, σε περίπτωση που μπουκώσει η γραμμή, θα έχω διακοπές της ακρόασης του συνομιλητή μου.


Ευχαριστώ!

Δουλεύει με τον ίδιο τρόπο που δουλεύει και η IP τηλεφωνία της Cyta (και οποιουδήποτε παρόχου δίνει VoIP τηλεφωνία) . Δεν έχω διαβάσει μέσα στο forum τέτοιου είδους προβλήματα με την VoIP τηλεφωνία, ούτε έχω διαπιστώσει προσωπικά σε κάποιες περιπτώσεις.

deniSun
03-07-15, 08:42
Το είχα ακούσει παλιότερα αλλά δεν το έψαξα παραπάνω.
Είναι χρεώστη υπηρεσία;
Μπορεί κάποιος να έχει μόνο internet και voip και να μην πληρώνει πακέτα ομιλίας;

cyberten
03-07-15, 12:39
Στη δική μου περίπτωση δεν χρεώνεται κάτι (έχω απεριόριστα αστικά-υπεραστικά) ωστόσο ίσως αν δεν έχεις κάποιο "πακέτο" ομιλίας να υπάρχει κάποια χρέωση.

deniSun
03-07-15, 13:41
Στη δική μου περίπτωση δεν χρεώνεται κάτι (έχω απεριόριστα αστικά-υπεραστικά) ωστόσο ίσως αν δεν έχεις κάποιο "πακέτο" ομιλίας να υπάρχει κάποια χρέωση.

Μέσω voip έχεις τα απεριόριστα;

dimangelid
03-07-15, 13:45
Μέσω voip έχεις τα απεριόριστα;

Μέσω VoIP θα τα έχει. Μην μπερδευόμαστε όμως με τον όρο VoIP για τον ΟΤΕ. Δίνει σταθερή γραμμή, απλά αντί να είναι PSTN είναι VoIP, ακριβώς όπως είναι η Cyta και ήταν η Vivodi.

stavata
03-07-15, 14:05
Τι εννοείς;
Απ' όσο ξέρω ο τρόπος σύνδεσης στο VoIP είναι συγκεκριμένος.
Το υλοποιεί κάπως διαφορετικά ο ΟΤΕ;

griniaris
03-07-15, 14:11
Ενα νουμερακι VOIP μπορεις να το βαλεις σε ενα asterisk σε ενα SPA-941 και γενικα να το παρους παντου και οπως θες εσυ.

Τα νουμερακια των παροχων πχ οτε cyta κλπ ειναι στο modem-royter ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ και δεν μπορεις να κανεις τιποτα περισσοτερο.

Στη cyta που ειμαι ΔΕΝ μπορω να αλλαξω ρουτερ. ουτε καν να βαλω bridge το technicolor. οποτε εχω ξεμεινει με τον εξοπλισμο που δινουν.
Αυτα απλα για να ειστε ενημεροι.

stavata
03-07-15, 14:16
Μα προφανώς, άλλο voip νούμερο και άλλο voip υπηρεσία από πάροχο.
Η ιδέα βέβαια είναι ίδια.

jkoukos
03-07-15, 14:40
Στη cyta που ειμαι ΔΕΝ μπορω να αλλαξω ρουτερ. ουτε καν να βαλω bridge το technicolor. οποτε εχω ξεμεινει με τον εξοπλισμο που δινουν.
Με ένα τηλεφωνικό αίτημα, στο βάζουν οι ίδιοι σε Bridge mode, έτσι ώστε η τηλεφωνία εξακολουθεί να δουλεύει από την συσκευή τους κι εσύ να χρησιμοποιήσεις όποιο άλλο router της αρεσκείας σου θέλεις.

griniaris
03-07-15, 16:05
Με ένα τηλεφωνικό αίτημα, στο βάζουν οι ίδιοι σε Bridge mode, έτσι ώστε η τηλεφωνία εξακολουθεί να δουλεύει από την συσκευή τους κι εσύ να χρησιμοποιήσεις όποιο άλλο router της αρεσκείας σου θέλεις.
sorry, my bad..... forthnet ηθελα να γραψω. αλλο σκεφτομουν αλλο εγραψα.

cyberten
04-07-15, 09:03
Μέσω voip έχεις τα απεριόριστα;


Μέσω VoIP θα τα έχει. Μην μπερδευόμαστε όμως με τον όρο VoIP για τον ΟΤΕ. Δίνει σταθερή γραμμή, απλά αντί να είναι PSTN είναι VoIP, ακριβώς όπως είναι η Cyta και ήταν η Vivodi.

Όχι δεν τα έχω μέσω VoIP, είναι κλασσική τηλεφωνία (δλδ συνδέω το καλώδιο στην πρίζα του τοίχου και όχι στο ρούτερ). Αν αυτό όμως "γίνεται" στο άλλο άκρο στο ΑΚ στις καμπίνες ΟΤΕ δεν ξέρω. Περιμένω να δω το ρούτερ που θα μου στείλουν Δευτέρα και θα ενημερώσω σχετικά.

dimangelid
04-07-15, 13:45
Όχι δεν τα έχω μέσω VoIP, είναι κλασσική τηλεφωνία (δλδ συνδέω το καλώδιο στην πρίζα του τοίχου και όχι στο ρούτερ). Αν αυτό όμως "γίνεται" στο άλλο άκρο στο ΑΚ στις καμπίνες ΟΤΕ δεν ξέρω. Περιμένω να δω το ρούτερ που θα μου στείλουν Δευτέρα και θα ενημερώσω σχετικά.

