PDA

Επιστροφή στο Forum : Μόλις ήρθα από τη Δ.Ε.Θ



kadronarxis
12-09-04, 00:16
Καλησπέρα και πάλι.
Δεν έγραψε κάποιος κάτι ανάλογο, και παίρνω την ευκαιρία να σας δώσω μερικές πληροφορίες για τη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης.

Εισιτήριο: 4 Ευρώ.

Παρκάρισμα: Ανύπαρκτο έως αδύνατο.

Κίνηση(αυτοκίνητα): Άπειρη, πρέπει να οπλιστείτε με μεγάλη υπομονή, τσιγάρα κλπ.

Φαγητό: Άπειρο, με κορυφαία τα σουβλάκια, τη μαύρη μπύρα και τα χωριάτικα λουκάνικα.

Το σίγουρο είναι ότι η φετινή ΔΕΘ είναι κατά πολύ καλύτερη από, τουλάχιστον, τις δύο προηγούμενες.

Επέστρεψαν οι πωλήσεις παιχνιδιών γύρω και πάνω από το παλαί ντε σπορ, τα περίπτερα είναι περισσότερα, υπάρχει έκθεση αυτοκινήτων. Ειδικά για το τελευταίο, μην περιμένετε πολλά πράγματα, η κάθε εταιρεία εμφανίζει ένα και μόνο μοντέλο: Honda-Accord, Ford-C Max, Opel-Vectra, jaguar, toyota-avensis και είναι ΌΛΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΤΑ.Η έκθεση είναι βασισμένη σε μία εκστρατεία για την επιστροφή και απελευθέρωση της πετρελαιοκίνησης στα μεγάλα αστικά κέντρα.

Υπάρχει ένα περίπτερο (δυστυχώς δεν θυμάμαι τον αριθμό του), του οποίου το 70% καταλαμβάνει ο ΟΤΕ.
Υπάρχουν πάρα πολλοί σταθμοί εργασίας, με σύνδεση-ο καθένας- 1 mbit!!!
Η σύνδεση γίνεται μέσω της οτενέτ.
Έκανα μία δοκιμή να κατεβάσω ένα αρχείο από το www.tucows.gr και το αρχείο κατέβαινε με 110-120 kbyte/sec!!!!O mozilla, κατέβηκε σε περίπου 1,5 λεπτό.
Το 50% του περιπτέρου του ΟΤΕ, ανήκει στο CONN-X.
Πακέτο πράσινου-μαύρου χρώματος.
Αρκετά φαντεζί.
Ρωτώντας κάποιον υπεύθυνο (πολύ εξυπηρετικότατος)για το πακέτο αυτό, μου αποκάλυψε ότι περιέχει modem, γύρω στα 47 ευρώ, σύνδεση οτε , 19 κάτι ευρώ, και σύνδεση ISP, η οποία μπορεί να γίνει σε οποιονδήποτε provider. Άρα το συνολικό πακέτο κοστίζει: 19,90+47+ISP.
Αυτό το τελευταίο πάντως μου έκανε εντύπωση, διότι πίστευα μέχρι σήμερα ότι θα έχει μέσα μόνο σύνδεση οτενέτ.Το διαφημιστικό απέξω, γράφει σύνδεση σε ISP.Δεν αναφέρει τίποτα για οτενέτ.

Να προσθέσω εδώ, και να κλείσω έτσι, ότι οι κοπελιές που κυκλοφορούν στην έκθεση, ελεύθερες και μη, είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ.

Ευχαριστώ.Όποιοι την επισκεφθούν, καλό είναι να γράψουν εδώ, και τις δικές τους εντυπώσεις.

Άντε γερά.

kadronarxis
12-09-04, 00:19
Θα στείλω μέσω scanner, τη Δευτέρα το πρωί, jpg, από το φυλλάδιο του CONN-X.

Άντε γερά.

Νικαετός
12-09-04, 00:39
Kadronarxis ,τι μου θύμισες ! Ατελείωτες παιδικές αναμνήσεις από την ΔΕΘ , πιτσιρικάς τότε από τα φουστάνια της μάνας μου,περίμενα σαν τρελλός τον Σεπτέμβριο για την επίσκεψη εκεί .

