PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορώ να στείλω email



alex1
13-07-15, 18:20
Παιδιά καλησπέρα Εχω εδώ και κάμποσο καιρό πρόβλημα με Outlook 2010 και αποστολή emails απο διαφορους provider Εχω Gmail εχω yahoo εχω Vodafone το πρόβλημα μου είναι πως ενώ λαμβάνω κανονικά απο όλα δεν μπορώ να στείλω απο κανέναν Πιθανότατα έχουν αλλάξει κάτι εκει στην Hol όσο αφορά το outgoing server και απο το helpdesk δεν ξέρει κανένας τίποτα. Η απάντηση τους είναι πως φταίει ο Gmail η ο Yahoo αλλά με τίποτα αυτοί. Εχω δοκιμάσει με εξερχόμενο smtp.hol.gr και ένα καινούριο που βρήκα smtp.dmail.hol.gr. Τίποτα και με τους δυο Μήπως κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα και ξέρει την λύση ????

Ευχαριστώ

Subaru
13-07-15, 21:39
Από όσο ξέρω, ο κάθε πάροχος email έχει και δικές του ρυθμίσεις για το κάθε πρόγραμμα email που κυκλοφορεί. Αν μπεις σε κάθε mail που έχεις και βρεις να περάσεις τις ρυθμίσεις που δίνουν χειροκίνητα, θα δεις διαφορά; Το έχεις κάνει αυτό;

alex1
13-07-15, 22:20
Εγώ ξέρω ότι όλα δούλευαν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα εδω και χρόνια. Ξαφνικά εδώ και κανα δυο βδομάδες έχω πρόβλημα. Σίγουρα είναι απο την μεριά της Hol.

Subaru
14-07-15, 08:56
Αυτό δεν το ξέρω εγώ. Και εγώ HOL έχω στο σπίτι μου, αλλά δεν έχω πρόβλημα. Το λέω γτ μπορεί να έχουν γίνει αλλάγες σε κάποια ports από τους παρόχους είτε για λόγους ασφαλείας, είτε μπήκαν σε άλλες παράμετροι. Μπορείς να συνδεθείς κανονικά στα mail σου από τον web browser του η/υ σου;

alex1
14-07-15, 09:31
Ναι ναι κανονικα Οταν στέλνω απο Outlook όμως δεν στέλνει και αμέσως μου έρχετε το ποιό κάτω μύνημα
Το μήνυμά σας δεν έφτασε σε μερικούς ή σε όλους τους παραλήπτες στους οποίους απευθυνόταν.

Θέμα: DB
Αποστολή: 13/7/2015 6:58 μμ

Δεν ήταν δυνατή η επικοινωνία με τους παρακάτω παραλήπτες:

'*******@gmail.com' στις 13/7/2015 6:58 μμ
Σφάλμα διακομιστή: '550 5.7.1 <*******@gmail.com>... Relaying denied. Proper authentication required.'

και φυσικά δεν πάει.

Archon
14-07-15, 09:55
Μα εχει κανει αλλαγες η hol. Εδω (https://www.hol.gr/support) γραφει οτι απο 30/06 εχει παει το mail της σε... αυτην!!!!! Μπορει να θελει καποιες αλλες ρυθμισεις.

jap
14-07-15, 11:52
30/6 μεν, αλλά του 14 έγινε η μετάβαση. Παλιά νέα.

Δες τις πλήρεις οδηγίες εδώ (https://www.hol.gr/support-article/49356/dimioyrgia-neoy-logariasmoy-se-outlook-2010). Με βάση το σφάλμα που σου βγάζει, τσέκαρε ειδικά το βήμα 6.

alex1
14-07-15, 14:01
Ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά αυτές οι οδηγίες αφορούν μόνο για email λογαριασμούς hol για οποιονδήποτε άλλο τύπου email δεν αναφέρουν τίποτα

sdikr
14-07-15, 14:06
Ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά αυτές οι οδηγίες αφορούν μόνο για email λογαριασμούς hol για οποιονδήποτε άλλο τύπου email δεν αναφέρουν τίποτα