Αν συμφώνησες να σου ενεργοποιήσουν την VoIP τηλεφωνία αντί για την PSTN που έχεις τώρα, πάνω στο router θα βάλεις τα τηλέφωνα και θα συνεχίσεις να έχεις τις ίδιες παροχές, εκτός αν άλλαξες και πακέτο τηλεφωνίας!

tolis1989
04-07-15, 15:56
Περιμένω να δω το ρούτερ που θα μου στείλουν Δευτέρα και θα ενημερώσω σχετικά.

Speedport W 724V θα σου στείλουν

deniSun
04-07-15, 17:56
Αν συμφώνησες να σου ενεργοποιήσουν την VoIP τηλεφωνία αντί για την PSTN που έχεις τώρα, πάνω στο router θα βάλεις τα τηλέφωνα και θα συνεχίσεις να έχεις τις ίδιες παροχές, εκτός αν άλλαξες και πακέτο τηλεφωνίας!

Στην περίπτωση αυτή πληρώνεις μόνο internet ή θα πρέπει να πληρώνεις και κάποιο πακέτο τηλεφωνίας;

jkoukos
04-07-15, 18:18
Μα δεν αλλάζει κάτι ως προς τις υπηρεσίες, τα πακέτα και τα πάγια.
Ότι είχες μέχρι τώρα, το ίδιο θα συνεχίσεις να έχεις.

Αυτό που αλλάζει (και θ' αλλάξει σε όλους στο μέλλον) είναι ότι η τηλεφωνία (PSTN και ISDN), κάποια στιγμή θα γίνει VOIP σε όλους.
Οι υπηρεσίες (τηλεφωνία, Internet, TV), τα πακέτα αυτών (οι συνδυασμοί τους) και τα αντίστοιχα πάγια, εξακολουθούν να είναι τα ίδια.
Απλά όλοι θα έχουμε αναγκαστικά το ίδιο modem/router μέσω του οποίου θα λαμβάνουμε τις υπηρεσίες για τις οποίες έχουμε συμβόλαιο.

Βέβαια πιθανόν κάποια στιγμή να δοθεί και Naked DSL (μόνο Internet), όπως ισχύει σε άλλες χώρες, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα στη χώρα μας.

stavata
04-07-15, 18:35
Αυτό είχε δωθεί από την FORTHNET (για πολύ μικρή περίοδο στα επιδοτούμενα προγράμματα) και από την VIVODI (μόνο σε εταιρικά προγράμματα).
Απλά δεν έχει δωθεί μαζικά στην Ελλάδα, ακόμα.

cyberten
04-07-15, 21:22
Στην περίπτωση αυτή πληρώνεις μόνο internet ή θα πρέπει να πληρώνεις και κάποιο πακέτο τηλεφωνίας;

Το ίδιο πακέτο με πριν θα έχω δλδ "απεριόριστα σταθερά + 30 λεπτά κινητά".


Speedport W 724V θα σου στείλουν


Αν συμφώνησες να σου ενεργοποιήσουν την VoIP τηλεφωνία αντί για την PSTN που έχεις τώρα, πάνω στο router θα βάλεις τα τηλέφωνα και θα συνεχίσεις να έχεις τις ίδιες παροχές, εκτός αν άλλαξες και πακέτο τηλεφωνίας!


Μα δεν αλλάζει κάτι ως προς τις υπηρεσίες, τα πακέτα και τα πάγια.
Ότι είχες μέχρι τώρα, το ίδιο θα συνεχίσεις να έχεις.

Αυτό που αλλάζει (και θ' αλλάξει σε όλους στο μέλλον) είναι ότι η τηλεφωνία (PSTN και ISDN), κάποια στιγμή θα γίνει VOIP σε όλους.
Οι υπηρεσίες (τηλεφωνία, Internet, TV), τα πακέτα αυτών (οι συνδυασμοί τους) και τα αντίστοιχα πάγια, εξακολουθούν να είναι τα ίδια.
Απλά όλοι θα έχουμε αναγκαστικά το ίδιο modem/router μέσω του οποίου θα λαμβάνουμε τις υπηρεσίες για τις οποίες έχουμε συμβόλαιο.

Βέβαια πιθανόν κάποια στιγμή να δοθεί και Naked DSL (μόνο Internet), όπως ισχύει σε άλλες χώρες, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα στη χώρα μας.

