PDA

Επιστροφή στο Forum : FireFox 1.0 RC



aesir
12-09-04, 19:31
FireFox 1.0 RC (http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/0.10rc/Firefox%20Setup%201.0PRrc.exe)

Tony_Ts
13-09-04, 09:59
The requested URL /pub/mozilla.org/firefox/releases/0.10rc/Firefox Setup 1.0PRrc.exe was not found on this server.

:( :(

aesir
13-09-04, 10:07
Εμένα το βρίσκει... και αυτό δεν είναι όλο το URL που έγραψες...

yiapap
13-09-04, 11:33
Βγάζει ότι τα extensions μου είναι ασύμβατα και τα απενεργοποιεί...
Back to 0.9.3 :(

aesir
13-09-04, 12:04
Εμένα τα περισσότερα έχουν βγει σε update, οπότε 2-3 που δεν μου δουλεύουν δεν πειράζει για την ώρα. Πάντως που δίνει την αίσθηση οτι οι σελίδες ανοίογυν κατι τις πιό γρήγορα, πέρα από κάποιες άλλες αλλάγες που έχουν κάνει.

Tony_Ts
14-09-04, 09:55
Εμένα το βρίσκει... και αυτό δεν είναι όλο το URL που έγραψες...

Μάλλον ήταν στηγμιαίο το πρόβλημα γιατί τώρα το κατέβασα κανονικά. Σχετικά με το URL έκανα copy paste ακριβώς το μήνυμα που μου έβγαλε :roll:

euri
15-09-04, 09:00
Σε μένα παραπονιόταν για την Java. Έχω εγκατεστημένη τη Sun Java και μου έβγαζε μήνυμα ότι χρησιμοποιώ το plug-in για τον Internet Explorer. ΚΑι φυσικά δε ξεκινούσε. Απεγκαθιστώντας τη Sun Java ξεκίνησε ο Firefox αλλά όταν έψαχνε για το plug-in έλεγε ότι δεν υπάρχει.

Back to Firefox 0.9.3 (ο οποίος δουλεύει με τη Sun Java) λοιπόν, προσωρινά, μέχρι να κατεβάσω το plug-in. Από τα extensions το μόνο που με ενόχλησε επειδή (ακόμα) δε δουλεύει είναι το FireSomething. Κάθε μέρα με κάνει να γελάω μόλις ανοίγω τον browser.

odd
22-09-04, 13:38
ρε παιδιά αυτά τα αναθεματισμένα τα themes πως τα εγκαθιστώ; Έχω τα jar αρχεία και δεν ξέρω τι να τα κάνω..

Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω μια φόρμα στο http://texturizer.net/firefox/themes/#install αλλά δεν έγινε τίποτα.

Κατεβασα ένα xpi το themer, το εγκατέστησα αλλά προστέθηκε καμία εντολή στον firefox. Help?

υγ. Για τον firefox 1.0PR μιλάω.

stavpal
22-09-04, 13:58
τι να σου πώ? Εγώ τα themes τα κατεβάζω από https://update.mozilla.org/themes/showlist.php?pageid=1 και μου είναι μια χαρά. Μετά απλώς Tools > Themes > use theme

-άσχετο: σελίδες με rss feeds ξέρετε?

GnG
27-09-04, 21:36
Είχα δοκιμάσει και παλαιότερα το firefox.Μου άρεσε περισσότερο απο το ie απλά το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν οτι δεν μπορούσα να μεταφέρω τα αγαπημένα απο τον i.e.Τώρα με την τελευταία έκδοση είπα να το ξαναβάλω και να το ψάξω καλύτερα.Προς μεγάλη μου έκπληξη είδα κατα το install την δυνατότητα import των αγαπημένων,history που μου έδινε δυνατότητα να κάνω και έτσι μετέφερα τα πάντα στο firefox.Μετά απο αυτό έγινε για εμένα default browser.Εσβησα τον i.e απο την επιφάνεια εργασίας μία για πάντα και την θέση του πήρε ο firefox με το όμορφο λογότυπο του.
Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι σε περίπτωση κάποιου format πως θα μπορούσα να κρατήσω κάπου ένα back up με τις ρυθμίσεις τα themes ,τα bookmarks κτλ.Έτσι ώστε να μεταφερθούν και πάλι όμορφα και καλά στο φρεσκοσεταρισμένο τότε firefox μου.

Ευχαριστώ :D

EvilHawk
27-09-04, 21:47
που είχα ήταν οτι δεν μπορούσα να μεταφέρω τα αγαπημένα απο τον i.e.Και στίς παλιαότερες εκδόσεις γινότανε , απλά έκανες export τα Favorites σε html & import στον Firefox!



Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι σε περίπτωση κάποιου format πως θα μπορούσα να κρατήσω κάπου ένα back up με τις ρυθμίσεις τα themes ,τα bookmarks κτλ.Έτσι ώστε να μεταφερθούν και πάλι όμορφα και καλά στο φρεσκοσεταρισμένο τότε firefox μου.
Ρίξε μια ματιά στο σχετικό με τον FireFox How To για τα profiles! :wink:

vshadow
28-09-04, 19:29
Ρε εσείς, έχω μια απορία. Εδώ και καιρό περιμένω να βγει η κανονική 1.0 έκδοση. Παρατηρώ λοιπόν ότι τώρα στο site του mozilla κυκλοφορεί η 1.0PR (Preview Release). Αυτή που αναφέρεται παραπάνω είναι η 1.0PRrc (Preview Release Release Canditate).

Ψάχνοντας και στο ftp site βλέπω ότι η 1.0PRrc είναι πιο παλιά από την 1.0PR.
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/0.10/
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/0.10rc/

Άρα μήπως κακώς αναφέρεται παραπάνω το link ως 1.0RC, αφού ακόμη αυτή η έκδοση δεν έχει βγει ακόμη. Απ' ό,τι ξέρω θα βγει τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

runnerma
04-10-04, 18:52
-άσχετο: σελίδες με rss feeds ξέρετε?


Ξέρεις εσύ καμμιά με ελληνικά feeds???

runnerma
04-10-04, 19:04
Δεν μπορούσα να βρώ το tabrowser extensions στο site του firefox.

Tελικά το έβαλα manually από το

http://white.sakura.ne.jp/~piro/xul/_tabextensions.html#download

npats
05-10-04, 16:15
Απο την κεντρική σελίδα του firefox είδα οτι επρεπε να προχωρήσω στην εγκατάσταση του version 1.0 Preview release για λόγους ασφαλείας.

Μετά την εγκατάσταση έχασα όλα τα bookmarks μου(χρησιμοποιούσα μέχρι τότε τον 0.8)παρά την επιλογή που τσέκαρα να τα μεταφέρω απο τον 0.8.

Πουθενά στις σελίδες του δεν αναφέρεται ,τουλάχιστον σε ευκρινές σημείο προειδοποίηση για παρόμοια απώλεια κατα την αναβάθμιση.

Ειναι απαράδεκτοι κατα την γνώμη μου και είμαι τόσο εκνευρισμένος(χάθηκε κόπος μηνών) που μετά τόσο καιρό σκέφτομαι να γυρίσω στον internet explorer.(μην μου πείτε για το how to του wantilles γιατί ναι το είδα όταν ήταν αργά ήδη και θα μπορούσα να σας πώ οτι δεν είναι απαραίτητο κάποιος χρήστης να είναι μέλος του φόρουμ μας για να κάνει σωστή εγκτάσταση ενός προγράμματος)

Επίσης στον explorer ποτέ δεν χρειαζόταν κάτι ιδιαίτερο για να μην χάσεις τα favorites

WAntilles
05-10-04, 16:33
Έχεις κάνει κάποια βλακεία σίγουρα.

Στο How-To λέω ΡΗΤΑ:

1. Να κάνετε ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ PROFILE ΟΧΙ ΣΤΟ DEFAULT ΣΗΜΕΙΟ.

2. Να κρατάτε BACKUP ΤΟΥ PROFILE ΣΑΣ.

Αλλά πέραν αυτών, έχεις κάνει κάποια βλακεία.

npats
05-10-04, 16:42
Τα ερωτήματα όμως βρε Wan παραμένουν.

Πρέπει να είναι κάποιος μέλος του adslgr για να κάνει σωστή εγκατάσταση;
Τί βλακεία μπορεί να κάνει κάποιος σε μια αυτοματοποιημένη εγκατάσταση;(χρησιμοποιώ υπολογιστή απο το 1992 και έχω κάνει δεκάδες updates σε κάθε είδους προγράμματα)
Δεν θα έπρεπε να υπάρχει σε ευκρινές μέρος προειδοποίηση για προσοχή και οδηγίες , εφόσον το update έχει κάποια "παγιδούλα" ή χρήζει κάποιας ρύθμισης;

dantouan
05-10-04, 17:31
Το μονο που πρεπει να κανεις φιλε npats ειναι να βαλεις αλλο browser και οχι τον firefox...τοσο απλο... :mrgreen:

lazar
05-10-04, 18:46
Απο την κεντρική σελίδα του firefox είδα οτι επρεπε να προχωρήσω στην εγκατάσταση του version 1.0 Preview release για λόγους ασφαλείας.

Μετά την εγκατάσταση έχασα όλα τα bookmarks μου(χρησιμοποιούσα μέχρι τότε τον 0.8)παρά την επιλογή που τσέκαρα να τα μεταφέρω απο τον 0.8.

Πουθενά στις σελίδες του δεν αναφέρεται ,τουλάχιστον σε ευκρινές σημείο προειδοποίηση για παρόμοια απώλεια κατα την αναβάθμιση.

Ειναι απαράδεκτοι κατα την γνώμη μου και είμαι τόσο εκνευρισμένος(χάθηκε κόπος μηνών) που μετά τόσο καιρό σκέφτομαι να γυρίσω στον internet explorer.