Τέλος πάντων ,ας γυρίσουμε και πάλι στο σήμερα . Το θέμα θα ήταν να μας έλεγες ότι ο ΟΤΕ είχε συνδέσεις με ταχύτητες 4 Μbit και βάλε. Το 1 το έχουμε ! :mrgreen: :mrgreen:

Από όσο θυμάμαι ,πάντα στην ΔΕΘ υπήρχαν οι τελευταίες εξελίξεις στον τομέα της τεχνολογίας και μάλιστα χρόνια πριν κυκλοφορήσουν εμπορικά. Φέτος τίποτα?

(Πέρα από τα ΜΩΡΑ :twisted: :twisted: )

kadronarxis
12-09-04, 00:44
NIKO,
εσύ μπορεί να το έχεις, όμως εγώ το έβλεπα για πρώτη φορά!!! Τέτοιες ταχύτητες έχω δει και παλιότερα, αλλά όχι μέσω adsl OTE!.
Για τις τελευταίες εξελίξεις στην τεχνολογία, μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε την Infosystem.
Εκεί πιστεύω θα γίνει αίμα και άμμος.
Πάντως προτείνω ανεπιφύλακτα μια επίσκεψη, χωρίς την οικογένεια (όποιος έχει), γιατί άνετη δουλειά δεν μπορείς να κάνεις!

Άντε γερά.

PReD
12-09-04, 01:23
Τι να πω για το παρκάρισμα ρε kadronarxi και εγώ που μένω σε εκείνη την περιοχή (πάνω απο ροτόντα...)

Απελπισία :(

Τεσπα... Ωστε έτσι η ΔΕΘ ε??

Καλύτερη απο τα προηγούμενα χρόνια... Καλό αυτό...

Ελπίζω και η infosystem να είναι έτσι, γιατί εκεί πάμε απο το κακό στο χείριστο...

Εγω το βλέπω να πηγαίνω απο βδομάδα που θα πεταχτώ Σαλόνικα για μισή μέρα (κάτι δουλίτσες, βιβλία να πάρω για διάβασμα κλπ κλπ...)

nikgr
12-09-04, 01:43
τα 47 euro είναι για το modem? Και για την ενεργοποίηση?
Άμα θέλει ένας να αγοράσει άλλο modem απ' το εμπόριο? Πρέπει να φορτωθεί και το δικό τους? Alcatel είναι?

kadronarxis
12-09-04, 01:50
άσε Pred, τρέχουμε σαν τρελλοί στους δρόμους για να προλάβουμε και γω δεν ξέρω τι.
Nikgr, ναι το speedtouch 530 έχει.

ermis333
12-09-04, 02:25
Kadro δεν πήγες σε κανά περίπτερο της Forthnet, Tellas να ρωτήσεις αν θα κάνουν καμιά μείωση στις τιμές;;

kadronarxis
12-09-04, 02:54
tellas, forthnet, ήταν άφαντες.
Ή τουλάχιστον εγώ δεν είδα τίποτα.
Κατά πάσα πιθανότητα πάντως, δεν είναι παρόντες στη ΔΕΘ.

alatasst
12-09-04, 03:07
Tellas & Forthnet θα σκάσουν μύτη στην Infosystem όπως φαίνεται και αυτά είναι πολύ ευχάριστα νέα. Η infosystem τα τελευταία χρόνια πάει απο το κακό στο χειρότερο και αυτό διότι την έχουν εγκαταλείψει όλοι οι μεγάλοι βλ. Altec, Γερμανός - Multirama κ.α. Αντε ας ελπίσουμε σε μια άνοδο φέτος.
Όσο αναφορά τις παρουσιασεις νέων τεχνολογιών, άυτό νομίζω πως έχει πεθάνει εδώ και μερικά χρόνια, απο τότε που το internet μπήκε για τα καλά στη ζωή μας.

ermis333
12-09-04, 03:13
FORTHnet στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης 2004
01/09/2004



Η FORTHnet, συμμετέχει στην 69η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης αναλαμβάνοντας για μια ακόμη χρονιά τη διοργάνωση του Internet Cafe που θα φιλοξενηθεί στο περίπτερο του Ελληνο-Αμερικάνικου Επιμελητηρίου (Περίπτερο 12 - Booth 12).


