PDA

Επιστροφή στο Forum : θα κάνω καλά να μεταβώ στην Forthnet?



Σελίδες : [1] 2

lghikas
06-04-07, 15:18
Γεια σας...


θα ήθελα να με ενημερώσεται σχετικά αν αξίζει η Forthnet...

η αλήθεια είναι οτι θέλω να εχω τα 10mbit . Αυτή τι στιγμή έχω isdn γραμμή OTE με OnDsl 768
και δίνω 20.5 το μήνα

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007868

με το παραπάνω πακέτο δίνω 19.5 το μήνα ολα μέσα ?? υπάρχει κάποια κρυφή χρέωση ?

σε 1 μηνα τελειώνει η συνδρομή .. τι χρειαζεται ακριβώς για να μεταβώ στην Forthnet? από κάλυψη μου λέει ότι υπάρχει μέσω ιδιόκτιτου δικτίου .(κέντρo DAFN)(isdn)

εν ολίγης με 1 ευρω λιγότερο τον μήνα θα έχω 10mbit ??

:hmm: υπάρχει κανείς που να έχει βάλει να μου πει αν αξίζει ?

Τα φώτα σας!!

deniSun
06-04-07, 15:22
Τα 10Μb είναι αν βγεις μέσα από το δίκτυο της forthnet.
Δες πρώτα αν υποστηρίζει την περιοχή σου.

Valandil
06-04-07, 15:24
Τα 10Μb είναι αν βγεις μέσα από το δίκτυο της forthnet.
Δες πρώτα αν υποστηρίζει την περιοχή σου.

Μα το παιδί λέει πως υπάρχει ;)


από κάλυψη μου λέει ότι υπάρχει μέσω ιδιόκτιτου δικτίου .(κέντρo DAFN)(isdn)

A_gamer
06-04-07, 15:29
Δεν ξέρω για την αξιοπιστία της,αλλά σίγουρα συμφέρει πολύ περισσότερο από τον ΟΤΕ.Να το πάρεις είναι η συμβουλή μου.
Υ.Γ.Άσε που ο ΟΤΕ είναι πολύ αναξιόπιστος,δε "λέει" καθόλου.

Delijohn
06-04-07, 15:40
Μια φορά με 1€ παραπάνω..δεν θα έχεις 768! χεχε..

sa1901
06-04-07, 15:50
Αυτή τι στιγμή έχω isdn γραμμή OTE με OnDsl 768
και δίνω 20.5 το μήνα

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007868

με το παραπάνω πακέτο δίνω 19.5 το μήνα ολα μέσα ?? υπάρχει κάποια κρυφή χρέωση ?


Ναι με 19,5 και καμία άλλη χρέωση όσον αφορά το ίντερνετ, θα έχεις 10ΜΒ.

Το θέμα είναι πότε θα τα έχεις. Ως γνωστόν ένα μήνα θέλεις χαλαρά, για να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου από Forthnet...:down:

A_gamer
06-04-07, 15:54
Περίμενε μερικές μέρες μέχρι να ισχύσει η νέα διάταξη της ΕΕΤΤ και μετά βουρ για φορθνετ!;)

lghikas
06-04-07, 15:55
Υπομονή έχω ...;) από άποψη isdn γραμμής θα μου κοπεί ?
δν ξέρω είναι πολύ δελεστική προσφορά...μν υπάρχει τίποτα το κρυφο. αυτο ανησυχό...

sa1901
06-04-07, 15:57
από άποψη isdn γραμμής θα μου κοπεί ?
Shared LLU μπαίνει και σε ISDN.

slipknot
06-04-07, 16:05
Ότι και να σου πουν εδώ,δεν θα ξέρεις πως θα είναι σε 1 μήνα ή σε 6 μήνες.Πάντως μέχρι τώρα δείχνει ότι είναι από τις καλύτερες προτάσεις της αγοράς.

lghikas
06-04-07, 16:27
ναι , λογικά όμως πάντα καλύτερη θα είναι από αυτή που έχω τώρα..
έτσι κ αλλιώς έχω ένα μήνα να αποφασίσω..

