PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL VOIP



novatron
29-07-15, 19:42
Χαίρετε,

είμαι στη Cyta και θέλω να αλλάξω εταιρεία, σκέφτομαι τη HOL. Ένας από τους λόγους που θέλω να αλλάξω είναι το ότι στη Cyta το τηλέφωνο είναι VOIP. Ισχύει αυτό και στη HOL; Θα ρωτούσα τους ίδιους αλλά δε θέλω να με πρήξουν στα τηλέφωνα!

Ευχαριστώ

nikosnikolakis
29-07-15, 19:56
Εγώ προσωπικα έχω POTS, αν και νομίζω υπάρχει επιλογή και για VOIP.

nyannaco
29-07-15, 20:50
Η νορμα ειναι POTS.

Vitruvian78
29-07-15, 21:21
Συμφωνα με τον ΟΤΕ, σε δύο χρόνια όλες οι συνδέσεις θα είναι VOIP. Επομένως το VOIP θα επιστρέψει για όλους τους εναπωμείναντες παρόχους.

netblues
29-07-15, 21:39
Δεν προκυπτει αυτο απο καπου. Ο οτε εχει αποφασισει να κανει το δικτυο του all ip. Το τι θα κανουν οι υπολοιποι ειναι αδιαφορο τεχνικά.
Ετσι κιαλλιως βεβαια, πισω απο την voice πορτα του εναλλακτικου καποιας μορφης packet based voice παιζει και σημερα.
Το αν θα αποφασισουν οι υπολοιποι να το μεταφερουν μεχρι και το χωρο του πελατη, ειναι μια μαλλον απιθανη εξελιξη, μιας και δεν έχουν να κερδίσουν κατι.
Αντιθετα για τον ΟΤΕ που στα αστικα κεντρα έχει κλασσικο εξοπλισμο τηλεφωνιας, η μεταφορα σε voip εχει τεραστια σημασια.

goana12
29-07-15, 22:31
Συμφωνα με τον ΟΤΕ, σε δύο χρόνια όλες οι συνδέσεις θα είναι VOIP. Επομένως το VOIP θα επιστρέψει για όλους τους εναπωμείναντες παρόχους.

Και εγω αυτο διαβασα καπου. Ειναι ευρωπαικη οδηγια μεχρι το 2018 να γινει η τηλεφωνια στην Ελλαδα υποχρεωτικα VOIP. Ασχετα που θα τρωμε 2-3 χρονια προστιμα, γιατι ως συνηθως δεν θα ειμαστε ετοιμοι στο χρνοδιαγραμμα που εχει τεθει...:lol:

jkoukos
30-07-15, 10:04
Που τα διαβάζεται αυτά βρε παιδιά; Δεν υπάρχει καμιά οδηγία και πρόστιμα.
Το μόνο που υπάρχει κι έχει αρχίσει να εφαρμόζεται σε όλους του παρόχους στην Ευρώπη, είναι μια σύσταση να καταργηθεί σιγά-σιγά το DSL σε ISDN γραμμή.
Στον ΟΤΕ λένε μέχρι το 2018, όλες οι οικιακές συνδέσεις να καταργηθούν εντελώς και φυσικά αυτό επηρεάζει και την τηλεφωνία.
Απλά βολεύει ως λύση το Voip, όμως κανείς δεν αναφέρει ότι θα καταργηθεί το PSTN. Άλλο αν μελλοντικά (άγνωστο πότε) εκεί θα καταλήξουν όλοι.

goana12
30-07-15, 19:35
Που τα διαβάζεται αυτά βρε παιδιά; Δεν υπάρχει καμιά οδηγία και πρόστιμα.
Το μόνο που υπάρχει κι έχει αρχίσει να εφαρμόζεται σε όλους του παρόχους στην Ευρώπη, είναι μια σύσταση να καταργηθεί σιγά-σιγά το DSL σε ISDN γραμμή.
Στον ΟΤΕ λένε μέχρι το 2018, όλες οι οικιακές συνδέσεις να καταργηθούν εντελώς και φυσικά αυτό επηρεάζει και την τηλεφωνία.
Απλά βολεύει ως λύση το Voip, όμως κανείς δεν αναφέρει ότι θα καταργηθεί το PSTN. Άλλο αν μελλοντικά (άγνωστο πότε) εκεί θα καταλήξουν όλοι.

Το διαβασα ΕΔΩ (http://www.adslgr.com/forum/threads/872791-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD-%CE%9F%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B7%CF%82-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B7%CF%82/page3) στο adslgr.com μαλιστα... Δεν ξερω τελικα τι ισχυει...

netblues
30-07-15, 19:39
Μα για isdn συζηταγαμε..... Αυτο που διαβασες αφορα τον οτε, που θελει να παει σε voip. Προφανως αλλο πραγμα ο οτε αλλο η ΕΕ.

goana12
30-07-15, 22:55
Μα για isdn συζηταγαμε..... Αυτο που διαβασες αφορα τον οτε, που θελει να παει σε voip. Προφανως αλλο πραγμα ο οτε αλλο η ΕΕ.

Μα λεει καθαρα... "Βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας, όλες οι τηλεφωνικές γραμμές έως το 2018 θα πρέπει να έχουν περάσει σε voip" και αυτο δεν αφορα μονο τον ΟΤΕ...

Τελος παντων ισως και να μην ισχυει τελικα... Ειδωμεν...

jkoukos
31-07-15, 07:49
Εξ όσων γνωρίζω δεν υπάρχει καμία ευρωπαϊκή οδηγία. Αυτό που ισχύει έχει αναφερθεί εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/872791-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD-%CE%9F%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B7%CF%82-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B7%CF%82?p=5699497#post5699497).
Το όλο θέμα έχει να κάνει με 2 προβλήματα. Τα DSL σήματα των ISDN γραμμών επηρεάζουν τα αντίστοιχα στις PSTN και ταυτόχρονα μελλοντικά θα υπάρχουν ελλείψεις σε εξοπλισμό και ανταλλακτικά για το ISDN, οπότε οι κύριοι πάροχοι παίρνουν από τώρα τα μέτρα τους, ξεκινώντας από τις οικιακές συνδέσεις.

ATG
01-08-15, 08:39
Συμφωνα με τον ΟΤΕ, σε δύο χρόνια όλες οι συνδέσεις θα είναι VOIP. Επομένως το VOIP θα επιστρέψει για όλους τους εναπωμείναντες παρόχους.

Σωστο!
Ο ΟΤΕ θα βαζει μονο VoIP αλλά σε καμια περιπτωση δεν μπορει να υποχρεωσει τους αλλους παροχους να κανουν το ιδιο.

Giwrgos19802
06-08-15, 09:11
Το voip είναι μια λύση καθώς θα μπορεί να δίνει Χ τηλεφωνικούς αριθμούς. Μην ξεχνάμε ότι όταν καταργήσει πλήρως το ISDN υπάρχουν επιχειρήσεις που έχουν ISDN συνδέσεις με κεφαλικό και 2-Χ msn αριθμούς τηλεφωνικά κέντρα κλπ κλπ κλπ. Δεν νομίζω να θέλει να τους χάσει από πελάτες.......οπότε μην βγάζετε διάφορα συμπεράσματα. Τώρα για τον φίλο, κατά πάσα πιθανότητα POTS γραμμή θα πάρεις και όχι VoIP και να σημειωθεί ότι αν πάρεις POTS δεν πρόκειτε να στην αλλάξουν σε VoIP εκτός αν πάς σε Business πακέτο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.