Θα πρέπει ανάλογα να δείς τις οδηγίες για gmail - yahoo, που θα είναι το σωστό ή να ρυθμίσεις όνομα χρήστη και κωδικό στο Outgoing σύμφωνα με τα στοιχεία που έχεις στην hol (στο βήμα 6, θα τσεκάρεις το χρήση των παρακάτω στοιχείων σύνδεσης)

jap
14-07-15, 14:20
Αν έχεις σύνδεση hol, ή στέλνεις για όλους τους λογαριασμούς με τα στοιχεία της hol (επιτρέπεται εφόσον βρίσκεσαι στο δίκτυο της hol) ή βάζεις στον καθένα τα αντίστοιχα στοιχεία. Το πιο εύκολο για σένα (αλλιώς δεν θα χρειαζόταν να ανοίξεις το συγκεκριμένο thread) είναι να βάλεις σε όλους τους λογαριασμούς τα ίδια στοιχεία.

brandon
20-07-15, 04:17
Λοιπόν κι όμως έχει δίκιο ο alex1. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και εγω με τον smtp της HOL !! Έχω στήσει απλά έναν email server στο σπίτι και μόλις δεν δούλεψε, πήρα έναν φίλο που έχουμε κάνει την ίδια διαδικασία και έχει και αυτός το ίδιο θέμα.

Μέχρι και πριν λίγες μέρες δούλευε κανονικά και τώρα βγάζει ακριβώς το μήνυμα Relaying denied. Proper authentication required. !! Δοκίμασα να κάνω και εγω ότι αλλαγές μπορούσα να κάνω με username από Hol (έκανα και την μετάβαση όπως το ζητούσε το site...παρόλο ότι δεν είχα hol email), έβαλα encryptions, άλλαξα IP, SSL, αλλαγές, δοκιμές....τίποτα μπετό!! Κάτι έχουν πειράξει στον smtp και δεν μας αναγνωρίζει ότι είμαστε από HOL σύνδεση όπως έκανε παλιά.

Θα πρέπει μάλλον να επικοινωνήσουμε το συντομότερο με την τεχνική υποστήριξη της HOL.

netblues
20-07-15, 07:59
Αμα το προβλημα ειναι με το gmail, η hol που εμπλεκεται?
Το error παραπανω ειναι ξεκαθαρο. Δεν ειναι σωστο το username/pass στις ρυθμισεις του εξερχομενου mail.
Αυτο καθοριζεται στα smtp settings και ειναι διαφορετικα ανά email provider.
Και προφανως αναφερεραι στα του gmail. Καμμια σχεση με hol username/pass.

Archon
20-07-15, 08:22
Εχει σχεση. Τουλαχιστον σε μενα ετσι το εχω βαλει. Στο outlook εχω βαλει για εξερχομενα το smtp της forthnet. Τα εισερχομενα ειναι κανονικα του καθε mail. Οπως οριζουν το POP.

netblues
20-07-15, 08:50
Εχει σχεση. Τουλαχιστον σε μενα ετσι το εχω βαλει. Στο outlook εχω βαλει για εξερχομενα το smtp της forthnet. Τα εισερχομενα ειναι κανονικα του καθε mail. Οπως οριζουν το POP.

Ειναι λαθος αυτος ο τροπος. Αν στελνεις mail ως πχ gmail user απο τον smtp της καθε hol/forthnet τοτε τα mail σου πιθανοτατα μαρκαρονται ως spam/fake
και εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να φτασουν στο inbox.
Παντα στελνουμε mail απο το smtp του εκαστοτε mail provider κανοντας auth με user name και pass.

