PDA

Επιστροφή στο Forum : Azureus: Χαμηλή ταχύτητα



leokoudo
13-09-04, 19:42
Διάβασα και ακολούθησα τις οδηγίες που έχετε εδώ στο forum για το Azureus. Παρ' όλ' αυτά το download δεν ξεπερνάει τα 13kB/s (για λίγο μπορεί να πάει πάνω από 20kB/s αλλά γρήγορα ξαναπέφτει η ταχύτητα), αν και δίνω 13kB/s. Έχω βάλει κανονικά στα settings την ταχύτητα μου (δηλαδή 128 upload). Το port είναι ανοιχτό και έχω βάλει και trigger. Τι μπορώ να κάνω;

Έχω Tellas 512/128 και modem Jetspeed 500

Ευχαριστώ

Tasans
13-09-04, 21:48
Ρίξε το upload σου σε 9-10 KB/s.

looperX
13-09-04, 22:59
Τί είναι το trigger? Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα με τον leokoudo παρόλο που έχω το upload στα 9 kb/sec :|

leokoudo
13-09-04, 23:41
Έχω ήδη βάλει το upload στα 10

Gordon`s
13-09-04, 23:56
Δοκιμάστε να κατεβάσετε κάτι άλλο εκτός από παιχνίδι! Δείτε λίγο τι γίνεται με τα appz και πείτε μου..

Πότης

zaranero
14-09-04, 09:05
Ριξτε το upload περισσοτερο.Ριξτε το τοσο χαμηλα οσο σου επιτρεπει για να εχεις
download speed unlimited (0 unlimited).Εγω προσωπικα τωρα το εχω στο 6 αστο λιγο και κοιτα τα αποτελεσματα.Επισης μην εχεις αλλο p2p ανοικτο οπως emule και σου παιρνει απο το upload.

cosmos
14-09-04, 10:18
leokoudo, το προσωπάκι είναι πράσινο ή πορτοκαλί/άλλο χρώμα; Όταν έκανες μέσα στον wizard της σύνδεσης το connection test σου έβγαλε ok;

Τέλος πόσα seeds και πόσα peers έχει αυτό που προσπαθείς να κατεβάσεις;

Παίζει πάντα η περίπτωση να κατεβάζεις από χρήστες με upload 0 :p

Gordon`s
14-09-04, 11:52
Δοκιμή:
1) Κατεβάστε το SP2, τι ταχύτητα έχετε?
2) Κάντε seed ένα torrent με πολλούς peers χωρίς limit. Πόσο στεθεροποιείται?
3) Κάντε ταυτόχρονα τα 1 και 2 και ξεκινήστε να κατεβάζετε το upload σταδιακά μέχρι τη σταθεροποίηση του download. ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ και όχι max speed!

Αφού υποτεθεί ότι καταλάβατε τα όρια της σύνδεσης, παρακάτω:
1) Θέστε overall max connection <1000. Καμμία σύνδεση δεν αντέχει πολλά!
2) Limit το upload 1-2 kb λιγότερο από αυτό που καταλάβατε πιο πάνω ΣΤΟΝ αζορέα.
3) Μην βάζετε port 6881-6889. Βάλτε 5ψήφιο.

Εξτρά πληροφορίες:
1) Δείτε αν πολλά connections γίνονται snubbed.
2) Διαμορφώστε την στήλη στα detail ώστε να βλέπεται και την down ταχύτητα.
3) Ο αζορέας θέλει και λίγη Ram..
4) Κατεβάστε torrent από registration pages.

Υπομονή και προσευχή..

Πότης

JediMasterMANIAC
14-09-04, 14:48
ΔΉ µΉ½±Ή Δ± peers Αµ ΐ±Ή΄Ή± :)
metafrash :
TI einai ta peers?

P.S. ta ellhnika den moy emfanizontai swsta >: |

mindtrapper
14-09-04, 17:00
Peers είναι οι χρήστες που κατεβάζουν αυτή τη στιγμή το αρχείο όπως και εσύ. Δηλαδή δεν έχουν ολοκληρώσει το download ακόμα. Αλλά κατεβάζεις από αυτούς επειδή έχουν κάποιο part του αρχείου που εσύ δεν το έχεις κατεβάσει ακόμα.

