PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα ιντερνετ (απο τα 15mbps στα 7!!!)



predatorisback
26-07-15, 20:21
Εχω wind, η γραμμη μου οταν πρωτοξεκινησα συγχρονιζε στα 8mbps περιπου.
Πριν κανα μηνα εκανε κατι μαστορεματα ο ΟΤΕ και κοπηκε το ιντερνετ.
Με τα πολλα μας το εφτιαξαν και κλειδωνα στα 6 πλεον.
Ηρθαν απο οτε ηρθαν απο wind ολοι μου το λεγανε οτι μεχρι εκει φτανει η γραμμη μου.
Το τραβηξα οσο δεν παει το θεμα αλλα δεν εβγαλα ακρη και το παρατησα.
Πριν λιγες μερες εγινε ομως το εξης απιθανο, επεσε το ρευμα στην περιοχη και ειπα να δω που κλειδωνει η γραμμη μου.
Κοτσαρω το router στο ups και φτανω 15Μbps!!!!
Επανερχετε το ρευμα πεφτω παλι στο 6, πεφτει παλι για 30" και ανεβηκα παλι στα 15 και μολις επανηλθε επεσα παλι στα 6mbps.

Σκεφτηκα μηπως εχω καπου εγω το προβλημα, βγαζω το τηλεφωνο, ριχνω τον γενικο για να πεσει και ο συναγερμος μηπως εκει ηταν το προβλημα
αλλα καμια αλλαγη...

Τι σκατα γινεται??????????????Τι μπορει να φταιει?????? :(:closed:





Επισυναπτω και μερικες εικονες μπας και βοηθησουν.
158647158648

xristakos
26-07-15, 21:13
Το ρούτερ σου συγχρόνισε παραπάνω γιατί όπως είπες κι εσύ λόγω της διακοπής ρεύματος όλα τα ρούτερ της γειτονιάς αποσυνδέθηκαν.
Κι έτσι όταν επανήλθε το ρεύμα, συγχρόνισαν οι γείτονες, επανήλθες κι εσύ την γνωστή σου ταχύτητα.

predatorisback
26-07-15, 22:13
Ναι αλλα με τετοιο snr ειναι λογικο να κλειδωνω στα 6-7 Mbps???
Οταν πρωτοεβαλα πριν περιπου 2 χρονια ημουν στα 9 Mbps.
Σκεφτομαι ειτε να ζητησω να με κουμπωσουν αλλου ειτε να σπασω το συμβολαιο.

Τα 8-9 ηταν η "γνωστη" μου ταχυτητα, οχι τα 6 που εχει πλεον.

predatorisback
28-07-15, 16:51
Υποτιθεται πως ηρθε ο ΟΤΕτζης αλλα δεν βρηκε κανεναν, αυτο με ενημερωσαν νωριτερα απο την wind.
Ολη μερα εδω ειμαι φυσικα και δεν περασε κανεις.
Επειδη μου τα ζαλισαν, εκανα τελικα καταγγελια στην ΕΕΤΤ και σε 3 εργασιμες θα με ενημερωσουν.

Slackulator
28-07-15, 17:18
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με vdsl: http://www.adslgr.com/forum/threads/877197-%CE%A8%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%BF-vdsl-%CE%B7-vdsl-%CF%84%CE%B7%CF%82-Wind?highlight=
Αρχικά κλείδωνα στα 49999 τώρα είμαι στα 37000 μετά από έναν χρόνο.

Ενημέρωσέ μας μόλις έχεις νεότερα.

predatorisback
28-07-15, 18:47
Περαστικα μας!
Θα ενημερωσω!

predatorisback
30-07-15, 11:46
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Upstream Downstream
Current Rate (Kbps) 1022 13501
Max Rate (Kbps) 1248 13884
SNR Margin (dB) 13 6
Line Attenuation (dB) 15.9 21.5
Errors (Pkts) 0 0

iznodur
30-07-15, 12:26
Λογικά δεν είναι θέμα της Wind αλλά κάτι γενικό του ΟΤΕ

predatorisback
30-07-15, 18:16
Απο οτι καταλαβα με κουμπωσαν αλλου.

vaggos_fromhell
31-07-15, 19:17
Για να μην ανοίξω νέο θέμα και βλέποντας το μήνυμα του Slackulator, θα ήθελα με τη σειρά μου να αναφέρω το πρόβλημα συγχρονισμού που έχω. Πέρσι το καλοκαίρι και ενώ η γραμμή μου κλειδωνε στα 50/5 (έχω vdsl από καμπίνα) γύρω στα μέσα Ιουλίου έπεσε αδικαιολόγητα γύρω στα 45. Αυτό παρέμεινε μέχρι και το Σεπτέμβριο που παρατήρησα ότι ο συγχρονισμός επανήλθε στα 50. Φέτος συμβαίνει πάλι το ίδιο. Ενώ τόσους μήνες ήμουν καρφωμένος στα 50, από σήμερα κλείδωνω αδικαιολόγητα στα 43 και χωρίς αλλαγή στατιστικών. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ή υποψιάζεται γιατί συμβαίνει αυτό. Η καλωδίωση του σπιτιού είναι πάρα πολύ παλιά. Μήπως παίζει ρόλο αυτό και για κάποιο λόγο το καλοκαίρι δημιουργείται πρόβλημα;

psylos
31-07-15, 23:30
Δεν νομίζω ότι μπορεί να φταίει κάτι λόγω καλοκαιριού. Λόγω ζέστης τα καλώδια διαστέλονται, άρα λογικά θα υπάρχει καλύτερη επαφή (μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής) στις ενώσεις και αντίστοιχα λόγω ζέστης δεν νομίζω να έχεις κάπου ξαφνικά υγρασία που να σου χαλάει τα καλώδια. Υπάρχει τίποτα που αλλάζει στη γύρω περιοχή σου για αυτούς τους 2 μήνες;

Slackulator
05-08-15, 12:34
Έπεσε το ρεύμα και στο speedest μου βγάζει 46mbps (από τα 34 που κλειδώνω πλέον). Άρα μάλλον όταν ένα dslam γεμίζει η πτώση της ταχύτητας είναι αρκετά μεγάλη όπως φαίνεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.