PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιθωριο προσφορων σε Γραμμη



therock003
15-08-15, 15:31
Υπαρχει περιθωριο να διαπραγματευτεις την τιμη σε μια συνδεση OTE ADSL ειτε σε καταστημα ΟΤΕ, Γερμανος ειτε τηλεφωνικα? Ειχα μια φορθνετ που σε συνδυασμο με ΝΟΒΑ εδινε καλη τιμη πακετου. Εκοψα Νοβα και τωρα δε με συμφερει η τιμη ADSL. Πηγα Γερμανο και μου λενε πως υπαρχει πακετο με 25ε 24αρα απεριοριστα για οσους φευγουν απο αλλο παρχο, αλλα μολις ειπα οτι ειναι ISDN μου λενε αλλα 4,46 για την επιπλεον γραμμη οπτε παει 30αρι. 32,30 δινω στη φορθνετ οποτε δε γλιτωνω τπτ. Το θεμα ειναι οτι με δεσμευουν για 2 χρονια, που σημαινει πως αν θελησω να ξανανοιξω νοβα χωρις φορθνετ γραμμη χανω τη προσφορα. Γιατι να δεσμευτω για 2 χρονια και να γλιτωνω μονο 2 ευρω το μηνα, δε με θελουν για Πελατη?

schumacher_
16-08-15, 20:05
Πραγματική δυνατότητα διαπραγμάτευσης με την έννοια που την εννοούμε συνήθως, δεν υπάρχει.
Εξάλλου τα πακέτα του ΟΤΕ προεγκρίνονται από την ΕΕΤΤ, άρα είναι λογικό να μη μπορεί στον καθένα να κάνει και κάτι διαφορετικό (Χ% έκπτωση, Χ λεπτά ομιλίας περισσότερα, κλπ) καθώς θα μπορούσε άνετα να παρακάμψει τους περιορισμούς που έχει.
Εσύ συγκεκριμένα ανήκεις σε μια ομάδα "πιθανών πελατών με γραμμή σε άλλο πάροχο", όπου αυτό που σου θα προτείνουν λογικά είναι ό,τι πιο συμφέρον. Έτσι κάνουν όλοι οι πάροχοι.

Αυτό το "δε με θέλουν για πελάτη" αναφέρεται συχνά-πυκνά και σκέφτομαι ότι συνήθως το βλέπουμε πολύ επιφανειακά σαν πελάτες ή πιθανοί πελάτες μιας εταιρείας.
Αυτό που εννοώ είναι ότι αν η χρήση που κάνει ή θέλει να κάνει κάποιος σε υπηρεσίες που παρέχει μια εταιρεία (εδώ ο ΟΤΕ) δεν αποδίδει στην εταιρεία το κέρδος που αυτή επιθυμεί, γιατί η Χ εταιρεία να θέλει ένα τέτοιο πελάτη?
Σε εσένα για παράδειγμα για τα 2 χρόνια του συγκεκριμένου προγράμματος που σου πρότειναν θα σου παρέχει εξοπλισμό xDSL, θα κάνεις χρήση της τηλεφωνικής υποστήριξης για εξυπηρέτηση, βλάβες, θα βγει έξω συνεργείο αν τύχει κάτι, πληρώνει κυκλώματα με το εξωτερικό, κλπ κλπ. Αν το σωρρευτικό κόστος για την εταιρεία είναι (εντελώς τυχαίο νούμερο) 20€/μήνα για όλα τα παραπάνω, γιατί να θέλει ένα πελάτη που θα της δίνει 21€/μήνα?
Προφανώς και θέλουμε να πληρώνουμε όσο το δυνατόν λιγότερο για τις υπηρεσίες που μας παρέχονται, αλλά η αύξηση της πελατειακής βάσης σε τόσο μεγάλες εταιρείες δε νομίζω ότι είναι το παν.

