PDA

Επιστροφή στο Forum : 9108 - no web interface



wishbone
07-04-07, 14:41
Γεια σας κ χρόνια πολλά παιδιά.
Λοιπον έχω ενα προβληματακι με το 9108. Δε με βαζει στο web interface του απο browser. Και εξηγω... το ρουτερ δουλευε κανονικα αλλα ειχα κατι μηνες να μπως στις ρυθμισεις του. Χθες κανω να μπω αλλα τιποτα... ουτε απο IE ουτε απο Opera. Του κανω reset απο πισω κ μετα δινοντας την ip του (192.168.1.1) με βγαζει στο οδηγό του ρουτερ (όπως την πρωτη φορα που το αγορασα...).Δινω τα σχετικα με τη συνδεση κ κατοπιν μου ζητα να δωσω κ ενα Pass για τον admin. Δινω κ pass και κανει restart... μου ζητα το νεο pass για να μπω μεσα κ μετα τελος. Κενη σελίδα στον browser. Κλεινω - ξανανοιγω αλλα παλι δε το βρισκει... κενη σελιδα ή unavailable στον ΙΕ. Καμια φορα θυμαται να ζητησει pass αλλα οταν το δωσω παλι με βγαζει σε κενη σελίδα.
Πηγα απο easy configurator και το βρισκει, δεχεται κ τις ρυθμισεις κ συνδεεται... φυσικα απο εκει δε μπορω να ανοιξω πορτες κτλ που θελω. Επισης προσπαθησα απο το easy configurator να φλασαρω ξανα το firmware αλλα δε το δεχεται... λεει πως δεν προκειται για αρχειο αναβαθμισης....

Τωρα ειμαι με το τζετσπιντ! δε μασαει μια το ατιμο...! btw με το jetspeed οταν δίνω την ip στον browser ανοιγει κανονικα.

Καμια ιδέα?

Μπορω να φλασαρω ξανα το firmware απο τελνετ?

ownagE_
07-04-07, 15:13
Μπορω να φλασαρω ξανα το firmware απο τελνετ?


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26380 ;)

wishbone
12-04-07, 04:13
Δοκιμασα κ ετσι παλι τα ιδια. Εχει φλιπαρει το ρουτερ, αλλοτε δε βλεπει δικτυο αλλοτε δε συγχρονιζει, αλλοτε ζηταει firmware.... Πολυ περιεργα πραγματα...
Το πηγα σημερα στο eshop... 14 μηνες αγορασμενο με 24 εγγυηση... ξινισε ο υπαλληλος λίγο...
Ετοιμαζομαι ψυχολογικα για μάχη... τη βλεπω να ερχεται! :lol:

Tom_K
12-04-07, 05:03
Δοκιμασα κ ετσι παλι τα ιδια. Εχει φλιπαρει το ρουτερ, αλλοτε δε βλεπει δικτυο αλλοτε δε συγχρονιζει, αλλοτε ζηταει firmware.... Πολυ περιεργα πραγματα...
Το πηγα σημερα στο eshop... 14 μηνες αγορασμενο με 24 εγγυηση... ξινισε ο υπαλληλος λίγο...
Ετοιμαζομαι ψυχολογικα για μάχη... τη βλεπω να ερχεται! :lol:

Γιατί απο την τσέπη του θα τα βγάλει τα λεφτά ή μήπως θα σου δώσει το δικό του router. Αφού έχεις εγγύηση μην σε απασχολεί τπτ. Τους το πας (όπως και έκανες), το ελέγχουν και αν διαπιστώσουν ότι χάλασε (που όπως φαίνεται αυτό συνέβη) στο αλλάζουν.

wishbone
16-04-07, 15:09
Παιδιά, με ενημέρωσαν απο το eshop ότι μου πιστωσαν το ποσο που κοστισε το 9108, επειδη εδν υπαρχει το ιδιο να μου το αντικαταστησουν. Μου προτειναν το 5472Α:
http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.533102

Δεν βγαινει πλεον το 9108. Τι κανω? Ποιο αγοράζω? καμια άλλη προταση? Το 9108 σε dc++ δε μασαγε κ θα θελα κατι αντιστοιχα δυνατο.

iq200
18-04-07, 10:04
Κάπως έτσι πέθανε και το δικό μου 9108. Κάποια μέρα, ξαφνικά, δεν επικοινωνούσε με κανένα τρόπο. Το πήγα στο e-shop, το έστειλαν στην αντιπροσωπεία όπου διαπιστώθηκε ότι δεν επισκευαζόταν (???), και μου πίστωσαν την αξία του να πάρω ότι ήθελα διότι δεν ήξεραν (στο e-shop) αν και πότε θα έφερναν ξανά αυτό το μοντέλο.

Τελικά πήρα το ZyXEL P-660HW-D1, το οποίο χρησιμοποιώ, και από το οποίο είμαι ευχαριστημένος.

wishbone
19-04-07, 01:37
Οντως εχει ελλειψη το συγκεκριμενο μοντελο. Τελικα πηγα κ πηρα το τελευταιο 9108 του πλαισιου στη Στουρναρη, annex b, το φλασαρα σε annex a κ ολα καλα... Αν δε το εβρισκα θα επερνα κ γς αυτο το zyxel που απο οτι διαβασα εδω το προτεινετε πολλοι χρηστες. Η πλακα ειναι οτι δε θελαν να μου επιστρεψουν με τιποτα τα λεφτα κ μαλιστα ηθελαν να κανω αγορα μονο ενος αντικειμενου ιδιας η μεγαλυτερης αξιας. Μολις αρχισα να σεληνιαζομαι πρωινιατικα δεχτηκαν να εξαντλησω το ποσο εστω με πολλες αγορες εντος 1-1,5 μηνα... Τελικα δε γινοταν ουτε αυτο διοτι ηταν αγορασμενο με πιστωτικη κ μου πιστωσαν πισω στη καρτα το ποσο... :lol:
Ασχετο, after sales σαν του πλαισιου δε βρισκεις ευκολα παντως. 15 χρονια πελατης, επιστροφες χρηματων, αλλαγες ελαττωματικων συσκευων παντα χωρις κουβεντα κ με χαμογελο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.