PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρίζα τηλεφώνου



johnylas
11-07-15, 09:40
Καλημερα.Εχω προσφατα μετακομισει σε ενα σπιτι και προσπαθω τωρα να συνδεσω την τηλεφωνικη συσκευη και το ρουτερ.
Για την ωρα δουλευει μονο η κεντρικη μπριζα απο την οποια εχω κανονικα τηλεφωνο οι αλλες δυο ειναι νεκρες.
Ανοιξα την πριζα και ειδα οτι εχει ενωμενα πανω ενα κοκκινο και ενα μπλε καλωδιο. Ενω στις αλλες δεν εχει τιποτα.
Δοκιμασα να ενωσω ενα κοκκινο και ενα μπλε στις αλλες 2 υποδοχες της κεντρικης πριζας (κιτρινο-μαυρο) και ενωσα τα αλλα 2 στις αλλες μπριζες με το κκοκκινο,πρασινο αλλα τιποτα.Εκανα το ιδιο και με το κιτρινο -μαυρο και παλι τιποτα.
Αν γνωριζει καποιος ας μου δωσει τα φωτα του γιατι εχω μπερδευτει...:hmm:

babis3g
11-07-15, 13:11
οι ειδικοι θα σου απαντησουν ...
Αλλα για να τις εχουν ξεσυνδεσει μηπως ειναι βραχυκλυκλωμενες?
Ειναι αναγκη να τις χρησιμοποιησεις?ασο πιο λιγες πριζες τοσο καλυτερα καποιες φορες

cranky
11-07-15, 13:33
:welcome:



Δοκιμασα να ενωσω ενα κοκκινο και ενα μπλε στις αλλες 2 υποδοχες της κεντρικης πριζας
Αυτά τα κόκκινο και το μπλέ καλώδια, είναι κι' αυτά στο κουτί της κεντρικής πρίζας ;
Είναι διαφορετικά απ' αυτά που φέρνουν τηλέφωνο στο σπίτι ;

Στις τηλεφωνικές πρίζες, μόνο στις δύο μεσαίες επαφές συνδέουμε την τηλεφωνική γραμμή.

johnylas
11-07-15, 16:29
Το σπιτι ειχε παλια φις (με τις 2 οπες).Και ειπα να βαλω καινουργια με το κλιψακι.Ειχε ερθει ενας τεχνικος να μου κανει την εγκατασταση για τη νεα γραμμη και μου εφτιαξε την μια. Το θεμα ειναι οτι αλλαξα εγω με τον ιδιο τροπο και τις αλλες αλλα εχουν μονο 2 καλωδια και παρα το οτι κανω την ιδια ενωση ειναι "νεκρες". Μου ειπε οτι σε περιπτωση που συμβει αυτο θα επρεπε να ενωσω και καποια αλλα καλωδια στην κεντρικη αλλα μετα απο τη δοκιμη δεν ειδα διαφορα.
Στην κεντρικη μπριζα εχω μονο κοκκινο και μαυρο (εχει 4 ζευγαρια καλωδιων).Δεν ξερω αν γνωριζει κανεις να βοηθησει αλλιως με βλεπω για τεχνικο.

cranky
11-07-15, 16:34
Ανοιξα την πριζα και ειδα οτι εχει ενωμενα πανω ενα κοκκινο και ενα μπλε καλωδιο.

