PDA

Επιστροφή στο Forum : H Forthnet καίει κάρβουνο; Καθυστέρηση με ανανέωση σύνδεσης



nickg78
05-04-07, 13:41
Προφανώς η Forthnet το έκλεισε από σήμερα το μαγαζί λόγω Πάσχα και ψάχνουν να βρουν δικαιολογίες για να τη βγάλουν καθαρή. Εξηγώ όμως αναλυτικά τι έγινε.

Έχω Forthnet 7 χρόνια τώρα, είτε σαν PSTN/ISDN, είτε (αργότερα) σαν ADSL. Ποτέ μέχρι τώρα, όποτε χρειάστηκε να ανανεώσω τη σύνδεση, η διαδικασία δεν πήρε πάνω από μερικά λεπτά. Για την ακρίβεια, πλήρωνα είτε σε Multirama, είτε σε τράπεζα, είτε με πιστωτική, έστελνα την απόδειξη πληρωμής με Fax στο 211-9559399 και μέσα σε 10-15 λεπτά το πολύ η ανανέωση γινόταν κανονικά.

Χτες όμως, τα πράγματα ήταν διαφορετικά και αν η ανανέωση δεν έχει γίνει έγκαιρα μέχρι να λήξει η σύνδεσή μου, θα έχει σαν αποτέλεσμα να αποχαιρετήσω μετά από πολλά χρόνια τη Forthnet. Πήγα λοιπόν χτες σε Multirama όπου πλήρωσα κανονικά την ανανέωση της σύνδεσης για 6 μήνες. Έστειλαν την αίτηση με Fax από το Multirama, τους έστειλα κι εγώ με Fax την απόδειξη πληρωμής με Fax και mail και ήλπιζα ότι, όπως γινόταν πάντα μέχρι τώρα, η σύνδεση θα ανανεωνόταν γρήγορα. Ναι, σιγά... Προσέξτε πόσες φορές έχει αποσταλλεί από χθες η αίτηση στη Forthnet:

- 3 φορές από το Multirama (με διαφορά 2 ώρες ανάμεσα σε κάθε αποστολή)
- 1 φορά από εμένα με Fax
- 3 φορές από εμένα με mail σκαναρισμένη η απόδειξη πληρωμής (με άλλες 2 ώρες πάλι ανάμεσα σε κάθε αποστολή, αφού κάθε φορά μου έλεγαν ότι δεν έχουν λάβει τίποτα)

Συνολικά 7 φορές μέχρι τώρα με την τελευταία αποστολή να έχει γίνει πριν από 3 ώρες. Έχουν μεσολαβήσει επίσης γύρω στα 10 τηλέφωνα, και στις αμέτρητες δικαιολογίες που άκουσα περιλαμβάνονται οι εξής:
- το username σας δεν υπάρχει στο σύστημα
- το username σας υπάρχει, αλλά το Multirama δεν μας έστειλε την αίτηση
- το Multirama μας έστειλε την αίτηση αλλά δεν φαίνεται στο σύστημά μας
- δεν έχουμε λάβει κανένα Fax ή mail από εσάς με την απόδειξη
και διάφορες άλλες, με πιο πρόσφατη ότι φταίει ο Fax server τους και δεν μπορούν να δουν την αίτηση και ούτε ξέρουν πότε θα τη δουν.

Σε περίπτωση που η ανανέωση δεν έχει γίνει ούτε σήμερα, το επόμενο mail δεν θα είναι καθόλου ευγενικό. Γέλιο θα έχει, ενώ έχω πληρώσει, να λήξει η σύνδεση σήμερα, οπότε μετά μένω για 5-6 μέρες χωρίς σύνδεση, αν υπολογίσουμε και τις αργίες του Πάσχα. Θα ζητήσω οριστική κατάργηση του account μου, επιστροφή χρημάτων και θα γίνουν περίγελος σε διάφορα forums, ΕΕΤΤ κλπ.

Συμπέρασμα: Μακριά από Forthnet. Καίνε κάρβουνο για ενεργοποιήσεις και ανανεώσεις. Η μάλλον ζουν στην εποχή της πέτρας, ούτε τη φωτιά και το κάρβουνο δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα. Άκουγα κόσμο να λέει ότι ταλαιπωρείται με τις ενεργοποιήσεις ή ανανεώσεις συνδέσεων και, μη έχοντας περάσει κάτι παρόμοιο τόσα χρόνια, δεν είχα καταλάβει πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα... τώρα το βλέπω κι εγώ.

dhatz
05-04-07, 14:06
Δυστυχώς η Forthnet, ειδκά το εμπορικό τμήμα (γιατί το τεχνικό ακόμα κρατάει κάποια στάνταρντς) είναι πλέον "κάθε πέρισυ και καλύτερα" και το λέω μετα λόγου γνώσης, αφού συνεργάζομαι μαζί τους από το 1994 (τότε σαν ITE/Forth).

