PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάθος χρεώσεις ή λάθος ενημέρωση?



Cyanide
20-07-15, 22:00
Λοιπόν παιδιά είχα γράψει και πριν λίγο καιρό. Λοιπόν να σας πω την δική μου εμπειρία που τείνει να γίνει πολύ άσχημη.Πήγα σε κεντρικό κατάστημα του ΟΤΕ στην πόλη μου αφού είχε τελειώσει το συμβόλαιο μου(υφιστάμενος ΟΤΕ) και να μάθω τι ακριβώς πληρώνω.Με ενημερώνει ο υπάλληλος ότι το δίμηνο μου βγαίνει γύρω στα 75 ευρώ(είχα το economy πακέτο και 24 γραμμή). Και μου λέει ότι αν μου κάνει ανανέωση 18 ή 24 μήνες δε θυμάμαι και δεν έχει σημασία εκείνο που μετράει είναι ότι μου είπε θα κατέβει στα 60 ευρώ η τιμή. Και του λέω δεν έχω σκοπό να φύγω από τον ΟΤΕ ωραία κάντο.Και καθώς πάει να το κάνει του λέω δηλαδή αν βάλω και connx tv θα πάει στα 85 ευρώ περίπου ή τιμή το δίμηνο? Και μου απαντάει ναι ο υπάλληλος του ΟΤΕ (Αυτή ήταν η ακριβής κουβέντα μας). Επίσης το κορυφαίο ότι οι 2 πρώτοι μήνες θα είναι δωρεάν.Σήμερα τυχαία παίρνω τηλέφωνο στο 13888 γιατί είχα στο νου μου να ενημερωθώ για το τι θα πληρώνω και με ενημερώνουν ότι δεν υπάρχει ενεργοποιημένη προσφορά 2 πρώτων μηνών δωρεάν και ότι μέχρι 20 Αυγούστου είναι 105 ευρώ το δίμηνο και με την αύξηση πάει 111.!!!!!!! Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι διότι ο υπάλληλος με δούλεψε ψιλό γαζί(λέω να δώσω ίσως ελαφρυντικό μήπως έγινε κάποιο συστημικό λάθος).Έγινε αίτημα αμφισβήτησης όπως μου είπε η τηλεφωνήτρια και θα καθυστερήσει λίγο γιατί μεσολαβεί και το κατάστημα. Μα τέτοια κοροιδία ρε παιδιά.Για μένα από τα 85 περίπου στα 111 με τις καινούριες τιμές είναι μια διαφορά αρκετή ειδικά στις μέρες που ζούμε.Λέω να περιμένω να δω τι θα μου πουν από τα κεντρικά και μετά θα πάω να καυγαδίσω στο κατάστημα πολύ άσχημα όμως.Εσείς τι λέτε?

FuS
21-07-15, 03:24
Μην περιμένεις καλύτερα διότι από το 13888 θα σε στείλουν στο κατάστημα εφόσον έγινε η πώληση από εκεί.
Μίλησε με τον ίδιο υπάλληλο ή με τον προιστάμενο του καταστήματος και δες τι ακριβώς έχει συμβεί και τι θα σου πούνε.

Αν δεν βγάλεις άκρη, ζήτα έντυπο καταγραφής παραπόνου από το κατάστημα, συμπλήρωσε το αναφέροντας το πρόβλημα σου και μέσα σε 2 εβδομάδες θα έχεις επίσημη απάντηση από την αρμόδια υπηρεσία.
Μίλησε πρώτα όμως με το κατάστημα και δες τι θα σου πούνε ώστε να ξέρεις και τι να τους γράψεις.

Cyanide
21-07-15, 08:27
Μην περιμένεις καλύτερα διότι από το 13888 θα σε στείλουν στο κατάστημα εφόσον έγινε η πώληση από εκεί.
Μίλησε με τον ίδιο υπάλληλο ή με τον προιστάμενο του καταστήματος και δες τι ακριβώς έχει συμβεί και τι θα σου πούνε.

Αν δεν βγάλεις άκρη, ζήτα έντυπο καταγραφής παραπόνου από το κατάστημα, συμπλήρωσε το αναφέροντας το πρόβλημα σου και μέσα σε 2 εβδομάδες θα έχεις επίσημη απάντηση από την αρμόδια υπηρεσία.
Μίλησε πρώτα όμως με το κατάστημα και δες τι θα σου πούνε ώστε να ξέρεις και τι να τους γράψεις.

