PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή παλαιού router με νέο



Basilhs23_
22-08-15, 01:24
Έχω ένα router fritz box fone annex A που μου το έδωσε η hol το 2006.

Πρόσφατα μου είπε συγγενής μου που έχει hol οτι μπορώ να τους ζητήσω να μου το αλλάξουνε με καινούργιο που θα έχει και wifi. Ισχύει κάτι τέτοιο;

gst
22-08-15, 11:31
Στο αλλάζει κανονικά απλά δες ποια μοντέλα έχει αυτή την περίοδο, εμένα μου είχε δώσει την ''πιπα" και μου το άλλαξε με zte ανάλογα στον τηλεφωνητή που θα πέσεις

vaggoulas
22-08-15, 13:50
Έχω ένα router fritz box fone annex A που μου το έδωσε η hol το 2006.

Πρόσφατα μου είπε συγγενής μου που έχει hol οτι μπορώ να τους ζητήσω να μου το αλλάξουνε με καινούργιο που θα έχει και wifi. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Single play ή double play έχεις?

Basilhs23_
22-08-15, 22:21
Single play ή double play έχεις?

Έχω ένα πακέτο που το είχα βάλει ως φοιτητής τότε με μειωμένη τιμή.

vaggoulas
22-08-15, 22:28
Μόνο internet ή και τηλεφωνία από hol?

Basilhs23_
23-08-15, 02:23
Και τηλέφωνο είχε.

jkoukos
26-08-15, 21:19
Κρατάς το Φριτζάκι, που έχει δυνατότητες τηλεφωνίας και είναι καλύτερο από τα ΖΤΕ που δίνει τώρα και αγοράζεις ένα φθηνό εσωτερικό ΑΡ ώστε να έχεις και ασύρματη κάλυψη.

Basilhs23_
27-08-15, 02:16
Να ψάξω να βρω άλλο φθηνότερο router δηλαδη.

Papados
27-08-15, 08:10
Να βρεις ενα access point. Για ρουτερ κρατάς το φριτζακι.

shocked
28-08-15, 03:49
οχι να μην το κρατησει αν δεν το θελει γιατι εξαιτίας αυτων που τα κρατανε και δεν τα δινουν αυξανουν τιμες μετα. παρε τους τηλ, ζητα νεο και στειλε το παλιο πισω.

https://www.hol.gr/company-news/183863/allagi-politikis-diaheirisis-exoplismon-hol-double-play

jkoukos
28-08-15, 11:29
Το Fritz!Box Fon του φίλου και άλλα μοντέλα, τα έδινε χρόνια πριν η HOL χωρίς χρησιδανισμό και παρέμεναν στην κατοχή μας μετά το πέρας της δέσμευσης.
Κάποια στιγμή (το 2011) η HOL ζητούσε (http://www.adslgr.com/forum/threads/527237-H-hol-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Fritz-%CF%83%CE%B5-Netfaster) από τους χρήστες να το αλλάξουν με το Netfaster, με το πρόσχημα ότι δεν θα υποστηρίζεται η voip τηλεφωνία αργότερα σε αυτά.
Πολλοί από εμάς τα κρατήσαμε αφού μια χαρά δουλεύουν (http://www.adslgr.com/forum/threads/553073-%CE%9E%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-Fritz-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-factory-reset!?highlight=) τα Fritz ακόμη και σήμερα.

Basilhs23_
28-08-15, 12:59
Επειδή έψαξα κάποια πράγματα αλλά έχω μπερδευτεί. Ποιά η διαφορά του access point από το wifi router?

Σε φωτογραφίες που έψαξα δεν είδα διαφορά, το wifi router είναι και access point.

jkoukos
28-08-15, 13:23
Στο WiFi έχουμε διάφορες καταστάσεις λειτουργίας (http://www.airlive.com/uploads/byself/wl_5460apv2_app_3.jpg).
Τα απλά modem/router έχουν δυνατότητα μόνο μια από αυτές, το Access Point mode, ώστε να μοιράζουν ασύρματα την σύνδεση.
Υπάρχουν και οι συσκευές Access Point που δουλεύουν σε όλες τις καταστάσεις λειτουργίας.

Εσύ χρειάζεσαι να μοιράζεις ασύρματα την σύνδεση. Άρα σου κάνει οποιαδήποτε συσκευή (DSL modem/router, WiFi Router, Access Point κλπ).

Basilhs23_
01-09-15, 13:04
Πήρα σήμερα τηλέφωνο την hol, δυστυχώς δεν αλλάζουν router. Μου είπαν να πάω σε κατάστημα vodafone και να μου δώσουν άλλο με 20 ευρώ.

gst
01-09-15, 13:20
Καλημερα,εχω και εγω hol,πριν απο 1 μηνα μου το αλλαξαν χωρις κανενα προβλημα,μου απεστειλαν το νεο και πηραν πισω το παλιο.

