PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση Μετακόμισης και Έλλειψη γραμμών



pat122
16-07-15, 09:38
Καλημέρα παιδιά,

Ποιο είναι το πρόβλημα μου
Μόλις μετακόμισα ένα στενό πιο κάτω στην Πετρούπολη και παράλληλα είχα κάνει αίτηση μετακόμισης της γραμμής μου 3 ημέρες πριν. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη γραμμή στην περιοχή μου και μπαίνω σε σειρά προτεραιότητας. Αυτό μου ακούγεται για 3μηνη καθυστέρηση. Τι μπορώ να κάνω; Να τους πιέσω; Να πάω στον ΟΤΕ; Από τη στιγμή που δεν μου προσφέρουν υπηρεσία, μπορώ να σπάσω το συμβόλαιο χωρίς να πληρώσω;

Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας...

dimangelid
16-07-15, 14:11
Καλημέρα παιδιά,

Ποιο είναι το πρόβλημα μου
Μόλις μετακόμισα ένα στενό πιο κάτω στην Πετρούπολη και παράλληλα είχα κάνει αίτηση μετακόμισης της γραμμής μου 3 ημέρες πριν. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη γραμμή στην περιοχή μου και μπαίνω σε σειρά προτεραιότητας. Αυτό μου ακούγεται για 3μηνη καθυστέρηση. Τι μπορώ να κάνω; Να τους πιέσω; Να πάω στον ΟΤΕ; Από τη στιγμή που δεν μου προσφέρουν υπηρεσία, μπορώ να σπάσω το συμβόλαιο χωρίς να πληρώσω;

Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας...

Σου διευκρίνησαν αν υπάρχει έλλειψη από το ΚΑΦΑΟ προς το σπίτι σου ή είναι θέμα δικό τους στο αστικό κέντρο; Αν υπάρχει πραγματικά έλλειψη μπορεί να μην καταφέρει ούτε ο ΟΤΕ να σε εξυπηρετήσει. Αν και πιστεύω ότι για τους δικούς του πελάτες κρατάει καβάτζες... Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις και στον ΟΤΕ.

pat122
16-07-15, 15:18
Σου διευκρίνησαν αν υπάρχει έλλειψη από το ΚΑΦΑΟ προς το σπίτι σου ή είναι θέμα δικό τους στο αστικό κέντρο; Αν υπάρχει πραγματικά έλλειψη μπορεί να μην καταφέρει ούτε ο ΟΤΕ να σε εξυπηρετήσει. Αν και πιστεύω ότι για τους δικούς του πελάτες κρατάει καβάτζες... Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις και στον ΟΤΕ.

νομίζω πως είναι έλλειψη από το ΚΑΦΑΟ. τον ΟΤΕ πως και που να ρωτήσω; Επισης πως ξέρω ότι δεν θα μου πουν ψέμματα για να κάνω συμβόλαιο με αυτούς;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις :)

dimangelid
16-07-15, 16:00
νομίζω πως είναι έλλειψη από το ΚΑΦΑΟ. τον ΟΤΕ πως και που να ρωτήσω; Επισης πως ξέρω ότι δεν θα μου πουν ψέμματα για να κάνω συμβόλαιο με αυτούς;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις :)

Πάρε στο 13888 από σταθερό ΟΤΕ ή στο 2106513888 από άλλο σταθερό ή κινητό. Πες τους το πρόβλημά σου και να σου πουν αν στην διεύθυνσή σου οι ίδιοι μπορούν να σε συνδέσουν αν κάνεις φορητότητα ή θα έχεις το ίδιο πρόβλημα.

pat122
16-07-15, 16:25
Πάρε στο 13888 από σταθερό ΟΤΕ ή στο 2106513888 από άλλο σταθερό ή κινητό. Πες τους το πρόβλημά σου και να σου πουν αν στην διεύθυνσή σου οι ίδιοι μπορούν να σε συνδέσουν αν κάνεις φορητότητα ή θα έχεις το ίδιο πρόβλημα.

thank you, θα ενημερώσω.

