PDA

Επιστροφή στο Forum : κοροϊδία forthnet



arkopower
08-07-15, 13:22
Καλησπερα παιδια θα μπω κατευθειαν στο θεμα . Εδω και 5-6 μερες εχω μπλεξει με τεχνικους και στα τηλεφωνα με τεχνικη υποστιριξη και δεν βγαζω ακρη . Με λενε τρελο και οτι ειναι η καλυτερη ταχυτητα που θα μπορουσα να εχω με αυτη την αποσταστη (τεχνικη υποστιριξη μου ειπε στην καλυτερη περιπτωση 4 , ο τεχνικος που ηρθε και εκανε ρυθμισεις ειπε κατι ''με το καταλληλο ζευγος θα πιανω 8'' ) . Σημερα στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι απο τισ 6 ιουνιου υπαρχει μια πτωση απο τα 6,5 στα 3,5 ( στην γραμμη δεν μπορουν να βρουν τιποτα ) . Οποτε η ταχυτητα ειναι περιπου στα μισα και κανεις δεν μπορει να μου πει τον λογο.


Details

: http://prntscr.com/7q7n4v

invaider
08-07-15, 16:19
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Δεν ξερω αν ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια αλλα ενταξει μου φαινετε η ταχυτητα σου.

arkopower
08-07-15, 20:35
δηλαδη πριν 1 μηνα που ειχα διπλασια ταχυτητα τι εγινε? μαγικα μηπως?

- - - Updated - - -

Παιδια στο ποσο θα λεγατε να κατεβασω το SNR ωστε να ειναι σταθερο αλλα παραλληλα να μην με σκοτωνει και η χαμηλη ταχυτητα

sweet dreams
08-07-15, 22:02
Σε τόσο μεγάλη απόσταση από το Α/Κ πολλά μπορεί να συμβούν. Eσύ από την πλευρά σου έχεις κάνει έναν έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης;;;; (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)

Eφόσον λες ότι είχες φτάσει μέχρι και 6.5 kbps, σημαίνει ότι η γραμμή σου(καλωδιακά) είναι σε καλή κατάσταση, οπότε θα πρέπει να τσεκάρεις αν

το πρόβλημα είναι στον πάροχο ή στην εσωτερική σου εγκατάσταση.

- - - Updated - - -

To SNR είναι ήδη στο 6, οπότε κάνε το σταυρό σου και κατέβασε το μέχρι να έχεις αποσυνδέσεις.

aLLU
09-07-15, 12:15
Επειδή την ακούω συχνά αυτήν την ερώτηση, η απάντηση είναι οι παραδιαφωνίες (cross-talking) που μπορεί να προκαλούνται από την άυξηση των ΑDSL συνδέσεων στα καλώδια από τα οποία διέρχεται ο χαλκός σου. Αν μάλιστα ήρθε και το VDSL στην περιοχή σου με 45dB Attn θα είσαι πολύ τυχερός αν συνεχίσει να είναι λειτουργικό το ADSL.

Και για να προλάβω απορίες, τέτοιου είδους θέματα ίσως εκλείψουν αν κάποτε οι πάροχοι συμφωνήσουν να εφαρμόζουν vectoring κάτι που προϋποθέτει ρύθμιση της ΕΕΤΤ, άρα μιλάμε για το απώτερο μέλλον

sweet dreams
09-07-15, 12:38
Πολλά μπορεί να συμβούν ακόμη και δίπλα στον ΟΤΕ να είσαι, επίσης αν είσαι μακριά και με λίγες συνδέσεις γύρω σου θα έχεις και λιγότερο

θόρυβο, γιατί όσο μεγαλώνει η απόσταση μειώνεται και ο θόρυβος λόγω μεγάλης εξασθένησης.

Σε κάθε περίπτωση ένας έλεγχος της εσωτερικής μας εγκατάστασης είναι απαραίτητος, ώστε να ξέρουμε τι μας γίνεται και να μην τα περιμένουμε

ή να τα ρίχνουμε όλα στον πάροχο. Τις περισσότερες φορές, απ' ότι βλέπουμε εδώ μέσα, την μεγαλύτερη ζημιά την κάνουν κακές συνδέσεις,

φθαρμένα καλώδια, ελαττωματικά splitter και φίλτρα, σκουριά στα καλώδια, κακή διέλευση καλωδίων, πολλές διακλαδώσεις, τραυματισμός

καλωδίων από τρυπήματα, πρόβλημα στον κατανεμητή και ένα σωρό άλλα που μπορεί να συμβαίνουν ή να προκύψουν ξαφνικά σε μια εσωτερική

εγκατάσταση. Έλεγχος πρώτα για να είμαστε βέβαιοι για την σωστή μας εγκατάσταση και μετά τηλέφωνο στον πάροχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.