PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE Speedport W 724V Type Ci DSL Traffic



d.stathopoulos
03-08-15, 20:01
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να κάνουμε capture το DSL traffic με wireshark/tcpdump στο DSL interface του modem του ΟΤΕ;
Τι συνδεσμολογία πρέπει να γίνει;

deniSun
03-08-15, 22:51
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να κάνουμε capture το DSL traffic με wireshark/tcpdump στο DSL interface του modem του ΟΤΕ;
Τι συνδεσμολογία πρέπει να γίνει;

Για να το κάνεις αυτό και να έχεις 100% capture πακέτων, θα πρέπει να το βάλεις σε bridge mode και τον PPPoE client στο μηχάνημα που θα τρέχεις το wireshark πχ linux, windows.

d.stathopoulos
04-08-15, 13:34
Αν κατάλαβα καλά, πρέπει όλο το PPP negotiation να το κάνει το wireshark μηχάνημα.
Άρα, για να γίνει αυτό πρέπει το κάνω config το wireshark με όλες τις παραμέτρους του PPPoE.

Επειδή δεν ξέρω τις PPP παραμέτρους (βασικά μόνο το password δεν ξέρω), θέλω να κάνω capture το traffic με την ελπίδα ότι είναι σε PAP για να το
αποκωδικοποιήσω.

Επιπλέον επειδή το modem/router είναι και VoIP θέλω να κάνω capture και το traffic για το SIP registration ούτως ώστε να συνδέσω το VoIP απευθείας με τον Asterisk.

deniSun
04-08-15, 19:23
Αν κατάλαβα καλά, πρέπει όλο το PPP negotiation να το κάνει το wireshark μηχάνημα.
Άρα, για να γίνει αυτό πρέπει το κάνω config το wireshark με όλες τις παραμέτρους του PPPoE.

Επειδή δεν ξέρω τις PPP παραμέτρους (βασικά μόνο το password δεν ξέρω), θέλω να κάνω capture το traffic με την ελπίδα ότι είναι σε PAP για να το
αποκωδικοποιήσω.

Επιπλέον επειδή το modem/router είναι και VoIP θέλω να κάνω capture και το traffic για το SIP registration ούτως ώστε να συνδέσω το VoIP απευθείας με τον Asterisk.

Αν θέλεις να έχεις 100% capture θα πρέπει το wireshark να βρίσκεται πάνω στο ρούτερ.
Και επειδή δεν ξέρω κάποιο CPE να μπορεί να τρέξει wireshark, θα πρέπει να το κάνεις όπως σου είπα.
Μια άλλη λύση να κάνεις capture τα πακέτα πάνω στο ρούτερ (ξεχωριστό ρούτερ).
Τα περισσότερα ρούτερ (προσοχή όχι τα "ρούτερ" ή τα modem/router) έχουν δυνατότητα capture πακέτων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.