PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με γραμμή ΟΤΕ



odys2008
23-07-15, 14:35
Καλησπέρα,

εδώ και καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με την γραμμή του ΟΤΕ στην Ελλάδα, αλλά λόγω του οτι ήρθα τώρα για διακοπές αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτό.

Κυρίως τις βροχερές μέρες οι αποσυνδέσεις είναι αρκετές αλλά τώρα ακόμη και με τόση ζέστη και ξηρασία εξακολουθώ να έχω αποσυνδέσεις.

Πήρα τον ΟΤΕ πριν 3 μέρες να διαμαρτυρηθώ και μου είπαν ότι θα κάνουν μερικές προσπάθειες επίλυσης. Το αποτέλεσμα είναι να με γυρίσουν σε interleaved mode και με target SNR 11.

Περίμενα μερικές μέρες μηπως και φτιάξουν τιποτα γιατί μου είπαν ότι θα μεταβεί συνεργείο αν χρειάζεται, αλλά τίποτα. Το αποκορύφωμα είναι ότι και τώρα η γραμμή πέφτει, αλλά όταν κάνει resync ακόμη και σε αυτό το προφίλ κάνει στα 7500. Σημερα είχε 15db SNR στα 7500, έκανα retrain και ανέβηκε στα 10000.

Όταν είχα πρωτοβάλει DSL έπιανα 16000 με 9db SNR και με τα χρόνια λόγω crosstalk υποθέτω ήταν κάπου στα 13000.

Εν τέλη τους πηρα σήμερα πάλι στο 13888 και το παιδί εκεί μου λέει δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, γιατί του είπα ότι λύση δεν είναι να με γυρνάτε στα 11 με interleaved, και όπως και να έχει πάλι πέφτει μια φορά την μέρα. Και μου λέει ότι για τον οτε πρόβλημα είναι οι 5 αποσυνδέσεις στο 48ωρο.

Το θέμα είναι ότι αν αρχίσει να βρέχει η γραμμή πάλι θα πέφτει, όπως πέφτει και τώρα παρόλο το αυξημένο SNR και το interleaved.

παραθέτω τις μετρήσεις από το router μου DGN3500 με amod 13.1.5 μπας και έχει κανένας ιδέα του τι γίνεται ή τι να τους πω μπας και τους πίσω να ελέγξουν το ζεύγος μου:

Στατιστικά:
158556

Γραφήματα:
158555

mike_871
23-07-15, 18:36
εχεις πολλα erros?η γραμμη πεφτη ακομα και αν δεν μπαινεις?

odys2008
24-07-15, 00:47
θα την αφήσω λίγο να μαζέψει errors και θα ποστάρω.Αλλα ναι πέφτει και χωρίς να μπαίνω

- - - Updated - - -

Μετά απο 10 ώρες uptime και όχι μεγάλη χρήση:

158572

sweet dreams
24-07-15, 11:56
Eίσαι σε μονοκατοικία;;; αν όχι, ρώτησες αν έχουν και oι άλλοι πρόβλημα;;; αν είναι θέμα καλωδίου ΟΤΕ, επειδή λες ότι όταν βρέχει αυξάνονται

τα προβλήματα, λογικά θα έχουν και οι άλλοι πρόβλημα. Αν είσαι σε μονοκατοικία κοίταξε το δικό σου καλώδιο και κάνε έναν έλεγχο με άλλο

ρούτερ(λογικά θα έχεις του ΟΤΕ), κατευθείαν πάνω στην γραμμή που έρχεται απ' εξω, αφού φυσικά θα έχεις αφαιρέσει από πάνω το υπόλοιπο

δίκτυο του σπιτιού. Αν είσαι σε πολυκατοικία, μέτρηση με τον ίδιο τρόπο στον κατανεμητή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.