Τα seeds είναι αυτοί που έχουν τελειωμένο το αρχείο.

leokoudo
14-09-04, 17:14
Το προσωπάκι είναι πράσινο και μου έβγαλε στο τεστ στον wizard ok.
Αυτό που κατεβάζω έχει πολλά peers και seeds.
Έβαλα το upload στα 6 και έβαλα overall max connection στα 300.
Τέλος έβαλα και 5ψήφιο port όπως μου είπατε.

Αυτό που κατάφερα με αυτά είναι να κατεβάζω με πάνω από 20kB/s αλλά κάτω από τα 30.

Αυτό ποθ παρατηρώ πάντως είναι ότι αν και είμαι συνδεμένος με 90 μόνο από 4-5 κατεβάζω

Gordon`s
14-09-04, 19:15
Εντάξι leokoudo φυσιολογικό είναι.. Δεν μπορούν να σου δώσουν όλοι. Άφησε κι άλλα connection. Δε χρειάζεται restart!

Άφησε κι άλλο upload μήπως ο tracker έχει ratio rules και δε σε αφήνει να κατεβάζεις συνεχώμενα. Αν κατεβάζεις το sims για παράδειγμα τώρα μη περιμένεις πολλά πολλά..

Πότης

dantouan
14-09-04, 19:16
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι λιγο υπομονη :wink:

kadronarxis
14-09-04, 20:09
Έχω και γω ένα μικρό πρόβλημα μετά το sp2, σε winxp prof english.
Έχω το download unlimited και το upload στο 8.
Ρίξτε μια ματιά τις εικόνες και πέστε μου διότι πάνω του 20-25 δεν ανεβαίνει με τίποτα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άντε γερά.

kadronarxis
14-09-04, 20:13
εικόνα 3η

kadronarxis
14-09-04, 21:42
έχει φτάσει σε σημείο να μην ανοίγει καθόλου σελίδες ο explorer.
Τόσο χάλια είναι το sp2;
Μου φαίνεται θα το γυρίσω σε win2000, και θα ηρεμήσω μια για πάντα.

Άντε γερά.

bk
14-09-04, 23:18
Ενώ γενικά το Azureus δουλεύει καλά, έχω παρατηρήσει ότι σε κάποια προγράμματα ενώ υπάρχουν seeds πχ. 19 και peers πχ 2 σε μένα το αρχείο δεν κατεβαίνει καθόλου. Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει γιατί συμβαίνει αυτό;

kadronarxis
15-09-04, 02:30
Λοιπόν αδέρφια, ΒΡΗΚΑ ΤΗ ΛΥΣΗ.....
ΠΡΕΠΕΙ, και τα win xp με το sp1, στα τελευταία τους να είχαν περιορισμό στο tcpip,μέσω κάποιου patch της microsoft.
Έβαλα τα sp2, όπως εξηγώ πιο πάνω, και γονάτισαν όλα.Azureus έπιανε ταχύτητα 20-25 αλλά browsing 0!!!!Λες και ο explorer δεν ήταν συνδεδεμένος με το router.
Έβαλα το patch για unlimited tcp ip connections, και τώρα το σύστημα Π Ε Τ Α Ε Ι....
Evilhawk, μην περιμένεις microsoft...Βάλε το patch για να βρεις την υγειά σου!! :D

Το patch to βρήκα εδώ:
http://www.neowin.net/forum/index.php?s=6418aa74b614a8a22f02bf84d00b1da7&showtopic=200828&st=15

Κάπου στο forum αυτό, δίνει Unlimited connections.
Βάλτε το και θα με θυμηθείτε.

ΆΝΤΕ ΓΕΡΑ

leokoudo
15-09-04, 13:42
Κάνει και για sp1?

EvilHawk
15-09-04, 14:53
Το patch to βρήκα εδώ:
http://www.neowin.net/forum/index.php?s=6418aa74b614a8a22f02bf84d00b1da7&showtopic=200828&st=15

Αχ Αχ που πάτε να ξενιτευτείτε για να βρείτε αυτά που τα έχουμε ήδη πεί εδώ :wink:
Ρίξτε ένα search στο adslgr για sp2!
Πάντως έχω να παρατηρήσω τα εξής για το patch!