Basilhs23_
01-09-15, 13:38
Να σου πω, τους ανέφερες μήπως οτι υπήρχε βλάβη ή πρόβλημα στο παλιό; Γιατί με ρώτησαν, τους λέω οχι και μου λένε μόνο για περιπτώσεις βλάβης στην γραμμή το αλλάζουνε.... τι τηλέφωνο πήρες, το 13844 ή κάποιο άλλο;

gst
01-09-15, 15:01
Nαι ειχα το cellpipe,με τα γνωστα προβληματα ασυρματου δικτυου ,και χαμηλης ποιοτητας....και μουεδωσαν το zte 108ns στο εχω ξαναγραψει

shocked
01-09-15, 16:34
εγω αρχες του χρονου τους εστειλα μειλ και ειπα οτι το παλιο ειναι αθικτο και σε αριστη κατασταση αλλα θελω να μου στειλετε οτι καινουριο ρουτερ δινετε. σε λιγες μερες μου ειχε ερθει χωρις χρεωση.

Basilhs23_
01-09-15, 16:39
Θα κάνω και εγώ αυτό με το email να δούμε.

Basilhs23_
28-09-15, 17:56
Τελικά με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν οτι θα το αντικαταστήσουνε.

Το κόλπο είναι να τους πεις οτι έχει πρόβλημα το router αν τους πεις απλά οτι είναι παλιό αλλά λειτουργεί οκ δεν στο αλλάζουνε.

shocked
28-09-15, 19:32
ισως αλλαξαν πολιτικη

stakar
01-10-15, 12:45
Εγω ειμουν πρωην συνδρομητης ΟΝ - (Double play), οταν πηγα στην HOL τον Ιουλιο '15 με 2ετες συμβολαιο, δεν μας εδωσαν καινουριο router οποτε παρεμεινα με το "pirelli discus wireless voip ag v1-t" το οποιο μαλιστα ηταν σχεδον καινουριο (παραλαβη απο On - δυο μηνες πριν κλεισει)
Προσφατα μου παρουσιασε προβλημα στο WiFi, δεν μπορουσα να μπω απο κινητο & η ενδειξη στο κοκκινο φωτακι του WiFi δεν λειτουργει μονιμα, μιλησα και με τεχνικο της HOL που μου το επιβεβαιωσε!
Οταν επικοινωνησα με την HOL στο τμημα εξυπηρετησης πελατων για αντικατασταση μου ειπαν οτι δεν εχουν πλεον διαθεσιμοτητα σε router και με παρεπεμψαν στα καταστηματα Vodafone να αγορασω εγω καινουριο με 20 € :whistle:
Τωρα περιμενω απο ενα φιλο πρωην ΟN, να μου δωσει το δικο του, επισης pirelli, γιατι αυτος πηγε στον ΟΤΕ!
Δεν επρεπε ομως απο την HOL να μου το αντικαταστησουν και μαλιστα ως ειμαι νεος πελατης?...
η ο υπαλληλος εκανε την παπια για να το αποφυγουν?...
Ευχαριστω!

Basilhs23_
01-10-15, 13:31
Τι να πω οτι να ναι, εγώ είμαι παλιός πελάτης μήπως έπαιξε θέμα αυτό, δεν ξέρω!

nyannaco
01-10-15, 14:19
Φιλε stakar, το συμβολαιο σου δεν περιλαμβανει modem, γίαυτο αν θελεις να παρεις υπαρχει χρεωση. Τοσο απλα.

MIKU
01-10-15, 19:18
Εγω ειμουν πρωην συνδρομητης ΟΝ - (Double play), οταν πηγα στην HOL τον Ιουλιο '15 με 2ετες συμβολαιο, δεν μας εδωσαν καινουριο router οποτε παρεμεινα με το "pirelli discus wireless voip ag v1-t" το οποιο μαλιστα ηταν σχεδον καινουριο (παραλαβη απο On - δυο μηνες πριν κλεισει)
Προσφατα μου παρουσιασε προβλημα στο WiFi, δεν μπορουσα να μπω απο κινητο & η ενδειξη στο κοκκινο φωτακι του WiFi δεν λειτουργει μονιμα, μιλησα και με τεχνικο της HOL που μου το επιβεβαιωσε!
Οταν επικοινωνησα με την HOL στο τμημα εξυπηρετησης πελατων για αντικατασταση μου ειπαν οτι δεν εχουν πλεον διαθεσιμοτητα σε router και με παρεπεμψαν στα καταστηματα Vodafone να αγορασω εγω καινουριο με 20 € :whistle:
Τωρα περιμενω απο ενα φιλο πρωην ΟN, να μου δωσει το δικο του, επισης pirelli, γιατι αυτος πηγε στον ΟΤΕ!
Δεν επρεπε ομως απο την HOL να μου το αντικαταστησουν και μαλιστα ως ειμαι νεος πελατης?...
η ο υπαλληλος εκανε την παπια για να το αποφυγουν?...
Ευχαριστω!