Archon
20-07-15, 09:58
Τοσα χρονια μια χαρα στελνω. Δεν ειχα ποτε μου προβλημα. Και το εκανα γιατι δεν το δεχοταν με το smtp του εκαστοτε mail. Και φαινεται στον αλλον οτι ειναι το mail που στελνω και οχι της forthnet το smtp. Και το χρησιμοποιω επαγγελματικα. Αρα αν ειχα θεμα, θα μου το ειχαν πει.

netblues
20-07-15, 10:11
Κανεις λαθος. Το τοσα χρονια δεν λεει απολυτως τιποτε. Τα πραγματα καθε μηνα που περναει στο mail γινονται και πιο σφιχτα.
Εαν παιζεις με ενα κλειστο κυκλο συνεργατων οι οποιοι σε εχουν κανει whitelist απο το spambox δεν σημαινει οτι δεν εχεις προβλημα.
Τα spf records του gmail δεν περιλαμβανουν τον mail server της forthnet, και επιπλεον τα mail σου δεν θα εχουν dkim υπογραφες google.
Αυτα τα δυο ειναι αρκετα για να σε στειλουν ειτε στο spam folder ειτε στο πουθενα, αναλογα με τα settings του παραληπτη.
Καποτε αυτο που περιγραφεις δουλευε μια χαρά. Σημερα ειναι συνταγη για να χανονται τα mail σου.

Και στη τελικη, δεν ειναι και τοσο δυσκολο να σεταρεις το mail client να χρησιμοποιει ξεχωριστο smtp mailer αναλογα με το account.

yiapap
20-07-15, 11:44
Κανεις λαθος. Το τοσα χρονια δεν λεει απολυτως τιποτε. Τα πραγματα καθε μηνα που περναει στο mail γινονται και πιο σφιχτα.
Εαν παιζεις με ενα κλειστο κυκλο συνεργατων οι οποιοι σε εχουν κανει whitelist απο το spambox δεν σημαινει οτι δεν εχεις προβλημα.
Τα spf records του gmail δεν περιλαμβανουν τον mail server της forthnet, και επιπλεον τα mail σου δεν θα εχουν dkim υπογραφες google.
Αυτα τα δυο ειναι αρκετα για να σε στειλουν ειτε στο spam folder ειτε στο πουθενα, αναλογα με τα settings του παραληπτη.
Καποτε αυτο που περιγραφεις δουλευε μια χαρά. Σημερα ειναι συνταγη για να χανονται τα mail σου.

Και στη τελικη, δεν ειναι και τοσο δυσκολο να σεταρεις το mail client να χρησιμοποιει ξεχωριστο smtp mailer αναλογα με το account.Aυτό.
Το μήνυμα λάθους είναι ξεκάθαρο. Ο εξερχόμενος διακομιστής δεν είναι ο προβλεπόμενος για το GMail account σου και αρνήθηκε τη μεταβίβαση του μηνύματος.
Παλιά βάζαμε όλοι τους SMTP του παρόχου επειδή το Outlook δεν υποστήριζε πολλαπλούς SMTP. Aυτό έχει λυθει εδώ και 2-3 εκδόσεις του Outlook.

Archon
20-07-15, 11:52
Αυτο πηγα να κανω. Να βαλω ξεχωριστες ρυθμισεις και δεν μου τις επαιρνε. Δεν θυμαμαι απο ποτε το χρησιμοποιω ετσι. Τωρα εχω το outlook 2010. Και παιζω με αυτον τον τροπο. Τωρα αν εχει αλλαξει αυτο, δεν ξερω. Δεν το εχω ψαξει. Αφου παιζει ετσι, το αφησα.

Μπορει να ειναι ο λαθος τροπος. Αλλα μου κανει. Οταν παω σπιτι, θα το προσπαθησω. Αν παιξει, παει να πει οτι δουλευει με το outlook 2010. Αν οχι, μαλλον φταιει αυτο (?).

yiapap
20-07-15, 11:55
Αυτο πηγα να κανω. Να βαλω ξεχωριστες ρυθμισεις και δεν μου τις επαιρνε. Δεν θυμαμαι απο ποτε το χρησιμοποιω ετσι. Τωρα εχω το outlook 2010. Και παιζω με αυτον τον τροπο. Τωρα αν εχει αλλαξει αυτο, δεν ξερω. Δεν το εχω ψαξει. Αφου παιζει ετσι, το αφησα.

