PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαδικτυακές αγορές από εξωτερικό υπό καθεστώς CC



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

manicx
20-07-15, 13:12
Για να μην γράφουμε στο θέμα του paypal για όλα, θεωρώ ότι καλό είναι να έχουμε ένα θέμα στο οποίο να συζητάμε τα περί αγορών με πιστωτικές (εξαιρουμένου του Paypal) από εξωτερικό υπό καθεστώς capital controls.

Σήμερα η Λούκα Κατσέλη είπε στο MEGA ότι επιτρέπονται οι συναλλαγές με κάρτες στο μέγιστο όριο που ορίζονται για κάθε τράπεζα.



Ενδιαφερόμενος για ανανέωση συνδρομής uploaded.net, έφαγα εις τριπλούν πόρτα (2 πιστωτικές Master/Visa, 1 debit visa) από το εν λόγω site το οποίο δέχεται πιστωτική, paysafe (επίσης κλειδωμένη) και bitcoins (δεν έχω και δεν υπάρχει διάθεση να ασχοληθώ). Αν κάποιος έχει εναλλακτική για το συγκεκριμένο ή κάνει επιτυχημένη χρήση κάρτας ας ενημερώσει.

jkoukos
20-07-15, 13:21
Αυτό που επιτρέπεται είναι η χρήση της κάρτας για αγορές στο εξωτερικό και όχι από το εξωτερικό.
Δηλαδή όταν ο κάτοχος βρίσκεται στο εξωτερικό για οποιονδήποτε λόγο (δουλειά, αναψυχή κλπ).

Αγορές εξ αποστάσεως επιτρέπονται μόνον αν το κατάστημα έχει τραπεζικό λογαριασμό στην χώρα μας.

manicx
20-07-15, 13:38
Που δεν έχει κανένα. Πάντως την Κατσέλη την ρώτησαν ξεχωριστά για διαδικτυακές αγορές και για "νέους ανθρώπους που δεν μπορούν να ψωνίσουν". Το video είναι από Καμπουράκη/Οικονομέα σήμερα και είναι αναρτημένο στο in.gr.

goku
20-07-15, 14:06
Το είδα το βιντεάκι, εγώ πάντως δεν κατάλαβα αν η απάντηση που έδωσε αφορά τις αγορές ΑΠΟ το εξωτερικό ή τις αγορές ΣΤΟ εξωτερικό. Δεν έγινε σαφές δηλαδή με την απάντηση που έδωσε. Πάντως αν γίνει όντως κάτι τέτοιο, δηλαδή αν ανοίξουν τις αγορές από το εξωτερικό, έστω και με κάποιο όριο, ίσως θέλει κάποια διαδικασία για να ενημερώσουν τα συστήματα οι τράπεζες, μπορεί να το δούμε αργότερα μέσα στην ημέρα ή σε μερικές μέρες (λέω εγώ τώρα, δεν ξέρω).

jap
21-07-15, 15:12
Να παρηγοριόμαστε, δεν είμαστε μόνοι που υποφέρουμε.


Γ. Παπανδρέου στο Fox: Με τα capital controls δεν μπορούσαμε να ψωνίσουμε ούτε... από το Amazon (http://www.newmoney.gr/palmos-oikonomias/ellada/item/243251-g-papandreou-sto-fox-me-ta-capital-controls-den-mporousame-na-psonisoume-oute-apo-to-amazon)

Serafeim Karakostas
21-07-15, 17:50
Ερώτημα 10 (http://www.nooz.gr/economy/ta-panta-gia-tis-trapezikes-sunallages-20715)

nnn
21-07-15, 18:29
Να παρηγοριόμαστε, δεν είμαστε μόνοι που υποφέρουμε.
άχου το, δεν έχει λογαριασμούς έξω και δεν μπορεί να αγοράσει, ρε τι δούλεμα μας ρίχνουν :down:

kourampies
21-07-15, 21:02
άχου το, δεν έχει λογαριασμούς έξω και δεν μπορεί να αγοράσει, ρε τι δούλεμα μας ρίχνουν :down:

Τουλάχιστον είναι ο πρώτος του συναφιού του που τουλάχιστον αναγνωρίζει την ύπαρξη αυτού του σοβαρότατου προβλήματος που επηρεάζει πολύ κόσμο....

manicx
22-07-15, 14:34
Τουλάχιστον είναι ο πρώτος του συναφιού του που τουλάχιστον αναγνωρίζει την ύπαρξη αυτού του σοβαρότατου προβλήματος που επηρεάζει πολύ κόσμο....

Όσο και αν ο άνθρωπος είναι τούβλο, είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται το θέμα στα media όπως τα λες. Προχθές η Κατσέλη τα παρουσίαζε όλα μέλι-γάλα.

- - - Updated - - -

Αν κάποιος κάνει συναλλαγή με πιστωτική Πειραιώς ας ενημερώσει.

kourampies
22-07-15, 14:41
Όσο και αν ο άνθρωπος είναι τούβλο, είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται το θέμα στα media όπως τα λες. Προχθές η Κατσέλη τα παρουσίαζε όλα μέλι-γάλα.

- - - Updated - - -

Αν κάποιος κάνει συναλλαγή με πιστωτική Πειραιώς ας ενημερώσει.

