PDA

Επιστροφή στο Forum : ρεστα σε ταξι



jmk5
15-08-15, 09:12
καλημερα,

σας εχει τυχει κατα την αποβιβαση σας απο ταξι, ο οδηγος να κανει τον 'κινεζο' για τα ρεστα?

καποιες φορες πχ. οταν η διαδρομη ειναι 4.75 και του δινεις 5ευρω σου λεει 'ενταξει'. (!)
καποιες φορες του επισημαινω οτι ειναι και ρεστα, καποιες αλλες φορες λεω δε βαριεσαι... κι εκει ειναι που πονταρουν..

θα μου πειτε 25λεπτα δεν ειναι κανενα ποσο αλλα γιατι ρε φιλε να σου τα χαρισω? ενταξει αν ησουν εξυπηρετικος, ευγενικος τα αφηνω σαν φιλοδωρημα αλλα συνηθως αυτοι που ειναι πραγματικα επαγγελματιες σου δινουν ολα τα ρεστα. κατι λαμογιακα σε συμπεριφορα ειναι που τρωνε τα ρεστα.

ερωτω λοιπον,
σας εχει συμβει συχνα αυτο?
μεχρι τι ποσο ρεστα σας εχουν κανει το κινεζο?
τα χαριζετε ή τα απαιτειτε?
υπαρχει τροπος να πληρωσεις ταξι με χρεωστικη καρτα?

ckbond
15-08-15, 11:49
Εγώ χρησιμοποιώ το TaxiBeat (https://taxibeat.gr/) όπου μπορείς να πληρώσεις είτε με μετρητά, είτε με πιστωτική, είτε με με Paypal...
Αλλά ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιείς την εφαρμογή έχω δει ότι πολλοί δέχονται πιστωτικές, το θέμα είναι όμως πως θα το ξέρεις πριν τον σταματήσεις... :D :D :D

Όσο για την ερώτηση σου... Όχι δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί, αρκετές φορές όμως μου έχει συμβεί να μην έχει ρέστα και να σταματάμε σε περίπτερα, μαγαζιά, κλπ. για να βρει...

jmk5
15-08-15, 15:57
Εγώ χρησιμοποιώ το TaxiBeat (https://taxibeat.gr/) όπου μπορείς να πληρώσεις είτε με μετρητά, είτε με πιστωτική, είτε με με Paypal...
Αλλά ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιείς την εφαρμογή έχω δει ότι πολλοί δέχονται πιστωτικές, το θέμα είναι όμως πως θα το ξέρεις πριν τον σταματήσεις... :D :D :D

Όσο για την ερώτηση σου... Όχι δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί, αρκετές φορές όμως μου έχει συμβεί να μην έχει ρέστα και να σταματάμε σε περίπτερα, μαγαζιά, κλπ. για να βρει...

σταματησε σε περιπτερο για ρεστα των 15-25 λεπτων? απιστευτο!

no_logo
15-08-15, 16:26
απίστευτη μιζέρια και φραγκοφονίαση :rolleyes:

sdikr
15-08-15, 18:01
απίστευτη μιζέρια και φραγκοφονίαση :rolleyes:

Βλακείες, δικαίωμα του είναι να ζητάει τα ρέστα και όχι να έχει κάποιον που νομίζει επειδή είναι λίγα έχει δικαίωμα να μην τα δώσει

ckbond
15-08-15, 18:36
σταματησε σε περιπτερο για ρεστα των 15-25 λεπτων? απιστευτο!

Όχι δεν μου έχει τύχει για τέτοιο ποσό... Σε ποιο χοντρά αναφερόμουν...

Nozomi
16-08-15, 19:47
Το τραγικότερο ποιό είναι ;

Να τον πάρεις (σε ανάγκη) για μεγάλη κούρσα, βράδυ, 2πλή ταρίφα, να βγαίνει κάπου 18€ και να περιμένει να του χαρίσεις τα 2€ !

Δλδ, έλεος, περισσότερο γύφτος πεθαίνεις...

Υπάρχει εταιρία ταξί που δέχεται χρεωστικές-πιστωτικές κάρτες.

jmk5
16-08-15, 20:14
Υπάρχει εταιρία ταξί που δέχεται χρεωστικές-πιστωτικές κάρτες.

χρεωστικες ποια εταιρεια δεχεται?

Gordito
16-08-15, 21:07
Εννοειται ότι πάντα στρογγυλοποιουμε προς τα πάνω.

Δεν έχω ξεχάσει τα ποιήματα των ταξιτζήδων προ κρίσης αλλά δε θα κάτσω να ασχοληθώ και με ρέστα λιγότερα του ενός ευρώ, ανάλογα και το μέγεθος της διαδρομής.

Το σωστό είναι βέβαια να κάνει και την κίνηση να δώσει τα ρεστα ο ταριφας.

Veldrin
16-08-15, 21:27
Πείτε με τσίπη, γύφτο, φραγκοφονιά κτλ αλλά τιπ σε ταρίφα δεν αφήνω για κανένα μα κανένα λόγο παρά μόνο αν μεταφέρω βαλίτσες για τον κόπο που θα κάνει να βοηθήσει.

Αν αρχίσει τα "περίεργα" ζητάω τα ρέστα μου και ας με στολίζει μετά.

Μόνο σε ντελίβερι και εστιατόρια δίνω σταθερά.

OxAp0d0
17-08-15, 09:33
Οι ταρίφες έχουν την απίστευτη ικανότητα να σε κάνουν να νιώθεις τύψεις ζητώντας τα αυτονόητα: τα ρέστα σου.
Αυτό που αναφέρει ο Nozomi έχει τύχει και σε εμένα. Έλεος απλά.
Δεν είναι θέμα χρημάτων (και φραγκοφονίασης), είναι θέμα συμπεριφοράς. Πολλές φορές δίνω tip, αλλά δε μπορώ να ανεχτώ το υποτιμητικό υφάκι του ταρίφα που παίρνει το χαρτονόμισμα και δε κάνει κίνηση να δώσει ρέστα, λες και του χρωστάω κι άλλα. Εκεί τα ζητάω.

patch
17-08-15, 10:12
Κανονικά θα έπρεπε να τους ευχαριστείτε αφού μαθαινετε όλα τα νέα εκ των έσω :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.