έχω το router d-link G-664T μπαίνει η adsl ή θα χρειαστώ το modem του "κουτιού" ?

slipknot
06-04-07, 16:31
Εσύ θα επιλέξεις ποιο θα χρησιμοποιήσεις

lghikas
06-04-07, 16:36
οκ εγώ επιλέγω αλλά είναι συμβατό με τα 10 mbit?

A_gamer
06-04-07, 16:43
οκ εγώ επιλέγω αλλά είναι συμβατό με τα 10 mbit?

Έλεγξέ το.Κάπου μέσα στο user interface θα γράφει το όριό του.

lghikas
06-04-07, 17:30
δεν το βρισκω.. και στο site της dlink δεν υπάρχει.

A_gamer
06-04-07, 17:37
Το έψαξα στο google και το συγκεκριμένο ρούτερ φτάνει μέχρι τα 8 mbps.(Στο ανέβασμα 1)

yuk
06-04-07, 17:42
από άποψη isdn γραμμής θα μου κοπεί ?
H Forthnet δεν υποστηρίζει ISDN γραμμές στο δίκτυό της.
http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=186016

Έχω ISDN. Τι επιλογές έχω;
Η τεχνολογία ISDN δεν καλύπτεται ακόμα από το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet. Επομένως, έχετε τις εξής επιλογές:
1. Αν καλύπτεστε από το δίκτυό μας και επιθυμείτε να σας μεταφέρουμε, τότε η γραμμή σας θα γίνει PSTN (στην περίπτωση αυτή, θα φροντίσουμε εμείς, μέσω της τεχνικής μας υποστήριξης, ώστε να έχετε τον απαραίτητο εξοπλισμό).
2. Αν δεν καλύπτεστε από το δίκτυο της Forthnet, τότε, μπορείτε να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε το ISDN χωρίς καμία αλλαγή.

A_gamer
06-04-07, 17:45
H Forthnet δεν υποστηρίζει ISDN γραμμές στο δίκτυό της.
http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=186016

Έχω ISDN. Τι επιλογές έχω;
Η τεχνολογία ISDN δεν καλύπτεται ακόμα από το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet. Επομένως, έχετε τις εξής επιλογές:
1. Αν καλύπτεστε από το δίκτυό μας και επιθυμείτε να σας μεταφέρουμε, τότε η γραμμή σας θα γίνει PSTN (στην περίπτωση αυτή, θα φροντίσουμε εμείς, μέσω της τεχνικής μας υποστήριξης, ώστε να έχετε τον απαραίτητο εξοπλισμό).
2. Αν δεν καλύπτεστε από το δίκτυο της Forthnet, τότε, μπορείτε να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε το ISDN χωρίς καμία αλλαγή.

Αυτό είναι για το Full LLU.Αν εσύ μπεις σε Shared θα συνεχίσεις να έχεις τηλεφωνία από ΟΤΕ,άρα και ISDN.

sdikr
06-04-07, 18:28
Αυτό είναι για το Full LLU.Αν εσύ μπεις σε Shared θα συνεχίσεις να έχεις τηλεφωνία από ΟΤΕ,άρα και ISDN.

Και παγίο ΟΤΕ

lghikas
06-04-07, 20:31
Το έψαξα στο google και το συγκεκριμένο ρούτερ φτάνει μέχρι τα 8 mbps.(Στο ανέβασμα 1)
με firmware το καινούργιο ?




Οταν λες πάγιο εννοείς το isdn παγιο ?
για να έχω isdn ,θα έχω και 1mbit τελικά ?

A_gamer
06-04-07, 22:56
Και παγίο ΟΤΕ
Δυστυχώς.Ανάλογα με το λόγο για τον οποίο θέλει το ISDN.Ίσως βρει τρόπο να καλύψει την απώλεια, π.χ. με αριθμό ΙΡ και να βάλει Full.


με firmware το καινούργιο ?

Μάλλον με οποιοδήποτε.