Φιλικά

socstamatiou
16-08-15, 21:43
2103581300, 2106295102

Παρε στα δυο παραπανω νουμερα. Τμημα προσφορων οτε. Συνηθως με 40€ παιρνεις full ote tv με dsl dp 24 με σταθερα συν μιση ωρα κινητα. 24 μηνη δεσμευση στο σταθερο 12 μηνη στην τηλεοραση

21706
16-08-15, 22:23
Η 18μηνη δέσμευση έγινε 24μηνη;

therock003
17-08-15, 03:05
Πραγματική δυνατότητα διαπραγμάτευσης με την έννοια που την εννοούμε συνήθως, δεν υπάρχει.
Εξάλλου τα πακέτα του ΟΤΕ προεγκρίνονται από την ΕΕΤΤ, άρα είναι λογικό να μη μπορεί στον καθένα να κάνει και κάτι διαφορετικό (Χ% έκπτωση, Χ λεπτά ομιλίας περισσότερα, κλπ) καθώς θα μπορούσε άνετα να παρακάμψει τους περιορισμούς που έχει.
Εσύ συγκεκριμένα ανήκεις σε μια ομάδα "πιθανών πελατών με γραμμή σε άλλο πάροχο", όπου αυτό που σου θα προτείνουν λογικά είναι ό,τι πιο συμφέρον. Έτσι κάνουν όλοι οι πάροχοι.

Αυτό το "δε με θέλουν για πελάτη" αναφέρεται συχνά-πυκνά και σκέφτομαι ότι συνήθως το βλέπουμε πολύ επιφανειακά σαν πελάτες ή πιθανοί πελάτες μιας εταιρείας.
Αυτό που εννοώ είναι ότι αν η χρήση που κάνει ή θέλει να κάνει κάποιος σε υπηρεσίες που παρέχει μια εταιρεία (εδώ ο ΟΤΕ) δεν αποδίδει στην εταιρεία το κέρδος που αυτή επιθυμεί, γιατί η Χ εταιρεία να θέλει ένα τέτοιο πελάτη?
Σε εσένα για παράδειγμα για τα 2 χρόνια του συγκεκριμένου προγράμματος που σου πρότειναν θα σου παρέχει εξοπλισμό xDSL, θα κάνεις χρήση της τηλεφωνικής υποστήριξης για εξυπηρέτηση, βλάβες, θα βγει έξω συνεργείο αν τύχει κάτι, πληρώνει κυκλώματα με το εξωτερικό, κλπ κλπ. Αν το σωρρευτικό κόστος για την εταιρεία είναι (εντελώς τυχαίο νούμερο) 20€/μήνα για όλα τα παραπάνω, γιατί να θέλει ένα πελάτη που θα της δίνει 21€/μήνα?
Προφανώς και θέλουμε να πληρώνουμε όσο το δυνατόν λιγότερο για τις υπηρεσίες που μας παρέχονται, αλλά η αύξηση της πελατειακής βάσης σε τόσο μεγάλες εταιρείες δε νομίζω ότι είναι το παν.

Φιλικά


25ε το μηνα, (οχι 21), για 24 μηνες τουλαχιστον που ειναι η δεσμευση ειναι 600 ευρω. Βαλε και τυχον εισπραξης απο πενταψηφια και κινητα που δεν ειναι στο προγραμμα παει παραπανω, βαλε και οτι θα συνεχιστει η γραμμη πανω απο 2 χρονια, οπως για πανω απο 10ετια εχω ΟΤΕ σε 2 σπιτια, και βγαλε οτι βλαβες και τεχνικους δε καλω ποτε. Αν αυτα ειναι λιγα ας κοιταξει για καλυτερους πελατες.