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα και το ενδιαφέρον! Δεν ζήτησα να αλλάξω κάτι σχετικά με την τηλεφωνία, μια απλή αναβάθμιση της γραμμής του DSL σε VDSL ζήτησα και με ενημέρωσαν ότι στο ΑΚ που ανήκω ότι έχει ενεργοποιηθεί η IP τηλεφωνία και πως αναγκαστικά θα πρέπει με την αλλαγή αυτή στο Internet να γίνει και αυτό ταυτόχρονα. Βέβαια για τον εξοπλισμό ο υπάλληλος με μπέρδεψε γιατί μου ανέφερε ότι για τη σύνδεση του εξοπλισμού θα έρθει και τεχνικός στο σπίτι για τα περαιτέρω και μετά τη ρώτησα περί τίνος πρόκειται, αν είναι κάτι απλό (π.χ. συνδέω το τηλέφωνο στο ρούτερ) αλλά δεν ήξερε περισσότερα. Υποψιάζομαι ότι ίσως τον τεχνικό θα τον έστελνε για να μου "φτιάξει" την επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος στις λοιπές πρίζες του σπιτιού (όπως ακριβώς έκαναν παλαιότερα με το ISDN) ωστόσο λόγω ασύρματης συσκευής τηλεφώνου δεν θα μπω στη διαδικασία αυτή (το θεωρώ ξεπερασμένο γιατί υπάρχουν ασύρματες βάσεις που συνεργάζονται με δύο συσκευές τηλεφώνου, αν χρειαστεί ποτέ). Ωστόσο δεν απάντησε σε κάποιο από τα ερωτήματα που έκανα. Ο εξοπλισμός εικάζω ότι θα είναι το ΖΤΕ επειδή έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία FON χωρίς βέβαια να είμαι και σίγουρος διότι από την ενημέρωση και τις πληροφορίες που βρήκα στη σχετική σελίδα υποστήριξης του ΟΤΕ δεν φαίνονται όλες οι υποδοχές συνδέσεων για τα ρούτερ του VDSL. Τη Δευτέρα μόλις έρθει το ρουτερ θα σας ενημερώσω σχετικά.

tolis1989
05-07-15, 03:56
Ο εξοπλισμός εικάζω ότι θα είναι το ΖΤΕ επειδή έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία FON χωρίς βέβαια να είμαι και σίγουρος διότι από την ενημέρωση και τις πληροφορίες που βρήκα στη σχετική σελίδα υποστήριξης του ΟΤΕ δεν φαίνονται όλες οι υποδοχές συνδέσεων για τα ρούτερ του VDSL. Τη Δευτέρα μόλις έρθει το ρουτερ θα σας ενημερώσω σχετικά.
Σε καμία περίπτωση ZTE, τα ZTE που δίνει ο ΟΤΕ δεν έχουν θύρες phone, συνεπώς δεν υποστηρίζουν voip. Όσον αφορά το FON, είναι διαθέσιμο και στα speedport.

cyberten
06-07-15, 19:14
Σε καμία περίπτωση ZTE, τα ZTE που δίνει ο ΟΤΕ δεν έχουν θύρες phone, συνεπώς δεν υποστηρίζουν voip. Όσον αφορά το FON, είναι διαθέσιμο και στα speedport.

Δεν ξέρω για voip στα zte για FON όμως στο Speedport δεν είδα κάτι στη σχετική σελίδα ΟΤΕ. Θα επανέλθω όμως αυριο που θα το έχω στα χέρια μου.

- - - Updated - - -

Καλησπέρα! Τελικά το Speedport μου έστειλαν. Μίλησα και με εκπρόσωπο τεχνικής εξυπηρέτησης και έμαθα για συνδεσμολογία. Τελικά τα κάνει όλα μόνο του και εσύ απλά πρέπει να συνδέσεις μόνο τα καλώδια. Ιδιαίτερη μνεία χρειάζεται εφόσον έχεις ασύρματη συσκευή τηλεφώνου (δεν πρέπει να είναι η βάση εγκατεστημένη δίπλα από το Speedport) & φαντάζομαι και στα άλλα ρούτερ το αυτό ισχύει. Σε ότι αφορά για την "επιστροφη" του σήματος στις πρίζες τις υπόλοιπες της οικίας αυτό γίνεται μέσω του "Phone1/2" του Speedport δλδ. το σήμα από την πρίζα μπαίνει στο ρούτερ μέσω της υποδοχής "Modem" του σπλιτερ και επιστρέφει στην υποδοχή "Phone" του σπλιτερ για να επιστρέψει στην ίδια πρίζα ΟΤΕ και να διαμοιραστεί κατόπιν στο λοιπό σπίτι. Το τηλέφωνο με ενημέρωσαν ότι μέχρι να ενεργοποιηθεί το VoIP ίσως χρειαστεί χρόνο έως 10 λεπτά αλλά μετά θα είναι OK (διαφορετικά τηλέφωνο στην τεχνική εξυπηρέτηση). Επομένως αυτά που γνωρίζαμε όλοι παλαιότερα από την "επιστροφή" του ISDN δεν ισχύουν πλέον. Τέλος να σας επισημάνω ότι ο τεχνικός μου ζήτησε να μην ξεχάσω να βάλω το φίλτρο του VDSL που παρέχεται με το Speedport και να αφαιρέσω το φίλτρο που ήδη είχα γιατί ήταν ADSL (προς διερεύνηση αυτό γιατί φαντάζομαι ίδια πράγματα πρέπει να είναι).