Οταν λες πάγιο εννοείς το isdn παγιο ?
για να έχω isdn ,θα έχω και 1mbit τελικά ?
Εννοεί κάθε πάγιο τηλεφωνίας που πληρώνεις στον ΟΤΕ.Με το Shared LLU θα έχεις Internet 10 Mbps από Forthnet,αλλά τηλ. από ΟΤΕ.Μήπως όμως βρεις τρόπο να καλύψεις την απώλεια του ISDN;Για ποιο λόγο το θέλεις;

sa1901
06-04-07, 23:26
Tι το μπερδεύετε το παιδί; Ρωτάει ξεκάθαρα για το ADSL in-a-box.

Ναι μπορείς να βάλεις τα 10ΜΒ στην ISDN σου, συνεχίζοντας να πληρώνεις το πάγιο του ΟΤΕ για την τηλεφωνία ακριβώς όπως έκανες μέχρι τώρα. Για ίντερνετ δεν θα πληρώσεις τίποτα άλλο για 6 μήνες, πέρα από την τιμή του πακέτου.

lghikas
06-04-07, 23:34
Δυστυχώς.Ανάλογα με το λόγο για τον οποίο θέλει το ISDN.Ίσως βρει τρόπο να καλύψει την απώλεια, π.χ. με αριθμό ΙΡ και να βάλει Full.

Με το Shared LLU θα έχεις Internet 10 Mbps από Forthnet,αλλά τηλ. από ΟΤΕ.Μήπως όμως βρεις τρόπο να καλύψεις την απώλεια του ISDN;Για ποιο λόγο το θέλεις;


μα εγώ τηλ από ΟΤΕ θέλω με το isdn του και νετ απο 4net . αμα τα 10mbit δουλεύουν σε shared LLU δεν θα υπάρχει πρόβλημα. σωστα?

εγώ τι θα ζητήσω απο την forthnet ? μου διακόπτει αυτή την οτενετ?


EDIT : @sa1901 thanx άρα απλοποιούνται τα πράγματα..

sa1901
07-04-07, 00:18
εγώ τι θα ζητήσω απο την forthnet ? μου διακόπτει αυτή την οτενετ?
Tην σύνδεση που έχεις με την ΟΤΕΝΕΤ πρέπει να την διακόψεις μόνος σου.

Όταν με το καλό διακοπεί, θα κατεβάσεις και θα συμπληρώσεις την αίτηση που θα βρεις εδώ (http://www.forthnet.gr/media/Internet_SymvaseisYphresiwn/ADSL/Forthnet%20ADSL%2010Mbps_in%20a%20box_v5.pdf).

Αυτή θα στείλεις στην forthnet μαζί μετα υπόλοιπα δικαιολογητικά που αναφέρει εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=126883) και μετά θα περιμένεις.

Ετοιμάσου όμως για μεγάλη αναμονή. 2 μήνες minimum....

lghikas
07-04-07, 01:46
Tην σύνδεση που έχεις με την ΟΤΕΝΕΤ πρέπει να την διακόψεις μόνος σου.

Όταν με το καλό διακοπεί, θα κατεβάσεις και θα συμπληρώσεις την αίτηση που θα βρεις εδώ (http://www.forthnet.gr/media/Internet_SymvaseisYphresiwn/ADSL/Forthnet%20ADSL%2010Mbps_in%20a%20box_v5.pdf).

Αυτή θα στείλεις στην forthnet μαζί μετα υπόλοιπα δικαιολογητικά που αναφέρει εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/formtemplate.aspx?p=126883) και μετά θα περιμένεις.

Ετοιμάσου όμως για μεγάλη αναμονή. 2 μήνες minimum....

:respekt: 8nx!! αλλο τωρα.. υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν καμιά αυτόματη ανανέωση από ΟΤΕΝΕΤ ?

N3ptun3
07-04-07, 09:38
Περίμενε μερικές μέρες μέχρι να ισχύσει η νέα διάταξη της ΕΕΤΤ και μετά βουρ για φορθνετ!;)
Τι καινούργιο θα έχει αυτή η διάταξη ?

lghikas
07-04-07, 10:10
Τι καινούργιο θα έχει αυτή η διάταξη ?

