PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet times DSL---peripou---



jimsliakas
18-05-03, 16:33
Epikoinonisa pou lete me ti Forthnet prin 2 meres...
Tous rotao pote tha vgaloun times gia ADSL...
Mou lene mexri tis 15 Iouniou>>>
Tis leo tis kyrias oti i Spark.net exei vgalei idi times.....kai tis leo gia ta 180 eyro kai mou leei oti einai POLI MEGALES!!!!
Tis leo loipon tis kyrias pos kai aftoi tha exoun peripou idies times kai mou leei pos APOKLEIETE!!!
apo oti sizitite ekei(forthnet) oi times gia to DSL 384,tha einai peripou sta 60 eyro...

Ta sxolia dika sas......

blizard
18-05-03, 16:51
Μου κανει εντυπωση που δεν ριχνουν ακομα την isdn128 για να πιστεψω κατι τετοιο....
Παντος η forthnet οπωσδηποτε εχει καλο ping και θα αξιζει σε σχεση με sparknet.

Εγω θα περιμενω μια εβδομαδα ακομα, και αν δεν δωσουν τιμες θα παω στην sparknet για ενα μηνα μεχρι να βγαλει η forthnet καλυτερο πακετο.

Ειναι μονοδρομος να μην εχουν συμβολαιο οι isp γιατι δεν μπορεις να κατσεις 12μηνες χωρις εγγυησεις σε κανενα...και μακαρι να μην εχουν συμφωνησει σε ιδιες περιπου τιμες και να εχουμε καποιον ανταγωνισμο.

pcman
18-05-03, 16:56
Αν είναι έτσι τότε χαράς ευαγγέλια νομίζω για όλους μας εδώ! 60 Ευρώ το μήνα δεν είναι και το χαμηλότερο ποσό, ΣΙΓΟΥΡΑ όμως είναι ΠΟΛΥ πιο λογικό από το αντίστοιχο της Sparknet!

Άραγε στην τιμή αυτή να κρύβεται καμιά έκπληξη, όπως ογκοχρέωση;

Ειδικά στην περίπτωση που δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, βάλαμε ΟΛΟΙ ΑΜΕΣΩΣ Forthnet (ακούτε κύριοι σε Sparknet και Otenet;).

Δεν απορώ γενικά, η Forthnet έχει αποδείξει πολλές φορές ότι είναι πρωτοποριακή!

Και άσε την OTEnet να διαφημίζει ακόμα τις νέες της προσφορές ISDN (!!!).

:D :D :D

blizard
18-05-03, 17:13
Οχι και ογκοχρεωση στα 60 ευρω...με 30 ισως να βαζανε για 5 gb πχ...
Εξαλου με 76 τα δινει η vivody ολα μαζι...

Παντος τα πραγματα αρχιζουν να ξεκαθαριζουν επιτελους...
-Οποιος μπορει παει vivody-IC χωρις να τους βριζει περιμενοντας τον Οτε να μας κανει Ευρωπη...
-Οποιος δινει παρα πολλα σε Επακ παιρνει το dsl του Οτε τωρα με την εκπτωση και βαζει σε sparknet προσωρινα, η περιμενει κανα μηνα για τα φτηνοτερα πακετα απο forthnet και αλλους...
-Οποιος δεν μπορει να πλησιασει τα 55 ευρω παγιου που εχει ο Oτε στο dsl παει στο gprs να γλυτωσει Επακ.

Με τον ανταγωνισμο που θα εχει ο Οτε στο dsl απο αλλους και την δικια μας πιεση...και τον ανταγωνισμο των isp πλεον στο dsl, ελπιζω να καταλαβουν ολοι οτι το πανακριβο Επακ ως βασικος τροπο προσβασης στο δυκτιο γινεται παρελθον.

NeK
18-05-03, 17:24
Υπομονή και θα έχω νεότερα απο Forthnet σε 1-2 μερούλες. :)

blizard
18-05-03, 17:40
Που την πουλανε την υπομονη? γιατι μου εχει τελειωσει εδω και καιρο...
Περιμενουμε ανυπομονα .

pcman
18-05-03, 18:12
Τώρα που το σκέφτηκα καλύτερα, βγαίνει 60 ευρώ + 27,5 ευρώ (μηνιαίο τέλος του ΟΤΕ) = 87,5 ευρώ το μήνα, τιμή λίγο τσουγμένη για τα 60-70 ευρώ σύνολο που περιμένουν όλοι. Θά 'ταν μια πολύ καλή κίνηση της Forthnet αν έκοβε την τιμή κατά 10-15 ευρώ. Δηλαδή να πάει στα 45-50 ευρώ το μήνα. :?