- - - Updated - - -

Μπορει να ειναι ο λαθος τροπος. Αλλα μου κανει. Οταν παω σπιτι, θα το προσπαθησω. Αν παιξει, παει να πει οτι δουλευει με το outlook 2010. Αν οχι, μαλλον φταιει αυτο (?).To πρόβλημα είναι ότι δεν είναι σωστός αυτός ο τρόπος. Κατά πάσα πιθανότητα όταν/αν σταματήσει να δουλευει θα πάρεις σφάλμα "Relaying Denied". Αλλά δεν είναι καθόλου απίθανο να μην πάρεις κανένα σφάλμα και απλά τα email σου να πηγαίνουν στο πουθενά. Αυτό γίνεται ήδη σε πάρα πολλούς server που έχουν απενεργοποιήσει τα NDR (non delivery report) όταν δεν υπάρχει ο χρήστης (SMTP Error 550 5.1.1 User Unknown) ώστε να δυσκολέψουν τη ζωή των spammers.

alex1
20-07-15, 13:56
Τελικά όντως άλλαξε ρυθμίσεις η Hol και αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις τις ρυθμίσεις του εκάστοτε provider. Δηλαδή απο τα τους 8 email λογαριασμούς που είχα Gmail. yahoo. vodafone ενώ μέχρι πριν 10 μέρες περίπου έστελναν με κοινό outgoing mail server στην προκειμένη περίπτωση Hol η Hol το σταμάτησε αυτό και αναγκαστικά πρέπει να βάλεις στον κάθε λογαριασμό τον αντίστοιχο mail server. Τέλος καλό όλα καλά ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.

brandon
21-07-15, 18:25
Ρε παιδιά νομίζω ότι μιλάμε ο καθένας για κάτι διαφορετικό!

Όπως λοιπόν είπα και πιο πάνω, έχω στήσει έναν email server στο σπίτι (σε έναν NAS SERVER). Αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ έχω καμία σχέση με gmail, yahoo κτλ.

Μέχρι τώρα λοιπόν τα email μου έρχονταν κανονικά στην εκάστοτε IP που είχα από HOL (που είναι συνδεδεμένη με το domain name μου). Οπότε είναι λογικό να χρησιμοποιώ τον SMTP του provider μου!! Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα γιατί (μάλλον) αναγνώριζε ο smtp ότι ανήκω στο δίκτυο της HOL, εδώ και μερικές μέρες έχει πρόβλημα...κάτι άλλαξαν!!

Ναι υπάρχουν λύσεις να βάλω ως smtp κάποιο gmail account που έχω αλλά ο σκοπός είναι να βρούμε ποιο είναι το πρόβλημα!

P.S Δεν μιλάω για outlook κτλ, κοιτάω κατευθείαν τα log του mail server.

vOOz
22-07-15, 02:14
ενεργοποιησε smth authentication και βαζε το hol user/pass σου.
οπως ειπανε και πιο πανω, σταματησε η συγκεκριμενη υπηρεσια και μπορεις να στελνεις μονο με λογαριασμο

yiapap
22-07-15, 12:05
ενεργοποιησε smth authentication και βαζε το hol user/pass σου.
οπως ειπανε και πιο πανω, σταματησε η συγκεκριμενη υπηρεσια και μπορεις να στελνεις μονο με λογαριασμοΑν παίρνει μήνυμα Relaying Denied αυτή είναι λύση αν και εφόσον μετά το auth o server επιτρέπει το relaying. Δεν είναι απαραίτητο ότι το επιτρέπει.
Επίσης...
Ακόμη και να καταφέρει να στείλει μήνυμα στον email sever της hol αυτός θα το προωθήσει στον server του παραλήπτη με την IP του Email Server της HOL και αποστολέα (λέμε) τον someone@ gmail.com
Αυτό το email μπορεί κάλιστα να απορριφθεί από τον τελικό mail server λόγω της αναντιστοιχίας. Γι αυτό εδώ και χρόνια συνίσταται να μπαίνουν οι smtp του κάθε λογαριασμού ξεχωριστά.

netblues
22-07-15, 12:15
Περαν αυτού, τυπικα τα mail relay των isp μπαινοβγαινουν συχνα σε διαφορες spam lists γιατι κάποιος έστειλε οτι γουσταρε.
Το να εξαρταται το mail καποιου απο τετοια πραγματα ειναι γενικοτερα μια προβληματικη κατασταση.