Πλεον η χολ δεν δινει δωρεαν ρουτερ με δανεισμο οπως κανει ακομη ο οτε αλλα ειτε σου δινει δικο της με 20€ και εγγυηση 2 χρονια η κρατας οτι ειχες!Παντως απλα να πω οτι στον οτε εχεις δικαιωμα νεου ρουτερ περιπτωση βλαβης για οσο διαστημα λειτουργει η συνδεση ενω σε forthnet μεχρι 2 χρονια και μετα γινεται δωρεαν αντικατασταση με ανανεωαη συμβασης.Τελος η wind το πουλα με 19,90€.

eqvus
01-10-15, 20:01
Εγω ειμουν πρωην συνδρομητης ΟΝ - (Double play), οταν πηγα στην HOL τον Ιουλιο '15 με 2ετες συμβολαιο, δεν μας εδωσαν καινουριο router οποτε παρεμεινα με το "pirelli discus wireless voip ag v1-t" το οποιο μαλιστα ηταν σχεδον καινουριο (παραλαβη απο On - δυο μηνες πριν κλεισει)
Προσφατα μου παρουσιασε προβλημα στο WiFi, δεν μπορουσα να μπω απο κινητο & η ενδειξη στο κοκκινο φωτακι του WiFi δεν λειτουργει μονιμα, μιλησα και με τεχνικο της HOL που μου το επιβεβαιωσε!
Οταν επικοινωνησα με την HOL στο τμημα εξυπηρετησης πελατων για αντικατασταση μου ειπαν οτι δεν εχουν πλεον διαθεσιμοτητα σε router και με παρεπεμψαν στα καταστηματα Vodafone να αγορασω εγω καινουριο με 20 € :whistle:
Τωρα περιμενω απο ενα φιλο πρωην ΟN, να μου δωσει το δικο του, επισης pirelli, γιατι αυτος πηγε στον ΟΤΕ!
Δεν επρεπε ομως απο την HOL να μου το αντικαταστησουν και μαλιστα ως ειμαι νεος πελατης?...
η ο υπαλληλος εκανε την παπια για να το αποφυγουν?...
Ευχαριστω!

Οτι είπαν και οι προλαλήσαντες. Και γω στην ΟΝ ήμουν, σε όλα υπήρχε περιθώριο για παζάρι στο modem ήταν ανένδοτοι, 19,90 αν ήθελες καινούργιο.

Basilhs23_
02-10-15, 17:29
Σήμερα παρέλαβα το router, δυστυχώς δεν είναι wifi :mad:

jkoukos
02-10-15, 17:34
Ποιο μοντέλο σου έστειλαν;

valen_gr
02-10-15, 18:20
Single play ή double play έχεις?


Έχω ένα πακέτο που το είχα βάλει ως φοιτητής τότε με μειωμένη τιμή.


Μόνο internet ή και τηλεφωνία από hol?


Και τηλέφωνο είχε.

μαλλον κατι θυμασαι λαθος τοτε. Μονο στα single play δινουν ενσυρματο ρουτερ. Μηπως παιρνεις και λογαριασμο ΟΤΕ για το τηλεφωνο?
Και να πεις οτι δεν σε ρωτησε ο vaggoulas..!

Basilhs23_
02-10-15, 18:39
Ποιο μοντέλο σου έστειλαν;

netfaster 5200.

- - - Updated - - -


μαλλον κατι θυμασαι λαθος τοτε. Μονο στα single play δινουν ενσυρματο ρουτερ. Μηπως παιρνεις και λογαριασμο ΟΤΕ για το τηλεφωνο?
Και να πεις οτι δεν σε ρωτησε ο vaggoulas..!

