PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο Wind σε ΟΤΕ



wncdgr
24-07-15, 23:43
Καλησπέρα


Θα ήθελα την γνώμη σας στο θέμα μου που είναι η αλλαγή παρόχου στασθερής τηλεφωνίας....απο WIND σε ΟΤΕ .

Συγκεκριμένα ξεκίνησα με την wind πριν δύο χρόνια..... Σεπτέμβριο του 2013 .
Υπέβαλα αίτηση Αύγουστο του 2013 απο την ιστοσελίδα της Wind και ακολούθησε η γνωστή διαδικασία (courier με συμβόλαιο στο σπίτι μου και κατόπιν εξοπλισμός ).

Εν τω μεταξύ δέχτηκα κάπου στα 3-4 τηλέφωνα απο τηλεφωνικούς εκπροσώπους του OTE για δελεαστικά προγράμματα. Το δέλεαρ δεν ήταν καθόλου καλό, πάλι ακριβό ήταν σε σχέση με την WIND (Με βάση τις ανάγκες μου).
Εξήγησα πως ο αριθμός χρησιμοποιήθηκε απο 3 γενιές της οικoγένειάς μου.... πως το ελάχιστο παράπονό μου ότι ποτέ δεν έγινε έστω και αλλαγή τηλεφωνικής συσκευής....πως ούτε μου τηλεφώνησαν για ένα πρόγραμμα. Επίσης τους εξήγησα πως φοβόμουν να σηκώσω το τηλέφωνο αφού δεν ήξερα τι θα πληρώσω μετά. Συγκεκριμένα πλήρωνα κάπου 42 ευρώ το δίμηνο χωρίς καμία παροχή, μόνο πάγια δηλαδή, ενώ αν έκανα χρήση ανέβαινε κατά πολύ. Εννοείτε πως φταίω και εγώ που δεν ρώτησα σε Oteshop της περιοχής μου για κάποιο πρόγραμμα.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Στα της WIND.....

Να αναφέρω πως το συμβόλαιο που υπέγραψα ήταν για 1 χρόνο (Σεπτέμβριος 2013 - Αυγουστο 2014) και είχε τις εξής παροχές

Απεριόριστα Αστικά/Υπεραστικά + 30 λεπτά προς κινητά + Εως 24 Mbps ιντερνετ.
(Οσο για το ιντερνετ είμαι αρκετά ευχαριστημένος αφού κλειδώνω στα 15Mbps. To speedtest μου βγάζει κάπου στα 13mbps με σταθερή γραμμή γραφήματος και εγώ κατεβάζω torrent μέγιστο 1.5 με 1.6 MB/sec καθώς και έχω σπάνιες αποσυνδέσεις. Το βλέπω στο interface του router.)

Τιμή
Μηνιαίο Παγιο WIND Double Play M 27,64
Μηνιαίο Παγιο WIND Mobile 30 1,22
Εκπτωση παγίου λόγω προσφοράς -11,46

Το σύνολο 17,40 + 23% ΦΠΑ = 21,40


Τον Αυγουστο του 2014 έγινε τηλεφωνική συμφωνία για συνέχιση....κάνοντάς μου αναφορά ότι θα μου έκαναν αυξηση 1ευρώ.

1η απορία
Η τηλεφωνική συμφωνία μετράει για νέο συμβόλαιο. Δεν υπέγραψα πουθενά.

Τους τελευταίους μήνες διαπίστωσα τις εξής extra χρεώσεις με κόκκινο:

Μηνιαίο Παγιο WIND Double Play M 28,45
Μηνιαίο Παγιο WIND Mobile 30 1,22
Μηνιαίο Παγιο WIND 300 0,80
Αναλογία Αναγνώρισης Κλήσης 0,41
Αναλογία Λοιπές Ψηφιακές Ευκολίες 0,41
Εκπτωση παγίου λόγω προσφοράς -11,38


Το σύνολο 19,91 + 23% ΦΠΑ = 24,49


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Πρίν λίγες μέρες συμφώνησα τηλεφωνικά με τηλεφωνική εκπρόσωπο του ΟΤΕ τα εξής

ΟΤΕ Economy 24

250 λεπτά Αστικά/Υπεραστικά + 30 λεπτά Κινητά + ιντερνετ έωσ 24 Mbps + Δωρεάν Αναγνώριση Κλήσης

24 μήνες συμβόλαιο = 20,90euro ( + κάπου στα 30-31 euro τα τέλη σύνδεσης)

(Αν έβαζα απεριόριστα αστικά/υπεραστικά θα πήγαινε κάπου στα 24,... euro)

Την Τρίτη περιμένω το courier για υπογραφές κτλπ.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2η απορία

Ποιά άραγε θα είναι η συμπεριφορά της WIND? Θα με ζαλίσουν προφανώς ώστε να παραμείνω στο δίκτυό της!!!
Βέβαια το άγχος μου είναι στο αν ισχύει ώς συμβόλαιο το 2ο έτος που διανύω και τελειώνει σε ένα μήνα και τι λογαριασμό
θα μου στείλουν με μούφα χρεώσεις για να μου την σπάσουν λόγω αίτησης σε άλλο πάροχο.