Επιτυχημένη φαντάζομαι εννοείς. Για αποτυχημένες μπορώ να σε ενημερώσω για αρκετές :p

manicx
22-07-15, 15:19
Ναι ρε... :rofl:

fantasma_tis_nixtas
23-07-15, 01:20
Αυτό που περιγράφει στην σελίδα δοκίμασε κανένας να το κάνει? Ισχυρίζεται ότι με αυτήν την κάρτα μπορείς να αγοράσεις από εξωτερικό.
Παίζει να γίνεται ή είναι μπαρούφες?
Παίζει να το δοκιμάσω σε καμμιά 10άρια μέρες που θα χρειαστώ κάτι από έξω αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες πριν την αγοράσω.
http://neakiniton.blogspot.gr/2015/07/capital-control.html

jap
23-07-15, 08:20
Η φόρτιση της συγκεκριμένης κάρτας γίνεται με μια κάρτα παρόμοια με την paysafe. Η paysafe σταμάτησε να εκδίδει νέους κωδικούς (https://www.paysafecard.com/el-gr/lp-products/important-information/) στην Ελλάδα, ακριβώς λόγω capital controls. Κι αν ακόμα η (άγνωστη) εταιρεία κάνει την πάπια και πουλά τους κωδικούς, ίσως από κάποιο σημείο και μετά δεν θα είναι δυνατή η εξαργύρωσή τους.

Τέλος πάντων, αν κάποιος εμπιστεύεται την εν λόγω εταιρεία και ότι θα πάρει τα λεφτά του πίσω σε περίπτωση αδυναμίας χρήσης, το ρισκάρει και ενημερώνει και εμάς.

spartak
23-07-15, 10:54
Για να μην γράφουμε στο θέμα του paypal για όλα, θεωρώ ότι καλό είναι να έχουμε ένα θέμα στο οποίο να συζητάμε τα περί αγορών με πιστωτικές (εξαιρουμένου του Paypal) από εξωτερικό υπό καθεστώς capital controls.

Σήμερα η Λούκα Κατσέλη είπε στο MEGA ότι επιτρέπονται οι συναλλαγές με κάρτες στο μέγιστο όριο που ορίζονται για κάθε τράπεζα.






Ενδιαφερόμενος για ανανέωση συνδρομής uploaded.net, έφαγα εις τριπλούν πόρτα (2 πιστωτικές Master/Visa, 1 debit visa) από το εν λόγω site το οποίο δέχεται πιστωτική, paysafe (επίσης κλειδωμένη) και bitcoins (δεν έχω και δεν υπάρχει διάθεση να ασχοληθώ). Αν κάποιος έχει εναλλακτική για το συγκεκριμένο ή κάνει επιτυχημένη χρήση κάρτας ας ενημερώσει.

Ενημερωτικά το Uploaded μπορείς να το ανανεωσεις και απο Ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα, που δέχεται δηλαδή κατάθεση σε Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό και σου στέλνει κουπόνι ανανέωσης λογαριασμού

manicx
23-07-15, 13:06
Ανανέωση δεν γίνεται. Μόνο έκδοση νέων κωδικών.

kasadi
23-07-15, 13:57
Αυτό που περιγράφει στην σελίδα δοκίμασε κανένας να το κάνει? Ισχυρίζεται ότι με αυτήν την κάρτα μπορείς να αγοράσεις από εξωτερικό.
Παίζει να γίνεται ή είναι μπαρούφες?
Παίζει να το δοκιμάσω σε καμμιά 10άρια μέρες που θα χρειαστώ κάτι από έξω αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες πριν την αγοράσω.
http://neakiniton.blogspot.gr/2015/07/capital-control.html


Η φόρτιση της συγκεκριμένης κάρτας γίνεται με μια κάρτα παρόμοια με την paysafe. Η paysafe σταμάτησε να εκδίδει νέους κωδικούς (https://www.paysafecard.com/el-gr/lp-products/important-information/) στην Ελλάδα, ακριβώς λόγω capital controls. Κι αν ακόμα η (άγνωστη) εταιρεία κάνει την πάπια και πουλά τους κωδικούς, ίσως από κάποιο σημείο και μετά δεν θα είναι δυνατή η εξαργύρωσή τους.

Τέλος πάντων, αν κάποιος εμπιστεύεται την εν λόγω εταιρεία και ότι θα πάρει τα λεφτά του πίσω σε περίπτωση αδυναμίας χρήσης, το ρισκάρει και ενημερώνει και εμάς.
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ χρησιμοποιήσει την υπηρεσία της Moneysafe ( είναι ανάλογη με την paysafe card όπως αναφέρθηκε ), αλλά διαβάζοντας λίγο τους όρους στο site τους είδα ότι είναι Κυπριακή εταιρεία, ίσως για αυτό να δουλεύει(AN δουλεύει όπως ισχυρίζεται το site) ακόμη(ίσως έχει και ελληνικούς λογαριασμούς σε κάποια τράπεζα)

jap
23-07-15, 14:10
Ναι, κυπριακή εταιρεία, με εκδότρια της κάρτας στο Γιβραλτάρ (η ίδια εταιρεία νομίζω που εκδίδει και την Papaya). Εικασίες μπορούμε να κάνουμε όσες θέλουμε, μια αναφορά σε άλλο forum για μένα δεν αρκεί, αν την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος εδώ επιτυχώς ή αν έχει εκδώσει vouchers της Moneysafe τις τελευταίες μέρες ας το πει.

jim_nut18
24-07-15, 10:57
ακομα δε μπορουμε να παρουμε απο αμαζον?

spartak
24-07-15, 13:11
Ανανέωση δεν γίνεται. Μόνο έκδοση νέων κωδικών.