Καταρχήν την δουλειά που κάνει το original sp2 tcpip.sys την κάνουν λίγο ή πολύ όλοι οι καλοί routers ήδη, (συμπεριλαμβανομένου του 652R που έχεις kadronarxis)!

Στο μουλάρι με το patch ή χωρίς, δεν είδα τεράστια διαφορά! Στίς καινούργιες εκδόσεις του μάλιστα υπάρχει ειδική ρύθμιση για να κάνει απο μόνο του τα ίδια!

Το Azureus προφανώς ξεσκίζει το tcpip και γιαυτό ίσως να έχει προβλήματα με το SP2!

Εγώ χρησιμοποιώ το original και το μουλάρι δεν κολλάει στις ανηφόρες! :wink:

Nodens
16-09-04, 01:55
Έχω κι εγώ πρόβλημα πλέον με τις ταχύτητες στο Azureus.Ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό κατέβαζα πάντα με 25 έως 35 τώρα κατεβάζω με +-10!!!Γιατί?Οι ρυθμίσεις μου είναι οι παρακάτω:
Port:52525
UDP:Enabled
Upload:10
Download:0
Max Upload Slots:3
Maximum connections per torrent:100
Maximum connections globally:300
Slowly connect new peers...
UPnP:Disabled

H φατσούλα είναι πάντα πράσινη.Το modem μου είναι το Zyxel Prestige 650R-31 με όλα τα απαραίτητα Ports ενεργοποιημένα.Επίσης έχω βάλει το patch για Unlimited Connections για το SP2.

Tι γίνεται?

mavlok
16-09-04, 09:11
Έχω κι εγώ πρόβλημα πλέον με τις ταχύτητες στο Azureus.Ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό κατέβαζα πάντα με 25 έως 35 τώρα κατεβάζω με +-10!!!

Κι εγω εχω αυτο το προβλημα με το azureus εδω και κανα δυο βδομαδες. Το edonkey παει τζαμι, οποτε δεν φταιει η γραμμη. Περιεργο.

kadronarxis
16-09-04, 13:55
To patch δεν κάνει για το sp1 leokoudo.
Hawk,
το ξέρω για το 652R, αλλά μετά που έβαλα το patch στο sp2, το σύστημα είναι πολύ πιο άνετο.Υπενθυμίζω ότι μετά από μια ώρα azureus,ο explorer δεν έβλεπε ούτε τον router!!!! αλλά κατέβαζε κανονικά!!!

Τέσπα, με το patch όλα επέστρεψαν όπως ήταν.

Βαράτε το παιδιά, ανεπιφύλακτα. :D

Άντε γερά.

a_aris
17-09-04, 02:14
Έχω κι εγώ πρόβλημα πλέον με τις ταχύτητες στο Azureus.Ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό κατέβαζα πάντα με 25 έως 35 τώρα κατεβάζω με +-10!!!Γιατί?Οι ρυθμίσεις μου είναι οι παρακάτω:
Port:52525
UDP:Enabled
Upload:10
Download:0
Max Upload Slots:3
Maximum connections per torrent:100
Maximum connections globally:300
Slowly connect new peers...
UPnP:Disabled

H φατσούλα είναι πάντα πράσινη.Το modem μου είναι το Zyxel Prestige 650R-31 με όλα τα απαραίτητα Ports ενεργοποιημένα.Επίσης έχω βάλει το patch για Unlimited Connections για το SP2.

Tι γίνεται?

Ρε γ*** την τρέλα μου, και με μένα τα ίδια!! Όταν ξεκινήσει ο αζόρεας Γ***** το σύμπαν. Κατεβάζει με 10-12k χωρίς καθόλου σταθερότητα ενώ επηρεάζει και το surfing και το outlook send/receive. Όταν το κλείσω, όλα καλά! Με την tellas όλα καλά, λένε. SP2 δεν έβαλα, αυτό το patch κάνει να το περάσω μπας και δώ το φώς μου;;;

Gordon`s
17-09-04, 04:07
Εγώ θα τα πω για άλλη μια φορά...