Από τι έχω καταλάβει , η Φορθνετ και η καθε φορθεντ θα μπορει να συνδεθεί άμεσα στον βρόχο του ΟΤΕ. δν ξέρω αλλά μάλλον αυτό.

A_gamer
07-04-07, 11:17
Τι καινούργιο θα έχει αυτή η διάταξη ?

Αντί για διακοπή της ΑDSL γραμμής από ΟΤΕ και επανενεργοποίηση σε νέο δίκτυο,θα γίνεται μετατροπή.
Νομίζω από 20 Απριλίου (περίπου) ισχύει.

WolfRathmA_GR
07-04-07, 15:51
Παιδια γεια σας και καλως σας βρηκα. Και εγω σκεφτομαι να παω στην forthnet. Τι μου προτεινεται; Η περιοχη μου υποστιριζεται και το σκεφτομαι σοβαρα. Δεν εχω καθολου τηλεφωνο απο οτε και απο οτι ακουσα πρεπει να βαλω πρωτα οτε και μετα να παω στην forthnet. Τι να κανω;

A_gamer
07-04-07, 16:03
Σχετικά με την ανάγκη να έχεις γραμμή ΟΤΕ και να τη μετατρέψεις:είναι αλήθεια.Θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι να ισχύσουν οι νέες διατάξεις της ΕΕΤΤ και να σιγουρευτείς πως η Forthnet έχει πόρτες κτλ. και μετά να βάλεις γραμμή ΟΤΕ για να τη μετατρέψεις ώστε να πληρώσεις μόνο 1-2 πάγια στον ΟΤΕ.Συμφέρει,αλλά καλύτερα βάλε 2play για να έχεις και τηλεφωνία μέσω Forthnet.

WolfRathmA_GR
07-04-07, 16:12
Σχετικά με την ανάγκη να έχεις γραμμή ΟΤΕ και να τη μετατρέψεις:είναι αλήθεια.Θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι να ισχύσουν οι νέες διατάξεις της ΕΕΤΤ και να σιγουρευτείς πως η Forthnet έχει πόρτες κτλ. και μετά να βάλεις γραμμή ΟΤΕ για να τη μετατρέψεις ώστε να πληρώσεις μόνο 1-2 πάγια στον ΟΤΕ.Συμφέρει,αλλά καλύτερα βάλε 2play για να έχεις και τηλεφωνία μέσω Forthnet.

Δηλαδη να βαλω προς ωρας οτε και να περιμενω;

A_gamer
07-04-07, 16:26
Δηλαδη να βαλω προς ωρας οτε και να περιμενω;

Όχι βέβαια.Σου είπα περίμενε,γιατί αν το καθυστερήσουν,θα πληρώνεις άδικα τον ΟΤΕ.

WolfRathmA_GR
07-04-07, 16:31
Όχι βέβαια.Σου είπα περίμενε,γιατί αν το καθυστερήσουν,θα πληρώνεις άδικα τον ΟΤΕ.

Sorry αλλα δε καταλαβα. Ειμαι λιγο αργοστροφος :P
Γιατι να μην κανω μια αιτηση στον οτε και μετα απευθειας μια αιτηση στην forthnet... η περιοχη μου απο οτι μου λενε καλυπτεται...

A_gamer
07-04-07, 16:34
Sorry αλλα δε καταλαβα. Ειμαι λιγο αργοστροφος :P
Γιατι να μην κανω μια αιτηση στον οτε και μετα απευθειας μια αιτηση στην forthnet... η περιοχη μου απο οτι μου λενε καλυπτεται...

Έτσι λένε.Μπορεί όμως να καθυστερήσουν υπερβολικά.Θα σου πρότεινα να δημιουργήσεις νέο θέμα,όπου θα ρωτάς αν υπάρχει κάποιος ενεργοποιημένος της Forthnet στην περιοχή σου.

WolfRathmA_GR
07-04-07, 16:35
Μαλιστα. Σε ευχαριστω πολυ.