morfeas-dsl-
18-05-03, 18:21
οποιαδηποτε τιμη κατω απο 50 €(συμπεριλαμβανομενου του ΦΠΑ) το μηνα και χωρις ογκοχρεωση νομιζω πως απο τους περισσοτερους ειναι αποδεκτη.
ελπιζω πολυ ομως στη περιπτωση να δωσουν flatrate στο isdn 128 σε τιμη 35€ το μηνα οπως λεει ενα σχετικο αρθρο του site και τοτε μαλλον θα το προτιμησω

R-evil-S
18-05-03, 18:38
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω κανένα και καμια πληροφορία,θα έλεγα να είμαστε λίγο επιφυλακτικοί γιατί δεν έχουμε ακούσει και λίγα από τους εκάστοτε ανενημέρωτους (ως άσχετους) υπαλλήλους μέχρι τώρα... Και λόγω του ότι είναι Κυριακή και οι εταιρίες είναι κλειστές και δε μπορούμε να επιβεβαιώσουμε τις πληρορφορίες αυτές κάνουμε πολυ αισιόδοξες υποθέσεις που στο τέλος ίσως μας απογοητεύσουν για άλλη μια φορά.

blizard
18-05-03, 19:20
ελπιζω πολυ ομως στη περιπτωση να δωσουν flatrate στο isdn 128 σε τιμη 35€ το μηνα οπως λεει ενα σχετικο αρθρο του site και τοτε μαλλον θα το προτιμησω
Μην ελπιζεις παρα πολυ ομως, γιατι κατα 101% δεν θα γινει συντομα.

Gothic
18-05-03, 19:42
Και εγώ είχα ακούσει απο παιδί που δουλεύει στην Forthnet για 15 Ιουνίου και 90 euro για 384/128 και δεν το είχα αναφέρει γιατί είχαμε αρκετές ραδιο αρβύλες. Αλλα μια και βλέπω οτι και άλλοι το αναφέρουν μάλλον ισχύει...
Είναι τουλάχιστον μια αρχή και δεν πιστεύω οτι μπορούμε να περιμένουμε και καλύτερες τιμές μετα την υπερτιμολόγηση του πΟΤΕ.
Πρέπει να πληρώσουν και τα έξοδα του δορυφόρου αλλωστε... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Kikeron
18-05-03, 20:11
Οταν είχα αναφερθει σε τιμές DSL (75-80) για FORTHnet αναφερόμουν...

ermis333
18-05-03, 21:07
ΔΕΝ μπορώ να σας καταλάβω ρε παιδιά,

Τι σημαίνει το οτι θα τρέξετε στη Forthnet όταν αυτή θα το δίνει με 60 Ευρώ;;

Τόσο λεφτάδες είστε όλοι;

64,9 Ε ο ΟΤΕ + 70,8 Ε Forthnet = 135.7 Ευρώ (τιμές με ΦΠΑ) το μήνα (τόσο μου έρχεται το ΕΠΑΚ το δίμηνο και μπαίνω περίπου 5 ώρες την
ημέρα)

και με την "προσφορά" του ΟΤΕ

32,45 Ε + 70.8 Ε = 103,25 Ε (για μόνο 3 μήνες)


ΔΕΝ ΣΦΑΞΑΝΕ

Παιδιά μην ξεχνάτε ποτέ το ΦΠΑ εμείς ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ και ΦΠΑ!!!

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 512 Kbps = 44.90 E με ΦΠΑ...

Τι να σας πώ Πάμφθηνη και η Forthnet!!!

_DiMoN_
18-05-03, 21:21
Όχι νομίζω ότι κάνεις λάθος όλοι εδώ μιλάνε για 90 euro για όλα τελική τιμή +ΦΠΑ .....

Υ.Γ Πως μπαίνει το σθμβολάκι του ευρώ;

morfeas-dsl-
18-05-03, 21:57
ermi τι συνδεση εχεις?