Λοιπόν όταν έκατσα πιο ψύχραιμα και το σκέφτηκα έγινε το εξής.Με την ανανέωση χωρίς connx tv πήγε το πάγιο 30,9 το μήνα γιαυτό μου είπε ο υπάλληλος 60 ευρώ.Εγώ με το μπακάλικο μυαλό μου όμως λέω άρα με το connx tv θα πάει 80κάτι λέω ε?(Δεν υπολόγισα 2 μήνες).Το θέμα είναι όμως ότι ο υπάλληλος μου απάντησε ναι και εγώ με αυτό το σκεπτικό είπα κάνε και το connxtv. Δηλαδή άντε εγώ τα υπολόγισα λάθος αυτός δε πρέπει να είναι προσεκτικός στο τι τιμή επικοινωνεί?Και το θέμα είναι ότι πέρασαν 14 μέρες και δε μπορώ να κάνω αίτηση υπαναχώρησης νομίζω είμαι υποχρεωμένος να το κρατήσω τώρα για ένα χρόνο.Αλλά ούτε και η προσφορά ισχύει των 2 πρώτων μηνών(μου έλεγε κάντο μέχρι τέλος Ιουνίου για να πάρεις τη προσφορά).

FuS
21-07-15, 18:05
Για να τα πιάσουμε ένα ένα.
Καταρχήν δεν ισχύει υπαναχώρηση διότι έγινε στο κατάστημα. Οπότε το αφήνουμε στην άκρη αυτό.
Οκ, από την μιά είναι λογικό ότι δεν θα πήγαινε 85 ευρώ το δίμηνο μιας και το ote tv δεν κοστίζει 25€ το δίμηνο (αν και θα μπορούσε να κοστίζει με κάποιες προσφορές που τρέχουν αλλά όχι σε κατάστημα) αλλά από την στιγμή που συναίνεσε ο υπάλληλος και -κυρίως- από την στιγμή που σου είπε ότι θα έχεις δύο μήνες δωρεάν (αυτό με το "τέλος ιουνίου" δεν το κατάλαβα, αν θέλεις εξήγησε το καλύτερα, διότι τώρα έχουμε τέλος ιουλίου) και μάλλον δεν έχεις (αυτό σιγούρεψε το διότι τελικά μπορεί να τις έχεις δωρεάν και να μην έχει περαστεί απλά από το κατάστημα το αίτημα αποχρεώσης για τους πρώτους δύο μήνες) τότε έχεις κάθε δίκιο κατά την άποψη μου.

Μίλησε πρώτα με το κατάστημα να δεις τι παίζει και αν δεις ότι σου έκαναν λανθασμένη πώληση τότε κάνε ό,τι σου έγραψα παραπάνω.

Cyanide
21-07-15, 20:00
Για να τα πιάσουμε ένα ένα.
Καταρχήν δεν ισχύει υπαναχώρηση διότι έγινε στο κατάστημα. Οπότε το αφήνουμε στην άκρη αυτό.
Οκ, από την μιά είναι λογικό ότι δεν θα πήγαινε 85 ευρώ το δίμηνο μιας και το ote tv δεν κοστίζει 25€ το δίμηνο (αν και θα μπορούσε να κοστίζει με κάποιες προσφορές που τρέχουν αλλά όχι σε κατάστημα) αλλά από την στιγμή που συναίνεσε ο υπάλληλος και -κυρίως- από την στιγμή που σου είπε ότι θα έχεις δύο μήνες δωρεάν (αυτό με το "τέλος ιουνίου" δεν το κατάλαβα, αν θέλεις εξήγησε το καλύτερα, διότι τώρα έχουμε τέλος ιουλίου) και μάλλον δεν έχεις (αυτό σιγούρεψε το διότι τελικά μπορεί να τις έχεις δωρεάν και να μην έχει περαστεί απλά από το κατάστημα το αίτημα αποχρεώσης για τους πρώτους δύο μήνες) τότε έχεις κάθε δίκιο κατά την άποψη μου.

Μίλησε πρώτα με το κατάστημα να δεις τι παίζει και αν δεις ότι σου έκαναν λανθασμένη πώληση τότε κάνε ό,τι σου έγραψα παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ.Ναι αυτό είναι το point μου.Άντε εγώ έκανα λάθος στον πρόχειρο υπολογισμό μου εκείνη την ώρα αυτός όταν τον ρώτησα θέλεις από αβλεψία δε με διόρθωσε?Τέλοσπάντων. Με 110 μου είχε πεί η τηλεφωνήτρια θα είναι μετά τις αλλαγές τιμών 20 Αυγούστου.Τώρα είναι 105 νομίζω. Στη τελική θα κάτσω ένα χρόνο και μετά κόψιμο το connx tv.Ήξερα ότι έτρεχε προσφορά για 2 μήνες δωρεάν connx tv και μετά χρεώνονται κανονικά.Το ανέφερα στον υπάλληλο αυτό και μου είπε ναι αλλά κάντο μέχρι το τέλος του μήνα για να μη χάσεις την προσφορά. Φαντάζομαι ότι ίσως αυτό ήταν επικοινωνιακό τρικ για να κλείσει την πώληση γρηγορότερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.