Φιλικα, ξεφιλικα

stevenik
17-08-15, 18:19
Socstamatiou: Στην προσφορα αυτη χρεωνουν και τελος ενεργοποιησης; που ειναι περιπου 30+€;

schumacher_
17-08-15, 21:39
25ε το μηνα, (οχι 21), για 24 μηνες τουλαχιστον που ειναι η δεσμευση ειναι 600 ευρω. Βαλε και τυχον εισπραξης απο πενταψηφια και κινητα που δεν ειναι στο προγραμμα παει παραπανω, βαλε και οτι θα συνεχιστει η γραμμη πανω απο 2 χρονια, οπως για πανω απο 10ετια εχω ΟΤΕ σε 2 σπιτια, και βγαλε οτι βλαβες και τεχνικους δε καλω ποτε. Αν αυτα ειναι λιγα ας κοιταξει για καλυτερους πελατες.

Φιλικα, ξεφιλικα

Δυστυχώς για πολλούς χρήστες, στους παρόχους δεν μετράει τόσο πολύ ο υφιστάμενος πελάτης όσο αυτός που πάει να φύγει ή αυτός που θέλει να έρθει από τον ανταγωνισμό. Γι αυτό κι εκεί ρίχνουν το βάρος των ειδικών προσφορών τους. Τα νούμερα που χρησιμοποίησα στο παράδειγμά μου ήταν τυχαία.

Ανεξάρτητα από όλα αυτά όμως, η τιμή που σου έχουν δώσει για το DP 24 Απεριόριστα όπως το λέει ο οτε το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι η καλύτερη που μπορείς να πάρεις: 25€/μήνα για 24 μήνες και PSTN γραμμή. Αν θέλεις ISDN, προσθέτεις και τα επιπλέον 5€ περίπου το μήνα που χρεώνει ο οτε και φτάνεις περίπου στα 30€. Αν επιλέξεις και ote tv καταλήγεις περίπου στα 50€ το μήνα για 24 μήνες.
Αυτή ουσιαστικά είναι και η προσφορά που αναφέρει πιο πάνω ο socstamatiou μαζί με το ote tv, η οποία με την ανατίμηση που θα πάρει το ote tv θα βγαίνει συνολικά περίπου 45€ (από 43€) το μήνα πλέον για pstn και το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Τις τιμές μπορείς σίγουρα να τις πάρεις και από 13888, ίσως και από καταστήματα οτε-γερμανός ανάλογα με την περίοδο (δεν τις έχουν πάντα διαθέσιμες).

Φιλικά

21706
18-08-15, 07:52
25€/μήνα για 24 μήνες και PSTN γραμμή.

24 μήνες ή 18;

therock003
18-08-15, 16:04
Δυστυχώς για πολλούς χρήστες, στους παρόχους δεν μετράει τόσο πολύ ο υφιστάμενος πελάτης όσο αυτός που πάει να φύγει ή αυτός που θέλει να έρθει από τον ανταγωνισμό. Γι αυτό κι εκεί ρίχνουν το βάρος των ειδικών προσφορών τους. Τα νούμερα που χρησιμοποίησα στο παράδειγμά μου ήταν τυχαία.

Τυχαια ή σκοπιμα μη μπλεκουμε με αριθμους. Στα παραδειγμα σου εκανες λογο για 1 ευρω κερδος, ενω προκειται καθαρα για 25. Ελα να σου κανω ομως αλλο παραδειγμα με αριθμους. Εστω οτι εχουν το 1 ευρω κερδος του παραδειγματος σου, παλι δε θα πρεπε να τους χαλαει. Δε τιθεται θεμα του καλου πελατη πλεον. Αν η επεκτατικη πολιτικη συμπεριλαβει και ογκο χρηστων, πες οτι κατεχει μεριδιο το 50% τις Ελλαδας. Καποιος μπορει να χει μεσο ορο 1,5 γραμμη στο ονομα του, απο 1 τουλαχιστον εως 3 και περισσοτερες (Σπιτι, εξοχικο, γραφειο). Κανε 5 εκατομμυρια x 1.5, Μιλαμε για 7.5 εκατομυρια γραμμες, οπου και 1 ευρω να ηταν το κερδος, θα καναν 7.5 εκατομυρια το μηνα κερδος. Ψιχουλα? Δε νομιζω