No-Name
07-04-07, 16:36
Πριν μια εβδομάδα ξεκίνησε στο Κορυδαλλό ακόμα δεν έχουμε κάποιον ενεργό.....Υπομονή και σε λίγες μέρες θα έχουμε νεότερα.

Το τηλ σου από τι ξεκινάει?τα 3 πρώτα νούμερα?

WolfRathmA_GR
07-04-07, 16:42
Πριν μια εβδομάδα ξεκίνησε στο Κορυδαλλό ακόμα δεν έχουμε κάποιον ενεργό.....Υπομονή και σε λίγες μέρες θα έχουμε νεότερα.

Το τηλ σου από τι ξεκινάει?τα 3 πρώτα νούμερα?

Δεν εχω καθολου τηλεφωνο. Εχω μονο του γειτονα μου που μενει ακριβος απο κατω μου. Ειναι το 210-495****

No-Name
07-04-07, 16:43
πέφτεισ σε Κορυδαλλό οπότε μπορεις να κάνεις αίτηση αφού πρωτα βάλεις γραμμή από τον ΟΤΕ

tsigarid
07-04-07, 16:44
Ποιά καινούρια διάταξη; Πότε θα ισχύει;

A_gamer
07-04-07, 16:47
Από 15 μέρες μετά τη δημοσίευσή της,δηλαδή κάπου στις 20-25 Απριλίου(χτες-προχθές νομίζω δημοσιεύτηκε).Όσο για το τι περιλαμβάνει,πήγαινε στο νήμα
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=88690

lghikas
07-04-07, 17:48
πω πω εγω σε ενα μήνα κάνω αίτηση στην Forthnet :):)

N3ptun3
09-04-07, 15:51
Αντί για διακοπή της ΑDSL γραμμής από ΟΤΕ και επανενεργοποίηση σε νέο δίκτυο,θα γίνεται μετατροπή.
Νομίζω από 20 Απριλίου (περίπου) ισχύει.
Eπομένως θα γλυτώσουμε το "νεκρό" διάστημα και δε θα μείνουμε offline καθόλου ?

Too nice to be true ... :p

Πως θα μάθουμε ότι όντως μπήκε σε ισχύη η διάταξη ?

No-Name
09-04-07, 15:55
Το πολύ να μένεις καμια μέρα offline βάσει ιδανικών καταστάσεων.

όταν δημοσιευθεί στο ΦΕΚ θα τεθεί και σε ισχύ.

N3ptun3
09-04-07, 21:09
όταν δημοσιευθεί στο ΦΕΚ θα τεθεί και σε ισχύ.
Γνωρίζουμε πότε περίπου θα γίνει αυτό ?

lghikas
10-04-07, 00:25
Γνωρίζουμε πότε περίπου θα γίνει αυτό ?

20-25 απριλίου ελπίζουμε:whistle: :hmm:

A_gamer
10-04-07, 00:29
20-25 απριλίου ελπίζουμε:whistle: :hmm:

Για να είμαστε ρεαλιστές όμως, μπορεί να το δούμε να φτάνει μέχρι Μάιο.:whistle:

WolfRathmA_GR
10-04-07, 17:47
Παιδια σημερα εκανα καταργηση της ON TELECOMS και σιγα σιγα οδευω προς την forthnet... Εστειλα mail και τωρα περιμενω πληροφοριες.

N3ptun3
12-04-07, 10:41
Για να είμαστε ρεαλιστές όμως, μπορεί να το δούμε να φτάνει μέχρι Μάιο.:whistle:

Επομένως αίτηση από τον Ιούνιο ... :hmm:

Υπάρχει κάποιο link σχετικό με τη διάταξη ? :hmm:

A_gamer
12-04-07, 11:13
Επομένως αίτηση από τον Ιούνιο ... :hmm:

Υπάρχει κάποιο link σχετικό με τη διάταξη ? :hmm:

Στο θέμα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=88690 θα βρεις σε κάποιο από τα ποστ της πρώτης σελίδας τη νέα διάταξη.

N3ptun3
13-04-07, 09:33
ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.