MIKU
21-07-15, 12:36
Βρήκες άκρη?

OxAp0d0
24-07-15, 10:11
Θεωρητικά μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο χωρίς να πληρώσεις ρήτρα, θυμάμαι να το έχει κάνει φίλος με παρόμοιο πρόβλημα (αυτός είχε το extreme, δες παρακάτω), αλλά δεν είμαι σίγουρος τι εταιρία είχε. Δεν νομίζω πως στη Forthnet να είναι τόσο κάφροι και να ζητήσουν να πληρώσεις έξοδα μεταφοράς γραμμής και ρήτρα απενεργοποίησης όταν δε μπορούν να προσφέρουν υπηρεσία.

Στη συνέχεια κάνε αίτημα νέας αριθμοδότησης στον ΟΤΕ. Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, παίζει να έχει τιγκάρει το dslam της Forthnet και να μην έχει διαθέσιμες πόρτες για να σε βάλει, αλλά ο ΟΤΕ σίγουρα θα έχει καβάτζα.

Στην extreme περίπτωση που δεν έχει καν διαθέσιμο καλώδιο από το καφάο μέχρι το σπίτι σου, σου προτείνω να σπάσεις το συμβόλαιο με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού και να μετακομίσεις πάλι άμεσα. Δε πρόκειται να έχεις τηλέφωνο & internet για ένα 6μηνο τουλάχιστον, μπορεί και χρόνο μέχρι να τα βρουν μεταξύ τους ΟΤΕ, πολεοδομία και αρχαιολογική υπηρεσία.

dimangelid
24-07-15, 10:35
Θεωρητικά μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο χωρίς να πληρώσεις ρήτρα, θυμάμαι να το έχει κάνει φίλος με παρόμοιο πρόβλημα (αυτός είχε το extreme, δες παρακάτω), αλλά δεν είμαι σίγουρος τι εταιρία είχε. Δεν νομίζω πως στη Forthnet να είναι τόσο κάφροι και να ζητήσουν να πληρώσεις έξοδα μεταφοράς γραμμής και ρήτρα απενεργοποίησης όταν δε μπορούν να προσφέρουν υπηρεσία.

Στη συνέχεια κάνε αίτημα νέας αριθμοδότησης στον ΟΤΕ. Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, παίζει να έχει τιγκάρει το dslam της Forthnet και να μην έχει διαθέσιμες πόρτες για να σε βάλει, αλλά ο ΟΤΕ σίγουρα θα έχει καβάτζα.

Στην extreme περίπτωση που δεν έχει καν διαθέσιμο καλώδιο από το καφάο μέχρι το σπίτι σου, σου προτείνω να σπάσεις το συμβόλαιο με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού και να μετακομίσεις πάλι άμεσα. Δε πρόκειται να έχεις τηλέφωνο & internet για ένα 6μηνο τουλάχιστον, μπορεί και χρόνο μέχρι να τα βρουν μεταξύ τους ΟΤΕ, πολεοδομία και αρχαιολογική υπηρεσία.

Δύσκολο μου φαίνεται να έχει τιγκάρει το DSLAM της Forthnet. Το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει διαθέσιμη γραμμή από το ΚΑΦΑΟ προς το σπίτι του και αν είναι όντως έτσι την έβαψε... Μόνο με ΟΤΕ παίζει να κάνει κάτι, ακριβώς για τον λόγο που λες και εσύ ότι μπορεί να έχει καβάτζες για δικούς του πελάτες ;)

dtzgr
31-07-15, 13:33
Στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι κι εγώ:

