PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτησεις για Mikrotik Hotspot



groun
13-07-15, 10:29
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα,
μετά από αρκετό καιρό που είχα να ασχοληθώ με mikrotik, μου ζητήθηκε από φίλο να του φτιάξω με τον ήδη υπάρχων εξοπλισμό ένα hotspot για τα ενοικιαζόμενα δωμάτια του και την παραλία. Ο εξοπλισμός είναι ένα Mikrotik RB1100AHx2-LM, 2 acces point ubiquiti nanostation Loco M2 και ένα TP link 5210.

Σε αυτό το σημείο θέλω να ευχαριστήσω όλα τα μέλη και ιδιαίτερα το μέλος deniSun, καθώς ακολουθώντας τους οδηγούς που βρήκα εδώ μείωσα κατά πολύ τις απαιτούμενες ώρες διαβάσματος.

Μερικές ερωτήσεις που προέκυψαν.

1) Θέλω οι χρήστες των δωματίων να μην έχουν κανένα περιορισμό, αλλά οι λουόμενοι και οι πελάτες τις καφετέριας να έχουν περιορισμό στον bandwith, σε site ενηλίκων και στα torrents. Πως μπορεί να υλοποιηθεί αυτό;

2) Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να είναι αναγκαίο βήμα από το χρήστη να κάνει Like στη σελίδα στο facebook πριν συνδεθεί στο hotspot;

Ευχαριστώ.

deniSun
18-07-15, 09:06
Καλημέρα και από εμένα και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Αρχικά θα ήταν καλό να μας δώσεις ένα διάγραμμα της τοπολογίας σου.

Για το πρώτο που ρωτάς μπορεί να γίνει με proxy cache και φιλτράρωντας από εκεί τα πακέτα.
Μπορεί βέβαια να υλοποιηθεί με διάφορους άλλους τρόπους αλλά αυτόν βλέπω πιο εύκολο στην περίπτωσή σου.

Για το δεύτερο που ρωτάς μπορεί να γίνει με κώδικα πειράζοντας την αρχική σελίδα του hotspot.
Υπάρχει και εδώ ένα post από κάποιον φίλο το οποίο αναφέρει πώς μπορείς να διαμορφώσεις την αρχική σελίδα του hotspot.
Αν δεν μπορείς να το βρεις πες μου να σου στείλω ότι έχω στα αρχεία μου.

xhaos
19-07-15, 21:38
για το πρώτο θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιο safe dns με redirect τα dns requests εκεί, και στο firewall outgoing να επιτρέπεις μόνο ack,dns, port 80, 443, δηλαδή http & https.

groun
20-07-15, 11:24
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Το hotspot στήθηκε και λειτουργεί μια χαρά. Απίστευτο μηχάνημα το Mikrotik.

Έχω μια ερώτηση για την επέκταση του hotspot. Άνοιξα θέμα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/886914-%CE%95%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85-Hotspot?p=5740501#post5740501).

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

esma
25-01-16, 00:24
Καλησπερα,
Προσπαθώ να καταλάβω πόσοι είναι οι μέγιστοι trial users σε hotspot που επιτρέπονται από κάθε Licence. Για L5 ισχεύει το 500 ή το 50;

kziakas
01-02-17, 15:34
Καλημέρα και από εμένα και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Αρχικά θα ήταν καλό να μας δώσεις ένα διάγραμμα της τοπολογίας σου.

Για το πρώτο που ρωτάς μπορεί να γίνει με proxy cache και φιλτράρωντας από εκεί τα πακέτα.
Μπορεί βέβαια να υλοποιηθεί με διάφορους άλλους τρόπους αλλά αυτόν βλέπω πιο εύκολο στην περίπτωσή σου.