Το ίδιο ακριβώς έπαθα κι εγώ. Μην κοιτάς που δεν το ανέφερα στο forum, πάει περίπου ένας μήνας τώρα (φοβήθηκα τις φωνές του WAntilles :lol: )

Η πλάκα είναι ότι χρόνια τώρα έσωζα bookmarks με άλλο τρόπο και μόλις το τελευταίο εξάμηνο είχα αποφασίσει να ξαναχρησιμοποιώ το bookmark file του netscape, δηλ. του firefox τώρα πια. Τελικά τα έχασα, αλλά μάλλον είναι μικρό το κακό, δεν ήταν και τόσο σπουδαία. Τα παλιά τα έχω αλλού (mozilla). Ποτέ, λοιπόν όλα τα αυγά σ' ένα καλάθι.

Έκτοτε, αραιά και που σώσιμο σε δεύτερο καινούριο αρχείο. Κατά το κάλλιο γαϊδουρόδενε.... που, όσο υπάρχουν υπολογιστές, δεν θα πάψει να ισχύει. Όχι δεν προχώρησα σε IE. Παραμένω πιστός εις τας επάλξεις!

runnerma
05-10-04, 19:30
Απο την κεντρική σελίδα του firefox είδα οτι επρεπε να προχωρήσω στην εγκατάσταση του version 1.0 Preview release για λόγους ασφαλείας.

Μετά την εγκατάσταση έχασα όλα τα bookmarks μου(χρησιμοποιούσα μέχρι τότε τον 0.8)παρά την επιλογή που τσέκαρα να τα μεταφέρω απο τον 0.8.

Πουθενά στις σελίδες του δεν αναφέρεται ,τουλάχιστον σε ευκρινές σημείο προειδοποίηση για παρόμοια απώλεια κατα την αναβάθμιση.

Ειναι απαράδεκτοι κατα την γνώμη μου και είμαι τόσο εκνευρισμένος(χάθηκε κόπος μηνών) που μετά τόσο καιρό σκέφτομαι να γυρίσω στον internet explorer.(μην μου πείτε για το how to του wantilles γιατί ναι το είδα όταν ήταν αργά ήδη και θα μπορούσα να σας πώ οτι δεν είναι απαραίτητο κάποιος χρήστης να είναι μέλος του φόρουμ μας για να κάνει σωστή εγκτάσταση ενός προγράμματος)

Επίσης στον explorer ποτέ δεν χρειαζόταν κάτι ιδιαίτερο για να μην χάσεις τα favorites

Έκανες απεγκατάσταση του 0.8 πρώτα???
Αν ναι, κατά την διάρκεια αυτής σε ρωτάει αν θες να κρατήσεις τις προσωπικες ρυθμίσεις κτλ.
Σε 2 H/Y που έβαλα την 1v δεν έχασα τίποτε.


EDIT: και όπως είπε και ο lazar παραπάνω σώσιμο τα bookmarks κάθε σάββατο αυτόματα.

npats
05-10-04, 20:07
Το ίδιο ακριβώς έπαθα κι εγώ. Μην κοιτάς που δεν το ανέφερα στο forum, πάει περίπου ένας μήνας τώρα (φοβήθηκα τις φωνές του WAntilles Laughing )


Eγώ απο την άλλη δεν το σκέφτηκα αυτό και τα άκουσα και απο πάνω.
Τέλος πάντων το πάθημα να μου γίνει μάθημα.

Υ.Γ Ουτε και εγώ θα αλλάξω browser,μου πέρασαν τα νεύρα.
sorry,dantouan :lol:

dantouan
05-10-04, 21:26
Νο problem παιδια, εγω με τον opera ειμαι μια χαρα παντως... :mrgreen:

guru
05-10-04, 22:05
[...] το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν ότι δεν μπορούσα να μεταφέρω τα αγαπημένα απο τον i.e. Τώρα με την τελευταία έκδοση είπα να το ξαναβάλω και να το ψάξω καλύτερα. Προς μεγάλη μου έκπληξη είδα κατα το install την δυνατότητα import των αγαπημένων, history που μου έδινε δυνατότητα να κάνω και έτσι μετέφερα τα πάντα στο firefox.
Να 'σαι καλά που το είπες (για την ακρίβεια το έγραψες). Ήθελα να κάνω το ίδιο, απλά δεν το είχα ψάξει. Τώρα μεταφέθηκαν τα αγαπημένα και ο IE θα χρησιμοποιείται ακόμα λιγότερο (κυρίως για σελίδες που δεν φαίνονται σωστά / καλά στον Firefox).

Και κάτι άλλο: παρατηρώ σχετικά συχνά κολλήματα του Firefox, κάτι που δε μου είχε συμβεί ποτέ με την προηγούμενη έκδοση. Ξαφνικά βγάζει μήνυμα τερματισμού του προγράμματος με την προτροπή να στείλουμε το περιστατικό. (Έχω εγκαταστήσει τις αναβαθμίσεις.)

@ ADSLgr.com All rights reserved.