Τι εννοείς; Αυτο που εχω δει λέει καθαρα ότι τα μηνιαια κουπόνια μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για ανανεωση

Filadelfeiotis
24-07-15, 22:56
Ναι, κυπριακή εταιρεία, με εκδότρια της κάρτας στο Γιβραλτάρ (η ίδια εταιρεία νομίζω που εκδίδει και την Papaya). Εικασίες μπορούμε να κάνουμε όσες θέλουμε, μια αναφορά σε άλλο forum για μένα δεν αρκεί, αν την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος εδώ επιτυχώς ή αν έχει εκδώσει vouchers της Moneysafe τις τελευταίες μέρες ας το πει.

Ναι μια χαρά δουλεύει.Αγόρασα νωρίτερα σήμερα κανονικά vouchers των 10 ευρώ και ήδη έχω παραγγείλει την Mastercard επιτυχώς.Λόγω της πολύ αυξημένης ζήτησης μπορεί να περιμένω μέχρι 30 μέρες να σταλεί η κάρτα από Γιβραλτάρ.Στα υποκαταστήματα τους (Γλυφάδα κ Αιγάλεω) οι κάρτες σε φυσική μορφή έχουν εξαντληθεί εδώ και μια βδομάδα ,νέα φουρνιά μου είπαν μετά τις 10 Αυγούστου περιμένουν, άρα αναγκαστικά μόνο online παραγγελία της κάρτας να κάνετε.Σας βγάζει κανονικά και reference number επιτυχούς παραγγελίας.

Παρακάτω κάνετε την αγορά της κάρτας με το 10αρικο vouchers (βρίσκετε σε πολλά πολλά περίπτερα ,παντωπολεία κτλ).Επίσης μίλησα και στο τηλέφωνικο κέντρο τους στην Ελλάδα κ απίστευτα εξυπηρετικοί.Φυσικά οκ οι χρεώσεις αισχρές αλλά αναγκαστικά χρειάζομαι να παραγγείλω εκπαιδευτικό υλικό από το εξωτερικό για την δουλειά μου.Να σημειώσω πως σε μερικά παντωπολεια (κάτι συνοικιακά που τα έχουν ξένοι) έφαγα πόρτα καθώς το τερματικό τους δεν τους άφηνε να εκδώσουν vouchers, τελικά πήγα σε ένα άκυρο περίπτερο και τον άφησαν κανονικά να εκδώσει το vouchers μου.

Το τηλεφωνικό τους κέντρο είναι το 211 8505500,ωράριο 9.30πμ με 7.00μμ Δευτέρα-Παρασκευή.Επίσης όντως έχουν λογαριασμό στην Ελλάδα (ΤτΕ) όπως μου είπαν στο τηλ. κέντρο.

http://www.moneysafecard.com/el/order-now-iframe.html

ch2
25-07-15, 00:27
Ναι μια χαρά δουλεύει.Αγόρασα νωρίτερα σήμερα κανονικά vouchers των 10 ευρώ και ήδη έχω παραγγείλει την Mastercard επιτυχώς.Λόγω της πολύ αυξημένης ζήτησης μπορεί να περιμένω μέχρι 30 μέρες να σταλεί η κάρτα από Γιβραλτάρ.Στα υποκαταστήματα τους (Γλυφάδα κ Αιγάλεω) οι κάρτες σε φυσική μορφή έχουν εξαντληθεί εδώ και μια βδομάδα ,νέα φουρνιά μου είπαν μετά τις 10 Αυγούστου περιμένουν, άρα αναγκαστικά μόνο online παραγγελία της κάρτας να κάνετε.Σας βγάζει κανονικά και reference number επιτυχούς παραγγελίας.

Παρακάτω κάνετε την αγορά της κάρτας με το 10αρικο vouchers (βρίσκετε σε πολλά πολλά περίπτερα ,παντωπολεία κτλ).Επίσης μίλησα και στο τηλέφωνικο κέντρο τους στην Ελλάδα κ απίστευτα εξυπηρετικοί.Φυσικά οκ οι χρεώσεις αισχρές αλλά αναγκαστικά χρειάζομαι να παραγγείλω εκπαιδευτικό υλικό από το εξωτερικό για την δουλειά μου.Να σημειώσω πως σε μερικά παντωπολεια (κάτι συνοικιακά που τα έχουν ξένοι) έφαγα πόρτα καθώς το τερματικό τους δεν τους άφηνε να εκδώσουν vouchers, τελικά πήγα σε ένα άκυρο περίπτερο και τον άφησαν κανονικά να εκδώσει το vouchers μου.

Το τηλεφωνικό τους κέντρο είναι το 211 8505500,ωράριο 9.30πμ με 7.00μμ Δευτέρα-Παρασκευή.Επίσης όντως έχουν λογαριασμό στην Ελλάδα (ΤτΕ) όπως μου είπαν στο τηλ. κέντρο.

http://www.moneysafecard.com/el/order-now-iframe.html

Μέχρι να σταλεί η κάρτα και να την παραλάβεις, δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις καθόλου? Αν δεν γίνεται, τότε μάλλον χάνω το όποιο ενδιαφέρον γιατί
α) Χλωμό να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε 1 μήνα αν υπάρχουν CC.
b) Aν δεν έχει λήξει το CC εδώ σε ένα μήνα απλά μονο η μετανάστευση θα είναι λύση :cry:

Filadelfeiotis
25-07-15, 00:30
α) Χλωμό να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε 1 μήνα αν υπάρχουν CC.