ναι και εγω στα 80 € καταλαβα οτι θα ειναι ολα μεσα και ΚΥΡΙΩΣ ο φπα.

mechdim
18-05-03, 22:00
Άντε πάλι με το ΦΠΑ!!! Δηλαδή ρε ermi τι λες τώρα να μην τον πληρώσουμε τον ΦΠΑ? Μας φταίνε οι τιμές και όχι το ΦΠΑ.

aguila21
18-05-03, 23:15
Ο Φ.Π.Α για υπηρεσίες πρόσβασης στο διαδίκτυο εκπίπτει απο το φορολογητέο εισόδημα οπότε πληρώστε το και θα το εισπράξετε του χρόνου!!!Αν είναι 60 ευρώ μόνο της forthnet η ADSL καλά είναι για αρχή αλλά πολύ αμφιβάλω γι'αυτό.Περίπου 110-120 ευρώ το εκτιμώ.

mechdim
18-05-03, 23:25
Φιλε aguila πρώτη φορά τ ακούω αυτό. Απο πότε γίνεται αυτό? Είσαι λογιστής και το ξέρεις?

blizard
19-05-03, 00:34
Εχει δικιο ο φιλος!!!!!!!!

Υπαρχει σημειο στην δηλωση (067)που λεει για εξοδα ιντερνετ-PC.
Aν και φετος μειωθηκε μου φαινετε η εκπτωση για αγορα PC ...και σιγουρα και για ιντερνετ...

Με το Επακ παντος δεν μπορουσες να βγαλεις τιποτα, αφου δεν φαινοταν πουθενα, ενω εδω σιγουρα θα αφερεθει κατι...
Οποιος ξερει η εχει αυτα τα προγραμματακια που κανουν υπολογισμο φορου, ας μας πει τη γινεται...

bond
19-05-03, 00:50
Κατι θα αφαιρεθεί αλλα όχι ότι επιστρέφεται ο ΦΠΑ. Αυτό γίνεται μόνο στους επαγγελματίες που αποδίδουν ΦΠΑ. Στους υπολοιπους, απλά αφαιρειται από το φορολογητέο εισόδημα, οπότε μειώνεται λίγο ο φόρος. Το πόσο μειώνεται εξαρτάται και από τη κλιμακα.

blizard
19-05-03, 00:58
Η κλιμακα ομως ειναι απο 5 εως και 35 τα εκατο...και γινετε εκπτωση απο το συνολο του ποσου η οχι?

Παντος οτι και να ειναι κατι θα γλυτωνουμε , γιατι το Επακ δεν μπορουσαμε να το βαλουμε στο κωδικο που λεει για εξοδα ιντερνετ!!!

Εκτος αν μας την εφεραν παλι, γιατι ακουσα πως με τις νεες αλλαγες στο φορολογικο καταργουνται η μειωνονται και οι ελαφρυνσεις αυτες....

ermis333
19-05-03, 01:12

ermis333
19-05-03, 01:16

ermis333
19-05-03, 01:16

ermis333
19-05-03, 01:17

ermis333
19-05-03, 01:18

ermis333
19-05-03, 01:19

ermis333
19-05-03, 01:20

ermis333
19-05-03, 01:20

ermis333
19-05-03, 01:20

Gothic
19-05-03, 09:14
ΔΕΝ μπορώ να σας καταλάβω ρε παιδιά,

Τι σημαίνει το οτι θα τρέξετε στη Forthnet όταν αυτή θα το δίνει με 60 Ευρώ;;

Τόσο λεφτάδες είστε όλοι;

64,9 Ε ο ΟΤΕ + 70,8 Ε Forthnet = 135.7 Ευρώ (τιμές με ΦΠΑ) το μήνα (τόσο μου έρχεται το ΕΠΑΚ το δίμηνο και μπαίνω περίπου 5 ώρες την
ημέρα)

και με την "προσφορά" του ΟΤΕ

32,45 Ε + 70.8 Ε = 103,25 Ε (για μόνο 3 μήνες)


ΔΕΝ ΣΦΑΞΑΝΕ

Παιδιά μην ξεχνάτε ποτέ το ΦΠΑ εμείς ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ και ΦΠΑ!!!

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 512 Kbps = 44.90 E με ΦΠΑ...

Τι να σας πώ Πάμφθηνη και η Forthnet!!!

... Μάλλον δεν κατάλαβες...
90 euro ΜΑΖΙ με ΦΠΑ, ΜΑΖΙ με ΟΤΕ. ΑΝ ισχύει αυτό τότε οι τιμές είναι οι καλύτερες δυνατές και ΝΑΙ θα ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΘΗΝΗ η Forthnet και το πρόβλημα θα παραμένει ο πΟΤΕ.
Εγώ διατηρώ τις αμφιβολίες μου για τις συγκεκριμένες τιμές γιατι με το νταβατζιλίκι του πΟΤΕ μου φαίνονται αρκετά χαμηλές απο την πλευρά της Forthnet.