Κοίτα το πακέτο που έβαλα το 2006 περιελάμβανε internet και προαιρετικά είχε και υπηρεσίες τηλεφώνου μέσω της hol. Κάποια στιγμή μας ενεργοποίησαν αυτόματα από την hol το τηλέφωνο και όποια κλήση κάναμε χρεωνόταν στον λογαριασμό της hol και στο ΟΤΕ ερχόταν μόνο το πάγιο, τώρα αυτό δεν το γούσταρε η μάνα μου να παίρνει τηλέφωνο μέσω της hol αλλά ήθελε μόνο από τον ΟΤΕ, οπότε κάποια στιγμή μας ειδοποίησαν από την hol οτι θα απενεργοποιηθεί η υπηρεσία τηλεφώνου επειδή δεν χρησιμοποιείται και έτσι τώρα έχω μόνο internet από hol και τηλέφωνο από ΟΤΕ.

jkoukos
02-10-15, 19:10
Και πόσο σας έρχεται σύνολο και για τις 2 υπηρεσίες;

MitsosDaBest13
04-10-15, 06:08
netfaster 5200.

- - - Updated - - -



Κοίτα το πακέτο που έβαλα το 2006 περιελάμβανε internet και προαιρετικά είχε και υπηρεσίες τηλεφώνου μέσω της hol. Κάποια στιγμή μας ενεργοποίησαν αυτόματα από την hol το τηλέφωνο και όποια κλήση κάναμε χρεωνόταν στον λογαριασμό της hol και στο ΟΤΕ ερχόταν μόνο το πάγιο, τώρα αυτό δεν το γούσταρε η μάνα μου να παίρνει τηλέφωνο μέσω της hol αλλά ήθελε μόνο από τον ΟΤΕ, οπότε κάποια στιγμή μας ειδοποίησαν από την hol οτι θα απενεργοποιηθεί η υπηρεσία τηλεφώνου επειδή δεν χρησιμοποιείται και έτσι τώρα έχω μόνο internet από hol και τηλέφωνο από ΟΤΕ.

Κάνε μια ανανέωση συμβολαίου σε ένα νέο πρόγραμμα HOL Double Play (δες εδώ τα πακέτα για νέους πελάτες όμως (https://statheri.vodafone.gr/services/home/hol-double-play#unlimited)) και παράλληλα ζήτα από τη HOL νέο ρούτερ με Wi-Fi! Για να έχεις μόνο ίντερνετ από HOL και τηλέφωνο από ΟΤΕ, φαντάζομαι θα δίνεις πολλά λεφτά... Δύσκολα θα σου δώσουν ίδια τιμή με τους νέους πελάτες, αλλά κάτι καλύτερο από τώρα θα πάρεις, αν πας και το τηλέφωνο στη HOL...

Απλά πες μας περίπου πόσο δίνετε και στις 2 εταιρίες κάθε μήνα/δίμηνο.

Basilhs23_
04-10-15, 06:18
Το ίντερνετ είναι 9.9 το μήνα, το ΟΤΕ έρχεται περίπου 55-65 ευρώ το δίμηνο.

MitsosDaBest13
04-10-15, 06:23
Το ίντερνετ είναι 9.9 το μήνα, το ΟΤΕ έρχεται περίπου 55-65 ευρώ το δίμηνο.

Δηλαδή πες περίπου 40€ το μήνα και τα δύο. Θα μπορούσες άνετα πιστεύω να είχες στη HOL ένα πρόγραμμα Double Play με <25€ που θα έχει και ίντερνετ και χρόνο ομιλίας μέσα ή διαφορετικά μπορείς με ακόμα λιγότερα να έχεις μόνο ίντερνετ αλλά και τηλέφωνο στη HOL (με χρονοχρέωση και καθόλου προπληρωμένη ομιλία). Ίσως αν κάνεις ανανέωση, να καταφέρεις να πάρεις κι ένα νέο ρούτερ με WiFi δωρεάν και όχι τόσο παλιό... ;)

Basilhs23_
04-10-15, 07:33
ok ευχαριστώ για την πληροφόρηση, θα δω τι θα κάνω.

MitsosDaBest13
04-10-15, 07:57
ok ευχαριστώ για την πληροφόρηση, θα δω τι θα κάνω.

ΟΚ. Απλά αν τελικά το πάρεις απόφαση, καλύτερα μην πας σε κατάστημα Vodafone, επικοινώνησε τηλεφωνικά με τη HOL, μήπως σου δώσουν καλύτερη προσφορά. Νομίζω ο αριθμός 80040013844 είναι χωρίς χρέωση από σταθερό και άλλος τρόπος δωρεάν επικοινωνίας είναι με mail στο customercare@hol.gr .

shocked
04-10-15, 11:11
γνωμη μου, ειναι να πας ολοκληρος στην χολ, γιατι ειναι πανακριβα 60ευρω για οτε.

εμενα αυτο ειναι το προγραμμα μου. κα βγαιενι περιπου στα 27 καθε μηνα.
161671

@ ADSLgr.com All rights reserved.