γιατί να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί?που κολλάει αυτό?Mastercard εξωτερικού είναι,κανονικά θα γίνεται εφόσον το φόρτισμα της υποστηρίζεται από την Ελληνική αγορά.

τα cc εντωμεταξύ θα διαρκέσουν τουλάχιστον κάποια χρόνια στην Ελλάδα σε περίπτωση που δεν το έχετε ακόμα πάρει πρέφα.

ch2
25-07-15, 00:33
Η κάρτα θα λειτουργεί ως κάρτα εξωτερικού, όμως τι θα γίνεται με τα κουπόνια? (εκτός αν προαγοράσεις μπόλικα, κάτι που προσωπικά δεν θα έκανα)

Filadelfeiotis
25-07-15, 00:37
Η κάρτα θα λειτουργεί ως κάρτα εξωτερικού, όμως τι θα γίνεται με τα κουπόνια? (εκτός αν προαγοράσεις μπόλικα, κάτι που προσωπικά δεν θα έκανα)

ναι γιατί να μην μπορείς να πάρεις κουπόνια?εδώ κ κατα την τραπεζική αργία ήταν η μόνη που επέτρεπε έκδοση κουπονιών.Λέμε έχει Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό

ch2
25-07-15, 00:47
ναι γιατί να μην μπορείς να πάρεις κουπόνια?εδώ κ κατα την τραπεζική αργία ήταν η μόνη που επέτρεπε έκδοση κουπονιών.Λέμε έχει Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό
Και λοιπόν που έχει Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό, τι ακριβώς βεβαιότητα σου δίνει αυτό?
Μάλλον για επανάληψη φάσης Paysafe το βλέπω, εσύ ήδη γράφεις ότι σε αρκετά τερματικά δεν βγάζει vouchers

Filadelfeiotis
25-07-15, 00:50
Επίσης υποψιάζομαι μετά από έρευνα που έκανα πως παίζει να την βρούμε σε φυσική μορφή σε τπτ Πακιστανικά μαγάζια στο κέντρο της Αθήνας.Βλέπω πως την χρησιμοποιούν ορδές μεταναστών μιας και παίζει πολύ διαφήμιση(βρήκα ήδη 2-3 διαφημίσεις στα Urdu,Punjabi κ Χίντι) για μετανάστες στην Ελλάδα.Υποθέτω θα έχουν στοκαριστεί ως μεταπωλητές της πολλά Πακιστανικά μαγαζιά.Λέω να κάνω μια γύρα αύριο στο κέντρο μήπως κ την βρω.

ch2
25-07-15, 00:52
Μια και την παρήγγειλες την κάρτα, πάρε καλού κακού μερικά vouchers προκαταβολικά αν σε παίρνει, just in case

Filadelfeiotis
25-07-15, 01:57
Και λοιπόν που έχει Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό, τι ακριβώς βεβαιότητα σου δίνει αυτό?
Μάλλον για επανάληψη φάσης Paysafe το βλέπω, εσύ ήδη γράφεις ότι σε αρκετά τερματικά δεν βγάζει vouchers

πήρα τηλ στο κέντρο κ τους είπα οτι μερικά παντωπολεία δεν βγάζουν vouchers κ μου είπε ο τύπος ότι προφανώς θα πρόκειται για τερματικά που δεν έχουν κάνει ανανέωση μετά την τραπεζική αργία διότι το μήνυμα που τους έβγαζε στα τερματικά τους (το είδα σε 2) ήταν το παρακάτω ''δεν επιτρέπεται η έκδοση κατά την περίοδο της τραπεζικής αργίας''

- - - Updated - - -


Μια και την παρήγγειλες την κάρτα, πάρε καλού κακού μερικά vouchers προκαταβολικά αν σε παίρνει, just in case

Βασικά θα πεταχτώ τώρα στο επόμενο κοντινό περίπτερο που μου βγάζει η λίστα τους ως σημείο πώλησης κ θα ρωτήσω αν βγάζει vouchers.Ένα ήδη εδώ στην Φιλαδέλφεια ξέρω πως σίγουρα δίνει vouchers θα κοιτάξω κ το επόμενο πιο κοντινό.

- - - Updated - - -

Ωραία μόλις γύρισα!!

Τα 3 από τα 4 περίπτερα στα οποία πήγα έβγαζαν vouchers!!!

Με κάθε επιφύλαξη αλλά πρόσεξα οτι όλα όσα δεν μου έβγαζαν (τα 2 πιο πριν και το 1 τώρα) είχαν το πιο μεγάλο τερματικό (ένα παραλληλογραμμο) αντίθετα όλα όσα μου έβγαλαν είχαν το μικρό κλασικό τερματικό.Δεν ξέρω αν όντως υπάρχει κάποια σχέση αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είναι απλή σύμπτωση.Κ στα 3 παραλληλόγραμμα τερματικά το μήνυμα που έβγαζε είναι ''δεν επιτρέπεται η έκδοση κατά την περίοδο της τραπεζικής αργίας''.Άρα για κάποιο λόγο μόνο από το μικρο τερματικό γίνεται η δουλειά.