Στην κεντρικη μπριζα εχω μονο κοκκινο και μαυρο (εχει 4 ζευγαρια καλωδιων).
Ποιό ισχύει απ' τα δύο ;

Έχεις ανοίξει τις άλλες πρίζες ;
Τί καλώδια βλέπεις μέσα ;

johnylas
11-07-15, 16:37
Στην κεντρικη μπριζα εχω μονο κοκκινο και μαυρο (εχει 4 ζευγαρια καλωδιων).
Στις αλλες 2 εχει 1 ζευγαρι λευκου χρωματος

cranky
11-07-15, 16:42
Ξέρεις να χρησιμοποιείς πολύμετρο ;
Έχεις κανένα ;

johnylas
11-07-15, 16:54
οχι φιλε μου δεν εχω και γενικοτερα δεν εχω ιδεα απο αυτα

cranky
11-07-15, 16:57
Τότε, ό,τι οδηγίες και να σου δώσουμε, δεν θα μπορείς να τις ακολουθήσεις.
Θα πρέπει να απευθυνθείς, πάλι, σε τεχνικό.

johnylas
11-07-15, 17:02
ευχαριστω παντως φιλε μου
θα καλεσω τεχνικο ξερεις αν θα εχει διαφορα στην ταχυτητα αν το ρουτερ μπει πανω σε πριζα αντι της κεντρικης?

cranky
11-07-15, 17:09
Όχι, δεν θα έχει καμία διαφορά.

Απλώς, υπάρχει προτίμηση για την πρώτη πρίζα (την κεντρική, που λές), για αποφυγή προβλημάτων σε περίπτωση κακοτεχνίας στην καλωδίωση των άλλων πριζών.
Αν η εγκατάσταση είναι καινούργια, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Άλλωστε, αυτό μπορεί να σ' το πεί και ο τεχνικός που θα καλέσεις.

nice_kid
16-12-19, 00:04
Kαλησπερα σε ολους. Ειμαι νεο μελος εδω μεσα. Ειπα να γραφτω να μην εισερχομαι ως επισκεπτης-φαντασμα πλεον.
Σχετικα με τις πριζες τηλεφωνου εγω εχω το εξης προβλημα.

Στο δωματιο μου εχω 2 πριζες τηλεφωνου.
Στην μια πριζα τηλεφωνου εχω συνδεσει απευθειας το VDSL ρουτερ στο οποιο τρεχω δυστυχως με 67Μbps Download & 9.999Μbps Upload
&
στην 2η πριζα τηλεφωνου που συνδεσα το Σταθερο μου τηλεφωνο (καλωδιακο τηλεφωνο γόνδολα, οχι ασυρματο μιας και το καταργησα για λογους ποιοτητας ηχου) διαπιστωσα οτι η πριζα ειναι νεκρη.
Τι να φταιει αραγε; Να καλεσω ενα τεχνικο της ΝΟΒΑ να το κοιταξουμε; Διοτι να φταιει η πριζα δεν νομιζω. Πιθανως στο ταβανι του σπιτιου πρεπει να ειναι η ζημια που ο πατερας μου εχει ενα σωρο στοιβαγμενα καλωδια (με τα αναλογα χαρτακια με το καθε δωματιο σε καθε καλωδιο για να γνωριζουμε που πανε το καθενα)
Γιατι αν περιμενω να φτιαξει την πριζα τηλεφωνου ο γερος μου, ζητω που καηκαμε.
Αν γνωριζει καποιος κατι ή μπορει να ξερει γιατι η πριζα τηλεφωνου (η μια απο τις δυο του δωματιου) ειναι νεκρη ας μου ριξει ενα Reply.
Σας ευχαριστω πολύ - Γιώργος.

k.m.
16-12-19, 00:48
Η γραμμή ειναι voip ή pstn ?
Σε άλλο σημείο του σπιτιού υπάρχει τηλέφωνο ? (σε άλλη πριζα)

Να έρθει τεχνικός για εσωτερική καλωδίωση δεν νομίζω. Μόνο αν τον πληρώσεις.

sweet dreams
16-12-19, 00:51
Μήπως έχεις VoIP και πρέπει να συνδέσεις το τηλέφωνο στο ρούτερ;;

Αν δεν έχεις VoIP, έβαλες στην άλλη πρίζα το ρούτερ να τσεκάρεις αν συγχρονίζει;; αν δεν συγχρονίσει είναι off η πρίζα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.