- - - Updated - - -

Αντιμετωπίζω "παιδικές" αρρώστιες με την ip τηλεφωνία, ευτυχώς το ίντερνετ δουλεύει. Πιο συγκεκριμένα το τηλέφωνο έχει γίνει registered ωστόσο το ακουστικό δεν παίρνει σήμα ούτε μέσω επιστροφής αλλά και ούτε με απευθείας κάρφωμα επάνω στο ρουτερ. Ο τεχνικός είπε ότι δεν έχει γίνει πλήρης μετάβαση της γραμμής και πως θέλει χρόνο, το πρωί μου είπαν όμως μόνο 10 λεπτά πως απαιτείται. Αν δεν φτιάξει μέχρι αύριο θα το δηλώσω βλάβη.

griniaris
06-07-15, 19:35
Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο αλλα και σε μενα χρειαστηκε πανω απο 24 ωρες για να λειτουργησει σωστα.

Για μενα καλυτερα να το αφησεις πανω στο ρουτερ μεχρι να ενεργοποιηθει πληρως.
Μετα αλλαξε το .

Λιγο υπομονη. αν δεν παιξει αυριο παρε στην τεχνικη υποστηριξη και θα το φτιαξουν απο εκει . μετα απο καποιες ωρες ειναι απλα θεμα ρυθμισεων.

valen_gr
06-07-15, 21:24
δεν πειραζει, θα το μαθει και ο ΟΤΕ το voip , που θα παει. Δεν εχει και την τεραστια πειρα με αυτο, ειναι λογικο να υπαρχουν μικροπροβληματα στην αρχη.

deniSun
06-07-15, 22:54
Από θέμα καθαρότητας της φωνής και καθυστέρησης μετάδοσης πώς τα πάει;

cyberten
07-07-15, 09:30
Από θέμα καθαρότητας της φωνής και καθυστέρησης μετάδοσης πώς τα πάει;

Δεν δουλεύει ακόμα, μόλις είναι έτοιμο θα ενημερώσω.


Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο αλλα και σε μενα χρειαστηκε πανω απο 24 ωρες για να λειτουργησει σωστα.

Για μενα καλυτερα να το αφησεις πανω στο ρουτερ μεχρι να ενεργοποιηθει πληρως.
Μετα αλλαξε το .

Λιγο υπομονη. αν δεν παιξει αυριο παρε στην τεχνικη υποστηριξη και θα το φτιαξουν απο εκει . μετα απο καποιες ωρες ειναι απλα θεμα ρυθμισεων.

Δεν υπάρχει θέμα με την επιστροφή του σήματος (αν αυτό εννοείς) γιατί το εξετάσαν σήμερα και μου είπαν ότι είναι σωστή η συνδεσμολογία. Όντως χρειάζεται πάνω από 24 ώρες για να δουλέψει. Χτες μετά από 2 ώρες άναψε το άσπρο λαμπάκι του 'Telephone' επάνω στο Speedport αλλά σήμερα το πρωί μου ήρθε SMS από ΟΤΕ ότι αύριο μετά τις 14:00 που θα έχουν ολοκληρωθεί κάποιοι έλεγχοι και εργασίες θα πρέπει να περιμένω ακόμα 1 ώρα για να δουλέψει, χονδρικά σαν να λέμε αύριο μετά τις 17:00 θα δουλεύει (συνολικά δλδ δυόμιση ημέρες περίπου). Εντωμεταξύ επειδή το τηλέφωνο είναι "νεκρό" με παρότρυναν να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση δηλαδή να καταργήσω εντός της οικίας μου το VoIP (με την αποσύνδεση της επιστροφής και VDSL φίλτρου από τη συσκευή τηλεφώνου) και αύριο το απόγευμα να το επανασυνδέσω όπου θα δουλεύει τελικώς. Ενημερωτικά σε όσους ενδιαφέρονται να βάλουν σε περίπτωση βλάβης επιλέγεις υποστήριξη για Internet και κατόπιν εάν δεν μπορούν να το φτιάξουν σε συνδέουν στους αντίστοιχους τεχνικούς τηλεφωνίας. Τέλος με ενημέρωσαν ότι ακόμα και η αναβάθμιση του Internet από ADSL σε VDSL δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα (αν και βλέπω λίγο μεγαλύτερο downstream αλλά λίγο μικρότερο upstream) και εφόσον όλα ολοκληρωθούν θα ενημερωθώ με SMS σχετικά για να ξεκινήσω να το ψάχνω εάν χρειαστεί για καλωδιακή βλάβη κλπ κλπ. Θέλει το χρόνο του.... Ελπίζω η IP τηλεφωνία να αξίζει επειδή δεν έχω σχετική εμπειρία (για το VDSL δεν αμφιβάλλω)!

cyberten
08-07-15, 23:28
Γεια σας Παιδιά!