Τα συμπεράσματα δικά σας.Πάντως εγώ στοκαρίστικα καλού κακού για να κάνω την αγορά μου που με καίει...

jap
25-07-15, 10:54
Ωραία! Έχουμε τόσα μακαρόνια στα ντουλάπια, 20ευρα κάτω από το στρώμα, τώρα θα στοκάρουμε και vouchers της συγκεκριμένης κάρτας. :p

Φαντάζομαι θα δουλεύει, εχτές είδα έχει πέσει τρελή διαφήμιση της κάρτας σε διάφορα site στοιχηματικά, όχι τα μεγάλα γνωστά αλλά κάτι περιθωριακά. Δεν τα χρησιμοποιώ, δεν έχω άποψη για την αξιοπιστία τους, αλλά δεν είναι από αυτά που διαφημίζονται στην τηλεόραση. Έχουν και κάτι τεράστια banners που λένε ότι με την εν λόγω κάρτα μπορούν οι παίκτες τους να στοιχηματίζουν παρά τα capital controls. Ένας μάλιστα έχει μια δική του φόρμα που τη συμπληρώνεις λέει αφού γραφτείς και στέλνουν αυτοί την κάρτα χωρίς το κόστος των €10 (ή €8 αν τη βρεις στο περίπτερο). Έχει και έναν οδηγό πώς να φορτώσεις μετά τα voucher χωρίς να πάρει η κάρτα την προμήθεια του 4%, δεν κατάλαβα αν έγραφε κάτι σωστό ή παραληρούσε.

Links δεν δίνω, στο google βγαίνουν όλα στις πρώτες 1-2 σελίδες με το όνομα της κάρτας.

nnn
25-07-15, 11:16
ouch τι χρεώσεις είναι αυτές ?

Filadelfeiotis
26-07-15, 06:16
ouch τι χρεώσεις είναι αυτές ?

κοίτα εγώ το υπολόγισα κ για την αγορά 250 ευρώ που θα κάνω θα μου βγει συνολικά +11 ευρώ (συν 10 ευρώ το κόστος της κάρτας το οποίο όμως δε το υπολογίζω μιας κ θα την ξαναχρησιμοποιήσω στάνταρ για paypal ebay κτλ).Χέστηκα για τα 11 ευρώ δλδ γιατί η αγορά αυτή είναι η μόνη μου εναλλακτική για την δουλειά μου κ δεν κυκλοφορεί στο Ελληνικό εμπόριο οπότε θα το υποστώ.

btw βρήκα σε άλλα 2 περίπτερα της περιοχής μου vouchers της κάρτας οπότε μια χαρά σε περίπτωση έκτακτης αγοράς από paypal κοκ

vgiozo
27-07-15, 13:07
Ωραία! Έχουμε τόσα μακαρόνια στα ντουλάπια, 20ευρα κάτω από το στρώμα, τώρα θα στοκάρουμε και vouchers της συγκεκριμένης κάρτας. :p

Φαντάζομαι θα δουλεύει, εχτές είδα έχει πέσει τρελή διαφήμιση της κάρτας σε διάφορα site στοιχηματικά, όχι τα μεγάλα γνωστά αλλά κάτι περιθωριακά. Δεν τα χρησιμοποιώ, δεν έχω άποψη για την αξιοπιστία τους, αλλά δεν είναι από αυτά που διαφημίζονται στην τηλεόραση. Έχουν και κάτι τεράστια banners που λένε ότι με την εν λόγω κάρτα μπορούν οι παίκτες τους να στοιχηματίζουν παρά τα capital controls. Ένας μάλιστα έχει μια δική του φόρμα που τη συμπληρώνεις λέει αφού γραφτείς και στέλνουν αυτοί την κάρτα χωρίς το κόστος των €10 (ή €8 αν τη βρεις στο περίπτερο). Έχει και έναν οδηγό πώς να φορτώσεις μετά τα voucher χωρίς να πάρει η κάρτα την προμήθεια του 4%, δεν κατάλαβα αν έγραφε κάτι σωστό ή παραληρούσε.

Links δεν δίνω, στο google βγαίνουν όλα στις πρώτες 1-2 σελίδες με το όνομα της κάρτας.

Αυτό είδα κι εγώ χθες...γλιτώνεις λέει το κόστος φόρτισης 4% αν κάνεις κατάθεση στη κάρτα μάλλον μέσω του λογαριασμού σου στη στοιχηματική εταιρεία και στη στέλνουν αυτοί δωρεάν...δεν ξέρω αν έχουν αυτοί απόθεμα ή και πάλι πρέπει να περιμένεις κανά μήνα να σου έρθει...

Ανησυχώ πως τα 10€ που σου "γλιτώνουν" από την αγορά της κάρτας στα παίρνουν ως ελάχιστη κατάθεση για στοίχημα...αλλιώς θα έκαναν όλοι ένα λογαριασμό, χωρίς καμία πρόθεση να στοιχηματίσουν, και θα έπαιρναν δωρεάν κάρτες, γλιτώνοντας και το κόστος φόρτισης...
...εκτός αν θεωρούν ότι έτσι θα δημιουργήσουν "ροή πελατείας" κι όλο και κάποιος μπορεί να τους κάτσει...

Στις χρεώσεις της κάρτας διάβασα πάντως ότι έχει και 1.5€ / μήνα κόστος διατήρησης της κάρτας...που σημαίνει ότι θα πρέπει να τη φορτίζεις ακόμη και για να τη διατηρείς ενεργή...