Για το δεύτερο που ρωτάς μπορεί να γίνει με κώδικα πειράζοντας την αρχική σελίδα του hotspot.
Υπάρχει και εδώ ένα post από κάποιον φίλο το οποίο αναφέρει πώς μπορείς να διαμορφώσεις την αρχική σελίδα του hotspot.
Αν δεν μπορείς να το βρεις πες μου να σου στείλω ότι έχω στα αρχεία μου.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ INFO ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ? (2) Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να είναι αναγκαίο βήμα από το χρήστη να κάνει Like στη σελίδα στο facebook πριν συνδεθεί στο hotspot;)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

deniSun
01-02-17, 16:32
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ INFO ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ? (2) Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να είναι αναγκαίο βήμα από το χρήστη να κάνει Like στη σελίδα στο facebook πριν συνδεθεί στο hotspot;)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Υπάρχουν πολλά έτοιμα script που κάνουν αυτό που θέλεις.
Ψάξε στο google και όταν βρεις αυτό που σου κάνει πες μας να το διαμορφώσουμε στις ανάγκες σου.

kziakas
04-02-17, 20:13
ok. thanx. θα το ψάξω και σας ενημερώνω!!!!

puntomania
30-04-17, 12:39
έχω το εξής ερώτημα:

σε ένα rb750r2 το έχω σεταρι να παίζει ως hotspot... στην ether2 έχω συνδέσει 2 wifi-ap... μέχρι εδώ όλα καλά. έχω 2 wifi-routers που θέλω να τα δουλέψω και αυτά, αυτά έχουν μια wan θύρα, και 4 lan. συνδέω την wan με την ether2, και έχω κολλήσει στις ρυθμίσεις, ο dhcp του wifi-ρουτερ θα πρέπει να είναι κλειστός, και ο cient να παίρνει ip απ το μικροτικ...

για δώστε μου τα φώτα σας.

182816182817182818

deniSun
30-04-17, 16:46
Στο ΑΡ:
- συνδέεις την wan θύρα του ΑΡ με μια ether του ΜΤ
- θα κλείσεις dhcp, nat, fw, qos
- θα δώσεις στατική ΙΡ στο ίδιο subnet με το ΜΤ
Γίνεται και με άλλους τρόπους αλλά αυτός είναι ο πιο απλός.

puntomania
30-04-17, 17:03
Στο ΑΡ:
- συνδέεις την wan θύρα του ΑΡ με μια ether του ΜΤ
- θα κλείσεις dhcp, nat, fw, qos
- θα δώσεις στατική ΙΡ στο ίδιο subnet με το ΜΤ
Γίνεται και με άλλους τρόπους αλλά αυτός είναι ο πιο απλός.

ΝΑΙ.... στις ρυθμίσεις wan του ap... δίνω πχ στατικ .... στο lan του όμως θέλει διαφορετική ιπ....

deniSun
30-04-17, 17:05
ΝΑΙ.... στις ρυθμίσεις wan του ap... δίνω πχ στατικ .... στο lan του όμως θέλει διαφορετική ιπ....

Δεν πειράζει αυτό.
Τότε λογικά μπορείς να ορίσεις και dhcp για το εσωτερικό lan του ΑΡ που δεν θα επηρεάζεται με αυτό το ΜΤ.

puntomania
30-04-17, 17:09
δηλαδή τώρα με τα σκέτα ap.... πχ μικροτικ 192.168.3.1.... dhcp 192.168.3.150-192.168.3.200.... ap1 192.168.3.10, ap2 192.168.3.11......

όταν συνδέετε κάποιος.... παίρνει μια ip πχ 192.168.3.151.... και του ανοίγει την login page...


με το router-ap.... μέχρι το κομμάτι στατικ στην wan... οκ... το μετά είναι το θέμα.... θα πρέπει ο client να παίρνει ip απ το dhcp του μικροτικ.... και να του ανοίγει την login-page!!!

- - - Updated - - -

με την παραπάνω ρύθμιση.... θα γίνετε αυτό μέχρι τον 1ο client που θα συνδέετε.... οι υπόλοιποι απλά θα συνδέονται και θα είναι online χωρίς login

deniSun
30-04-17, 17:10
δηλαδή τώρα με τα σκέτα ap.... πχ μικροτικ 192.168.3.1.... dhcp 192.168.3.150-192.168.3.200.... ap1 192.168.3.10, ap2 192.168.3.11......