3η απορία

Εχω ακούσει πως κάθε φορά που φεύγεις απο την εταιρία σου στέλνουν έναν λογαριασμό με επιστροφή κάποιων χρημάτων.
Τι ισχύει ακριβώς?

Ο Οτε μου έκανε επιστροφή κάπου 10 euro αν θυμάμαι.




Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανάγνωση.

dreamer25
25-07-15, 01:21
Καλησπέρα


Θα ήθελα την γνώμη σας στο θέμα μου που είναι η αλλαγή παρόχου στασθερής τηλεφωνίας....απο WIND σε ΟΤΕ .

Συγκεκριμένα ξεκίνησα με την wind πριν δύο χρόνια..... Σεπτέμβριο του 2013 .
Υπέβαλα αίτηση Αύγουστο του 2013 απο την ιστοσελίδα της Wind και ακολούθησε η γνωστή διαδικασία (courier με συμβόλαιο στο σπίτι μου και κατόπιν εξοπλισμός ).

Εν τω μεταξύ δέχτηκα κάπου στα 3-4 τηλέφωνα απο τηλεφωνικούς εκπροσώπους του OTE για δελεαστικά προγράμματα. Το δέλεαρ δεν ήταν καθόλου καλό, πάλι ακριβό ήταν σε σχέση με την WIND (Με βάση τις ανάγκες μου).
Εξήγησα πως ο αριθμός χρησιμοποιήθηκε απο 3 γενιές της οικoγένειάς μου.... πως το ελάχιστο παράπονό μου ότι ποτέ δεν έγινε έστω και αλλαγή τηλεφωνικής συσκευής....πως ούτε μου τηλεφώνησαν για ένα πρόγραμμα. Επίσης τους εξήγησα πως φοβόμουν να σηκώσω το τηλέφωνο αφού δεν ήξερα τι θα πληρώσω μετά. Συγκεκριμένα πλήρωνα κάπου 42 ευρώ το δίμηνο χωρίς καμία παροχή, μόνο πάγια δηλαδή, ενώ αν έκανα χρήση ανέβαινε κατά πολύ. Εννοείτε πως φταίω και εγώ που δεν ρώτησα σε Oteshop της περιοχής μου για κάποιο πρόγραμμα.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Στα της WIND.....

Να αναφέρω πως το συμβόλαιο που υπέγραψα ήταν για 1 χρόνο (Σεπτέμβριος 2013 - Αυγουστο 2014) και είχε τις εξής παροχές

Απεριόριστα Αστικά/Υπεραστικά + 30 λεπτά προς κινητά + Εως 24 Mbps ιντερνετ.
(Οσο για το ιντερνετ είμαι αρκετά ευχαριστημένος αφού κλειδώνω στα 15Mbps. To speedtest μου βγάζει κάπου στα 13mbps με σταθερή γραμμή γραφήματος και εγώ κατεβάζω torrent μέγιστο 1.5 με 1.6 MB/sec καθώς και έχω σπάνιες αποσυνδέσεις. Το βλέπω στο interface του router.)

Τιμή
Μηνιαίο Παγιο WIND Double Play M 27,64
Μηνιαίο Παγιο WIND Mobile 30 1,22
Εκπτωση παγίου λόγω προσφοράς -11,46

Το σύνολο 17,40 + 23% ΦΠΑ = 21,40


Τον Αυγουστο του 2014 έγινε τηλεφωνική συμφωνία για συνέχιση....κάνοντάς μου αναφορά ότι θα μου έκαναν αυξηση 1ευρώ.

1η απορία
Η τηλεφωνική συμφωνία μετράει για νέο συμβόλαιο. Δεν υπέγραψα πουθενά.