Αν το δοκιμάσει κάποιος θαρραλέος, ας μας πει...

Filadelfeiotis
27-07-15, 18:52
ξανα μίλησα με το τηλ κέντρο της moneysafe.Μου είπε το πρόβλημα με τα vouchers αφορά όντως μόνο τα συγκεκριμένα τερματικά λόγω προβλημάτων της εταιρίας που τα διαθέτει κ δεν έχει καμία σχέση με την moneysafe,άρα για αγορά του κουπονιού να κοιτάτε να έχουν το μικρό κλασικό τερματικό (η πλειοψηφία των περιπτέρων αυτά έχει εξάλλου).Τα vouchers βγαίνουν κανονικά από την moneysafe σε όλη την επικράτεια κ δεν προβλέπεται να αλλάξει αυτό όπως μου ανάφερε.Επίσης μου είπε πως δεν υπάρχει απολύτως ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με την έγκριση αγορών από το εξωτερικό.Επί λέξη μου είπε πως δεν τους έχει γίνει ούτε ένα τέτοιο παράπονο.

spartak
27-07-15, 22:51
ξανα μίλησα με το τηλ κέντρο της moneysafe.Μου είπε το πρόβλημα με τα vouchers αφορά όντως μόνο τα συγκεκριμένα τερματικά λόγω προβλημάτων της εταιρίας που τα διαθέτει κ δεν έχει καμία σχέση με την moneysafe,άρα για αγορά του κουπονιού να κοιτάτε να έχουν το μικρό κλασικό τερματικό (η πλειοψηφία των περιπτέρων αυτά έχει εξάλλου).Τα vouchers βγαίνουν κανονικά από την moneysafe σε όλη την επικράτεια κ δεν προβλέπεται να αλλάξει αυτό όπως μου ανάφερε.Επίσης μου είπε πως δεν υπάρχει απολύτως ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με την έγκριση αγορών από το εξωτερικό.Επί λέξη μου είπε πως δεν τους έχει γίνει ούτε ένα τέτοιο παράπονο.

Ποιας εταιρίας είναι τα τερματικά που βγαζουν ακόμα Voucher? μήπως είδες; Αν όχι οταν θα πας περίπτερο μπορείς να δεις;

Filadelfeiotis
28-07-15, 17:06
επειδή ήδη έχω αγοράσει τα vouchers που μου χρειάζονται δεν έχω ιδέα πότε θα ξαναπεράσω από τα συγκεκριμένα περίπτερα.

e.apostolidi
04-08-15, 21:44
Καλησπερα σε ολες και ολους! Θα ηθελα να ρωτησω αν υφιστανται ακομη περιορισμοι στην αγορα games απο Ιντερνετικα site πχ Steam. Διαβασα φευγαλεα οτι εχει επιτραπει η αγορα "εφαρμογων" μεσω Ιντερνετ. Το εχει δοκιμασει κανεις? Ευχαριστω

manicx
05-08-15, 10:50
Τίποτε ακόμη. Αναφορές υπάρχουν διάσπαρτες εδώ κι εκεί, ανάλογα με την κάρτα, την τράπεζα, την ιστοσελίδα που αγοράζεις κλπ. Μόνο με δοκιμή θα το δεις.

al3x1k0
08-08-15, 22:36
Θα την χρησιμοποιούσα και εγώ αλλά θεωρώ παράλογο το 1,5€ το μήνα πάγιο. Μάλλον θα βολευτώ με τη neteller και ήδη ψήνω τον θείο στην Αγγλία να μου φορτώσει λεφτά και να του τα καταθέσω εδώ. Βέβαια καλό είναι να ξέρουμε ότι υπάρχει και μια λειτουργική εναλλακτική.

KGP
09-08-15, 03:42
υποθετική ερώτηση: ανοίγω λογαριασμό στο skrill... μπορώ να μεταβιβάσω μέσο τράπεζας από ελλάδα σε ελλάδα (στον δικό τους λογαριασμό) χρήματα για να "φορτώσω" το account μου στο skrill?

από ότι είδα στην σελίδα τους έχουν local banking deposit (το ονομάζουν "Local payment methods" (https://www.skrill.com/gr/prosopikos/chreoseis/)) και μάλιστα χωρίς χρέωση

αν ναι υπάρχει κάποιο όριο πχ 60 euro ανά ημερα, 400 ανά εβδομάδα ktlp ?

ξέρει κανεις? (στην πράξη αν ισχύει...όχι θεωρητικά ;-) )

jap
09-08-15, 09:40
Υποθετική απάντηση: Εμφανίζει ακόμα ως επιλογή το έμβασμα σε ελληνικό λογαριασμό της Worldpay στην RBS, οπότε το συμπέρασμα είναι γίνεται τροφοδοσία. Από την άλλη, στην ανακοίνωσή τους έλεγαν:


Δυστυχώς ως αποτέλεσμα αυτού η Skrill προσωρινά δεν θα δέχεται εργαλεία πληρωμής με εξαίρεση τις απευθείας μεταφορές χρημάτων στις ελληνικές τράπεζες με όριο 60EUR ημερησίως.


Η όλη ανακοίνωση δεν είναι και πολύ σαφής και είναι και κακομεταφρασμένη, οπότε την παραθέτω όλη με κάθε επιφύλαξη. Δεν έχει γίνει άλλη ενημέρωση που να την ξέρω εγώ τουλάχιστον.