Striker
19-05-03, 09:37
Μυρίζω χονδρή ογκοχρέωση... για τόσα λίγα που το δίνει η 4thnet - επί του θέματος - καμία σχέση με Sparknet πάντως.. ίδωμεν..

elgriego
19-05-03, 10:38
Εχει δικιο ο φιλος!!!!!!!!

Υπαρχει σημειο στην δηλωση (067)που λεει για εξοδα ιντερνετ-PC.
Aν και φετος μειωθηκε μου φαινετε η εκπτωση για αγορα PC ...και σιγουρα και για ιντερνετ...

Με το Επακ παντος δεν μπορουσες να βγαλεις τιποτα, αφου δεν φαινοταν πουθενα, ενω εδω σιγουρα θα αφερεθει κατι...
Οποιος ξερει η εχει αυτα τα προγραμματακια που κανουν υπολογισμο φορου, ας μας πει τη γινεται...


Ναι, υπολογιζετε σαν εξοδο αλλα δεν εκπιπτει του ΦΠΑ. Αρα χρησιμοποιειται μονο για μείωση του φορολογητεου εισοδήματος...!!!

Pstnforever
19-05-03, 11:28
Ακου 100Ε ειναι φθηνα !!!!
Θα τρελλαθουμε τελειως μου φενεται.
Η Sparknet βγηκε μπροστα και τα ακουει ολα (χρεωση περιπου 200Ε) και ακολουθουν οι υπολοιποι (forthnet και λοιποι)με 100Ε με τετοιο τροπο που μας φενεται οτι ειναι παμφθηνο.Σας παραθετω εδω ενα post μου σε αλλο topic ενδεικτικο της καταστασης:
Θα ξεκινησω με μια παροιμια (νομιζω ειναι κινεζικη)
Ηταν καποτε μια τετραμελης οικογενεια που ζουσε σε ενα 3χ3 σπιτι.
Καθε μερα λοιπον παραπονιοτανε στο βασιλια οτι δεν τους φτανει ο χωρος για να τους χτισει και αλλο δωματιο.Καποια στιγμη ο βασιλιας παιρνει δυο αλογα και δυο μουλαρια και τα βαζει στο ιδιο δωματιο.
Απο εκεινη τη στιγμη και επειτα η οικογενεια αγανακτισε και αρχισε να φωναζει περισσοτερο.
Αφου περασε ο καιρος ο Βασιλιας βγαζει τα δυο αλογα και τους ρωταει:ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΤΩΡΑ:και αυτοι απαντησαν
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ .....
Ετσι λοιπον κανοντας τις αντιπαραβολες με τις τιμες DSL ολοι εμεις θα αρχισουμε να φωναζουμε για τα 200Ε το μηνα (βλεπε 2 αλογα και 2 μουλαρια) και οταν μας πουνε θα πληρωνετε 100 θα πουμε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Dead_
19-05-03, 11:39
Pstnforever, poly kalo to anekdoto!!!!
Etsi einai, tha mas dosoun me 100 euro dsl kai tha leme kala einai.

Pope
19-05-03, 12:42
Με 4 ώρες την ημέρα ΕΠΑΚ και ISP για ISDN64 η μείωση στο φορολογητέο εισόδημα είναι αντίστοιχη αυτή ενός παιδιού (για τα πρώτα δύο παιδιά μειώνεται κατά €1000 ανά παιδί αν δεν κάνω λάθος). Δεν είναι και άσχημα :D. Το θέμα είναι πώς μπορεί κανείς να το δικαιολογήσει. Αρκούν οι λογαριασμοί του ΟΤΕ οι οποίοι έχουν πλέον γραμμή που αναφέρεται στον ΕΠΑΚ? Οι αποδείξεις παροχής υπηρεσιών από τους ISPs υπάρχουν.

Αν μπορώ να εξασφαλίσω ότι θα πάρω πίσω το 20% πχ των εξόδων μου για DSL τον επόμενο χρόνο μέσω εκκαθαριστικού εφορίας, τότε είμαι διατεθιμένος να πληρώσω αυτό το 20% παραπάνω.