Η επιτυχημένη περσινή εμπειρία της FORTHnet από το Internet Cafe, αποδεικνύει ότι το διαδίκτυο είναι πραγματικά σημαντικός πόλος έλξης για το κοινό της έκθεσης. Όπως πέρυσι έτσι και φέτος στο χώρο του Internet Cafe οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να πλοηγηθούν στο διαδίκτυο και να ενημερωθούν τόσο για τις τελευταίες εξελίξεις στο χώρο των τηλεπικοινωνιών, όσο και για το σύνολο των υπηρεσιών που αναπτύσσει η εταιρία.



Επιπλέον οι επισκέπτες του Internet Cafe της FORTHnet, θα μπορούν να εκμεταλλευτούν τις προσφορές που θα ισχύσουν ειδικά για την έκθεση, και αφορούν σε ανανεώσεις ή νέες συνδρομές FORTHnet Internet.



Η 69η Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης, θα πραγματοποιηθεί στο εκθεσιακό κέντρο HELEXPO και θα διαρκέσει από τις 11 έως και τις 19 Σεπτεμβρίου. Η έκθεση θα είναι ανοιχτή για τους επισκέπτες καθημερινά από τις 12:00 μέχρι τις 22:00 και τα σαββατοκύριακα από τις 11:00 έως τις 22:00.


..........................................................................

Για Τελλάς δεν έψαξες στο stand της ΔΕΗ;

Πάντως μου φαίνεται πως δεν εγκαινιάζονται όλα τα περίπτερα την ίδια μέρα σωστά;

Insomniac
12-09-04, 11:33
Τι μου θυμισατε ρε παιδια οσοι πηγατε...Την παλια μου γειτονια στα φοιτιτικα μου χρονια.Εκει μεσα απο την Αγγελακη σε ενα στενακι με το ονομα Δεσπεραι εμενα...Πολυ θα ηθελα να ειμαι κι εγω εκει !!!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

ALiTiS
12-09-04, 11:49
αχ βαχ και εγω θα παω

elias24
12-09-04, 12:12
Παλιές καλές εποχές, όταν είχε και τα παιχνίδια στην έκθεση.

Πήγαιναμε τότε πιτσιρικάδες με τους γονείς μας για βραδινή βόλτα. Τώρα, σαν τα μούτρα τους την έχουνε κάνει τη ΔΕΘ

kadronarxis
12-09-04, 12:40
Μάλλον δεν θα ήταν ανοιχτό ερμή.
Θα ξαναπάω στην έκθεση, ή όποιος άλλος πάει, ας πει εντυπώσεις.

Αφού τη γουστάρετε τόσο πολύ την έκθεση, γιατί δεν έρχεστε ρε!!! :D

ermis333
12-09-04, 14:45
Μάλλον δεν θα ήταν ανοιχτό ερμή.
Θα ξαναπάω στην έκθεση, ή όποιος άλλος πάει, ας πει εντυπώσεις.

Αφού τη γουστάρετε τόσο πολύ την έκθεση, γιατί δεν έρχεστε ρε!!! :D


Όπως βλέπεις μένω λίγο μακρυά :lol:

Νικαετός
12-09-04, 15:21
Λογικά , αν τα καταφέρω, το επόμενο Σ/Κ θα πάω ! :guitar :guitar :guitar

maria
16-09-04, 16:51
Είμαι στη ΔΕΘ! :mrgreen: Στο περίπτερο του ΟΤΕ. Θέλει κανείς τίποτα?

wintech2003
16-09-04, 17:03
Να τους σαπίσεις στο ξύλο!!!

btw.. πόσα PC έχει εκει? να σηκώσουμε κανενα folding@home client ρε παιδι μου... :P :P :P

panos72
16-09-04, 17:03
maria, πολύ προβοκατόρικο αυτό που κάνεις λέμε.. :lol: :lol:

maria
16-09-04, 17:07
panos72, γιατι?
wintech, καμιά 10αριά, διάφορες ταχύτητες. Θα επιχειρήσω στο πισι με την 384!!!

panos72
16-09-04, 17:11
τπτα, νόμιζα ότι θα τους βάλεις βόμβα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.