Οι πρόσφατες αποφάσεις της Ευρωπαϊκής κεντρικής τράπεζας να επιβάλει έλεγχο κεφαλαίου στις ελληνικές τράπεζες έχει επίπτωση στην χαμήλωση της σταθερότητας της ελληνικής οικονομικής αγοράς.

Δυστυχώς ως αποτέλεσμα αυτού η Skrill προσωρινά δεν θα δέχεται εργαλεία πληρωμής με εξαίρεση τις απευθείας μεταφορές χρημάτων στις ελληνικές τράπεζες με όριο 60EUR ημερησίως.

Σημαντικό να γνωίρζετε ότι τα όρια αυτά μπορούν να αλλάξουν ως συνέπεια περαιτέρω οδηγιών από την Ελληνική κυβέρνηση και άλλους διεθνείς χρηματοικονομικούς θεσμούς. Ο σκοπός μας είναι να αποκαταστήσουμε την χρήση των ελληνικών μεθόδων πληρωμής. Θα επικοινωνήσουμε και πάλι μαζί σας όταν αυτό συμβεί.

Ωστόσο, μπορείτε ελεύθερα να αναλάβετε οποιοδήποτε ποσό από τον Skrill λογαριασμό σας, ανεξαρτήτως της τοποθεσίας του.

Να αποταμιεύετε τα χρήματά σας στον Skrill λογαριασμό σας παραμένει η ασφαλής επιλογή καθώς η Skrill ελέγχεται από την Αρχή Χρηματοοικονομικών συμπεριφοράς ( FCA) στο Ηνωμένο Βασίλειο και γι’αυτό και κάθε υπόλοιπο που έχετε στον Skrill πορτοφόλι σας είναι προστατευμένο από τον Κανονισμό περί ηλεκτρονικού χρήματος και δεν υπόκειται σε ελληινική διαρρύθμιση.

Αν είστε κάτοχος της προπληρωμένης κάρτας Skrill MasterCard®, μπορείτε να συνχίσετε να απολαμβάνετε ελεύθερα πρόσβαση στο υπόλοιπό σας στην Skrill χρησιμοποιώντας την κάρτα σε οποιοδήποτε ΑΤΜ ή ταμειακή μηχανή αγοαραπωλησίας (POS) που φέρουν σήμα MasterCard, με την επιφύλαξη των τοπικών περιορισμών των τραπεζών όπως έλλειψη διαθεσίμου στο ATMs.

Αν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις για τις αλλαγές αυτές, καλέστε το τηλεφωνικό μας κέντρο εξυπηρέτησης στο +44 203 308 2520.

Με εκτίμηση,

The Skrill Team

al3x1k0
09-08-15, 11:56
υποθετική ερώτηση: ανοίγω λογαριασμό στο skrill... μπορώ να μεταβιβάσω μέσο τράπεζας από ελλάδα σε ελλάδα (στον δικό τους λογαριασμό) χρήματα για να "φορτώσω" το account μου στο skrill?

από ότι είδα στην σελίδα τους έχουν local banking deposit (το ονομάζουν "Local payment methods" (https://www.skrill.com/gr/prosopikos/chreoseis/)) και μάλιστα χωρίς χρέωση

αν ναι υπάρχει κάποιο όριο πχ 60 euro ανά ημερα, 400 ανά εβδομάδα ktlp ?

ξέρει κανεις? (στην πράξη αν ισχύει...όχι θεωρητικά ;-) )


Υποθετική απάντηση: Εμφανίζει ακόμα ως επιλογή το έμβασμα σε ελληνικό λογαριασμό της Worldpay στην RBS, οπότε το συμπέρασμα είναι γίνεται τροφοδοσία. Από την άλλη, στην ανακοίνωσή τους έλεγαν:



Η όλη ανακοίνωση δεν είναι και πολύ σαφής και είναι και κακομεταφρασμένη, οπότε την παραθέτω όλη με κάθε επιφύλαξη. Δεν έχει γίνει άλλη ενημέρωση που να την ξέρω εγώ τουλάχιστον.



Εγώ πιστεύω πως γίνεται αλλά δεν λέει ξεκάθαρα αν η prepaid που δίνουν θα δουλεύει για συναλλαγές εξωτερικού. Νομίζω πως ναι βέβαια γιατί από ότι φαίνεται είναι αγγλικής έκδοσης.

- - - Updated - - -

Εδώ (https://www.skrill.com/gr/gia-emas/) λέει έδρα Λονδίνο.

jap
09-08-15, 12:51
Η prepaid δουλεύει, το λένε και στην ανακοίνωση που παραθέτω. Το θέμα είναι αν δουλεύει η φόρτιση μέσω RBS.

DVader
09-08-15, 12:53
υποθετική ερώτηση: ανοίγω λογαριασμό στο skrill... μπορώ να μεταβιβάσω μέσο τράπεζας από ελλάδα σε ελλάδα (στον δικό τους λογαριασμό) χρήματα για να "φορτώσω" το account μου στο skrill?

από ότι είδα στην σελίδα τους έχουν local banking deposit (το ονομάζουν "Local payment methods" (https://www.skrill.com/gr/prosopikos/chreoseis/)) και μάλιστα χωρίς χρέωση

αν ναι υπάρχει κάποιο όριο πχ 60 euro ανά ημερα, 400 ανά εβδομάδα ktlp ?