Από χτες το απόγευμα 16:30 μέχρι τώρα στις 13:30 πέρασα 6 ΩΡΕΣ στο τηλέφωνο (τις 2 στην αναμονή) μιλώντας με το εμπορικό και τεχνική υποστήριξη. Θα ετοιμάσω ένα αναλυτικό report σαν "ανοικτή επιστολή" τις επόμενες ημέρες, το οποίο και θα το στείλω και στο management τους.

Μιλάμε για ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ για εταιρία παροχής υπηρεσιών... ανταγωνίζονται πλέον στα ίσια τον ΟΤΕ και οδεύουν προς ΔΕΗ, ΙΚΑ κλπ...

Δυστυχώς η Forthnet μεγαλωσε πολύ, χωρίς να καταφέρει να εμφυσήσει στο προσωπικό "εταιρική κουλτούρα" και να διατηρήσει κάποια ποιότητα...

nickg78
05-04-07, 14:15
Δυστυχώς η Forthnet, ειδκά το εμπορικό τμήμα (γιατί το τεχνικό ακόμα κρατάει κάποια στάνταρντς) είναι πλέον "κάθε πέρισυ και καλύτερα" και το λέω μετα λόγου γνώσης, αφού συνεργάζομαι μαζί τους από το 1994 (τότε σαν ITE/Forth).

Από χτες το απόγευμα 16:30 μέχρι τώρα στις 13:30 πέρασα 6 ΩΡΕΣ στο τηλέφωνο (τις 2 στην αναμονή) μιλώντας με το εμπορικό και τεχνική υποστήριξη. Θα ετοιμάσω ένα αναλυτικό report σαν "ανοικτή επιστολή" τις επόμενες ημέρες, το οποίο και θα το στείλω και στο management τους.

Μιλάμε για ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ για εταιρία παροχής υπηρεσιών... ανταγωνίζονται πλέον στα ίσια τον ΟΤΕ και οδεύουν προς ΔΕΗ, ΙΚΑ κλπ...

Δυστυχώς η Forthnet μεγαλωσε πολύ, χωρίς να καταφέρει να εμφυσήσει στο προσωπικό "εταιρική κουλτούρα" και να διατηρήσει κάποια ποιότητα...

Τι mail έχει αυτό το περιβόητο management τους; (αν έχουν management δηλαδή, γιατί αμφιβάλλω...)

Θα το χρειαστώ κι εγώ.

dhatz
05-04-07, 14:16
Έστειλαν την αίτηση με Fax από το Multirama, τους έστειλα κι εγώ με Fax την απόδειξη πληρωμής με Fax και mail και ήλπιζα ότι, όπως γινόταν πάντα μέχρι τώρα, η σύνδεση θα ανανεωνόταν γρήγορα. Ναι, σιγά... Προσέξτε πόσες φορές έχει αποσταλλεί από χθες η αίτηση στη Forthnet:

- 3 φορές από το Multirama (με διαφορά 2 ώρες ανάμεσα σε κάθε αποστολή)
- 1 φορά από εμένα με Fax
- 3 φορές από εμένα με mail σκαναρισμένη η απόδειξη πληρωμής (με άλλες 2 ώρες πάλι ανάμεσα σε κάθε αποστολή, αφού κάθε φορά μου έλεγαν ότι δεν έχουν λάβει τίποτα)


Σήμερα στις 13:00 ένας τύπος απο το εμπορικό της Forthnet Γρ. Αθηνών μου ζήτησε να του στείλω με fax στην Αθήνα την απόδειξη πληρωμής που εξέδωσε στις 09:00 το πρωί το ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ της Forthnet στη Θεσσαλονίκη (Πλ.Ναυαρίνου).

Ενδοεταιρική επικοινωνία και οργάνωση ΜΗΔΕΝ.

nickg78
05-04-07, 17:02
Αφού ανταλλάχθηκαν περίπου άλλα 5-10 τηλέφωνα και mail, η ανανέωση ως δια μαγείας έγινε, κατά τις 14:30. Στην τελευταία τηλεφωνική επικοινωνία (λίγο μετά από όταν έγινε η ανανέωση) μου είπαν ότι είδαν κανονικά την αίτηση, διαψεύδοντας τα 10 προηγούμενα διαφορετικά άτομα με τα οποία μίλησα από το τμήμα πωλήσεων, που όλοι μου έλεγαν ότι κανένα mail και fax δεν έβλεπαν από εμένα ή από το Multirama στο σύστημά τους. :hmm: Άντε τώρα να βγάλεις άκρη...