alex1
22-07-15, 12:26
Φίλε brandon μιλάμε ακριβώς για το ίδιο πράγμα. Η Hol άλλαξε την πολιτική του outgoing server που ίσχυε μέχρι΄πριν κάποιες μέρες (δηλαδή σαν outgoing mail server τον δικό της smtp.hol.gr για όλους τους τύπους emails ) και πρέπει πλέον υποχρεωτικά σαν εξερχόμενο να βάλεις τον εξερχόμενο mail provider του εκάστοτε όπου θα σου δουλέψουν όλα κανονικά.

atux_null
24-07-15, 16:11
καλησπέρα. δες στο outlook την επιλογή my server requires authentication

Giwrgos19802
26-07-15, 07:19
Ουφ κουραζεστε και αφορίζετε τσάμπα. Έκοψε τον smtp της η HOL και η κάθε HOL....οπότε τι κάνεις? Αφορίζεις τον εκάστοτε provider? Όχι.....δεν τον απασχολεί εαν το gmail/yahoo/hotmail κλπ κλπ ή το domain mail σου που έχεις από τον Χ hoster δεν λειτουργεί σωστά. Δες το με τον hoster σου και τελειώνει το παραμύθι......

brandon
17-08-15, 18:26
ενεργοποιησε smth authentication και βαζε το hol user/pass σου.
οπως ειπανε και πιο πανω, σταματησε η συγκεκριμενη υπηρεσια και μπορεις να στελνεις μονο με λογαριασμο

Αυτό δυστυχώς δεν δούλεψε! Πάλι το ίδιο μου βγάζει.


Φίλε brandon μιλάμε ακριβώς για το ίδιο πράγμα. Η Hol άλλαξε την πολιτική του outgoing server που ίσχυε μέχρι΄πριν κάποιες μέρες (δηλαδή σαν outgoing mail server τον δικό της smtp.hol.gr για όλους τους τύπους emails ) και πρέπει πλέον υποχρεωτικά σαν εξερχόμενο να βάλεις τον εξερχόμενο mail provider του εκάστοτε όπου θα σου δουλέψουν όλα κανονικά.

Μίλησα και με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι όντως σταμάτησε να παρέχει η HOL την υπηρεσία του SMTP για domain/email εκτός από hol.gr !! Το πρόβλημα μου είναι ότι ΔΕΝ έχω εξερχόμενο mail provider...ο email server είναι στημένος επάνω στην IP της HOL για το domain μου!! Γιατί θα πρέπει να έχω άλλον provider για να στέλνω???? Γιατί να πρέπει να χρησιμοποιήσω τον smtp του gmail δηλαδή που δεν έχει καμία σχέση?

Με λίγα λόγια απλά για όποιον το δει ΔΕΝ δουλεύει ο STMP της HOL για χρήση από το σπίτι ή για domain εκτός του hol.gr ... κρίμα...ένα βήμα πίσω...



Δες το με τον hoster σου και τελειώνει το παραμύθι......

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...ποιον hoster μου?? Στο σπίτι τον έχω τον email server!!

alex1
18-08-15, 09:09
Όπως σου είπαν όλοι στον εξερχόμενο του κάθε email provider θα βάλεις τα στοιχεία του εκάστοτε smtp mail provider και όχι όπως μέχρι πριν λιγο καιρό που όλοι έπαιζαν με τον smtp.hol.gr

del_ahmettt
23-08-15, 12:34
Έχω δυο λογαριασμούς email, μου εχει προκαλέσει σοβαρό πρόβλημα αυτή η αλλαγη:evil:

1ος λογαριασμός, από ελληνικό ακαδημαϊκό ίδρυμα: Απαγορευεί την προσβαση στον δικό του smtp server εκτός του δικτύου του
2ος λογαριασμός, free λογαριασμός από FastMail: o smtp ειναι επί πληρωμή