Οι ξένοι λένε χαρακτηριστικά την φράση: "torrents sucks"!
Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει ότι τα torrents δεν πιάνουν ταχύτητα εύκολα. Πρέπει να πετύχεις 2 πράγματα: α) Χρήστες με πολύ, πάρα πολύ upload. β) Πρέπει να πετύχεις tracker που να μην κοιτάει το ratio σου!

Εξηγούμαι:
α) Όταν εσύ, ο καθένας, βάζει upload 6-8 άντε και 10 kb και περιμένει να κατεβάσει με 42 (αναλογία 0,25) τι περιμένει κανείς? Φαντάσου δηλαδή να μπαίναμε σε ένα torrent μόνο Έλληνες!!
β) Είχα γράψει παλιότερα ένα post περί trackers. Έχουν ratio checking? ΈΧΟΥΝ!

Υπάρχει torrent που να μην ανήκει στα α & β? Υπάρχει! Σε επιλεγμένα sites που κάνεις register. Ψαξτε τα.. Να ξαναποστάρω εικόνες?

Ναι το sims από 14 free trackers που βρήκα συνολικά πήγαινε με 4!!!! 4! 4! Αναγκάστηκα για πρώτη φορά να βάλω limit στα connections! Έκανα επί ώρες snub χειροκίνητα να πετύχω χρήστη με μπόλικο upload. Τίποτα.. Έβαλα torrent από συγκεκριμένο site και καρφώθηκε στα 41/13...

Κάθε bittorrent client δείχνει την ταχύτητα που γράφονται τα δεδομένα. Μήπως ξεχνάει κανείς τα δεδομένα που χρειάζεται για να λειτουργήσει? Ανοίξτε μια φορά την κονσόλα/log και δείτε τι γίνεται εκεί. MAX πιάνει 38 και 4 για δεδομένα με λίγους χρήστες. Το ξαναλέω λίγους και καλούς! Γιατί με πολλούς, αυτό που γίνεται από πίσω τρώει πολύ bandwidth...

Το sp2 των windows κλείνει τα TCP/IP ports. Άλλη μια. Το SP2! ΌΧΙ ΤΟ 1! Θέλει το patch..

Δεν έχουμε κανένας μας, ή μάλλον οι περισσότεροι, υπολογιστή που να αντέχει τόσα πολλά connections. Είναι μετά λογικό ο ie να μην βρίσκει πόρτα να βγει. Μπουκώνει η σύνδεση και δεν λειτουργεί έυκολα..

Τελικά μήπως φταίει και λίγο το κέντρο του ΟΤΕ? Μήπως μπουκάρανε 10 σαν κι εμάς στο ίδιο κέντρο και τρέχα γύρευε μετά?

Αν ρωτήσετε εμένα, έχω 2 μηχανήματα το ένα μόνο για torrents και το άλλο για τα υπόλοιπα με win2k3 και τα 2. Router speedtouch με 2 open ports ξεχωριστά για κάθε υπολογιστή. Αυτός που έχω για torrents είναι ένας celeron στα 466 με 128 RAM και 4άρι σκληρό. Οπότε μη ψάξει κανείς υπερυπολογιστή, δε χρειάζεται.

nodens ανέβασε τα connection λίγο ώστε να αυξήσεις την πιθανότητα να πάρεις κάποιον χρήστη με μπόλικο upload. Το "slowly connect..." βγάλε το να παίρνους αρκετούς με κάθε scrap.

bk γιατί πιθανότατα να μην είναι connectable. Ακόμα όταν δεν είναι διαθέσιμος ο άλλος παίρνει ώρα να τον "πείσεις".. Προσοχή στα snubs.

Αυτά τα ολίγα, θα επανέλθω.

Πότης

EvilHawk
17-09-04, 10:02
Το sp2 των windows κλείνει τα TCP/IP ports. Άλλη μια. Το SP2

Παντου υπάρχει ένας μύθος!
Δεν κλείνει τα connections γενικά και αόριστα!
Το μοναδικό πράγμα που περιορίζει είναι τίς πάνω απο 10 ταυτόχρονες συνδέσεις στο δευτερόλεπτο !! :wink:

Gordon`s
17-09-04, 11:13
Ευχαριστώ για τη διόρθωση EvilHawk.