Δεν ξέρω αν ανησύχησα χωρίς λόγο ή αν η πίεση έπαιξε ρόλο. Όμως όταν μένουν λιγότερες από 24 ώρες για να λήξει η σύνδεση, έχεις πληρώσει από την προηγούμενη μέρα (με καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό), πληρωμή την οποία όλοι οι υπάλληλοι της Forthnet σου λένε ότι δεν βλέπουν πουθενά στο σύστημά τους και έρχεται αργία κάμποσων ημερών, κάπου αρχίζεις να ψάχνεις τι έχει γίνει.

Τώρα για την επόμενη ανανέωση θα φροντίσω να έχω εφοδιαστεί με 5-6 κουτιά Lexotanil, αρκετή υπομονή και θα είμαι πιο προετοιμασμένος να περάσω παρόμοιο Γολγοθά... εκτός αν αλλάξω ISP και βρω την ησυχία μου.

antio zoh
05-04-07, 23:19
Φιλε nickg78 δεν λεω οτι δεν καθονται ''στραβες'' γενικοτερα....Βεβαια υπαρχουν και ακρως αντιθετα παραδειγματα π.χ. το δικο μου. Σε εμενα η συνδεση μου με την παραπανω εταιρεια εληξε στις 25/2 (δεν ξαναπληρωσα) αλλα συνεχιζω να εχω internet ακομα και σημερα στις 5/4....Δεν ξερω αν παιζει ρολο που κατεθεσα αιτηση για 2play στις 10/2.Παντως κανω το ''παγωνι'' και δεν τους πολυενοχλω οσον αφορα την ενεργοποιηση της αιτησης....απλα περιμενω!

adal
09-04-07, 00:08
Δεν ξέρω αν ανησύχησα χωρίς λόγο ή αν η πίεση έπαιξε ρόλο. Όμως όταν μένουν λιγότερες από 24 ώρες για να λήξει η σύνδεση, έχεις πληρώσει από την προηγούμενη μέρα (με καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό), πληρωμή την οποία όλοι οι υπάλληλοι της Forthnet σου λένε ότι δεν βλέπουν πουθενά στο σύστημά τους και έρχεται αργία κάμποσων ημερών, κάπου αρχίζεις να ψάχνεις τι έχει γίνει.


Αγαπητέ φίλε δεν είναι ανάγκη να το αφήνεις για τη τελευταία ώρα :nono: ...
Προσωπικά 4 με 5 μέρες πριν λήξω τους πήρα τηλέφωνο για την ανανέωση, μου στείλανε με email κωδικό πληρωμής και διορια 9 μέρες (από λήξη συνδρομής) για να πληρώσω :whistle: .




Τώρα για την επόμενη ανανέωση θα φροντίσω να έχω εφοδιαστεί με 5-6 κουτιά Lexotanil, αρκετή υπομονή και θα είμαι πιο προετοιμασμένος να περάσω παρόμοιο Γολγοθά... εκτός αν αλλάξω ISP και βρω την ησυχία μου.



Αν το μόνο παράπονό σου ήταν απλά αυτό και όχι κάποιο άλλο, τότε μήπως καλύτερα να φρόντιζες για την ανανέωση λίγο νωρίτερα (βλεπε 4-5 μέρες) και ΟΧΙ τελευταία ώρα:down: ;; αντι να αλλάζεις ISP;;; (λέω τώρα εγώ :p )

mrsaccess
09-04-07, 00:37
Το να τους στείλεις email απλά είναι μια τρύπα στο νερό. Όπως επανειλημμένα μου έχουν πει μόλις στείλεις email για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να πάρεις τηλέφωνο για να επιβεβαιώσεις πως το παρέλαβαν και το διάβασαν! ΕΛΕΟC! Απλά ΕΛΕΟC!

Το αστείο είναι πως μπορεί επί ώρες να μην πιάνεις γραμμή (αν έχει πολλούς στην αναμονή το σύστημά τους στο κλείνει, δεν σε βάζει και εσένα σε αναμονή) οπότε τι κάνεις; Το καλύτερο μάλλον είναι να πάρεις τηλέφωνο και μόλις καταφέρεις να πιάσεις γραμμή στην αναμονή (:stunned:) να στείλεις και το email...

@adal
Και εγώ που τους έστειλα 12 μέρες πριν τη λήξη email για αλλαγή στο παλιό μου username κατέληξα να μείνω δύο μήνες χωρίς email... :down:

Xguru
09-04-07, 01:38
Συμπέρασμα: Μακριά από Forthnet. Καίνε κάρβουνο για ενεργοποιήσεις και ανανεώσεις.