Αλλα αστο μη μπλεκουμε με αριθμους λεμε. Ας το δουμε σαν ποιοτητα πελατη. Ειπαμε εχω 2 γραμμες στο ονομα μου, για πανω απο δεκαετια. Και ειχα και παλιοτερα και γραμμη στο γραφειο που την αλλαξα για να πακεταρω τη Νοβα πριν 3 χρονια, και ειμαι και συνδρομητης ΟΤΕ-TV. Ας ξεχασουν λοιπον τα πλαφον, ας με δουν σα μια ειδικη περιπτωση καθοτι απευθυνομαι σε ανθρωπους και οχι σε μηχανηματα που λειτουργουν απολυτα και ας μη λειτουργουν με συνθηκες IF payment equals <25 Euro + 4.46 then drop client ELSE draw contracts

Τι αλλο να πω ρε αγορινα, για να γινει κατανοητη η εκκληση μου

socstamatiou
19-08-15, 06:36
Η προσφορα που δινουν ειναι αυτη. Εκανα αιτηση εχθες.
DP24 απεριοριστα (σταθερα και μιση ωρα κινητα) 24.90 με 24 μηνες δεσμευση.
OTE TV FULL PACK 15.90 με 12 μηνες δεσμευση η 19.90 με 24 μηνες δεσμευση (ναι, πιο ακριβη η 24 μηνη δεσμευση λογω του οτι θα ειναι σταθερη η τιμη για 2 χρονια). Τελος φορητοτητας περι τα 31€. Δωρεαν αναγνωριση κλησης.

21706
19-08-15, 07:37
Η προσφορα που δινουν ειναι αυτη. Εκανα αιτηση εχθες.
DP24 απεριοριστα (σταθερα και μιση ωρα κινητα) 24.90 με 24 μηνες δεσμευση.


Ο ΟΤΕ εδώ (https://www.ote.gr/web/guest/service-listing?categoryId=201376&lastLayoutId=18) άλλα λέει:
159812

therock003
19-08-15, 10:33
Ναι ρε συ, αφου ειναι ειδικη προσφορα για οσους ερχονται απο αλλου. Αλλη τιμη, αλλοι μηνες δεσμευση. Σε δεσμευουν πιο πολυ καιρο, για να χεις καλυτερη τιμη και να σε κρατησουν μη ξαναφυγεις αν βγαλουν οι αλλοι χαμηλοτερη τιμη.

21706
19-08-15, 10:51
Ναι ρε συ, αφου ειναι ειδικη προσφορα για οσους ερχονται απο αλλου. Αλλη τιμη, αλλοι μηνες δεσμευση. Σε δεσμευουν πιο πολυ καιρο, για να χεις καλυτερη τιμη και να σε κρατησουν μη ξαναφυγεις αν βγαλουν οι αλλοι χαμηλοτερη τιμη.

Είναι κάπου δημοσιευμένο στις σελίδες του ΟΤΕ;

therock003
19-08-15, 11:00
Δε το βρισκω αλλα οτι σου ειπε το παιδι ειναι. Αν σε ενδιαφερει ειτε τηλεφωνο ειτε καταστημα και στο δινουν, γιατι χανεις το χρονο σου να το βρεις δημοσιευμενο

21706
19-08-15, 11:07
Δε το βρισκω αλλα οτι σου ειπε το παιδι ειναι. Αν σε ενδιαφερει ειτε τηλεφωνο ειτε καταστημα και στο δινουν, γιατι χανεις το χρονο σου να το βρεις δημοσιευμενο

Χάνω το χρόνο μου να το βρω δημοσιευμένο για να
μη χάσω περισσότερο χρόνο όταν αποδειχθεί ότι
αυτές οι «ειδικές προσφορές» είναι μια ειδική απάτη:)
Εκτός αν ο ΟΤΕ έχει γίνει ανατολίτικο παζάρι...

