PDA

Επιστροφή στο Forum : Η367Ν : Αποσυνδέσεις και προβλήματα με wifi



iparout
14-08-15, 09:30
Καλημέρα.

Έχω ΧΟΛ VDSL 50 Mbps από KV. Μέχρι προ ημερών, με το Η168Ν που μου είχε δώσει η ΧΟΛ εξαρχής, ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Το μηχανάκι ήταν σκυλί, δεν είχε κρεμάσει/αποσυνδεθεί ΠΟΤΕ εδώ και πάνω από 1 χρόνο και η σύνδεσή μου με το wifi του από το λάπτοπ ήταν απροβλημάτιστη.

Δυστυχώς όμως παρέδωσε πνεύμα (ξαφνικά ένα πρωί δεν μπορούσε να "δει" VDSL i.e. το αντίστοιχο φωτάκι ήταν εντελώς σβηστό), οπότε μου το ανικατέστησαν (το ρουτερ, όχι το φωτάκι !! :p )

Μου έδωσαν το Η367Ν που εκ πρώτης όψεως φαινόταν πολύ πιο καλό, στιβαρό, με περισσότερες δυνατότητες κτλ, όπως με διαβεβαίωσε ο τεχνικός. Έλα όμως που από την πρώτη στιγμή αντιμετωπίζω προβλήματα...

Καταρχήν, ο μέγιστος δυνατός συγχρονισμός download έπεσε από τα 111 Μbps στα 86 Mbps, χωρίς να αλλάξω ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ στη σύνδεση μέσα στο σπίτι (ίδια καλώδια, ίδια πρίζα κτλ). Θα μου πείτε και τι με νοιάζει αφού τα 50 Mbps πάλι τα πιάνω καρφί. Αναρωτιέμαι μήπως όμως κι αυτό είναι κάτι που δείχνει την προβληματική συμπεριφορά του μόντεμ.

159704 159705

Το βασικότερο πρόβλημα (και αυτό που με ενοχλεί αρκετά) είναι ότι εκεί που σερφάρω κανονικά, ξαφνικά χάνεται τελείως το Ίντερνετ, χωρίς να αποσυνδέεται το λαπτοπ από το wifi και με το πράσινο φωτάκι του Ίντερνετ στο ρουτερ να είναι αναμμένο κανονικά ! Αν κάνω disconnect και αμέσως reconnect από το λαπτοπ στο wifi (κάτι που διαρκεί 2-3 δευτερόλεπτα), το ίντερνετ είναι ξανά λειτουργικό !! Επιπλόν, χθες βράδυ παρότι τα φωτάκια του μόντεμ ήταν όλα πράσινα, το λαπτοπ δεν μπορούσε με τίποτε να συνδεθεί στο wifi (παρότι το δίκτυο ήταν διαθέσιμο κανονικά, μου έβγαζε μνμ "unable to connect"), οπότε έπρεπε να κάνω restart το ρουτερ για να μπορέσω να συνδεθώ.

Τι στην ευχή γίνεται ? Τόσο χάλια είναι πια αυτό το ρουτεράκι ? Υπάρχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία ή έστω καμιά ιδέα τι να κάνω για να βρω λύση ?

Υπάρχει άραγε πιθανότητα να τους επιστρέψω το ρουτερ αυτό για να μου δώσουν ένα Η168Ν ?

Ευχαριστώ πολύ !!

GeorgeMan
19-08-15, 10:03
Ναι, και εδώ έχω θέματα με το Wifi του εν λόγω router.

Και τα 2 προβλήματα που γράφεις. Πολλές φορές συμβαίνουν κάποια ώρα, ενώ αν δοκιμάσω ξανά μετά πχ από μισή μέρα, είναι μια χαρά (χωρίς restart ή κάποια άλλη ρύθμιση).
Δεν ξέρω τι φταίει και είναι κρίμα, γιατί η σύνδεσή του VDSL είναι άψογη, χωρίς αποσυνδέσεις, στα 49999kbps, παρ' ό,τι οριακή (max attainable 51mbps).
Επειδή έχω σε άλλον όροφο ένα παλιό belkin σε bridge mode, το λύνω συνδεόμενος στο belkin όταν κολλάει το wifi του ZTE, αλλά είναι πράγματι εκνευριστικό πρόβλημα.

iparout
01-09-15, 13:50
Ναι, και εδώ έχω θέματα με το Wifi του εν λόγω router.