όταν συνδέετε κάποιος.... παίρνει μια ip πχ 192.168.3.151.... και του ανοίγει την login page...


με το router-ap.... μέχρι το κομμάτι στατικ στην wan... οκ... το μετά είναι το θέμα.... θα πρέπει ο client να παίρνει ip απ το dhcp του μικροτικ.... και να του ανοίγει την login-page!!!

Ο client που θα συνδέεται πάνω στο ΑΡ θα παίρνει ΙΡ από το dhcp του ΑΡ.
Αφού θα πρέπει να ορίσεις διαφορετική ΙΡ για το εσωτερικό lan του ΑΡ.
Σε απλά ΑΡ που έχω στήσει δεν χρειάζεται ορισμός διαφορετικής ΙΡ για το εσωτερικό δίκτυο.

puntomania
30-04-17, 17:17
Ο client που θα συνδέεται πάνω στο ΑΡ θα παίρνει ΙΡ από το dhcp του ΑΡ.
Αφού θα πρέπει να ορίσεις διαφορετική ΙΡ για το εσωτερικό lan του ΑΡ.
Σε απλά ΑΡ που έχω στήσει δεν χρειάζεται ορισμός διαφορετικής ΙΡ για το εσωτερικό δίκτυο.

wan&lan δεν παίζουν με το ίδιο subnet.... επειδή χρειάζομαι και τις 4 lan Που έχει... ήθελα να το δώσω δίκτυο απο την wan... για να γλιτώσω το σβιτς... γιατί αν κουμπώσω απ στην λαν το μικροτικ... παίζει όπως το θέλω!

macro
01-05-17, 10:37
Αν τα ρουτερ θες να τα συνδεσεις μονο σαν ΑΡ, τα συνδεεις σε μια lan και οχι wan, στο ιδιο υποδικτυο, κλειστο dhcp, ssid-pass και παιζεις, δε χρειαζεται κατι αλλο. Αυτο καταλαβα οτι θες να κανεις.

Αν θες να το λειτουργεις και σα ρουτερ, παλι lan, στο ιδιο υποδικτυο, κλεινεις τα παντα και dmz στην ip του ΜΤ. dhcp κατα προτιμηση μονο στο MT εκτος και αν βαλεις στα αλλα σε αλλο range αλλα πρεπει να δηλωσεις gateway-dns την ip του ΜΤ. Αυτο με τη προυποθεση οτι μπορουν να το κανουν αυτο με το gateway-dns, αλλιως για να παιξουν ετσι θελουν route add το 192.168.3.0/24 στη gateway MT 192.168.3.1. Και αυτο με ολιγον ερωτηματικο.

beckos
09-03-19, 16:51
Καλησπέρα σε όλους.

μήπως είχες κάποιο νέο για το 2) σκέλος που ρωτούσες? δηλ

2) Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να είναι αναγκαίο βήμα από το χρήστη να κάνει Like στη σελίδα στο facebook πριν συνδεθεί στο hotspot;


ή αν γνωρίζει κάποιος πως μετα το login να γίνεται redirect σε μία σελίδα πχ www.facebook.com Κλπ.

το έχω στήσει σωστά και δουλεύει το redirect μόνο στον υπολογιστή με windows...το πρόβλημα μου είναι ότι δεν το κάνει σε mobile συσκευές android & ios.

Να ενημερώσω ότι το ίδιο στήσιμο του Mikrotik & hotspot το 2014 που το είχα ξανά κάνει δούλευε άψογα σε ios & android, πλέόν με τα ίδια αρχεία .html δεν κάνει τπτ στο redirect απλα συνδέεται στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ

θα με ενδιέφερε να το φτιάξω και εγώ σε ένα Hotspot που έχω φτιάξει με mikrotik rb2011uias-2hnd-in.

ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.