PDA

Επιστροφή στο Forum : OTETV και NETIS DL4323D



HarisH
06-08-15, 03:12
Χαίρετε,

αγόρασα το router ( http://www.e-shop.gr/netis-dl4323d-300mbps-wireless-n-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.617379) ψάχνοντας κατι φθηνό αλλα καλύτερο απο το ZTE που δίνει ο ΟΤΕ.

Το ασύρματο του δυνατό, στο WAN το upload απο 500 πήγε 890, γενικά τα 24 ευρώ του (προσφορά ημέρας) τα αξίζει και με το παραπάνω κατά τη γνώμη μου.

ΜΕ βάση λοιπόν ενα παλιό οδηγό (για US ROBOTICS) απο εδώ ξεκίνησα να ρυθμίσω τα interfaces για να παιξει και το ΟΤΕ TV.

Στην αρχή δεν επαιρνε καθολου IP το router και αρχισα το ψάξιμο.
Μετά από αρκετή προσπάθειa εφτασα να βλεπω οτι το 8/36 παιρνει ip 10.xxx.xxx.xxx απο ΟΤΕ, οσον αφορά το TV Box το μήνυμα λάθους που στην αρχή ηταν No DHCP answer εγινε Wrong DCHP Answer και σταμάτησα εκεί.

Για να μην πολυλογώ ειμαι 99.999 σίγουρος ότι κάτι έχω ξεχάσει στις παραμέτρους του WAN Interface και το TV Box δεν μπορει να "μιλήσει" με την υπηρεσία, το router παιρνει IP .

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

emeliss
06-08-15, 14:05
Το ρούτερ δεν πρέπει να παίρνει IP στο PPP 8/36. Θέλεις αυτό το PPP να γίνεται bridge προς μια συγκεκριμένη πόρτα LAN. Αυτή η πόρτα δεν θα πρέπει να είναι στο ίδιο group με τις υπόλοιπες ή να την διαχειρίζεται ο DHCP του ρούτερ σου. Η λογική είναι αυτή, τώρα πως γίνεται με το ρούτερ σου...

HarisH
06-08-15, 14:44
To router πρεπει να παίρνει IP απο τον DHCP του οτε tv στο 10.0.0.0, αυτό είναι επιβεβαιωμένο και φαίνεται και απο το παλιό που έχω τωρα πάνω που παίρνει IP.
Εννοείται ότι έχεις ξεχωριστό VLAN με τη πόρτα που παει στο TV Box και το συγκεκριμένο interface.
Το πρόβλημα δεν είναι πως γίνεται με το router μου. To πρόβλημα είναι οτι κόβω κατι που δε πρεπει.
Ενα σημείο που ψάχνω ειναι το PCR, στο US Robotics εβαζες το interface UBR without PCR, στο Netis θέλει οπωσδήποτε να ορίσεις τιμή PCR, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό ή μόνο αυτό.

sdikr
06-08-15, 14:47
To router πρεπει να παίρνει IP απο τον DHCP του οτε tv στο 10.0.0.0, αυτό είναι επιβεβαιωμένο και φαίνεται και απο το παλιό που έχω τωρα πάνω που παίρνει IP.
Εννοείται ότι έχεις ξεχωριστό VLAN με τη πόρτα που παει στο TV Box και το συγκεκριμένο interface.
Το πρόβλημα δεν είναι πως γίνεται με το router μου. To πρόβλημα είναι οτι κόβω κατι που δε πρεπει.
Ενα σημείο που ψάχνω ειναι το PCR, στο US Robotics εβαζες το interface UBR without PCR, στο Netis θέλει οπωσδήποτε να ορίσεις τιμή PCR, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό ή μόνο αυτό.

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι απο παλιότερα, όχι δεν πρέπει να πάρει το router την ip 10.0.0.0, το pcr δεν έχει να κάνει με το πρόβλημα σου και στην ουσία δεν δουλεύει απο την στιγμή που τα μηχανήματα του ΟΤΕ είναι ubr

HarisH
06-08-15, 15:02
Οχι την 10.0.0.0, στο subnet 10, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση για το PCR αλλα στο Netis που θέλει οπωσδήποτε να βάλεις τιμή απο 1-65535 τι βάζεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.