Πότης

a_aris
17-09-04, 11:24
Εγώ θα τα πω για άλλη μια φορά...

...


Αυτά τα ολίγα, θα επανέλθω.

Πότης

Φίλε μου πότη, όλα αυτά τα κόλπα τα ξέρω. Χρησιμοποιώ torrents απο την πρώτη μέρα που έβαλα το dsl. Το πρόβλημα μου προέκυψε τελευταία. Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι έχω την εντύπωση ότι επειδή είμαι και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης κοντά στην ΔΕΘ μάλλον θα τά'παιξε το κέντρο του ΟΤΕ απο την πολλή κίνηση και λόγω έκθεσης. Ελπίζω δηλαδή...

bk
17-09-04, 20:11
Πότης,
τι είναι τα snubs?

Gordon`s
18-09-04, 23:16
To snub το εξηγεί καλά στη σελίδα του αζορέα. Με λίγα λόγια είναι όταν κάποιος είναι να σου στείλει κάποιο πακέτο και δεν το στέλνει μετά από κάποιο χρόνο τον κάνει snubbed. Μετά ζητά το πακέτο από αλλού. Κάτι σαν ignore είναι αλλά όχι ότι δεν θα ξανακατεβάσει από αυτόν! Δεν θα τον έχει δλδ ignored για όλο το διάστημα που εσύ θα κάνεις download. Με την ίδια λογική αν κάποιος έχει πολύ χαμηλή ταχύτητα συμβαίνει το ίδιο. Οπότε ζητάει το πακέτο από κάποιον άλλον που λογικά θα στο δώσει πιο γρήγορα....

Πότης

Gordon`s
18-09-04, 23:18
a_aris ξέχασα να απαντήσω και σε σένα.. Τι τριάρα φάγαμε σήμερα? Συνεχίζω..

Δες αν είναι όλη η περιοχή σου έτσι. Φαντάζομαι ότι ξέρεις από torrent και για να το πάθεις ξαφνικα κάτι συμβαίνει. Ελπίζω το ξαφνικά να είναι τουλάχιστον σε 6-7 διαφορετικά αρχεία-trackers.. Γιατί αλλιώς ψάξε λίγο πιο internal.
Ελπίζω να επανέλθεις! Περαστικά..

Πότης

bk
19-09-04, 23:16
Έχω βρει αρχείο με πολλά seeds και peers αλλά ο tracker είναι offline. Μήπως αυτός είναι ο λόγος που το αρχείο δεν κατεβένει;

cosmos
20-09-04, 08:31
Ναι.

bomberb17
20-09-04, 18:58
Και εγώ μέχρι πριν μερικές μέρες κατέβαζα με 30άρα.. Τώρα με το ζόρι παίζει γύρω στο 11!!! Χρησιμοποιώ azureus με 8kb/s upload. Πράσινα προσωπάκια και όλα οκ.. Γιατί ρε παιδιά χάλασε έτσι;; Με βλέπω να γυρνάω πίσω στο μουλάρι...

Ά! Επίσης η ταχύτητα κάνει ΤΡΟΜΕΡΑ σκαμπανεβάσματα!! Ανεβαίνει στο 13-14 και ξαφνικά πέφτει στο 5!!!
Και το κάνει με διαφόρων "κατηγοριών" torrents...

coby
22-09-04, 02:38
Μια από τα ίδια με τον bomberb17... Έχω βάλει και το patch στο SP2 με 10000 connections open... ;) αλλά πάλι εκεί η ταχύτητα. Έχω δοκιμάσει αρκετά torrents το ανώτερο που έπιασα ήταν 22kb/s αλλά όχι σταθερά πράγματα.

a_aris
22-09-04, 12:03
Δεν φταίει το δίκτυο παιδιά. Ο ΟΤΕ φταίει. Παρακολουθήστε λίγο τα άλλα θέματα του φόρουμ. Όλος ο κόσμος παραπονιέται για την ταχύτητα του...

@ ADSLgr.com All rights reserved.