Σήμερα ενεργοποιήθηκε και το δοκίμασα αρκετές φορές με την Τ.Υ ΟΤΕ. Αρχικά να σας πω ότι:

Το φιλτράκι του Speedport που μου δόθηκε μου προξενούσε θόρυβο στο ασύρματο τηλέφωνό μου που ήταν συνδεδεμένο σε διαφορετική πρίζα ΟΤΕ από το ρούτερ (συνδεσμολογία με επιστροφή). Ευτυχώς εκ πρώτης όψεως αυτό λύθηκε με αλλαγή του φίλτρου αν και παραμένει ως βλάβη για επανέλεγχο από τεχνικό από το ΑΚ.
Με την παραπάνω συνδεσμολογία το ρούτερ συγχρονίζει ως VDSL2 αλλά παρατηρώ δύο πράγματα ανεξήγητα:

Ότι το downstream attenuation έχει τιμή 63.5
Το upstream πέφτει στα 800-900kbit ενώ η αντίστοιχη τιμή του σε ADSL2+ είναι στα 1080kbit. Συγκριτικά δηλαδή πέφτει στα όρια της καλωδιακής βλάβης.


Όταν το τηλέφωνο είναι καρφωμένο επάνω στο 'Phone 1' του ρούτερ (συνδεσμολογία χωρίς επιστροφή) το ρούτερ συγχρονίζει μόνο ως ADSL2+ και όχι ως VDSL2. Μάλιστα αν επιλέξω από το modulation να είναι ενεργό μόνο το VDSL2, δεν συγχρονίζει ποτέ. Φυσικά το upstream τώρα είναι ίσως με 1080kbit (όπως έγραψα πιο πάνω).



Ειδικά για τους λόγους (2, 3) με ενημέρωσαν ότι θα γίνει έλεγχος του καλωδίου από το ΑΚ έως την οικία μου και πιθανά εντός οικίας μου. Πάντωςο τεχνικός με ενημέρωσε ότι αυτό το έχει ακούσει και από άλλους πελάτες. Τέλος έμαθα ότι η ευρυζωνική τηλεφωνία είναι πιλοτικό πρόγραμμα και με αυτό ασχολείται ειδικά μόνο ένα τμήμα με το οποίο σε συνδέουν αφού επιλέξεις την επιλογή "βλάβη στο internet" και αναφέρεις τα σχετικά (δεν έχει απευθείας επιλογή δλδ). Ξέχασα να αναφέρω ότι η γραμμή είναι καθαρή πάρα πολύ ωστόσο, ίσως λόγω ασύρματου ακουστικού, μου δίνει την αίσθηση ότι δεν "ακούγομαι" τόσο δυνατά όσο ο συνομιλητής μου.

Υ.Γ. Εννοείται ότι άμα μιλάς με τεχνικό, τους λες να σε καλέσουν στο κινητό γιατί μια αλλαγή στη συνδεσμολογία σου κόβει το internet και τελικά τη γραμμή...

dimangelid
08-07-15, 23:57
Γεια σας Παιδιά!

Σήμερα ενεργοποιήθηκε και το δοκίμασα αρκετές φορές με την Τ.Υ ΟΤΕ. Αρχικά να σας πω ότι:

Το φιλτράκι του Speedport που μου δόθηκε μου προξενούσε θόρυβο στο ασύρματο τηλέφωνό μου που ήταν συνδεδεμένο σε διαφορετική πρίζα ΟΤΕ από το ρούτερ (συνδεσμολογία με επιστροφή). Ευτυχώς εκ πρώτης όψεως αυτό λύθηκε με αλλαγή του φίλτρου αν και παραμένει ως βλάβη για επανέλεγχο από τεχνικό από το ΑΚ.
Με την παραπάνω συνδεσμολογία το ρούτερ συγχρονίζει ως VDSL2 αλλά παρατηρώ δύο πράγματα ανεξήγητα:

Ότι το downstream attenuation έχει τιμή 63.5
Το upstream πέφτει στα 800-900kbit ενώ η αντίστοιχη τιμή του σε ADSL2+ είναι στα 1080kbit. Συγκριτικά δηλαδή πέφτει στα όρια της καλωδιακής βλάβης.


Όταν το τηλέφωνο είναι καρφωμένο επάνω στο 'Phone 1' του ρούτερ (συνδεσμολογία χωρίς επιστροφή) το ρούτερ συγχρονίζει μόνο ως ADSL2+ και όχι ως VDSL2. Μάλιστα αν επιλέξω από το modulation να είναι ενεργό μόνο το VDSL2, δεν συγχρονίζει ποτέ. Φυσικά το upstream τώρα είναι ίσως με 1080kbit (όπως έγραψα πιο πάνω).