Σωστά, να προσθέσω ότι τα ίδια και χειρότερα ισχύουν και για τις απενεργοποιήσεις :down: (παθών).

cyberp
09-04-07, 19:46
Το να τους στείλεις email απλά είναι μια τρύπα στο νερό. Όπως επανειλημμένα μου έχουν πει μόλις στείλεις email για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να πάρεις τηλέφωνο για να επιβεβαιώσεις πως το παρέλαβαν και το διάβασαν! ΕΛΕΟC! Απλά ΕΛΕΟC!
Μάλλον δεν ξέρουν ακόμη πως λειτουργεί το mail. ΔΕΝ κάνω πλάκα... και σε μένα έχει συμβεί αυτό. Ειλικρινά δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω... Αντί να σε ικετεύουν να χρησιμοποιείς mail (για οικονομία, τηλ. κέντρο κλπ.) σε αποτρέπουν...

sdikr
09-04-07, 20:35
Το καλό είναι οτι τουλάχιστον πιάνεις αμέσως την τεχνική υποστήριξη, γιατί τότε με τις συνδέσεις του ιούνη δεν επιάνες σε κανένα νούμερο.

Αλλά κάτι θα πρέπει να κάνουν, να πείς οτι το πρόβλημα ήταν 1 αντέ 2 μήνες λές εντάξει, εδώ έχουν πιάσει 6μήνο και

aggouri
10-04-07, 00:06
Τόσο κάρβουνο ούτε το βαπόρι του Κούρκουλου δεν έχει κάψει. Αφού περίμενα 1 μήνα να έρθει ο λογαριασμός και φοβήθηκα ότι ίσως και να το έστειλαν και να χάθηκε στο ταχυδρομείο, τους έστειλα email. H απάντηση στο email μου ήταν:

Για πληροφορίες σχετικά με την αποστολή παραστατικού και την εξόφληση, μπορείτε να επικοινωνείτε με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών στο 801 100 8000 ή 211 100 8000.

belisarius
11-04-07, 23:44
Παρόμοια εμπειρία με την Forthnet.

- Αίτηση για ανανέωση/αναβάθμιση από 1Mbit σε 2Mbit στην υπηρεσία 1 ADSL Bill στις 15-12-2006 σε Multirama. Υπόψιν ότι η συνδρομή μου έληγε στις 3-1-2007.

- Κατόπιν πολλών e-mails, τηλεφωνημάτων και αμέτρητων ωρών αναμονής στην εξυπηρέτηση πελατών, στις 10-1-2007 βρίσκουν και καταχωρούν την αίτησή μου. Το πιο γελοίο βέβαια ήταν όταν ένας υπάλληλός του την επόμενη ημέρα μου τηλεφωνεί για να μου υπενθυμίσει ότι έληξε η συνδρομή μου.

- Η σύνδεση μου, τελικά, αναβαθμίστηκε την 3η εβδομάδα του Μαρτίου 2007.

Βέβαια, όλο αυτό το διάστημα από τη λήξη της παλιάς συνδρομής έως και την αναβάθμιση δεν διακόπηκε η σύνδεσή μου. Ωστόσο, κανέις από την Forthnet δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει στα e-mail μου ή έστω να με ενημερώσει τηλεφωνικά για το τί γίνεται. Ευαισθητοποιήθηκαν και με κάλεσαν μόνο όταν απείλησα με νομικές ενέργειες.

psytransas
12-04-07, 03:15
Ληξη του adsl in a box μου στις 20/3/07 και κατα την μετατροπη μου σε αοριστου χρονου συνδρομη ειχα ζητησει απο 15/3/07 την αλλαγη της ταχυτητας μου απο 2mbit σε 1mbit (με 3emails & 3 fax παρακαλω !!!), η αλλαγη απο οτε εγινε στις 21/3 και ουτε καν φαινεται ακομη στο συστημα τους...οποτε σημερα βλεπω 3 φακελους απο 4νετ ...

Με χρεωσαν σαν 2mbit απο 20/3-20/5 και μαλιστα με 2πλο λογαριασμο !!! :twisted:
Επισης με εκκρεμει και μια αιτηση για 2play απο 13/3/07 :whistle:

Μετα απο τηλεφωνο μου ειπαν να μη πληρωσω τιποτα και οτι θε εκδοθει νεος λογαριασμος με την πραγματικη χρεωση,,
Οταν ανεφερα για το 2play μου ειπαν γιατι κανατε υποβαθμιση και αιτηση 2play μαζι ? (Δεν επρεπε ε ? ? ? ),μα γιατι φυσικα δεν ειχα ιδεα για το ποτε θα με ενεργοποιησετε και δεν ηθελα ως τοτε να πληρωνω κερατιατικα 2(ψευτικα)mbit

Μπ.....ο !!!! :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.