Gothic
19-05-03, 13:09
Αν βρεί κάποιος που αναφέρθηκε οτι 100 ευρώ είναι φτηνά, κερδίζει λουκούμι μετα ζαχάρεως άχνης.
Το ζήτημα είναι οτι ΑΝ είναι 90 το μήνα είναι πολύ καλα απο την πλευρά του ISP σε σημείο να αμφισβητώ την δυνατότητα κέρδους, ΑΛΛΑ παραμένει το γεγονός οτι είναι πανάκριβα για σχεδόν όλο τον κόσμο, μόνο που για αυτό ευθύνεται ο νταβάς ονόματι πΟΤΕ, οπότε με αυτόν πρέπει να τα βάζετε και με τα παρακλάδια του.
Όσοι επιμένετε οτι με τέτοιες τιμές (ΑΝ είναι αυτές τελικά οι τιμές πράγμα που αμφισβητώ) συνεχίζει να φταίει ο ISP, τότε μάλλον δεν έχετε δουλέψει ποτέ σε εταιρεία και δεν έχετε ιδέα για την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά αυτή την στιγμή.
Ο πΟΤΕ παραμένει αδικαιολόγητος, μια και ούτε ιδιωτική εταιρεία είναι (με τα λεφτά μας και τους φόρους μας έχει φτιάξει την υποδομή του), κέρδη τρελά έχει και το aDSL μπορεί να το δώσει φτηνά χωρίς πρόβλημα παρόλες τις μπούρδες που αραδιάζει.
Και η SparkNET ρίχνει άδεια μπας και πιάσει γεμάτα (κορόιδα) μια και κανένας σοβαρός χρήστης δεν θα πάει σε εταιρεία με ελάχιστο bandwidth και μηδενική εγγύηση για καλές υπηρεσίες, πόσο μάλλον οταν οι τιμές είναι εξωφρενικά φουσκωμένες, ακόμα και για aDSL στην κορυφή του Έβερεστ.

pcman
19-05-03, 14:57
... Μάλλον δεν κατάλαβες...
90 euro ΜΑΖΙ με ΦΠΑ, ΜΑΖΙ με ΟΤΕ. ΑΝ ισχύει αυτό τότε οι τιμές είναι οι καλύτερες δυνατές και ΝΑΙ θα ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΘΗΝΗ η Forthnet και το πρόβλημα θα παραμένει ο πΟΤΕ.
Εγώ διατηρώ τις αμφιβολίες μου για τις συγκεκριμένες τιμές γιατι με το νταβατζιλίκι του πΟΤΕ μου φαίνονται αρκετά χαμηλές απο την πλευρά της Forthnet.

Ο ΟΤΕ έριξε την τιμή όσο μπορούσε (55/2=27,5 ευρώ), αν περιμένετε να πέσει κι άλλο, μάλλον θα γεράσετε περιμένοντας...

Όταν ο ΟΤΕ σε χρεώνει 27,5 ευρώ για μηνιαίο πάγιο και η Forthnet άλλα 60 ευρώ (ελπίζοντας να μην είναι και παραπάνω...) τότε είναι φανερό ότι ο ISP είναι αυτός που πρέπει να ρίξει την τιμή του, στην εν λόγω περίπτωση η Forthnet.

Ο ΟΤΕ πόσο να ρίξει το πάγιο; 1 ευρώ; 2 ευρώ; Όχι παραπάνω. Καλώς ή κακώς έτσι είναι.

Η Forthnet όμως μπορεί να ρίξει τις τιμές άλλα 10-15 ευρώ... (και κάτστε ρε παιδιά, ακόμα δεν ανακοινώθηκαν επίσημα...)




90 euro ΜΑΖΙ με ΦΠΑ, ΜΑΖΙ με ΟΤΕ. ΑΝ ισχύει αυτό τότε οι τιμές είναι οι καλύτερες δυνατές και ΝΑΙ θα ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΘΗΝΗ η Forthnet και το πρόβλημα θα παραμένει ο πΟΤΕ.

Δηλαδή χρέωση 90 ευρώ είναι λογική; Τότε λογικά είναι και τα 100 ευρώ. Όχι Γιάννης, Γιαννάκης! Απλά τα πράγματα...

Το λουκούμι μου το θέλω με μπόλικη ζάχαρη παρακαλώ... :D




δεν έχετε δουλέψει ποτέ σε εταιρεία και δεν έχετε ιδέα για την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά αυτή την στιγμή.