Και τα 2 προβλήματα που γράφεις. Πολλές φορές συμβαίνουν κάποια ώρα, ενώ αν δοκιμάσω ξανά μετά πχ από μισή μέρα, είναι μια χαρά (χωρίς restart ή κάποια άλλη ρύθμιση).
Δεν ξέρω τι φταίει και είναι κρίμα, γιατί η σύνδεσή του VDSL είναι άψογη, χωρίς αποσυνδέσεις, στα 49999kbps, παρ' ό,τι οριακή (max attainable 51mbps).
Επειδή έχω σε άλλον όροφο ένα παλιό belkin σε bridge mode, το λύνω συνδεόμενος στο belkin όταν κολλάει το wifi του ZTE, αλλά είναι πράγματι εκνευριστικό πρόβλημα.

Στο Helpdesk της Hol μου είπαν να δοκιμάσω άλλη κωδικοποίηση (WPA2, WPA κ.τ.λ.) και άλλο κανάλι (π.χ το 6 αντί για το auto). Τα δοκιμασα αυτά αλλά και πάλι τίποτε. Εντωμεταξύ δεν μπορούν να μου δώσουν κάποιο Η168Ν γιατί δεν έχουν πια, οπότε ακόμη κι αν μου το αντικαταστήσουν, πάλι Η367Ν θα πάρω.

Άρα μάλλον είναι θέμα ρούτερ ? Πρέπει να δώσουμε κανένα κατοστάρικο να πάρουμε άλλο ?

Από τα λίγα που έχω καταλάβει, προφανώς φταίει το wifi του router. Αν πάρω κάποιο άλλο router ή access point και το κουμπώσω μέσω LAN στο Η367Ν, θα συνδέομαι μετά από το Laptop (και τις άλλες ασύρματες συσκευές) στο wifi του access point και το πρόβλημα θα αντιμετωπιστεί ή λέω βλακείες ?

iparout
04-09-15, 01:14
Ναι, και εδώ έχω θέματα με το Wifi του εν λόγω router.

Και τα 2 προβλήματα που γράφεις. Πολλές φορές συμβαίνουν κάποια ώρα, ενώ αν δοκιμάσω ξανά μετά πχ από μισή μέρα, είναι μια χαρά (χωρίς restart ή κάποια άλλη ρύθμιση).
Δεν ξέρω τι φταίει και είναι κρίμα, γιατί η σύνδεσή του VDSL είναι άψογη, χωρίς αποσυνδέσεις, στα 49999kbps, παρ' ό,τι οριακή (max attainable 51mbps).
Επειδή έχω σε άλλον όροφο ένα παλιό belkin σε bridge mode, το λύνω συνδεόμενος στο belkin όταν κολλάει το wifi του ZTE, αλλά είναι πράγματι εκνευριστικό πρόβλημα.

Μετά από ακετά trial and errors, κατάλαβα ότι το πρόβλημα λύθηκε όταν έβαλα στατική ΙP στο λαπτοπ. Το ίδιο και στο κινητό. Προφανώς ο DHCP σερβερ του ρουτερ είναι γτπ. Αξίζει να το δοκιμάσεις να δεις αν θα φτιάξει.

Το γράφω εδώ σε περίπτωση που κι άλλος φίλος αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα !

tutuyo
23-02-16, 16:43
Επειδη και εγω αντιμετωπιζω σχεδον παρομοια προβληματα τι εννοεις με Static IP?
Στο manual που ηρθε με το ρουτερ,μου γραφει να βαλω την 192.168.2.10 με τους HOL DNS καρφωτα.
Αυτο εννοουσες?
Επισης,να απενεργοποιησω το DHCP?

Panosdb
23-02-16, 20:50
Τα ιδια κανει και το δικο μου παρταλι της HOL...Σημερα αλλαξα στικακια για να δοκιμασω πιο παει πιο καλα,και για 5 λεπτα δεν ειχε κανενας αλλος ασυρματο...Επαθε τραμπακουλο...

Ειναι κριμα να δινουν τετοια χρεπια...Ας σου εδιναν τουλαχιστον την επιλογη και σε αλλα 3 μοντελα καλα και να βαλεις την διαφορα σαν πελατης εσυ...Κριμα..

Sectoras
24-02-16, 14:39
Αυτό με την static ip δεν μου είχε επιλύσει το πρόβλημα, βέβαια δεν είχα απενεργοποιήσει πλήρως τον dhcp server του router γιατί πολύ απλά δεν είναι πρακτικό...

NiKapa
24-02-16, 15:55
Για δείτε αυτό ,
http://www.adslgr.com/forum/threads/896091-Router-VDSL?p=5875917&viewfull=1#post5875917

STILO
03-05-16, 21:38
Καλησπερα και χρονια πολλα να σας ρωτησω κατι ρε παιδια οταν συνδεεστε με wps σας αποσυνδεονται οι υπολοιπες συσκευες ;

kostas2005
07-07-16, 16:43
καταφερε να το βαλει κανεις σε bridge mode?

@ ADSLgr.com All rights reserved.