Ειδικά για τους λόγους (2, 3) με ενημέρωσαν ότι θα γίνει έλεγχος του καλωδίου από το ΑΚ έως την οικία μου και πιθανά εντός οικίας μου. Πάντωςο τεχνικός με ενημέρωσε ότι αυτό το έχει ακούσει και από άλλους πελάτες. Τέλος έμαθα ότι η ευρυζωνική τηλεφωνία είναι πιλοτικό πρόγραμμα και με αυτό ασχολείται ειδικά μόνο ένα τμήμα με το οποίο σε συνδέουν αφού επιλέξεις την επιλογή "βλάβη στο internet" και αναφέρεις τα σχετικά (δεν έχει απευθείας επιλογή δλδ). Ξέχασα να αναφέρω ότι η γραμμή είναι καθαρή πάρα πολύ ωστόσο, ίσως λόγω ασύρματου ακουστικού, μου δίνει την αίσθηση ότι δεν "ακούγομαι" τόσο δυνατά όσο ο συνομιλητής μου.

Υ.Γ. Εννοείται ότι άμα μιλάς με τεχνικό, τους λες να σε καλέσουν στο κινητό γιατί μια αλλαγή στη συνδεσμολογία σου κόβει το internet και τελικά τη γραμμή...

Για τα θέματα του χαμηλού συγχρονισμού και του αυξημένου attenuation: έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις το router στην κεντρική πρίζα του σπιτιού σου, χωρίς να παρεμβάλεται τίποτα άλλο (φίλτρα, συσκευές, επιστροφές κλπ) ; Αν ναι τι αποτελέσματα είχες;

cyberten
09-07-15, 08:32
Για τα θέματα του χαμηλού συγχρονισμού και του αυξημένου attenuation: έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις το router στην κεντρική πρίζα του σπιτιού σου, χωρίς να παρεμβάλεται τίποτα άλλο (φίλτρα, συσκευές, επιστροφές κλπ) ; Αν ναι τι αποτελέσματα είχες;

Τα είχα δοκιμάσει όλα αυτά πριν από 3 χρόνια (που ήμουν στη 4Net) και θυμάμαι ότι η ταχύτητα στο Internet ήταν η ίδια. Μάλιστα είχε έρθει και τεχνικός στο σπίτι που τα "έριξε" όλα στην απόσταση (ήμουν υποτίθεται στα 1250mt) ωστόσο την απόσταση αυτή την "ελλάτωσε " μετέπειτα τεχνικός της HOL (αυτό πριν 6μήνες περίπου) που μου ανέφερε ότι πραγματικά είμαι στα 750mt (αυτό επαληθεύεται και από το upstream attenuation που όταν το speedport "κλειδώνει" σε ADSL2+ είναι ίσο με 10db - αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις τιμές που δίνει το ίδιο ρούτερ μεταξύ ADSL2+ & VDSL2). Τέλος έχω παρατηρήσει ότι στο εξωτερικό πλέον για τον θεωρητικό υπολογισμό της ταχύτητας συναρτήσει απόστασης στρέφονται στο upstream attenuation και όχι στο downstream attenuation (για κάποιο λόγο είναι πιο ακριβές;).

dimangelid
09-07-15, 12:38
Τα είχα δοκιμάσει όλα αυτά πριν από 3 χρόνια (που ήμουν στη 4Net) και θυμάμαι ότι η ταχύτητα στο Internet ήταν η ίδια. Μάλιστα είχε έρθει και τεχνικός στο σπίτι που τα "έριξε" όλα στην απόσταση (ήμουν υποτίθεται στα 1250mt) ωστόσο την απόσταση αυτή την "ελλάτωσε " μετέπειτα τεχνικός της HOL (αυτό πριν 6μήνες περίπου) που μου ανέφερε ότι πραγματικά είμαι στα 750mt (αυτό επαληθεύεται και από το upstream attenuation που όταν το speedport "κλειδώνει" σε ADSL2+ είναι ίσο με 10db - αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις τιμές που δίνει το ίδιο ρούτερ μεταξύ ADSL2+ & VDSL2). Τέλος έχω παρατηρήσει ότι στο εξωτερικό πλέον για τον θεωρητικό υπολογισμό της ταχύτητας συναρτήσει απόστασης στρέφονται στο upstream attenuation και όχι στο downstream attenuation (για κάποιο λόγο είναι πιο ακριβές;).

Στο αναφέρω να δοκιμάσεις καθώς το VDSL είναι πιο ευαίσθητο σε προβλήματα με φίλτρα/splitter/καλωδιώσεις!

cyberten
09-07-15, 13:36
Στο αναφέρω να δοκιμάσεις καθώς το VDSL είναι πιο ευαίσθητο σε προβλήματα με φίλτρα/splitter/καλωδιώσεις! Τα γνωρίζω όλα αυτά & σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Τα έχω δοκιμάσει όμως... Αύριο που θα έρθει ο τεχνικός ΟΤΕ στο σπίτι, θα δω τι "καινούριο" θα μου πει!

deniSun
09-07-15, 17:38
Στην VoIP τηλεφωνία μπορείς να δέχεσαι δύο κλήσεις ταυτόχρονα όπως στην isdn;
Μπορείς να δηλώσεις δεύτερο νούμερο όπως στην isdn;

dimangelid
09-07-15, 18:37
Στην VoIP τηλεφωνία μπορείς να δέχεσαι δύο κλήσεις ταυτόχρονα όπως στην isdn;
Μπορείς να δηλώσεις δεύτερο νούμερο όπως στην isdn;

