PDA

Επιστροφή στο Forum : Οταν η Wind δεν καλυπτει την περιοχη πληρωνεις τον λογαριασμο?



Stavros94
05-08-15, 13:02
Γεια σας,
ειναι το πρωτο μου post οποτε αν ειναι λαθος τοποθετημενο παρακαλω συγχωρεστε με.

Ιστορια:Ειχα ενα καταστημα στον Αλιμο. Με τηλεφωνο και ιντερνετ Forthnet. Τη γραμμη την ειχα καπου 6 χρονια καθως ημουν ευχαριστημενος, και τη μετεφερα αναλογα.
Πριν 1 περιπου χρονο, με πηρε τηλεφωνο μια κοπελα για προσφορα της Wind ωστε να γυρισω την γραμμη σε Wind double play, ιδιες ταχυτητες, ελαχιστα φθηνοτερο παγιο. Μου ειπε δε, οτι η Forthnet προκειται να κλεισει καθως αγοραστηκε ηδη απο την Wind...
Παλιοτερα ασχολουμουν με τα γινομενα των εταιρειων, καθως περασα ενα διαστημα κι εγω απο την τηλεφωνικη υποστηριξη της Wind μεσω της Teleperfomance.
Σ'αυτη τη φαση ομως ημουν τελειως μα τελειως ασχετος. Ρωτησα ενα φιλο, μου ειπε ειναι πιθανο να ισχυει.
Να μην πολυλογω, δινω τηλεφωνικα το οκ και μου εστειλε κουριερ με τα χαρτια.

Μετα απο 1 χρονο, και πριν 1,5 μηνα απο σημερα, εκλεισα το μαγαζι και μετακομισα στην Β.Ευβοια, συγκεκριμενα στην Αιδηψο.

Πηγα στην Ιστιαια που ειναι το τοπικο καταστημα wind και ζητησα μεταφορα της γραμμης εδω.
Μου ειπαν οτι η Wind δεν εχει δικτυο στην περιοχη και δεν γινεται. Αλλα οταν ζητησα την διακοπη της γραμμης (που αυτη τη στιγμη λειτουργει σε αλλουνου το μαγαζι) οτι πρεπει να πληρωσω αλλα 160ε για το διαστημα του συμβολαιου που υπολειπεται..!
Βρε ανθρωπε μου, μα-μου-σου-του... Αφου η εταιρεια αδυνατει να μου παρασχει υπηρεσιες, πως κλεινω εγω το συμβολαιο?

Καλεσα στην υποστηριξη της Wind. Ο νεαρος που μιλησα μου ειπε τα ιδια, αλλα με εντονοτερο υφος μου τονισε οτι "το γραφει στο συμβολαιο!" πως η Wind δεν ευθυνεται για περιοχες μη καλυψης και πως αφου εγω δεν τους ειπα οτι θα μετακομισω σε τετοια περιοχη οταν εκανα το συμβολαιο(!!!), δεν ευθυνεται η Wind!
Αρα, πρεπει να πληρωσω κανονικα ολο το συμβολαιο για προωρη διακοπη. Αν θελω δε, μου ειπε οτι μπορω να στειλω ενα εγγραφο στην εταιρεια για να το διευθετησω.

Θα ηθελα τη γνωμη σας και τα φωτα σας στο τι πρεπει να κανω. Αυτες τις εποχες τα χρηματα δεν υπαρχουν και να υπηρχαν, θεωρω πως αυτο ειναι παραλογο, εκβιαστικο και -θα'πρεπε να θεωρειται και παρανομο.

Ευχαριστω απο πριν για οποιον βοηθησει

Σημειωση: Στην περιοχη λειτουργουν κανονικα συνδεσεις Οτε και HOL τηλεφωνο και ιντερνετ. Εκανα αιτηση σε Οτε και μου εκαναν την συνδεση την επομενη μερα.

OxAp0d0
05-08-15, 16:17
Γράφτους κανονικά και συνέχισε με τον ΟΤΕ. Εννοείται πως ότι λογαριασμός και να σου έρθει από Wind δε θα πληρώσεις ούτε cent.
Άμα δε βαριέσαι, κάνε και μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ για παράνομη χρέωση.

edit: Βασικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κάνε βαριέσαι δε βαριέσαι μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ :)

SPIROS1979
14-08-15, 17:03
κανε μια κατεγελια στον ΕΕΤΤ σε λιγες μερες θα σου μιλησουν απο την Wind και θα σου βρουν λυση αμεσως οταν γινονται κατεγελιες

alex1
15-08-15, 14:05
Όλα τα συμβόλαια κινητής τηλεφωνίας ανεξαρτήτου εταιρείας είναι στην ουσία μια παροχή υπηρεσιών όπου στην περίπτωση την δική σου όπου δεν έχεις σήμα άρα δεν σου παρέχετε υπηρεσία άρα τους επιβάλεις να στο κόψουν. Βέβαια στην περίπτωση που έχει επιδοτηθεί η γραμμή σου είσαι υποχρεωμένος να τους επιστρέψεις το ποσό που σου αναλογεί για να είσαι νόμιμα καλυμμένος.

Godian
17-08-15, 13:53
Να σου πω εγώ τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου φίλε μου. Εφόσον η εταιρεία δε πρόκειται να βρει λύση πχ μας πληρώσεις τα μισά εφόσον δεν μπορείς να ξέρεις πως μπορεί να στα φέρει η ζωή και δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει στο μέλλον. Λέω για τη φάση που μετακόμισες
Άστο ως έχει. Δήλωσε αδυναμία πληρωμής και πήγαινε σε άλλο παροχο. Απλά στείλε ένα χαρτί πως μόλις λήξει το συμβόλαιο θέλεις να σταματήσει. Γιατί αυτοί θα στο συνεχίσουν. Και αστους να κλαίνε.
Στην άλλη περίπτωση μπορείς να ζητήσεις διακανονισμο για να έχεις τον κεφάλι σου ήσυχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.