PDA

Επιστροφή στο Forum : ap mikrotik ή unifi/nanostation



kage
14-08-15, 00:42
Routerboard RB951Ui-2HnD ή unifi ap /nanostation loco m2?
max 20 κινητα +web radio +ipcam.αποσταση καλυψης 5m
διαβαζω συνεχεια οτι τα ap unifi/nanostation σηκωνουν περισσοτερους wifi clients απο mikrotik.ισχυει?
θα μου αρεσε να ανοιγε 1η σελιδα σε λινκ fb αλλα διαβαζω οτι για να γινει αυτο πρεπει να ορισεις active sessions οπου με level 4 παει μεχρι 20 συσκευες!ισχυει?
αν το παραπανω επιβαρυνει το ap θα ναι χωρις page
modem θα ναι καποιο Technicolor και αν δεν δουλεψει ενα draytek και αν δεν δουλεψει ενα modem rb

deniSun
14-08-15, 16:56
Routerboard RB951Ui-2HnD ή unifi ap /nanostation loco m2?
max 20 κινητα +web radio +ipcam.αποσταση καλυψης 5m
διαβαζω συνεχεια οτι τα ap unifi/nanostation σηκωνουν περισσοτερους wifi clients απο mikrotik.ισχυει?
θα μου αρεσε να ανοιγε 1η σελιδα σε λινκ fb αλλα διαβαζω οτι για να γινει αυτο πρεπει να ορισεις active sessions οπου με level 4 παει μεχρι 20 συσκευες!ισχυει?
αν το παραπανω επιβαρυνει το ap θα ναι χωρις page
modem θα ναι καποιο Technicolor και αν δεν δουλεψει ενα draytek και αν δεν δουλεψει ενα modem rb

Εγώ θα πρότεινα ένα RB σε ρόλο ρούτερ και ένα ΑΡ χωριστά για καλύτερη κάλυψη.
Οι 20 συνδέσεις μπορούν να διαχειριστούν άνετα από το ασύρματο του 951.
Σχετικά με το πόσους χρήστες σηκώνει κάθε μοντέλο εξαρτάται από το μοντέλο.
Αυτό με το link δεν το κατάλαβα τι θέλεις να πεις.
Τα modem αρκεί να μπορούν να μπουν σε λειτουργία bridge.

kourakos
14-08-15, 23:54
Καλησπέρα! και τα δύο είναι αξιόπιστα και ίσως η καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει κάτι παραπάνω από ένα access point. Εγώ προτείνω το Unifi Ap αξιόπιστο, μπορεί κατά την σύνδεση να το πηγαίνει σε κάποιο link που έχεις ορίσει και το κυριότερο το έχουμε δοκιμάσει σε ένα συνέδριο όπου έδινε ιντερνετ σε 58 άτομα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

kage
15-08-15, 00:51
Σηκωσε 58 ατομα wifi to unifi AP των 70eurw;!με τι μοντεμ ρουτερ;
Λινκ εννουσα να παταει στο ssid και αφου βαλει pass να ανοιγει αυτοματα browser σε facebook page

kourakos
15-08-15, 01:57
είχαμε στήσει σε ένα pc centos το οποίο έκανε την δρομολόγηση και το balancing από 1 γραμμή ADSL 10 mbit και 2 στικακια 4g της vodafone. η ubiquiti ισχυρίζεται ότι το συγκεκριμένο μπορεί να εξυπηρετήσει έως 100 άτομα. σε ότι αφορά το ssid που είπες μπορεί να σου internet με κωδικό και μετά να σε πάει σε ένα site που έχεις επιλέξει και γενικότερα έχεις πολλές επιλογές πάνω σε αυτό το κομμάτι. Τέλος μέσω του προγράμματος διαχείρισης μπορείς να ελέγξεις όλα τα access point και να τα διαχειριστείς είτε είναι local ή remote (απαιτεί κάποια παραμετροποιηση).

jkoukos
15-08-15, 18:23
διαβαζω συνεχεια οτι τα ap unifi/nanostation σηκωνουν περισσοτερους wifi clients απο mikrotik.ισχυει?

Μόνο τα Unifi. Και μάλιστα τα Outdoor αντέχουν πολύ περισσότερες ταυτόχρονες συνδέσεις.

kourakos
16-08-15, 00:04
Σωστά! τα unifi μόνο! το picostation δεν είναι unifi!

allnetworks
08-09-15, 17:55
Γεια σας

Όποιος λέει ότι τα Unifi είναι καλύτερα από τα Mikrotik πραγματικά δεν τα έχει δουλέψει προφανώς. Τα έχω βάλει σε συνέδρια σε ξενοδοχεία με πάνω από 100 χρήστες και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Δούλευα ubiquiti και απογοητεύτηκα τελείως. Όσο αφορά για κεντρικό management έχει και η mikrotik το netcap. Ναι είναι πιο εύκολα τα πράγματα με τα unifi. Αλλά αν καταφέρεις να στηθεί σωστά ένα mikrotik απλά είναι αθάνατο και σταθερότατο.

jkoukos
08-09-15, 19:29
100 ταυτόχρονες συνδεδεμένες συσκευές σε ένα μόνο ΑΡ;
Ούτε η ίδια η εταιρεία δεν το υποστηρίζει ότι ισχύει χωρίς NV2 ή Nstreme και συμβατές συσκευές, σε αντίθεση με τα Unifi.

deniSun
08-09-15, 21:27
Να ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα.
Άλλο έχω Χ-άτομα σε έναν χώρο που μπορεί να μπαίνουν οι Υ-ταυτόχρονα και άλλο να μπαίνουν και οι Χ-ταυτόχρονα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.