25/05/2015 13:13:35 Η αίτησή σας έχει καταχωρηθεί επιτυχώς
25/05/2015 13:13:45 To αίτημά σας προωθήθηκε για υλοποίηση
25/05/2015 13:13:45 Ολοκληρώθηκε η διαδικασία δέσμευσης καλωδίωσης
26/05/2015 17:16:36 Το αίτημα σας καταχωρήθηκε επιτυχώς

Σήμερα έχουμε 31/07, δηλαδή έχουν περάσει πάνω από 2 μήνες... Η forthnet δεν μου προσφέρει καμία απολύτως ενημέρωση σχετικά με το τι πρόκειται να γίνει (και πότε). Έχω τηλεφωνήσει επανειλημμένα για να μάθω πληροφορίες, κρατάνε το τηλέφωνό μου "για να με ενημερώσουν", αλλά όσο ενημέρωσαν εσάς άλλο τόσο ενημέρωσαν κι εμένα. Κρύβονται πίσω από τον ΟΤΕ (που δεν έχει δώσει ακόμα ημερομηνία κατασκευής της γραμμής), ο οποίος, φυσικά δεν ασχολείται, αφού δεν είμαι δικός του πελάτης.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει έστω και μία περίπτωση που τελικά προχώρησε ένα τέτοιο αίτημα; Τι θα γίνει δηλαδή; Θα ξυπνήσουν ένα πρωί ΟΤΕ και forthnet και θα αποφασίσουν να προχωρήσουν το αίτημά μου (που θα έχει γίνει 3+ μηνών τότε); Ή μήπως δεν έχει νόημα να περιμένω αλλά πρέπει να απαιτήσω να προωθήσουν νέο αίτημα; Αυτοί λένε ότι αν κάνουν επαναπροώθηση, θα τοποθετηθώ στο τέλος της λίστας. Βέβαια, ποτέ δεν μου είπαν σε ποια θέση της λίστας βρίσκομαι. Υπάρχει τρόπος να μάθω; Επίσης, ποιος μου διασφαλίζει ότι αυτή η λίστα πράγματι υπάρχει και ότι τηρείται και δεν περιμένω σαν μ...;

Αυτά είναι τα χάλια μας, εν έτει 2015.

Nikiforos
04-02-16, 12:36
καλημερα! και ο αδερφος μου μια απο τα ιδια περιπου, εχει παρει νεο σπιτι μονοκατοικια και δεν ειχε σταθερο εκει, επειδη ουτε τα κινητα πιανουν καλα, ουτε και η ψηφιακη TV, ειπε να βαλει nova 3play, ομως στο καταστημα του ειπαν οτι δεν γινεται γιατι δεν υπαρχει διαθεσιμη γραμμη!!!! και πρεπει να μπει σε λιστα αναμονης που αγνωστο ποτε θα εχει! επισης ειπαν οτι επειδη δεν γινονται και εργα τωρα για αναβαθμισεις πρεπει να περιμενει καποιος να κοψει το σταθερο του!!!
του ειπα να παει στον ΟΤΕ να ρωτησει για να δει τι προβλημα ακριβως υπαρχει! παντως το σπιτι εγινε ανακατασκευη και δεν βρεθηκε πουθενα καλωδιωση για σταθερο! προφανως δεν εχει απο το ΚΑΦΑΟ μεχρι το σπιτι αυτο!

dtzgr
04-02-16, 13:03
Σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο απλά (αν και παίρνει χρόνο). Κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ για σύνδεση του κτηρίου σου με το τηλεφωνικό δίκτυο και περιμένεις. Σε λίγες εβδομάδες, θα στείλουν εργολάβο να περάσει το καλώδιο.

Στη δική μου περίπτωση υπήρχε η γραμμή από το κτήριο στο καφάο, αλλά δεν υπήρχε γραμμή από το ΚΑΦΑΟ προς το κέντρο. Η λύση θα ήταν είτε να περάσουν κι άλλες γραμμές από το καφάο μέχρι το κέντρο 2-3 km, σκάψιμο, καλώδιο κλπ δηλαδή κλάφ' τα) ή να διακόψει κάποιος που εξυπηρετείται από το ίδιο καφάο (ώστε να πάρω την γραμμή αφού ελευθερωθεί).

