PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμίσεις ADSL Gateway (Actiontec 701G)



garfieldakos
11-09-04, 22:41
Καλησπέρα,
Παραγγειλα και μου εφεραν ενα ADSL Gateway (ADSL Modem,Router,Firewall,wireless bla bla)
Απο οτι είδα τρεχει Linux(busybox) και το εκανα να λειτουργήσει αλλα επειδη με "τρώει" θα ηθελα να μάθω και τις λοιπες του λειτουργίες.

Οσο αφορα τα VPI,VCI εχω βαλει τα γνωστά 8*35.
Υπαρχει λειτουργίες Mode : a)GLITE (αυτό έχω βάλει)
b)T1413
c)GDMT
d)MMODE
Κανείς να μου εξηγήσει τα άλλα modes? Παιζουν Ελλάδα ?
Εχουν σχέση με το αν ειναι συνδεση με γραμμη PSTN h ISDN ?

Επίσης υπάρχουν λειτουργίες ΑΤΜ QoS με επιλογες UBR,CBR,VBR και υποεπιλογές PCR,SCR...Σε τι αναφέρετε αυτό το Quality Of Service ??

Γενικά γίνεται χαμός απο παραμέτρους και αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί θα χαρώ να τα πούμε μέσα απο το Msn
garfieldakos@hotmail.com

Αφού παίξουμε και ανταλάξουμε απόψεις θα γράψω και εδώ τα αποτελέσματα του ψαξίματος σε περίπτωση που τυχόν ενδιαφέρουν άλλους.Νομίζω οτι πρόκειται για μια πολύ καλή συσκευή που δίνει για το δίκτυο της η Qwest αλλά παίζει και Ελλάδα.

Αν ενδιαφέρεται το site να την τεστάρει για το clue της υπόθεσης διατίθεμαι να την δώσω για δοκιμή.

Ευχαριστώ,

Νάσος Νικολαϊδης

sdikr
11-09-04, 23:59
Περιεργο που σου δουλέυει με το glite, γιατί τουλάχιστον στην ελλάδα δεν το έχω δεί ακόμα
Το glite είναι adsl, και καλά χωρίς φίλτρα και spliter, απο όσο γνωρίζω δεν υπάρχει στην ελλάδα.
Οχί δεν έχει να κάνε με pstn/isdn

το quality of service δεν έχει να κάνει με τον οτε (αυτός ΄δίνει ubr unspecified ...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.