Η αλήθεια είναι ότι ΝΑΙ, δεν έχω δουλέψει ποτέ σε εταιρεία (εσύ να υποθέσω ότι έχεις δουλέψει;) όμως έχω ιδέα για την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά αυτή την στιγμή. Ακόμα, δεν χρειάζεται νά 'σαι ειδικός για να καταλάβεις ότι σε σύνολο 90 ευρώ την μεγαλύτερη "ζημιά" την κάνουν τα 60 του ISP και όχι τα ούτε 30 του ΟΤΕ.

aguila21
19-05-03, 16:11
Φιλε aguila πρώτη φορά τ ακούω αυτό. Απο πότε γίνεται αυτό? Είσαι λογιστής και το ξέρεις?

Τραπεζικός είμαι.Η αγορά νέου Η/Υ και η αγορά πρόσβασης στο διαδίκτυο εκπίπτουν απο το φορολογητό εισόδημα.Είμαι σίγουρος γι'αυτό.Να συμπληρώσω οτι συμφωνώ με τον bond και τον blizard.Αν το εισόδημα σου ξεπερνάει τα 8.000 ευρώ και δηλώσεις ώς δαπάνη την αγορά πρόσβασης στο διαδίκτυο και είναι να πληρώσεις π.χ 100 ευρώ φόρο τότε μειώνεται ο φόρος.Το ποσοστό δεν το ξέρω

yiapap
19-05-03, 16:45
Ο ΟΤΕ έριξε την τιμή όσο μπορούσε (55/2=27,5 ευρώ), αν περιμένετε να πέσει κι άλλο, μάλλον θα γεράσετε περιμένοντας...
"Όσο μπορούσε" με ποιά κριτήρια ακριβώς; Γνωρίζεις τι κοστίζει στον ΟΤΕ/μήνα ο "τεχνολογικά καινοτόμος" εξοπλισμός DSL με τον οποίο έχει εξοπλίσει ΔΥΟ (2) ολόκληρα κέντρα του σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη; Έχει δημοσιεύσει κάποια ανακοίνωση για το χρόνο απόσβεσης που αναμένει;
Όταν λες 55/2 εννοείς με την έκπτωση που ισχύει "τουλάχιστον μέχρι τον Οκτώβριο". Εσύ αν ήσουν ISP θα στηριζόσουν στο "τουλάχιστον" του ΟΤΕ για να ανακοινώσεις τιμές;



Όταν ο ΟΤΕ σε χρεώνει 27,5 ευρώ για μηνιαίο πάγιο και η Forthnet άλλα 60 ευρώ (ελπίζοντας να μην είναι και παραπάνω...) τότε είναι φανερό ότι ο ISP είναι αυτός που πρέπει να ρίξει την τιμή του, στην εν λόγω περίπτωση η Forthnet.
Βέβαια η Forthnet (όπως και όλοι οι ISP) είναι αμοιγώς ιδιωτικές εταιρείες που πληρώνουν όλα τα γνωστά έξοδα εξοπλισμού/προσωπικού + τα μηνιαία έξοδα του backbone τους. Για να μην πω ότι ως εταιρείες έχουν συσταθεί με ιδιωτικά κεφάλαια που περιμένουν αποσβέσεις & κέρδη. Σε αντίθεση ο ΟΤΕ... βλέπε παραπάνω. Άρα, με ποιά λογική "είναι φανερό" ότι ο ISP είναι αυτός που πρέπει να ρίξει τις τιμές του;



Ο ΟΤΕ πόσο να ρίξει το πάγιο; 1 ευρώ; 2 ευρώ; Όχι παραπάνω. Καλώς ή κακώς έτσι είναι.

Να παίξουμε την κολοκυθιά; Και γιατί να μην το ρίξει στις τιμές παγίου της ISDN (χωρίς προσωρινές εκπτώσεις); Ποια είναι η διαφορά δηλαδή;



Ακόμα, δεν χρειάζεται νά 'σαι ειδικός για να καταλάβεις ότι σε σύνολο 90 ευρώ την μεγαλύτερη "ζημιά" την κάνουν τα 60 του ISP και όχι τα ούτε 30 του ΟΤΕ.
Δηλαδή εγώ που επαγγελματικά ανήκω στο χώρο των "ειδικών" και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το επιχείρημά σου... πρέπει να υπολείπομαι μερικά τρισεκατομμύρια νευρώνες, έτσι;

Sorry για τον τόνο, αλλά ο ΟΤΕ έχει αρκετούς υπέρμαχους για να αποκτά και νέους, εξ ημών των "πληβείων" του παγκόσμιου Διαδικτύου!