Αν βάλεις και δεύτερο κανάλι φωνής, ναι. Μόνο που ο εξοπλισμός που δίνει ο ΟΤΕ (το άθλιο Speedport) δεν βγάζει ψηφιακές εξόδους, μόνο αναλογικές.

jkoukos
09-07-15, 18:58
Εκτός από τα Fritz, ποια άλλη συσκευή βγάζει ψηφιακές θύρες;

dimangelid
09-07-15, 19:00
Εκτός από τα Fritz, ποια άλλη συσκευή βγάζει ψηφιακές θύρες;

Σίγουρα κάποια Gennet που δίνει η Forthnet, η Vodafone και η HOL σε εταιρικούς πελάτες. Για άλλα που βρίσκεις ευρέως για αγορά, δεν έχω ασχοληθεί.

jkoukos
09-07-15, 19:16
Αυτά ήταν για γραμμή ISDN και δεν δούλευαν σε PSTN, όπως θα είναι τώρα οι γραμμές του ΟΤΕ.
Στα Fritz, ακόμη και σε PSTN γραμμή, η ψηφιακή θύρα (όσα την έχουν) δουλεύει κανονικά.

tolis1989
09-07-15, 20:13
Αν βάλεις και δεύτερο κανάλι φωνής, ναι. Μόνο που ο εξοπλισμός που δίνει ο ΟΤΕ (το άθλιο Speedport) δεν βγάζει ψηφιακές εξόδους, μόνο αναλογικές.
Σε όσους έχουν τηλεφωνικά κέντρα ή ψηφιακές συσκευές θα δίνει cpe που έχει ψηφιακή θύρα.

jkoukos
09-07-15, 20:34
Καλό νέο αυτό. Υπάρχουν πληροφορίες ποιο μοντέλο είναι;

tolis1989
09-07-15, 21:12
Καλό νέο αυτό. Υπάρχουν πληροφορίες ποιο μοντέλο είναι;

Για την ώρα όχι. Ακόμη δεν έχει ξεκινήσει η εμπορική διάθεση voip σε όσους έχουν τηλεφωνικά κέντρα

cyberten
09-07-15, 21:36
Στην VoIP τηλεφωνία μπορείς να δέχεσαι δύο κλήσεις ταυτόχρονα όπως στην isdn;
Μπορείς να δηλώσεις δεύτερο νούμερο όπως στην isdn;

Δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει γιατί δεν μου χρειάζεται. Θυμάμαι όμως ότι παλαιότερη η Vivodi σου έδινε την επιλογή αυτή αλλά με νούμερο δικό της (δλδ δικό της το πρόθεμα π.χ. 215-XXXXXXX).

sdikr
09-07-15, 21:38
Αυτά ήταν για γραμμή ISDN και δεν δούλευαν σε PSTN, όπως θα είναι τώρα οι γραμμές του ΟΤΕ.
Στα Fritz, ακόμη και σε PSTN γραμμή, η ψηφιακή θύρα (όσα την έχουν) δουλεύει κανονικά.

Τα gennet δίνουν bri (ή pri αν θέλεις) άσχετα με την φυσική γραμμή, δίνει και η cyta τέτοια

cyberten
10-07-15, 15:12
Παιδιά όλα είναι έτοιμα... Είμαι πάαααρααα πολύ ικανοποιημένος :oneup:! Λύσαμε το πρόβλημα με το VoIP και ευτυχώς λύσαμε και το θέμα με το VDSL. Αποδείχθηκε ότι ήταν οι "παράλληλες" συνδέσεις του τηλεφώνου στην κεντρική πρίζα o καθοριστικός παράγωντας. Κάτι είχε επισημάνει και ο dimangelid στο ακόλουθο μήνυμά του ωστόσο οι δοκιμές που έγιναν σήμερα ήταν διαφορετικές διότι το υπόλοιπο σπίτι ήταν απομονωμένο!


Για τα θέματα του χαμηλού συγχρονισμού και του αυξημένου attenuation: έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις το router στην κεντρική πρίζα του σπιτιού σου, χωρίς να παρεμβάλεται τίποτα άλλο (φίλτρα, συσκευές, επιστροφές κλπ) ; Αν ναι τι αποτελέσματα είχες;

Φίλε dimangelid αν αυτο εννοούσες, συγνώμη δεν σε κατάλαβα! Πιο αναλυτικά, συνδέθηκε μονο το ρουτερ στο καλώδιο (κεντρικό) του τηλεφώνου με το υπόλοιπο σπιτι "νεκρό" και αφού "είδαμε" το φως αποφασίστηκε να κρατήσουμε το ρούτερ απομονωμένο και το υπόλοιπο σπίτι να πάρει "επιστροφή" με δεύτερο καλώδιο από το "Phone 1" του ρούτερ. Έτσι πλέον το internet κλειδώνει στα 27,5/2.5 Mbit από 18-19 /0.8-0.9 Mbit. Τέλος θέλω να τονίσω ότι καταργήθηκε και το spliter διότι διαπιστώθηκε ότι αυτό "έκοβε" 1.5Mbit από το downstream.