therock003
19-08-15, 11:25
Ενα τηλεφωνακι τοτε και σου αναλυουν τους ορους, γιατι δεν υπαρχει καπου στο ιντερνετ δημοσιευμενη

21706
19-08-15, 12:02
Ενα τηλεφωνακι τοτε και σου αναλυουν τους ορους, γιατι δεν υπαρχει καπου στο ιντερνετ δημοσιευμενη

Τους ρώτησα αν η σύμβαση που θα υπογράψουμε
θα γράφει DP24 απεριόριστα (σταθερά και μισή ώρα
κινητά) με 24.90 € το μήνα και 24μηνη δεσμευση.
Η απάντηση: πρέπει να περάσω από εκεί...

therock003
19-08-15, 12:54
Μαλλον θελουν να δουν αν εισαι ομορφος. Ενταξει ειναι κουραστικοι. Ειναι ειδικη προσφορα και δε τη δινουν ουτε στο τηλεφωνο, θελουν αυτη τη face to face αλληλεπιδραση

21706
19-08-15, 15:39
Αυτή η «Γραμμή» στον τίτλο του νήματος
μου θυμίζει ένα παιδικό παιχνίδι:

χέρια πόδια στη γραμμή
κι όλοι κάθονται στη γη
κι ο Μανόλης στο σκαμνί:lol:

Ξέρει κανείς τι σημαίνει; (η Γραμμή
του τίτλου, όχι το παιχνίδι). Είναι
μετάφραση του online;

socstamatiou
19-08-15, 23:52
Εχω δωσει δυο τηλεφωνα πιο πανω. Οποιος θελει παιρνει και ρωταει. Δεν κατεβασα τις τιμες απο το κεφαλι μου προφανως. Ειναι ειδικη προσφορα για φορητοτητα. Επισης η κληση ηχογραφειται και επιπροσθετως αφου πεις τηλεφωνικα το οκ, ερχεται κουριερ μετα απο 2 μερες με την συμβαση, την αιτηση κλπ. Αρα θα τα δει καποιος και γραμμενα και αν δεν του αρεσει κατι απλα δεν υπογραφει. Απλα τα πραγματα.

goana12
20-08-15, 00:50
Εχω δωσει δυο τηλεφωνα πιο πανω. Οποιος θελει παιρνει και ρωταει. Δεν κατεβασα τις τιμες απο το κεφαλι μου προφανως. Ειναι ειδικη προσφορα για φορητοτητα. Επισης η κληση ηχογραφειται και επιπροσθετως αφου πεις τηλεφωνικα το οκ, ερχεται κουριερ μετα απο 2 μερες με την συμβαση, την αιτηση κλπ. Αρα θα τα δει καποιος και γραμμενα και αν δεν του αρεσει κατι απλα δεν υπογραφει. Απλα τα πραγματα.

Ετσι ακριβως ειναι. Κι εμενα οταν ημουν ΗΟL πριν μερικους μηνες με πηραν και μου εκαναν προσφορα 24αρι ιντερνετ-απεριοριστα σταθερα και υπεραστικα-και 6 ωρες σε κινητα-δωρεαν αναγνωριση κλησεων 29,90 ευρω με 24μηνη ομως συμβαση. Πληρωσα θυμαμαι μονο 32 ευρω για την συνδεση. Το συγκεκριμενο προγραμμα στο σα'ι'τ του ΟΤΕ ειχε 5 ευρω πιο πανω τον μηνα, ενω για 18μηνη συμβαση ειχε 10 ευρω πιο πανω. Μετα απ' αυτο εδωσα τα τηλεφωνα σε πελατισσα μου με ενοικιαζομενα δωματια, και πηρε κι αυτη το ιδιο προγραμμα με μενα.;)

Panas34
21-08-15, 17:00
Είμαι στον ΟΤΕ και λήγει το συμβόλαιό μου στις 5/9. Αν πάρω στα παραπάνω τηλέφωνα θα μου δώσουν την ίδια προσφορά ή ισχύει μόνο για όσους έρχονται από άλλο πάροχο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.