PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως συνδέω το pc μου με την τηλεόραση?



πονοκεφαλος
04-04-07, 22:09
γειά σε όλους!!!επιτελους σπίτι, επιτέλους adsl, επιτέλους internet!!!! τέλος παντων....

Θέλω τη πολύτιμη βοήθειά σας! θέλω να δω ταινίες avi στον υπολογιστή, αλλα η οθόνη είναι απελπιστικά μικρή. πως μπορώ να συνδέσω τον υπολογιστή με την τηλεόραση (μια philips νομιζω αρκετα καινουργια)?

Ευχαριστω!

hedgehog
04-04-07, 22:13
Η κάρτα γραφικών σου τι εξόδους έχει;
Η τηλεόραση σου τι εισόδους έχει;

sfeken
04-04-07, 22:19
Μπορώ να ενώσω το laptop μου με την τηλεόραση? Έχω ένα acer ferrari.θα έχει pixeliazei?

πονοκεφαλος
04-04-07, 22:25
ναι...μακαρι να ξερα...

λοιπον, η καρτα γραφικων μου ειναι αυτή (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.512601)

τώρα για την τηλεοραση νομιζω τα συνηθισμενα.

user9
04-04-07, 23:11
Μπορώ να ενώσω το laptop μου με την τηλεόραση? Έχω ένα acer ferrari.θα έχει pixeliazei?

Καθόλου... Το ίδιο είχα κι εγώ χρόνια (και το 3000 και το 3400). Απλά ψάξε σε κάποιο από τα site της Acer παγκοσμίως για να βρεις drivers για ATI που να υποστηρίζουν τουλάχιστον το Cinema View ή κάπως έτσι (που δείχνει στην 2η οθόνη μόνο το video fullscreen).

sdikr
04-04-07, 23:48
ναι...μακαρι να ξερα...

λοιπον, η καρτα γραφικων μου ειναι αυτή (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.512601)

τώρα για την τηλεοραση νομιζω τα συνηθισμενα.


Συμφώνα με τα specs ναι μπορείς,
Θέλεις απλά καλώδιο για την εικόνα, composite (rca) ή s-video (αν υποστηρίζει η τηλέοραση)

Μετά μεσα απο τον πινάκα ελέγχου της κάρτας απλά πας στο οθόνες και ενεργοποιής την τηλεόραση

πονοκεφαλος
06-04-07, 23:23
η τηλεοραση έχει μονο μια υποδοχη για σκαρτ και στο πλαι τρεις υποδοχες (κιτρινο-πρασινο-ασπρο). καμία πρόταση?

29gk
07-04-07, 00:26
Σε καταστηματα ηλεκτρονικων υπαρχουν 3 πραγματα:

1) svideo καλωδιο
2) adaptor scart σε svideo
3) καλωδιο απο svideo σε scart

Ειτε χρησιμοποιεις το 1 + 2 ειτε μονο το 3

πονοκεφαλος
07-04-07, 14:13
οκ, σας ευχαριστω παρα πολυ. κατι τελευταιο, υπαρχει περίπτωση να μειωθει η ποιότητα λόγω διαφορετικής ανάλυσης ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.