tolis1989
10-07-15, 19:37
Στην VoIP τηλεφωνία μπορείς να δέχεσαι δύο κλήσεις ταυτόχρονα όπως στην isdn;
Μπορείς να δηλώσεις δεύτερο νούμερο όπως στην isdn;

Φυσικά και μπορείς αρκεί να το ζητήσεις.

dimangelid
10-07-15, 21:07
Αυτά ήταν για γραμμή ISDN και δεν δούλευαν σε PSTN, όπως θα είναι τώρα οι γραμμές του ΟΤΕ.
Στα Fritz, ακόμη και σε PSTN γραμμή, η ψηφιακή θύρα (όσα την έχουν) δουλεύει κανονικά.
Δεν ήταν μόνο για ISDN. Π.χ. το Fritz 7050 που είχα εγώ έπαιζε και σε PSTN. Είχε δύο εισόδους. Μία για το ADSL και μία για την ISDN/PSTN γραμμή σου. Και εκτός των τριών αναλογικών εξόδων, είχε και μια για ISDN συσκευή.


Σε όσους έχουν τηλεφωνικά κέντρα ή ψηφιακές συσκευές θα δίνει cpe που έχει ψηφιακή θύρα.
Ανέφερα μόνο τι γίνεται τώρα, αυτό ρωτούσε ο φίλος ;)


Τα gennet δίνουν bri (ή pri αν θέλεις) άσχετα με την φυσική γραμμή, δίνει και η cyta τέτοια
Το ότι δίνουν ότι εξοπλισμό απαιτούν οι ανάγκες του πελάτη, ανεξάρτητα με την φυσική γραμμή, το γνωρίζω. Επίσης δεν ήξερα ότι δίνει Gennet και η Cyta. Σε ένα γραφείο που είχαν ISDN κέντρο τους είχαν δώσει ένα CPE της OneAccess.


Παιδιά όλα είναι έτοιμα... Είμαι πάαααρααα πολύ ικανοποιημένος :oneup:! Λύσαμε το πρόβλημα με το VoIP και ευτυχώς λύσαμε και το θέμα με το VDSL. Αποδείχθηκε ότι ήταν οι "παράλληλες" συνδέσεις του τηλεφώνου στην κεντρική πρίζα o καθοριστικός παράγωντας. Κάτι είχε επισημάνει και ο dimangelid στο ακόλουθο μήνυμά του ωστόσο οι δοκιμές που έγιναν σήμερα ήταν διαφορετικές διότι το υπόλοιπο σπίτι ήταν απομονωμένο!



Φίλε dimangelid αν αυτο εννοούσες, συγνώμη δεν σε κατάλαβα! Πιο αναλυτικά, συνδέθηκε μονο το ρουτερ στο καλώδιο (κεντρικό) του τηλεφώνου με το υπόλοιπο σπιτι "νεκρό" και αφού "είδαμε" το φως αποφασίστηκε να κρατήσουμε το ρούτερ απομονωμένο και το υπόλοιπο σπίτι να πάρει "επιστροφή" με δεύτερο καλώδιο από το "Phone 1" του ρούτερ. Έτσι πλέον το internet κλειδώνει στα 27,5/2.5 Mbit από 18-19 /0.8-0.9 Mbit. Τέλος θέλω να τονίσω ότι καταργήθηκε και το spliter διότι διαπιστώθηκε ότι αυτό "έκοβε" 1.5Mbit από το downstream.

Ακριβώς αυτό εννοούσα! Λάθος μου που δεν το έγραψα πιο αναλυτικά :) Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν! Καλοδούλευτο :)

jkoukos
10-07-15, 22:10
Δεν ήταν μόνο για ISDN. Π.χ. το Fritz 7050 που είχα εγώ έπαιζε και σε PSTN. Είχε δύο εισόδους. Μία για το ADSL και μία για την ISDN/PSTN γραμμή σου. Και εκτός των τριών αναλογικών εξόδων, είχε και μια για ISDN συσκευή.
Έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από μια ντουζίνα Fritz 10 χρόνια τώρα και γνωρίζω καλά τι έχουν και ποιες συσκευές.
Δεν έχουν, ακόμη και σήμερα, όλα τα μοντέλα ταυτόχρονα αναλογικές και ψηφιακές θύρες και δεν αναφέρομαι σε αυτά που δεν έχουν καν τηλεφωνία.

Οι πρώτες συσκευές δούλευαν αποκλειστικά σε ένα από τα 2 Annex τηλεφωνίας. Για τον λόγο αυτόν στα πρώτα μοντέλα Fritz Fon και 7140, ψηφιακή θύρα διέθεταν μόνο οι καθαρά ISDN συσκευές.
Αργότερα την πρόσθεσαν σε πολλά μοντέλα και έτσι χρειάζεται ο ειδικός αντάπτορας ή τροποποίηση του Υ-καλωδίου για να δουλέψει η PSTN τηλεφωνία, που στα πρώτα μοντέλα δεν απαιτούνταν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.