Τους τελευταίους μήνες διαπίστωσα τις εξής extra χρεώσεις με κόκκινο:

Μηνιαίο Παγιο WIND Double Play M 28,45
Μηνιαίο Παγιο WIND Mobile 30 1,22
Μηνιαίο Παγιο WIND 300 0,80
Αναλογία Αναγνώρισης Κλήσης 0,41
Αναλογία Λοιπές Ψηφιακές Ευκολίες 0,41
Εκπτωση παγίου λόγω προσφοράς -11,38


Το σύνολο 19,91 + 23% ΦΠΑ = 24,49


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Πρίν λίγες μέρες συμφώνησα τηλεφωνικά με τηλεφωνική εκπρόσωπο του ΟΤΕ τα εξής

ΟΤΕ Economy 24

250 λεπτά Αστικά/Υπεραστικά + 30 λεπτά Κινητά + ιντερνετ έωσ 24 Mbps + Δωρεάν Αναγνώριση Κλήσης

24 μήνες συμβόλαιο = 20,90euro ( + κάπου στα 30-31 euro τα τέλη σύνδεσης)

(Αν έβαζα απεριόριστα αστικά/υπεραστικά θα πήγαινε κάπου στα 24,... euro)

Την Τρίτη περιμένω το courier για υπογραφές κτλπ.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2η απορία

Ποιά άραγε θα είναι η συμπεριφορά της WIND? Θα με ζαλίσουν προφανώς ώστε να παραμείνω στο δίκτυό της!!!
Βέβαια το άγχος μου είναι στο αν ισχύει ώς συμβόλαιο το 2ο έτος που διανύω και τελειώνει σε ένα μήνα και τι λογαριασμό
θα μου στείλουν με μούφα χρεώσεις για να μου την σπάσουν λόγω αίτησης σε άλλο πάροχο.

3η απορία

Εχω ακούσει πως κάθε φορά που φεύγεις απο την εταιρία σου στέλνουν έναν λογαριασμό με επιστροφή κάποιων χρημάτων.
Τι ισχύει ακριβώς?

Ο Οτε μου έκανε επιστροφή κάπου 10 euro αν θυμάμαι.




Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανάγνωση.

Το πιο πιθανο αν οχι σιγουρο ειναι τις επομενες μερες η wind να σου κανει καλυτερη προσφορα για να σε κρατησει στο δικτυο της.Απο κει και περα οτι σε συμφερει περισσοτερο.

mike_871
25-07-15, 11:46
το wind 300 μπορουσες να το βγαλεις, ναι μετραει η τηλεφωνικη συμφωνια αν ειναι για επεκταση ή αλλαγη προγραμματος

wncdgr
25-07-15, 12:52
το wind 300 μπορουσες να το βγαλεις, ναι μετραει η τηλεφωνικη συμφωνια αν ειναι για επεκταση ή αλλαγη προγραμματος

Οσο αναφορά το wind 300..... τώρα κατάλαβα πως είναι καταχρηστικό..... απο το forum.

Απο την άλλη δηλαδή θα πληρώσω κάποια ποινή για την αλλαγή δικτύου πρίν την λήξη της χρονιάς?

mike_871
25-07-15, 13:23
Οσο αναφορά το wind 300..... τώρα κατάλαβα πως είναι καταχρηστικό..... απο το forum.

Απο την άλλη δηλαδή θα πληρώσω κάποια ποινή για την αλλαγή δικτύου πρίν την λήξη της χρονιάς?

αν δεν εχει ληξη το συμβολαιο φυσικα και θα πληρωσεις

wncdgr
26-07-15, 23:30
αν δεν εχει ληξη το συμβολαιο φυσικα και θα πληρωσεις

Αρα με βάση το pdf---ΚΛΙΚ (http://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/enimerotiko/Aitisi_statheri_062014.pdf)
στην σελίδα 3 παρατήρησα πως για έναν μήνα θα πληρώσω 13.33 euro

Εϊμαι σωστός σε αυτό που κατάλαβα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια

alex24
27-07-15, 04:44
Για εναν μηνα πριν την ληξη του συμβολαιου σου ναι θα πληρωσεις 13,33

manila
27-07-15, 09:37
Λογικά φίλε θα σε πάρει η Wind για προσφορά ....

wncdgr
27-07-15, 12:29
Βρήκα το κουτί της WIND με όλα τα τότε δικαιολογητικά.

Η επιλογή 'wifi router με χρέωση' δεν ειναι τσεκερισμένη.
Ο εξοπλισμός έφτασε στο σπίτι μου 20/08/2013 (Ημερομηνία παραλαβής έξω απο το κουτί του router)
και τα συμβόλαια ήταν στα χέρια της εταιρίας υπογεγραμμένα απο μένα 16/08/2013

Απ οτι θυμάμαι κάπου 1-5 Σεπτεμβρίου 2013 είχα πλέον παροχή wind.

- - - Updated - - -


Λογικά φίλε θα σε πάρει η Wind για προσφορά ....

Ειμαι αποφασιμένος. Δεν θα μείνω WIND.

Θα ζητήσω απο τον OTE και καμία whats up με δωρεάν χρόνο ομιλίας κάθε μήνα.
Θα χρησιμοποιήσω και το γεγονός ότι μου δίνουν με 15euro το μήνα ΟΤΕ TV το FULL Pack (Ασχετα αν δεν το ενεργοποιήσω)

Οπότε δεν θα βρούν επιχείρημα να αντιπαραβάλουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.