PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ταυτοχρονής σύνδεσης 2+ συσκευές στο wifi με ZTE ZXHN H108L



bo8ran8rwpos
26-07-15, 06:10
Καλημέρα παιδιά,

Παρατήρησα το εξής θέμα με το 108l φίλης :

Ασύρματα μόνο, δεν αφήνει πάνω από 2 συσκευές ταυτόχρονα. Μιλάμε δυστυχώς για smartphones επομένως έλεγχος είναι περιορισμένος. Ο μοναδικός υπολογιστής, που συνδέεται στην eth4 δεν εμφανίζει ποτέ πρόβλημα.
Αν όμως έχουμε 3 κινητά a, b, c που συνδέονται στο δίκτυο με τη σειρά, τότε ενώ και τα 3 συνδέονται χωρίς σφάλμα στο δίκτυο, παίρνουν ip μέσω dhcp, μόνο τα δύο, a και b, ανοίγουν σελίδες ενώ το c τίποτα, ακόμα και στο interface του router. Ο,τι και να κάνεις στο c, όσο είναι συνδεδεμένα τα a και b, δεν πιάνει. Αν αποσυνδεθεί κάποιο και περιμένεις λίγο, ή επανασυνδέσεις το c, τότε αποκαθίσταται αλλά μετά δεν μπαίνει το a ή b.

Στατικές ip δεν επιλύουν το θέμα. Aπό συγκεκριμένη συσκευη, όταν είχε πρόβλημα, έκανε timeout σε ping και δεν υπήρχε εγγραφή στο arp table για το router.

Από το interface του router όλα φαίνονται σωστά. Ήταν ήδη ρυθμισμένο σε καθαρό κανάλι, βάση εικόνας από wifi analyzer, δοκιμάστηκε και με 2ο SSID χωρίς αποτέλεσμα. Το QoS είναι κλειστό αλλά δεν έχει καν περασμένα rules και θα επηρέαζε θεωρητικά και τον ενσύρματο.

Το μόνο που δεν έγινε είναι reset, γιατί δεν υπάρχουν τα logins κσι δεν ήξερα αν κάνουν στη wind remote provisioning με TR069.

Είναι γνωστό θέμα; Λύνεται με κάποιο fw update; Αν γίνει το reset θα μπορέσουν να το ρυθμίσουν απομακρυσμένα;

Jimmisardo
26-07-15, 13:16
Δεν νομιζω πως η απαντηση μου βοηθαει αλλα στο δικο μου δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο... Καθημερινα ειναι 4 συσκευες που παιρνουν απο το συγκεκριμενο ρουτερ.. Ενα λαπτοπ, δυο κινητα και μια τηλεοραση... Και εχει τυχει να τα τσεκαρω.. Η τηλεοραση να κανει update τα κινητα στο facebook και το λαπτοπ σερφαρισμα... Google και τετοια..Πεσμενη η ταχυτητα φυσικα σε ολα αλλα επαιζαν μια κανονικα...

bo8ran8rwpos
26-07-15, 21:05
Τελικά απ' ότι φαίνεται είναι 4 οι ταυτόχρονες συσκευές, ίσως ήταν και κάποια smart tv μέσα στις χθεσινές δοκιμές.

Παραμένει προφανώς το πρόβλημα για 5+ συσκευές.

Jimmisardo
27-07-15, 12:16
Δεν γνωριζω καθολου ποσες σηκωνει.. Δεν εχω και τοσες συσκευες.. Ελπιζω καποιος αλλος που ξερει να απαντησει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.