<edit>
"...παγκόσμιου Διαδικτύου" 8O
Ορίστε! Συγχίστηκα και αυτοκτόνησαν άλλα δύο δισ. νευρώνες
</edit>

blizard
19-05-03, 17:50
Ακόμα, δεν χρειάζεται νά 'σαι ειδικός για να καταλάβεις ότι σε σύνολο 90 ευρώ την μεγαλύτερη "ζημιά" την κάνουν τα 60 του ISP και όχι τα ούτε 30 του ΟΤΕ.
Και ομως ολη την ζημια αυτα τα 30 την κανουν.....Γιατι δεν ειναι 30!!!!

Αν ηταν 30, σχεδον ολος ο κοσμος του ΙSDN θα πηγαινε αυριο στο dsl ,με τον ενα η τα αλλο πακετο, και ολοι οι ISP θα εδιναν τα παντα στον ανταγωνισμο εκει...

Τωρα που ειναι σχεδον 60 το μηνα για συμβολαιο ενως χρονου...δεν μπορει να το πλησιασει ο μεσος user κυριος, και καθετε στο Επακ ,αφηνοντας λιγοτερους και havy-users να μοιραζονται την υπηρεσια...

Η εκπτωση που εκανε ο Οτε ειναι σαν να μειωνει καπως τα μεγαλα αρχικα εξοδα εγκαταστασης...ειναι σαν να δινεις 55 ευρω δηλαδη το μηνα απο τωρα ,και 50 ευρω για εγκατασταση αντι 180 που θα ηταν...κανεις δεν το βλεπει σαν 30 ευρω το μηνα παντος,και δεν ειναι τοσα....

bond
19-05-03, 18:02
"Όσο μπορούσε" με ποιά κριτήρια ακριβώς; Γνωρίζεις τι κοστίζει στον ΟΤΕ/μήνα ο "τεχνολογικά καινοτόμος" εξοπλισμός DSL με τον οποίο έχει εξοπλίσει ΔΥΟ (2) ολόκληρα κέντρα του σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη; Έχει δημοσιεύσει κάποια ανακοίνωση για το χρόνο απόσβεσης που αναμένει;
Όταν λες 55/2 εννοείς με την έκπτωση που ισχύει "τουλάχιστον μέχρι τον Οκτώβριο". Εσύ αν ήσουν ISP θα στηριζόσουν στο "τουλάχιστον" του ΟΤΕ για να ανακοινώσεις τιμές;


Συμφωνω 100% οτι κανείς δεν μπορεί να κανει μακροπροθεσμο σχεδιασμό με βάση τις μειωμένες τιμές, αφού ο ΟΤΕ λεει ότι η προσφορα δεν προκειται να επεκταθει περαν του Οκτωβρίου. Προσωπικά αμφιβάλλω και νομιζω ότι με την ανάλογη πιεση η μείωση θα γίνει μόνιμη αλλα αν ήμουν ISP, δεν θα το έπαιρνα ως δεδομένο.
Αλλα για τα υπόλοιπα που λες εισαι υπερβολικός. Η τελευταια ανακοινωση του ΟΤΕ, αναφέρει 113 κέντρα σε όλη την Ελλάδα, που έχουν εξοπλιστεί με DSLAMS, σε όλη την Ελλάδα. Δεν είναι μικρή επένδυση αυτή και απόρω γιατί ο ΟΤΕ, δεν βιάζεται να αρχίσει την απόσβεση της. Οσο για το χρόνο απόσβεσης έχουν ακουστεί πολλά (από 2 έως 5 χρόνια), αλλα δεν πρόκειται να ανακοινωθεί επίσημα και δεν μας αφορά κίολας.

yiapap
19-05-03, 19:44
Δεν είναι μικρή επένδυση αυτή και απόρω γιατί ο ΟΤΕ, δεν βιάζεται να αρχίσει την απόσβεση της. Οσο για το χρόνο απόσβεσης έχουν ακουστεί πολλά (από 2 έως 5 χρόνια), αλλα δεν πρόκειται να ανακοινωθεί επίσημα και δεν μας αφορά κίολας.

