PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργοι dhcp clients σε ρουτερ του ΟΤΕ



evan1
21-07-15, 04:06
καλημερα,
Έχω το ZTE H108NS κ μου συμβαίνει το εξής περίεργο. Αφού συνδέσω τις συσκευές μου στο δίκτυο, αυτές εμφανίζονται για λίγο στο dhcp clients list και μετά εξαφανίζονται. Και τη θέση τους παίρνουν άσχετες -άγνωστες κινητές συσκευές (απο όσο καταλαβαίνω απο τα ονόματα τους - android κλπ). Το περίεργο ειναι πως δεν κουμπώνουν στο δικό μου subnet (192.168.1.x) αλλα σε άλλο (192.168.182.x). Επίσης σημειώστε ότι
- έχω αλλάξει αρκετές φορές pass phrase (wpa2 aes)
- έχω βάλει MAC address filter και πέρασα αποκλειστικά τις δικές μου συσκευές
- ΔΕΝ έχω κάνει κινήσεις για να ενεργοποιήσω το OTE my wifi
Πάρολα αυτά αυτές οι συσκευές συνεχίζου να εμφανίζονται.
Καμία ιδέα;

21706
21-07-15, 09:12
Μπορείς να τις βάλεις στο
Interface setup/Wireless/Wireless MAC Address Filter
ή να απενεργοποιήσεις το Wireless.

deniSun
21-07-15, 09:21
καλημερα,
Έχω το ZTE H108NS κ μου συμβαίνει το εξής περίεργο. Αφού συνδέσω τις συσκευές μου στο δίκτυο, αυτές εμφανίζονται για λίγο στο dhcp clients list και μετά εξαφανίζονται. Και τη θέση τους παίρνουν άσχετες -άγνωστες κινητές συσκευές (απο όσο καταλαβαίνω απο τα ονόματα τους - android κλπ). Το περίεργο ειναι πως δεν κουμπώνουν στο δικό μου subnet (192.168.1.x) αλλα σε άλλο (192.168.182.x). Επίσης σημειώστε ότι
- έχω αλλάξει αρκετές φορές pass phrase (wpa2 aes)
- έχω βάλει MAC address filter και πέρασα αποκλειστικά τις δικές μου συσκευές
- ΔΕΝ έχω κάνει κινήσεις για να ενεργοποιήσω το OTE my wifi
Πάρολα αυτά αυτές οι συσκευές συνεχίζου να εμφανίζονται.
Καμία ιδέα;

Άσχετα με το αν έκανες εσύ κάποιες κινήσεις ή όχι, δες αν σου είναι ενεργοποιημένο το OTE my wifi.
Δες επίσης αν έχεις δεύτερο SSID, συνήθως guest, στο ρούτερ σου.
Για πιο μοντέλο μιλάμε;

21706
21-07-15, 09:24
Το OTE my wifi είναι ενεργοποιημένο από τον ΟΤΕ.
Για την απενεργοποίηση χρειάζεται εγγραφή στο MyOTE.

evan1
21-07-15, 11:36
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τελικά όντως ήταν ενεργοποιημένο το OTE MY WIFI, το οποίο είναι απαράδεκτο δεδομένου ότι η κοπέλα που μου έκανε την εγγραφή στον ΟΤΕ (Γερμανός) μου είπε ότι δεν θα ήταν ενεργοποιημένο by default. Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει τεχνικές γνώσεις για να δει το client list θα μοιράζεται τη σύνδεσή του με όλη τη γειτονιά χωρίς να το ξέρει; Άσε που άρχισε να πέφτει το bandwidth τώρα τελευταία γιατί χθες το μεσημέρι είδα 3 κινητά συνδεμένα με το δίκτυό μου στο ρούτερ.

Πάντως παρόλο που πήρα στο 13888 για να μου κλείσουν το ote my wifi η δεύτερη SSID (OTE WiFi Fon - open) ακόμα εκπέμπει οπότε αν γνωρίζει κανείς πώς να το κλείσω αλλά χωρίς να κλείσω γενικά το wifi του router ας μου δώσει τα φώτα του. Αλλιώς θα μιλήσω με την τεχνική υποστήριξη. ευχαριστώ

- - - Updated - - -

έβαλα mac address filter αλλά δεν πιάνει το ΟΤΕ ΜΥ WIFI ίσως γιατί είναι σε άλλο subnet. Το θέμα είναι να έχω wifi για μένα αλλά όχι για τη γειτονιά.

μίλησα με την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ και μου είπαν να κάνω hardware reset ώστε να φύγει η 2η SSID.

21706
21-07-15, 12:10
έβαλα mac address filter αλλά δεν πιάνει το ΟΤΕ ΜΥ WIFI ίσως γιατί είναι σε άλλο subnet. Το θέμα είναι να έχω wifi για μένα αλλά όχι για τη γειτονιά.

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με διάφορες άγνωστες
συσκευές (κινητά, ταμπλέτες κλπ), τις έβαλα στο
mac address filter (επιλογή deny) και εξαφανίστηκαν
χωρίς να απενεργοποιήσω το wireless και το OTE WiFi Fon.

@ ADSLgr.com All rights reserved.