Δοκίμασα χωρίς αποτέλεσμα τα εξής:
1. Χρήση του νεου smtp της HOL με authenitcation -> επιτρεπει μόνο τη χρηση από λογαριασμούς @hol.gr
2. Χρήση του smtp του yahoo (έχω λογαριασμό) -> Κάνει κάποιου ειδους relaying, δηλαδή το email φαινεται στον παραληπτη σαν το ειχα στειλει μεσω του yahoo λογαριασμού
3. Χρηση του smtp του web hosting provider μου. Tο ιδιο προβήμα με hol, επιτρέπει πρόσβαση μόνο για λογαριασμόυς @domain μου

Έχετε να προτείνετε κάτι αλλο;

brandon
28-08-15, 18:11
Έχω δυο λογαριασμούς email, μου εχει προκαλέσει σοβαρό πρόβλημα αυτή η αλλαγη:evil:

1ος λογαριασμός, από ελληνικό ακαδημαϊκό ίδρυμα: Απαγορευεί την προσβαση στον δικό του smtp server εκτός του δικτύου του
2ος λογαριασμός, free λογαριασμός από FastMail: o smtp ειναι επί πληρωμή

Δοκίμασα χωρίς αποτέλεσμα τα εξής:
1. Χρήση του νεου smtp της HOL με authenitcation -> επιτρεπει μόνο τη χρηση από λογαριασμούς @hol.gr
2. Χρήση του smtp του yahoo (έχω λογαριασμό) -> Κάνει κάποιου ειδους relaying, δηλαδή το email φαινεται στον παραληπτη σαν το ειχα στειλει μεσω του yahoo λογαριασμού
3. Χρηση του smtp του web hosting provider μου. Tο ιδιο προβήμα με hol, επιτρέπει πρόσβαση μόνο για λογαριασμόυς @domain μου

Έχετε να προτείνετε κάτι αλλο;

Το ίδιο πρόβλημα έχουμε όσοι χρησιμοποιούσαμε αποκλειστικά τον smtp της HOL. Αυτά ακριβώς που γράφεις έχω κάνει και εγώ αλλά δεν υπάρχει τελικά κάποια αξιόπιστη λύση.
Τόνισα 3 φορές πιο πάνω ότι τον email server τον έχω στο σπίτι επάνω στην IP της ΗΟL, χωρίς να χρησιμοποιώ κάποιον άλλον email provider για outgoing smtp αλλά λύση δεν έχω βρει ακόμα ούτε και εγώ.

Όπως και να έχει...από την στιγμή που η τεχνική υποστήριξη ξεκαθάρισε ότι ο smtp της HOL δεν λειτουργεί όπως παλιά...δεν υπάρχει προς το παρόν κάποια αξιόπιστη λύση.

Η "πρόχειρη" λύση είναι η 2 (με τον περιορισμό που είπες ότι φαίνεται σαν να το στέλνει yahoo ή gmail ή οτιδήποτε άλλο λογαριασμό χρησιμοποιείς) και η 3 (αν το επιτρέπει όμως ο web hosting provider σου και αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα). Επειδή το έψαξα πολύ το θέμα...άλλη λύση δεν βρήκα.

yiapap
31-08-15, 15:58
H άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσετε τον email server ως... email (smtp) server και να στέλνετε τα email απευθείας στους αποδέκτες χωρίς relaying.

netblues
31-08-15, 16:02
H άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσετε τον email server ως... email (smtp) server και να στέλνετε τα email απευθείας στους αποδέκτες χωρίς relaying.

Οι residential ip's ειναι παντου blocked για λογους spam, οποτε καμμια τυχη. Και για να γινουν unblock πρεπει να ειναι τουλαχιστον static, και παλι παιζεται. Με τα λεφτα της static, περνει κανεις ενα vps και ειτε κανει εκει relay, ειτε κανει host εκει το mail του.

yiapap
31-08-15, 16:15
Οι residential ip's ειναι παντου blocked για λογους spam, οποτε καμμια τυχη. Και για να γινουν unblock πρεπει να ειναι τουλαχιστον static, και παλι παιζεται. Με τα λεφτα της static, περνει κανεις ενα vps και ειτε κανει εκει relay, ειτε κανει host εκει το mail του.Αχα, δεν το ήξερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.