ξέρει κανεις? (στην πράξη αν ισχύει...όχι θεωρητικά ;-) )

Υποθετική απάντηση :ΟΧΙ δεν μπορείς ! Απαγορεύετε βάσει ΠΝΠ.. Οπως και στο Paypal και σε όλα αυτά !

al3x1k0
09-08-15, 12:55
Εμένα μου έδωσε κανονικά reference number κτλπ οπότε ίσως δοκιμάσω κάποια στιγμή. Αν μπορείς κάνε τον κόπο να δοκιμάσεις. Είμαι σίγουρος κατά 99,9% ότι δουλεύει γιατί την φόρτωση μέσω καρτών την έχει απενεργοποιήσει.

DVader
09-08-15, 13:53
Εγώ πήγα να χρεώσω κάρτα μέσω Scrill και δεν έφτασε η συναλλαγή ποτέ στην Τράπεζα !

al3x1k0
09-08-15, 14:00
Εγώ πήγα να χρεώσω κάρτα μέσω Scrill και δεν έφτασε η συναλλαγή ποτέ στην Τράπεζα !

Οι κάρτες έχουν μπλοκαριστεί. Δοκίμασε έμβασμα και πες μας.

DVader
09-08-15, 14:13
Οι κάρτες έχουν μπλοκαριστεί. Δοκίμασε έμβασμα και πες μας.

Δεν έχω λογαριασμό στο Scrill οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω και δεν θέλω να ανοίξω ! Λογικά ούτε το έμβασμα θα παίξει ....

- - - Updated - - -

Εξάλλου για την συναλλαγή που ήθελα να κάνω θα έπρεπε να παίξει ! Προβλέπετε από την Π.Ν.Π Είναι η χρέωση της κάρτας του αφεντικού μου για κάποιες υποδομές μας που έχουμε έξω ! Το γεγονός ότι δεν φτάνει στην τράπεζα δεν σημαίνει ότι είναι μπλοκαρισμένο !

Στο freelancer ο λόγος που δεν μου έπαιζε η συναλλαγή είναι ότι είναι όντως μπλοκαρισμένο γιατί ο κωδικός εμπόρου του Freelancer ανήκει στην κατηγορία Αγορά & Πώληση κάτι που απαγορεύετε ! Με κωδικούς εμπόρων κόβουν η επιτρέπουν !
Εγώ πάντως απέστειλα χαρτί στην τράπεζα για διερεύνηση το θέματος του συγκεκριμένου ...

Είναι επιβεβαιωμένο από την τράπεζα πλέον ! Βασικά μου είπαν στο τηλέφωνο την Παρασκευή ....

Στο Scrill δεν ανοίγω λογαριασμό....Δεν βάζω τράπεζες και κάρτες όπου να ναι απλά για να κάνω δοκιμές....... Λόγοι ασφαλείας !

sdikr
09-08-15, 14:24
Δεν έχω λογαριασμό στο Scrill οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω και δεν θέλω να ανοίξω ! Λογικά ούτε το έμβασμα θα παίξει ....

- - - Updated - - -

Εξάλλου για την συναλλαγή που ήθελα να κάνω θα έπρεπε να παίξει ! Προβλέπετε από την Π.Ν.Π Είναι η χρέωση της κάρτας του αφεντικού μου για κάποιες υποδομές μας που έχουμε έξω ! Το γεγονός ότι δεν φτάνει στην τράπεζα δεν σημαίνει ότι είναι μπλοκαρισμένο !

Στο freelancer ο λόγος που δεν μου έπαιζε η συναλλαγή είναι ότι είναι όντως μπλοκαρισμένο γιατί ο κωδικός εμπόρου του Freelancer ανήκει στην κατηγορία Αγορά & Πώληση κάτι που απαγορεύετε ! Με κωδικούς εμπόρων κόβουν η επιτρέπουν !
Εγώ πάντως απέστειλα χαρτί στην τράπεζα για διερεύνηση το θέματος του συγκεκριμένου ...

Είναι επιβεβαιωμένο από την τράπεζα πλέον ! Βασικά μου είπαν στο τηλέφωνο την Παρασκευή ....

Στο Scrill δεν ανοίγω λογαριασμό....Δεν βάζω τράπεζες και κάρτες όπου να ναι απλά για να κάνω δοκιμές....... Λόγοι ασφαλείας !

Αν δεν έκανες λογαριασμό στο skrill πως το έβαλες να σου χρεώσει την κάρτα;
Αν έκανες, τότε ποιοι οι λόγοι ασφαλείας που αναφέρεις;


ΥΓ το Skrill είναι στην κατηγορία του Paypal

Manvol
09-08-15, 14:44
Πριν 5' κατάφερα να κάνω αγορά 15€ από το PS Store με VISA της Eurobank (digital game για το PS4).

Επιβεβαιώνει κανένας άλλος πως κάτι κινείται;

kasadi
09-08-15, 15:45
γνωρίζετε άλλες υπηρεσίες σαν το skrill(πρόσφατα το έμαθα ,είναι αξιόπιστο?) που να δίνουν κάρτες και να είναι αξιόπιστες? Υπάρχει κάτι άλλο ασφαλές π.χ. gift card από ξένη τράπεζα αλλά να τη στέλνουν με ταχυδρομείο ? (αυτά αν θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχουν c.c. και μπορούμε να στείλουμε λεφτά έξω κάποια στιγμή)

@ ADSLgr.com All rights reserved.