Δεν είναι μικρή με ποιά κριτήρια; Ας πούμε συγκρινόμενη με την "επένδυση" 500.000.000$ (<-dollars, you know) στη Romtelecom (Ρουμανία), των 290.000.000.000δρχ (όχι δεν έκανα λάθος στα '0') για τη BTC (κρατική Βουλγαρίας) ή τα 135.000.000$ για τη 2η άδεια κινητής τηλεφωνίας στη Βουλγαρία;
Όσο για το αν μας αφορά... δυστυχώς να σου υπενθυμίσω τα τιμολόγια του ΟΤΕ... Δες, σύγκρινε και μετά το ξανασυζητάμε! :cry:

bond
19-05-03, 22:00
Δεν είναι μικρή με ποιά κριτήρια;
Όσο για το αν μας αφορά... δυστυχώς να σου υπενθυμίσω τα τιμολόγια του ΟΤΕ... Δες, σύγκρινε και μετά το ξανασυζητάμε! :cry:

Μην συγκρίνεις επενδυσεις για αγορές και αποκτηση αδειων, με επενδυσεις σε εξοπλισμο.
Η επένδυση δεν ειναι μικρη με τα κριτηρια της ελληνικής τηλεπικοινωνιακής αγοράς. Δεν νομίζω ότι εχουν γίνει πολύ μεγαλύτερες επενδύσεις, στο τομέα σταθερης τηλεφωνιας - internet, στην Ελλαδα τα τελευταία χρόνια. Το πρόβλημα δεν είναι ότι ο ΟΤΕ δεν επένδυσε αρκετά στο ADSL. Για την ακρίβεια είναι το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή επενδυσε πολλά και περιμένει να τα αποσβέσει σε ελάχιστο χρόνο.
Οσο για το αν μας αφορούν οι επενδύσεις και πόσο χρόνια κανουν να τις αποσβέσουν, δυστυχώς έχουν φτάσει να μας αφορούν. Κανονικά όμως εμείς σαν πελάτες δεν θα είχαμε καμμία δουλειά, να μας απασχολεί το business plan του ΟΤΕ. Απλα θα περιμεναμε να εχουμε καλες τιμές.

PhoiNiX
19-05-03, 23:14
Help Message

yiapap
20-05-03, 09:10
Μην συγκρίνεις επενδυσεις για αγορές και αποκτηση αδειων, με επενδυσεις σε εξοπλισμο.
[quote]
Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Τις επενδύσεις αδειών (π.χ. κινητής) θα ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ επενδύσεις σε εξοπλισμό!

[quote] Το πρόβλημα δεν είναι ότι ο ΟΤΕ δεν επένδυσε αρκετά στο ADSL. Για την ακρίβεια είναι το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή επενδυσε πολλά και περιμένει να τα αποσβέσει σε ελάχιστο χρόνο.
Οσο για το αν μας αφορούν οι επενδύσεις και πόσο χρόνια κανουν να τις αποσβέσουν, δυστυχώς έχουν φτάσει να μας αφορούν. Κανονικά όμως εμείς σαν πελάτες δεν θα είχαμε καμμία δουλειά, να μας απασχολεί το business plan του ΟΤΕ. Απλα θα περιμεναμε να εχουμε καλες τιμές.
Και ναι και όχι... Ο ΟΤΕ επενδύει τα δικά μας λεφτά στις λοιπές Βαλκανικές χώρες χωρίς την ΕΛΑΧΙΣΤΗ κοινωνική/εθνική (όπως θέλεις πέστο) στρατηγική. Παρά το ότι ΕΜΕΙΣ είμαστε οι χρηματοδότες του! Οι παππούδες μας, οι πατεράδες μας και τελικά εμείς που ανεχόμαστε ακόμη το μονοπωλιακό καθεστώς και τις υπέρογκες χρεώσεις τους (όχι μόνο για DSL!). Ή μήπως νομίσεις ότι όταν ξεκινήσει η COSMOTB (!) θα έχει τις ίδιες χρεώσεις που έχει στην Ελλάδα;

Μάλλον όμως έχουμε ξεφύγει λίγο από το topic. Σταματάω εδώ.

Υ.Γ. PhoiNiX: Το thread αυτό συνεχίζει να έχει πρόβλημα με τη "σελιδοποίηση"- η παράμετρος p= στο URL δε δουλεύει με τις μεγάλες τιμές (τελευταία messages)

Aris_Sat
20-05-03, 23:37
Kalispera
tin 3i selida giati den mporo na ti do?

dimisz
21-05-03, 17:46
:lol: Επικοινωνησα και εγω με Forthnet σημερα και μου ειπαν τα ιδια οτι μεσα στον Ιουνιο θα ανακοινωθουν οι τιμεςADSL και ταυτοχρονα θα αρχισει η διαθεση του.
Η Forthnet ειναι σοβαρη εταιρεια και πιστευω οτι τα πραγματα να ειναι ακριβως ετσι αν και χωλαινει λιγο στην τηρηση των ημερομηνιων ιδωμεν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.