Ευτυχώς υπήρχε και τρίτη εναλλακτική: να επισκευαστούν κάποια ζεύγη από το καφάο μέχρι το κέντρο που σε κάποιο σημείο είχαν βλάβη (πχ κομμένο, βραχυκυκλωμένο κλπ) και άρα δεν χρησιμοποιούνταν. Τελικά επισκεύασε ο ΟΤΕ κάποια τέτοια ζεύγη και πήρα το ένα. Έχω ~0.5 - 1Mbps λιγότερο από αυτό που θα μπορούσα να πιάσω σε "υγιή" γραμμή, αλλά τουλάχιστο μετά από 5 μήνες αναμονής απέκτησα τηλέφωνο/ιντερνετ.

Nikiforos
04-02-16, 15:09
καλησπέρα, ευχαριστω για την απαντηση, αλλα το θεμα ειναι οτι βιαζονται τωρα και δεν θελει να περιμενει τοσο πολυ.
Οπως ειπα δεν πιανει καλα ουτε το κινητο εκει καμια εταιρια, αλλα ουτε και η ψηφιακη TV ουτε με εξωτερικη κεραια και θελει να βαλει καποιο πακετο 3play προφανως nova.
Τωρα σκεφτομαστε μηπως λεει το δορυφορικο ιντερνετ δεδομενου οτι και παιχνιδια δεν παιζουν αλλα και οτι δεν το λιωνει στο κατεβασμα.

jkoukos
04-02-16, 15:32
Νικηφόρε αν η οικοδομή δεν έχει ποτέ συνδεθεί με το τηλεφωνικό δίκτυο του ΟΤΕ (σπάνια αλλά υπαρκτή περίπτωση), τότε πρέπει να γίνει σχετικό αίτημα (στον ΟΤΕ) που είναι ανεξάρτητο αίτημα για την παροχή τηλεφωνικής υπηρεσίας.
Όσο και να βιάζονται, πρέπει να περαστεί καλώδιο από την υπαίθρια καμπίνα έως την οικοδομή, η οποία θα πρέπει να έχει κατάλληλη υποδομή για να συνδεθεί. Συνήθως σκάβουν στην άκρη του δρόμου (ή στο πεζοδρόμιο) για να συνδεθούν στο υπόγειο καλώδιο, είτε φέρνουν εναέριο καλώδιο από την κοντινή κολόνα ή διπλανό κτίριο από εξωτερικό box.

Nikiforos
04-02-16, 15:42
Ευχαριστω για τις απαντησεις, δεν το γνωριζα αυτο. Που πρεπει να παει μπορει σε OTEshop?
Eπειδη ειναι του 60 κατι (ηταν μαλλον) και το ειχαν μεγαλοι στην ηλικια, πιθανως δεν εχει συνθεθει ποτε!

jkoukos
04-02-16, 16:24
Στο αστικό κέντρο της περιοχής που ανήκει η οικοδομή. Εκεί δέχονται τις αιτήσεις και δίνουν κατάλληλες πληροφορίες για τα προαπαιτούμενα.

Nikiforos
04-02-16, 18:22
Στο oteshop του Περιστεριου δλδ? εκει ειναι τα κεντρικα οπως ξερω και το Α/Κ.

jkoukos
04-02-16, 19:35
Κανονικά σε κάποιο γραφείο του αστικού κέντρου. Κάνε μια ερώτηση στο OTEshop και θα σε κατευθύνουν.
Στο δικό μας αστικό κέντρο έχει κλείσει από καιρό το OTEshop. Μόνο γραφεία και φυσικά οι τεχνικές υπηρεσίες υπάρχουν.

Nikiforos
04-02-16, 20:06
οκ ευχαριστω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.